ZPĚT

Francie - Tignes

(9. - 17.3.2007)

        Tignes společně s Val d´Isere tvoří lyžařskou oblast L´Espace Killy (1550 - 3456 m n.m.), která je často označována jako nejkrásnější lyžování na světě. Leží v Savojských Alpách a okolní nádherná příroda a majestátní panorama masivu Mont Blancu zajišťuje nezapomenutelné zážitky. V Tignes je k dispozici 150 km sjezdovek různých obtížností a na 43 lanovek a vleků plus jedna podzemní lanovka.

        V této oblasti se pořádaly ZOH Albertville 1992 a více než 150 světových pohárů nejen ve sjezdovém lyžování, ale i v lyžařské akrobacii, jízdě na boulích a na snowboardu. Oblast L´Espace Killy byla pojmenována po místním rodákovi lyžaři J. C. Killy, který získal v roce 1968 na ZOH v Grenoblu 3 zlaté medaile. V Tignes jednou za dva roky končí jedna z etap nejznámějšího cyklistického závodu Tour de France. 

        Jak už vyplývá z úvodu byl tento zájezd lyžařský. A ještě než se rozepíšu, tak jedna velmi důležitá rada: NEZAPOMEŇTE SI VZÍT SEBOU NA HORY OPALOVACÍ KRÉM, protože sluneční paprsky v zimě na horách jsou zrádnější než slunce u moře a věřte mi, já to zažil na vlastní kůži.

Tignes 2100 m n.m.    Tignes 2100 m n.m.    Náš apartmán byl ve žluté části ve 3. patře s balkonem    Val Claret    Dětské hřiště

        Na zájezd jsme vyrazili jako jedenáctičlenná parta s cestovní kanceláří Nev-Dama. Cena za 8 dní bez stravy byla 11 300 Kč za osobu vč. permanentky. Cestu jsme absolvovali autobusem, který měl odjezd naplánovaný na pátou hodinu odpolední z Hlavního nádraží v Praze. Do cíle jsme měli dorazit chvíli po poledni následujícího dne. Cesta probíhala klasicky, promítání filmů a každé 4 hodiny zastávka. Cesta byla sice dlouhá, ale plynulá. Poslední větší zastávkou byl již v dopoledních hodinách druhého dne supermarket v městečku, po kterém následovalo už jen stoupání do Tignes. V supermarketu jsme ještě dokoupili nějaké potraviny a mimo jiné jsme tam objevili sekt za 0,82 EUR (24,-), nešlo odolat a tak jsme si koupili celou krabici.

        V Tignes nás autobus vyložil a pokračoval ještě do sousedního městečka Val Claret, kde měl konečnou. Od autobusu jsme museli ještě kousek pěšky, než jsme se dostali k našemu ubytování – soukromé apartmány Le Lac. Bohužel na recepci nám oznámili, že apartmány budou volné až okolo páté hodiny. A tak nám nezbývalo nic než  čekat a čekat. Usídlili jsme se venku před vchodem do recepce, kde jak jsme později zjistili byl vyhřívaný chodník, takže se dalo sedět na zemi. Když už nám dali apartmány, tak jsme zjistili, že apartmán nám přidělený měl pouze čtyři postele. Docela problém, když nás tam mělo spát šest. Naštěstí nám ho obratem vyměnili za větší a ještě lepší než byl původní. Apartmán byl krásný a čistý, měl 2 pokoje, velký obývací pokoj s jídelnou, kuchyň, koupelnu, 2x WC a velký balkón. V apartmánu bylo k dispozici veškeré kuchyňské vybavení včetně nádobí a příborů, TV, mini věž atd.

Oko ve skále    Podzemní lanovka Grande Motte    Kabinová lanovka na ledovec La Grande Motte    Ledovec La Grande Motte 3656 m n.m.    Lanovka Les Lanches, dole Val Claret a Tignes

        Druhý den jsme konečně mohli vyrazit lyžovat, slunce nám svítilo po celou dobu pobytu. Hned první den jsem si také spálil obličej (a nejen já), protože jsem sebou neměl opalovací krém. Vleků, lanovek a sjezdovek je v Tignes nespočet.  Lyžování bylo nádherné, sjezdovky upravené a  poloprázdné, fronty u lanovek žádné (nejdéle jsme čekali asi pět minut) a délka sjezdovek někdy až „nekonečná“. Nebylo výjimkou, že lanovka jela nahoru i patnáct minut, ale téměř stejnou dobu trvalo sjezdovku sjet dolů. Kam se hrabe Harrachov, kde stojíte patnáct minu ve frontě s bandou Němců a Poláků a dolů sjedete za pět minut a ještě za to chtějí nehorázné peníze.

        Nejdelší sjezd v Tignes je po modré od „oka“ vrchol L´Aiguille Perce (2748 m n.m.) až do Tignes Les Brevieres (1550 m n.m.), takže převýšení téměř 1200 m a délka sjezdu určitě pár kilometrů. V Tignes jsou také dva snow parky, nejen pro snowboardisty a zimní letiště, kde je možnost vidět přistávat letadla na sněhu. Na ledovci La Grande Motte (3656 m n.m.) jsou dobré lyžařské podmínky i v letním období. Dá se tam vyjet buď lanovkami a nebo podzemní lanovkou, ze které se přestoupí na kabinovou lanovku, která uveze asi 30 lidí. Bohužel tato lanovka je jediná, kterou se dostanete nahoru na ledovec a tak se u ní tvoří i největší fronta. Ale určitě stojí za ten krásný výhled frontu vystát. Při nepříznivých povětrnostních podmínkách lanovka nejezdí. Z vrcholu je také vidět nejvyšší hora Evropy Mont Blanc (4807 m n.m.).

        Poslední den jsem si dali v restauraci k obědu francouzské jídlo fondue (kousky pečiva, které se namáčí v sýrové omáčce). A pak už jen následovala dlouhá cesta zpět domů, s další zastávkou v supermarketu s levným sektem.

        Bylo to prostě 6 krásně strávených dní na horách. Pro lidi (i jako jsem já) co jsou zvyklí pouze na české hory, jsou pak Alpy neopakovatelným zážitkem. Vydržel bych tam klidně měsíc, jediným mínusem byl spálený obličej od slunce, ale to bylo zaviněno mojí vlastní blbostí.

Sjezdovky    Nejnižší bod střediska - Tignes Les Brevieres 1550 m n.m.    Pohled na sjezdovky z oka

Více fotografií naleznete v galerii (foto od Kaila), foto od Viperxe, foto od Fachmana, Edyho a Vaška

Naskenovaná mapa sjezdovek v tignes (*. jpg 1,6 MB)

Oficiální web Tignes: www.tignes.net

Další užitečné odkazy:

ZPĚT