ZPĚT

Izrael – Tel Aviv

(13. – 14.6.2014)

        Izrael je stát v jihovýchodní části Asie ležící na východním pobřeží Středozemního moře. Sousedí s Libanonem, Sýrií, Jordánskem a Egyptem. Podle Jeruzalémského zákona je Jeruzalém hlavním městem Izraele (sídlí zde vláda, prezident a parlament), ale OSN a většina zemí neuznává Jeruzalémský zákon a pokládá za hlavní město Tel Aviv-Jaffa. V Izraeli žije přes 8,1 miliónů obyvatel, z toho jsou 75,4 % Židé, 20,6 % Arabové a 4 % menšiny. Nejbližšími izraelskými spojenci jsou Spojené státy americké, Německo, Spojené království a Indie. USA byly první zemí, která uznala Izrael. Izrael má velmi rozvinutý letecký, komunikační, softwarový a elektronický průmysl. Svá první zámořská výzkumná a vývojová centra zde vybudovaly společnosti Intel, Microsoft, IBM, Cisco Systems a Motorola. Z náboženství jsou zde nejvíce zastoupeny judaismus, islám a křesťanství.

        Tel Aviv je s 418 600 obyvateli druhé největší izraelské město. Česká republika považuje za hlavní město Jeruzalém, avšak velvyslanectví má, jako většina států, v Tel Avivu. Tel Aviv znamená doslova v překladu „Jarní pahorek“. Tel Aviv je ekonomickým a kulturním centrem Izraele. Nachází se zde centrála Mosadu, izraelské tajné služby. Dále zde sídlí Telavivská burza cenných papírů a mnoho firem i výzkumných a vývojových center. Tel Aviv leží na pobřeží Středozemního moře v nadmořské výšce 34 m n.m.

        Do Izraele není pro občany České republiky potřeba vstupní vízum. V Izraeli je časový posun +1 hodina oproti České republice. Oficiální měnou je Nový izraelský šekel (NIS, ILS). Během našeho pobytu byl 1 NIS asi 5,853 Kč. Automobily jezdí po pravé straně vozovky a elektrické zásuvky jsou stejné jako u nás. Pozor v Izraeli na šabat. Šabat je období od pátečního odpoledne do sobotního západu slunce a Židé mají v tomto období zakázanou celou řadu věcí a zejména pak některé druhy prací. Je jich mnoho, ale pro turisty je nejvýznamnější to, že jsou zavřené obchody (nesmí pracovat), restaurace (nesmí vařit), nejezdí veřejná doprava (nesmí řídit) a dále například nesmí manipulovat s ohněm a elektřinou nebo se koupat. A toto opravdu striktně dodržují i v menších hotelech. Výjimkou mohou být větší hotely. Ve čtvrtích ortodoxních Židů je dobré dodržovat určitá pravidla. Muži by měli mít dlouhé kalhoty, ženy dlouhé sukně a zahalená ramena. A o šabatu a svátcích je nutno dodržovat zákazy (nejezdit autem, nefotografovat, nekouřit atd.).

        Cestopis je pro přehlednost rozdělen do několika kategorií.

    1. Cesta z Jeruzaléma do Tel Avivu
    2. Ubytování – Dizengoff Beach Apartments
    3. Gastronomie
    4. Doprava v Tel Avivu
    5. Navštívená místa (památky)
    6. Počasí
    7. Orientační ceny v Tel Avivu
    8. Cesta z Tel Avivu do Prahy
1. Cesta z Jeruzaléma do Tel Avivu
Nahoru

        Hotel v Jeruzalémě jsme opustili po osmé hodině ranní. Ještě než jsme vyrazili na cestu, tak jsme se zastavili u některých památek, které jsme si nestihli prohlédnout první den. Z Jeruzaléma jsme vyrazili v 9:40 a na okraj Tel Avivu jsme dorazili po hodině jízdy a 66 ujetých kilometrech. Během cesty jsme v Jeruzalémě projížděli jednou židovskou čtvrtí a vzhledem k tomu, že byl šabat, byla tato čtvrť úplně vylidněná, cestou jsme potkali pouze tři projíždějící auta a to tu byly dvouproudé silnici i koleje pro tramvaje, ale nikde nikdo.

        V Tel Avivu jsme pouze natankovali benzín a jeli jsme vrátit auto na letiště, které jsme měli půjčené do 12:00. Auta z půjčovny Sixt se vrací na Terminálu 1. Po vrácení auta nás odvezli zdarma na terminál, na který jsme potřebovali. Z terminálu jsme potom kvůli šabatu (nejezdí veřejná doprava) museli do Tel Avivu pokračovat taxi. Na informacích nám řekli, že by taxi mělo stát asi 175 NIS (asi 1015 Kč), ale taxikář nám řekl, že o šabatu nás vezme za pevnou cenu 200 NIS (1160). Z letiště jsme do apartmánu Dizengoff Beach Apartments dorazili po půlhodinové jízdě.

2. Ubytování – Dizengoff Beach Apartments
Nahoru

        Apartmány Dizengoff Beach se nachází v ulici 283 Dizengoff Street, 7 minut chůze (600 metrů) k nejbližší pláži. Cena za noc bez stravy byla 698,42 Kč pro jednu osobu. V apartmánovém domu není klasická recepce, ale jedna hodně malá místnost, kterou obývá recepční Zanda Daniella, která je z Lotyšska. Zanda Daniella mluví dobře anglicky. Recepce je otevřená od neděle do čtvrtka od 10:00 do 22:00 a v pátek od 9:00 do 16:00, sobota je zavřeno. Stát se klidně může, že i v otvírací době bude recepce zavřená, ale když recepční zastihnete na svém místě, vždy ráda pomůže a poradí. Není problém ani s uschováním zavazadel v den odjezdu nebo při brzkém příjezdu. U apartmánu není možnost parkování automobilu.

       

        Náš apartmán měl jednu ložnici, koupelnu s toaletou a velký obývací pokoj s kuchyňským koutem a barovým stolem. V koupelně chyběly šampóny, bylo zde pouze tekuté mýdlo, zato kuchyň byla vybavená. Byla zde mikrovlnná trouba, rychlovarná konvice, topinkovač, skleničky, talířky, hrníčky, misky, pánev, hrnec, příbory, ostré nože, vývrtka, vařečky, prkénka na krájení, saponát, káva, čaj, cukr a nechyběla samozřejmě ani lednice. V apartmánu byla klimatizace, televize (v ložnici i v obývacím pokoji), v obývacím pokoji byl rozkládací gauč a rozkládací postel. V apartmánu nechybělo také Wi-Fi připojení na internet zdarma.

       

3. Gastronomie
Nahoru

        Orientální přísady dodávají zdejším jídlům charakteristickou chuť, v jídlech se používají typické orientální přísady, např. sezam, skořice, máta, datle, pomeranče, hrozny, koriandr, růžový olej a med.

        V Izraeli všude narazíte na kebab označovaný jako šawarma (shawarma) a falafel (smažené zeleninové kuličky nebo placičky servírované v pitě). Spolu se saláty, zálivkami a hummusem správněji chumusem (cizrnová pomazánka) tvoří skutečnou pochoutku. Hojně se zde konzumují i ryby. Oblíbená jsou i sladká jídla zejména baklava (ořechový koláč slazený sirupem a medem). Z nápojů jsou nejpopulárnější čaj a káva.

4. Doprava v Tel Avivu
Nahoru

        Nejlepší je po se Tel Avivu pohybovat pěší chůzí nebo městskou dopravou (autobusem). Jedna jízda autobusem stojí 6,90 NIS (asi 40 Kč) a jízdné se platí u řidiče při vstupu. Například cesta k Azrieli Center trvala pěšky necelou hodinu (asi 4,2 km) a i v horkém počasí to nebylo nijak náročné. Zato cesta do Jaffy má po pobřeží necelých 6 km, takže tady už je lepší se přiblížit autobusem.

   

5. Navštívená místa (památky)
Nahoru

Azrieli CenterAzrieli Center (ulice Derech Menachem Begin 132) je komplex mrakodrapů v Tel Avivu. Komplex byl dokončený v roce 1999 a skládá se ze tří věží s různými geometrickými tvary (kruhová, trojúhelníková a čtvercová). Nejvyšší je kruhová věž (186 metrů, 49 podlaží), která je zároveň nejvyšší budovou Tel Avivu a druhou nejvyšší budovou Izraele po mrakodrapu Moshe Aviv Tower (City Gate). Druhá je trojúhelníková věž (169 metrů, 46 podlaží) a třetí je čtvercová věž (154 metrů, 42 podlaží).

       

Součástí centra je i největší Tel Avivské nákupní centrum se spoustou obchodů, restaurací a rychlých občerstvení. V kruhové budově Azrieli Center je ve 49. patře vyhlídka. Cena pro jednu osobu je 22 NIS (asi 129 Kč). Vstup na vyhlídku je přes nákupní centrum, kde musíte po eskalátorech vyjet do nejvyššího patra, kde se nachází pokladny na vyhlídku. Dále už jezdí výtah, kterým jezdí ale i zaměstnanci budovy a tak se může stát, že budete stavět i v jiných patrech, takže si musíte patro s vyhlídkou zmáčknout sami. Na věži je možná téměř 360° vyhlídka na Tel Aviv. Na vyhlídce je i zdarma připojení na Wi-Fi.

       

K Azrieli Center jsme došli pěšky za necelou hodinu z našeho ubytování Dizengoff Beach Apartments pěšky (asi 4,2 kilometru). Jinak u Azrieli Center je železniční stanice Tel Aviv ha-Šalom a také zde staví spousta autobusových linek.

       

Dizengoffovo náměstíDizengoffovo náměstí se nachází asi 2 kilometry východně od Azrieli Center a asi 300 metrů od nákupního centra Dizengoff Center. Náměstí, postavené v roce 1934, protíná ulice Dizengoff Street. Náměstí nese jméno po prvním starostovi Tel Avivu – Me'ir Dizengoffovi. V 70. letech bylo náměstí radikálně přestavěno. Aby nedocházelo k dopravním problémům, bylo náměstí pro pěší vyzdviženo a rampami spojeno s chodníky v okolních ulicích a silniční doprava byla poté svedena pod náměstí. Náměstí dominuje kašna od izraelského umělce Yaacova Agama V současnosti se hovoří opět o tom, že by mělo být náměstí sníženo do původního stavu. Téhož názoru je i bývalý starosta, který byl starostou v době proměny a nyní prohlašuje, že přebudování náměstí v 70. letech bylo jediné rozhodnutí z funkce starosty, kterého dodnes lituje.

   

Ulice Dizengoff – ulice je dlouhá asi 3,1 kilometrů a byla pojmenována po prvním starostovi Tel Avivu – Me'ir Dizengoffovi. Dizengoff street byla vždy považována za jednu z nejprestižnějších částí města a dodnes je na ní mnoho salónů, značkových obchodů a kaváren.

Tržnice Carmel Market – tržnice Carmel Market se nachází v ulici Ha-Carmel Street. Otevřeno je každý den kromě šabatu. Prodává se zde především jídlo, ale nakoupit tady můžete i bytové doplňky, suvenýry, oblečení, květiny a mnoho dalšího zboží. Trh stojí určitě za návštěvu, i kdybyste zde nechtěli nic kupovat. I když budete těžko odolávat krásně naaranžovanému zboží, především potravinám. A i ceny jsou zde na zdejší poměry přijatelné. Z apartmánu Dizengoff Beach Apartments sem jezdí autobus č. 4, stanice Carmel Market/Allenby. Cesta autobusem trvá asi 15 minut.

       

Jaffská hodinová věž – nachází se v ulici David Razi'el St ve spodní části Jaffy, starověkého přístavního města, které je v dnešní době součástí Tel Avivu. Jaffskou hodinovou věž nechal postavit turecký sultán Abed-el-Hamid v roce 1903. Je jedna ze sedmi hodinových věží postavených na území dnešního Izraele v osmanském období. Zbylých šest bylo postaveno v Safedu, Akku, Nazaretu, Haifě, Nábulusu a v Jeruzalémě (poslední zmíněná je jediná z hodinových věží, která se do dnešní doby nezachovala).

       

6. Počasí
Nahoru

        Mezi květnem a zářím je v Izraeli déšť vzácností. Izraelci využívají příznivých geografických podmínek pro výrobu solární energie, v jejíž produkci na osobu jsou na prvním místě na světě. Ve vesnici Tirat Cvi v severní části Jordánského údolí byla v roce 1942 zaznamenána nejvyšší teplota v celé Asii (53,7 °C).

        Tel Aviv má typické středozemní klima s horkými léty, příjemnými jary a podzimy a chladnými deštivými zimami. Zimní teploty se obvykle pohybují mezi 10 a 15 °C a zřídkakdy klesnou pod 5 °C. V létě je průměrná teplota 26 °C a denní teploty často překračují 32 °C. Nejvyšší zaznamenaná teplota je 43 °C, zatímco nejnižší je −1.9 °C. Přes léto v Tel Avivu téměř neprší, nejvíce prší od října do dubna. Prosinec a leden jsou nejdeštivější měsíce s průměrnými srážkami 126,6 mm. Během našeho pobytu bylo krásné slunečné počasí s teplotami okolo 30°C a přijatelnou vlhkostí (žádná „prádelna“).

7. Orientační ceny v Tel Avivu
Nahoru

        V Tel Avivu i v celém Izraeli je na naše poměry docela draho. Během našeho pobytu byl 1 NIS asi 5,853 Kč. O šabatu, období od pátečního odpoledne do sobotního západu slunce, mají Židé zakázáno pracovat a řídit, takže je většina obchodů zavřená a nejezdí ani veřejná doprava. O šabatu nesmějí ani vařit, takže jsou zavřené i restaurace. Samozřejmě ne všichni toto dodržují, ale většina ano. Jídlo je zde hodně drahé, v obyčejné restauraci dáte v turistických oblastech i více než 45 NIS (asi 260 Kč). V Tel Avivu bylo trochu levnější jídlo na tržnici Carmel Market.

Příklady cen:

Název zboží
Cena
Místo nákupu
Milka 100g
9,90 NIS
Minimarket
Cukr 1 kg
4,90 NIS
Minimarket
Kindervajíčko
6 NIS
Minimarket
Coca-Cola 1,5 litru
6,90 NIS
Minimarket
Nutella 350g
12,90 NIS
Minimarket
Džus jablečný 1 litr
5,90 NIS
Minimarket
Máslo 250g
21,90 NIS
Minimarket
Džem 340g
16,90 NIS
Minimarket
Jogurt Yoplait 150g
5,20 NIS
Minimarket
Černý čaj 25 sáčků
7,90 NIS
Minimarket
Heinneken 6 x 330 ml
59,90 NIS
Minimarket
Heinneken 330 ml
12 NIS
Minimarket
Cizrna 550g
6,90 NIS
Minimarket
Toastový chléb 750g
7,70 NIS
Minimarket
Jogurt 3% 206g
1,50 NIS
Minimarket
Čínská polévka v kelímku malá
5,90 NIS
Minimarket
Sušenky čokoládové 200g
4,90 NIS
Minimarket
Big Mac
17,50 NIS
McDonald's
Cheeseburger
9,90 NIS
McDonald's
Hamburger
8,90 NIS
McDonald's
Čínská polévka 70g
6,90 NIS
Supermarket am:pm
Coca-Cola 1,5 litru
7,40 NIS
Supermarket am:pm
Staropramen 500 ml
15,20 NIS
Supermarket am:pm
Pivo Corona 330 ml
16,20 NIS
Supermarket am:pm
Coca-Cola 500 ml
7,90 NIS
Supermarket In The City

8. Cesta z Tel Avivu do Prahy
Nahoru

        Přímo před apartmány Dizengoff Beach Apartments je zastávka (č. 21436) autobusu č. 55, který jezdí k Hlavnímu železničnímu nádraží (Tel Aviv Center – Savidor). Autobusem jsme odjeli v 8:03 a na zastávku Central Railway Station Al Parashat Drakhim St. (č. stanice 21140) jsme dorazili za 16 minut v 8:19. Cena lístku pro jednu osobu je 6,90 NIS (asi 40 Kč) a platí se u řidiče. Ze zastávky jsme prošli přes parkoviště k nízké bílé nádražní budově s hodinami. V hale jsme si koupili lístek na letiště za 16 NIS (asi 94 Kč). Vlak nám jel z koleje č. 3 v 8:34. Nevím, jestli je to pravidlem, že jezdí z koleje č. 3, ale vše je dobře značené, takže se nemůžete ztratit. Na letiště jsme dojeli krásným vlakem za necelých 20 minut. Pozor - lístky se musí použít i při výstupu u turniketů! Vlakem jsme dojeli k terminálu 3, ale my jsme se museli přemístit na terminál 1. K terminálu 1 jezdí zdarma autobus (velký žlutý Shuttle).

       

        Na terminálu jedna jsme se zařadili do fronty a čekali jsme, že vše půjde rychle, ale teprve tady, na odletu, měli hrozně zdlouhavé prohlídky. Byla to ještě kontrola před tím, než se dostane cestující k přepážce na odbavení. My jsme byli již odbavení a měli jsme pouze kabinová zavazadla, takže bychom normálně šli rovnou na pasovou kontrolu, ale takhle jsme museli čekat téměř hodinu ve frontě. Někoho posílali (nevím jaký měli systém) s kufrem na rentgen a někdo dokonce musel ještě potom na fyzickou prohlídku zavazadel (musel je otevřít). Když přišla řada na nás, tak nám položili nějaké otázky a hned nás pustili na pasovou kontrolu. Pasová kontrola probíhala již rychle bez zbytečných otázek a za pasovou kontrolou následovala klasická bezpečnostní kontrola. Poté nás z terminálu 1 opět přesunuli letištním autobusem na terminál 3. Z Tel Avivu jsme odletěli v 12:05 v Airbusu A320-200 (reg. HA-LWK) spol. WizzAir a na letišti Václava Havla v Praze jsme přistáli 15:40 izraelského času (14:40 našeho).

       

Více fotografií naleznete v galerii

Mapa Tel Avivu (*.pdf 3,2 MB)

Oficiální web Tel Avivu: www.tel-aviv.gov.il

Další užitečné odkazy:

ZPĚT