ZPĚT

Rakousko - Vídeň

(15.10.2007)

        Vídeň, hlavní město Rakouska, má více jak 1,6 mil. obyvatel. Vídeň se nachází v severovýchodní části Rakouské republiky. V roce 2001 bylo historické centrum Vídně zapsáno na seznam UNESCO.

Den první a zároveň poslední:

        Tento náš jednodenní výlet byl tak trochu z nutnosti, protože jsme jeli odvést (vyprovodit) mého bratra na vídeňské letiště, kterému odtud letělo letadlo směr Nový Zéland, kam letěl na studijní pobyt a za prací. O jeho cestě se více dozvíte na jeho blogu: www.cestazmesta.blogspot.com.

        Tak a teď už k samotné cestě do Vídně. Tento výlet nebyl letecky, ale automobilem. Cesta začala pro nás krutým probuzením již v 5,00 hod. ráno. Po snídani jsme naskákali do vypůjčené Škody Fabia, protože naše auto jako naschvál bylo v servisu, a vydali se na cestu. Jeli jsme po trase Praha–Jihlava–Znojmo-Vídeň. Cesta proběhla bez komplikací a po cca 4 hod. jsme dorazili za slunečného počasí na vídeňské letiště. Ještě před vjezdem na letiště nás vítalo nevábné panoráma rafinérie jedné nejmenované naftařské společnosti. Místo na zaparkování jsem našli až poté, co jsme udělali jednu nedobrovolnou okružní jízdu po letišti. Přepážku společnosti Eva Air jsme našli bez problémů a po odbavení bratra a rozloučení jsme vyrazili navštívit historické centrum Vídně.

Votivkirche    Burgtheater    Vídeňská radnice    Parlament    Národní knihovna

        Z letiště jsme jeli po hlavní směr centrum, až jsme se dostali na ulici Untere Donaustrase, na kterou navazuje Obere Donaustrase, poté jsme přejeli most přes Dunaj a různými uličkami jsme se dostali až na ulici Hörlgasse, kde jsme zadarmo zaparkovali auto. Odtud jsme se vydali na prohlídku města. Začali jsme u kostela Votivkirche a pokračovali dále k majestátní vídeňské radnici (Rathaus), před kterou byl dokonce navezený umělý sníh. Naproti radnice se náchází Burgtheater. Od radnice jsme pokračovali k rakouskému parlamentu a dále k národní knihovně (Nationalbibliothek), na kterou navazuje hrad Hofburg - sídlo úřadu rakouského prezidenta. Po průchodu nádvořím hradu, jsme se dostali na ulici Habsburgerg., navazující na ulici Graben (něco jako pražská ulice Na Příkopě), na které se nachází mnoho různých obchodů (např. zlatnictví Cartier), butiků, restaurací a kaváren. Na konci této ulice je jedna z dominant Vídně - Dóm svatého Štěpána (Stephansdom), jehož nejvyšší věž dosahuje výšky téměř 140 metrů. Kousek od Dómu se nachází supermarket Billa, kde se za dá rozumnou cenu pořídit něco k jídlu. Po celé Vídni se samozřejmě nacházejí různé obchody a cukrárny prodávající Mozartovy koule a jiné cukrovinky s vyobrazením hudebního skladatele W. A. Mozarta.

        Po prohlídce města jsme se již vydali zpět k autu. V původním plánu jsme měli ještě návštěvu Bratislavy, ale vzhledem k tomu, že jsme neměli vyměněné žádné slovenské koruny a času taky nebylo nazbyt, tak jsme od tohoto plánu upustili. Cestou zpět jsme se ještě zastavili ve Free Shopu na hraničním přechodu Hatě a poté nás čekala cesta domů. Domů jsme přijeli okolo osmé hodiny večerní.

Ulice Habsburgerg.    Ulice Graben    Dóm svatého Štěpána

Více fotografií naleznete v galerii

Mapa Vídně s vyznačenou trasou z cestopisu (*.jpg 273 kB), mapa Vídně bez trasy (*.jpg 264 kB)

Oficiální web Vídně: www.wien.info

Další užitečné odkazy:

ZPĚT