ZPĚT

Rusko - Vladimir

(10. – 11.8.2013)

        Rusko je rozlohou 17 075 400 km2 největší zemí na světě. Hlavní město je Moskva. Rusko zabírá značnou část východní Evropy a téměř celou severní Asii a je rozděleno do 9 časových pásem (+2 až +11). Na evropskou a asijskou část rozděluje Rusko pohoří Ural. Žije zde více jak 142,9 milionu obyvatel a to z ní dělá 9. nejlidnatější zemi na světě. Rusko má největší zásoby přírodních zdrojů (ropa, zemní plyn, pitná voda, dřevo, nerostné suroviny) na světě. Hlavními těženými surovinami jsou ropa, zemní plyn, hnědé uhlí a nikl. Plynárenský gigant Gazprom je největší firmou na světě zabývající se těžbou plynu. V Rusku je také největší jezero na světě – Kaspické moře, které má slanou vodu a ze sladkovodních je nejvýznamnější jezero Bajkal, které je s hloubkou 1637 metrů nejhlubším jezerem na světě.

        Z národností jsou nejvíce zastoupeni Rusové (téměř 80 %), Tataři (téměř 4 %), Ukrajinci (2 %) a další menšiny. Nejrozšířenějším náboženstvím je pravoslavné křesťanství a dominantní církví je Ruská pravoslavná církev, ke které se hlásí více než polovina obyvatel. Z Ruska pocházel první člověk ve vesmíru (12. dubna 1961) – major Jurij Gagarin. A Sovětský svaz také jako první sestavil na oběžné dráze Země trvale obytnou vesmírnou stanici Mir.

        Pro vstup na Ruské území je pro nás potřeba vízum. Nám vízum dělala společnost CRC CONSULTING s.r.o. a cena byla 1650 Kč za osobu. V Rusku je oficiální měnou ruský rubl (RUB). Kurz během našeho pobytu byl asi 1 rubl = 0,58 Kč. Auta jezdí stejně jako u nás po pravé straně vozovky a používají zde i stejný typ elektrických zásuvek jako u nás. Ve Vladimiru mají hodně nápisů psaných v azbuce bez fonetického přepisu. Pro toho, kdo neumí azbuku (stejně jako já) je to docela peklo. Anglicky místní také moc hovořit nechtějí.

        Vladimir je hlavní město Vladimirské oblasti ve středním Rusku asi 190 km východně od Moskvy. Žije zde asi 345 tisíc obyvatel. Město je snadno dostupné z Moskvy vlakem, který odtud pokračuje až do Nižného Novgorodu. Časový posun oproti České republice je +2 hodiny při letním času a +3 hodiny při zimním času.

        Cestopis z dovolené je pro přehlednost rozdělen do několika kategorií.

    1. Cesta z Moskvy do Vladimiru
    2. Ubytování – hotel AMAKS Golden Ring
    3. Gastronomie
    4. Doprava ve Vladimiru
    5. Navštívená místa (památky)
    6. Počasí
    7. Orientační ceny ve Vladimiru
    8. Cesta z Vladimiru do Suzdalu
1. Cesta z Moskvy do Vladimiru
Nahoru

        Do Vladimiru jsme z Moskvy jeli vlakem společnosti Russian Railways (Wikipedie). Lístek (místenka), který jsme měli objednaný předem přes internet, stál 1053 rublů (asi 611 Kč). Na nádraží Kurskij vokzal jsme dojeli z hotelu metrem (stanice Kurskaja, tmavě modrá linka č. 6 a hnědá linka č. 5). Na lístku bylo dokonce i číslo, podle kterého jsme se měli postavit na nástupišti, abychom pak neběhali zmatení po vlaku a nehledali svoje místo. Z Moskvy jsme vyrazili ve 14:15. Vlak byl krásný, tichý, rychlý a klimatizovaný. Uháněl s námi rychlostí až 160 km/h, což jsme si mohli přečíst na informační tabuli spolu s názvy stanic a venkovní teplotou. Teplota byla tou dobou v Moskvě 33°C. Během jízdy prodávali stevardi ve vlaku občerstvení podobně jako v letadle. Do Vladimiru jsme dorazili v 15:57.

        U nádraží mají zastávku jak autobusy, tak i trolejbusy. Na nádraží jsme nasedli na obstarožní trolejbus č. 10, který jezdí k hotelu AMAKS Golden Ring, kde jsme byli ubytovaní. Lístky se kupují uvnitř u průvodčí, která prochází trolejbusem, podobně jako tomu bývalo kdysi u nás. Lístek stojí 13 rublů (asi 8 Kč) a cesta k hotelu (stanice Krasnoarmejskaja) trvá necelou půlhodinu.

   

2. Ubytování – hotel AMAKS Golden Ring
Nahoru

        Hotel AMAKS Golden Ring se nachází u zastávky trolejbusu č. 10 (Krasnoarmejskaja). Hotel má 16. pater, takže nejde opravdu přehlédnout. Cena za noc včetně snídaně byla pro jednu osobu 1566 Kč. Pokoje hotelu byly malé, ale čisté, byla zde starší televize, minibar (placený), Wi-Fi připojení na internet zdarma, místo klimatizace malý ventilátor a v koupelně nechyběl šampón a mýdlo. Nedaleko hotelu se nachází supermarket Spar.

       

        Snídaně probíhaly docela v nezvyklém prostředí a to v nočním klubu, herně a diskotéce zároveň, které patřily k hotelu. K snídani bylo pečivo, sladké pečivo, párky, salámy, sýry, různé druhy zeleniny, lívance, vajíčka, čaj, káva a nezvykle i víno.

       

3. Gastronomie
Nahoru

        Když se řekne ruská kuchyně, každému se hned asi vybaví boršč, kaviár a vodka. Ale samozřejmě to není to jediné, co Rusové jedí. Jejich kuchyně je díky velikosti země rozmanitá a každý kraj má svou specialitu. Základními potravinami ruské kuchyně jsou ryby, drůbež, zvěřina, houby a zelenina (řepa a zelí).

        Dalšími ruskými specialitami jsou: hovězí Stroganoff (hovězí nařezané na nudličky se žampiony, cibulí v kysané smetanové omáčce), bliny (lívance z pohankové nebo pšeničné mouky plněné kaviárem nebo džemem), pelmeně (vařené těstovinové taštičky plněné masem), pirožky (pokrm z kynutého těsta plněný masem, houbami a zelím nejčastěji podávaný k polévkám) a šči (polévka z kysaného zelí nebo kapusty, zelených bylinek a smetany).

        Samozřejmě ani v Rusku nechybí rychlo-občerstvení jako je McDonald´s nebo Burger King.

4. Doprava ve Vladimiru
Nahoru

        Centrum města je malé, takže se zde dá bez problémů pohybovat pěšky. A pro cestu do centra je nejlépe využít městské dopravy, která je zde levná. Jízdenka na trolejbus stojí 13 rublů (asi 8 Kč) pro jednu osobu a autobus 15 rublů (asi 9 Kč) za osobu. Lístky se kupují u průvodčí v autobuse (trolejbuse), která vozidlem prochází. A jezdit na černo se zde nevyplácí, protože vás průvodčí nekompromisně vyhodí z autobusu a to doslova. Tak jako jsme to na vlastní oči viděli u jednoho opilého cestujícího, který neměl peníze na lístek a průvodčí ho rázně vystrkala až ven z trolejbusu.

   

5. Navštívená místa (památky)
Nahoru

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie – ke katedrále jezdí trolejbusy č. 1 a 5 (stanice Sobornaja ploščad') a několik autobusových linek. Z vlakového nádraží se sem dostanete za asi 20 minut pěší chůze (asi 1,4 kilometry). Katedrála z bílého kamene a zlatými kupolemi byla v roce 1992 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Katedrála má rozměry 30x31 metrů a v roce 1810 byla postavena u katedrály 70 metrů vysoká zvonice se zlatou špicí. Katedrála slouží jak k náboženským účelům, tak i jako muzeum (platí se vstupné). Od katedrály je také krásný pohled na okolní krajinu, zejména pak z nedalekého parku s jezdeckou sochou.

       

Dmitrijevská (Demetrius) katedrála – ke katedrále jezdí trolejbusy č. 1 a 5 (stanice Sobornaja ploščad') a několik autobusových linek. Z vlakového nádraží se sem dostanete za asi 20 minut pěší chůze (asi 1,4 kilometry). Dmitrijevská katedrála se nachází v sousedství Katedrály Nanebevzetí Panny Marie. V roce 1992 byla zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Tato katedrála s jednou kupolí vypadá na první pohled obyčejně, ale její stěny zdobí asi 600 reliéfů zobrazujících postavy světců, mytická i skutečná zvířata. Dnes slouží jako muzeum staré ruské architektury (platí se vstupné).

Zlatá brána – k bráně jezdí trolejbusy č. 1, 2, 5, 7 a 8 (stanice Zolotoje Vorota) a několik autobusových linek. Z vlakového nádraží se sem dostanete za asi 30 minut pěší chůze (asi 2 kilometry). Brána postavená v roce 1164 byla v roce 1992 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ve městě existovalo 5 bran, ale tato jediná se dochovala. V roce 1238 vydržela brána útok Tatarů, kteří se pak do města dostali dírou v dřevěných hradbách. Dnes je v bráně muzeum s diorámou bitvy proti Tatarům v roce 1238 a expozicí zbraní. Do muzea se platí vstup. Dnes je kolem brány kruhový objezd včetně trolejbusových linek, takže je nyní brána v obležení elektrických trolejí.

6. Počasí
Nahoru

        Díky velikosti Ruska má země několik rozdílných klimatických oblastí. Počasí na severu a ve středu Ruska je typické velkými teplotními rozdíly během roku. Oblast Sibiře je zase známá velmi nízkými teplotami a častými srážkami. Vladimir má chladné dlouhé zimy a krátká teplá léta. Nejteplejšími měsíci jsou červen až srpen, kdy je průměrná nejvyšší teplota 22,8°C a nejnižší průměrná 12,6°C. V tyto měsíce ale může být i teplota přes 30°C. Nejchladnějšími měsíci jsou listopad až únor, to teploty klesají k minusovým hodnotám. Rekordně nejnižší teplota byla -43°C (prosinec).

7. Orientační ceny ve Vladimiru
Nahoru

Příklady cen:

Název zboží
Cena
Místo nákupu
Lipton Ice Tea broskev 1,5 litru (v akci)
38,90 rublů
Spar
Nektarinky 0,318 kg
28,59 rublů
Spar
Croissant 2+1
34,90 rublů
Spar

8. Cesta z Vladimiru do Suzdalu
Nahoru

        Z Vladimiru jezdí do Suzdalu autobus z autobusového nádraží, které je hned v sousedství vlakového nádraží. K nádraží jsme dojeli z hotelu trolejbusem č. 10 (necelá půlhodina cesty). Na autobusovém nádraží jsme si zakoupili lístky (místenky) za 65,50 rublů (asi 38 Kč) pro jednu osobu. V 10:30 jsme odjeli v minibusu, který už měl svá nejlepší léta za sebou. Do cíle, na autobusové nádraží v Suzdalu, nás dovezl v 11:11. Autobusové nádraží je docela vzdálené od města, takže se zde tento minibus proměnil v dopravní prostředek městské hromadné dopravy a pokračoval dále do města. V autobuse jsme si museli přikoupit lístek za 13 rublů (asi 8 Kč). Řidič nám poté, co jsme mu ukázali papír se jménem našeho ubytování, ukázal, ať vystoupíme na Rudém náměstí. Dokonce nám ochotně zavolal pro odvoz do našeho ubytování. Paní majitelka přijela během pár minut. Cesta do ubytování Lybimtsevoy trvala autem asi 3 minuty.

       

Více fotografií naleznete v galerii

Oficiální web Vladimiru: www.vladimir-city.ru

Další užitečné odkazy:

ZPĚT