ZPĚT

Slovensko – Tatranská Štrba (Vysoké Tatry)

(5.8. - 9.8.2012)

        Vysoké Tatry je nejvyšší pohoří na Slovensku a v Polsku. Délka Vysokých Tater je 26 km a šířka 17 km a rozlohu mají 341 km2. Nejvyšším vrcholem je s výškou 2654,4 m Gerlachovský štít. Tatry se nachází na severovýchodě Slovenska. Celé Vysoké Tatry patří od roku 1948 do Tatranského národního parku (TANAP). Z fauny je možné v Tatrách potkat medvědy (v roce 2002 zde bylo 50 ks), rysy, vlky, kamzíky, sviště a další.

        Štrba je malá obec ležící asi 20 kilometrů západně od Popradu. V roce 2011 zde žilo 3602 obyvatel. Součástí Štrby jsou i obce Tatranská Štrba a Štrbské Pleso. Ze Štrby jezdí na Štrbské pleso od roku 1896 ozubnicová železnice (zubačka).

        Cestopis z této dovolené je pro přehlednost rozdělen do několika kategorií.

  1. Cesta z Bratislavy do Tatranské Štrby (Vysoké Tatry)
  2. Ubytování - hotel Nezábudka
  3. Navštívená místa (památky)
  4. Počasí
  5. Orientační ceny ve Vysokých Tatrách
  6. Cesta zpět domů
1. Cesta z Bratislavy do Tatranské Štrby (Vysoké Tatry)
Nahoru

        Po odhlášení z hotelu v 11 hodin jsme autem vyrazili na kopec Kamzík, kde jsme se podívali na televizní věž. To byla naše poslední bratislavská zastávka. Deset minut před polednem jsme vyrazili do Vysokých Tater, konkrétně do Tatranské Štrby. Cestou jsme si ještě udělali zastávku v malém městečku Kanianka u našich příbuzných. Od nich se nám dostalo výborného pohoštění. Po obědě proběhla procházka po městě a chvíli před pátou hodinou jsme odjeli již směr Tatranská Štrba. Do Tatranské Štrby, do hotelu Nezábudka jsme dojeli v 18:50.

2. Ubytování - hotel Nezábudka
Nahoru

        Clubhotel Nezábudka*** se nachází v Tatranské Štrbě (ulice Rekreačná 83) asi 20 km západně od Popradu. Hotel leží v klidné oblasti. Cena ubytování za jednu noc byla 625 Kč s polopenzí. Ubytování jsme měli zakoupené přes slevový portál, kde jsme si objednali dvě poukázky na dvě noci (celkem jsme tedy měli 4 noci). V ceně není zahrnutý pobytový poplatek městu 1 EUR/os./noc a parkovné 1 EUR/noc.

       

        My jsme byli ubytovaní v apartmánu hotelu. K dispozici jsou zde i dvoulůžkové pokoje. K hotelu také patří dům s apartmány****, který stojí hned vedle hotelu, ale to je trochu jiná cenová relace. Do našeho apartmánu se chodilo z chodby v přízemí po točitých schodech (byl na úrovni bazénu). Pokoje byly nic moc, přišlo mi to, jako kdyby někdo nepotřeboval doma svůj nábytek, tak ho daroval do tohoto apartmánu. Byla zde sice televize i malá lednice s minibarem (placeným), ale ty už pamatovaly hodně. Koupelna byla asi zrekonstruovaná nedávno, ale měla naprosto nepochopitelnou sprchu. U sprchy se nedal pořádně nastavit proud vody, buď to teklo málo anebo zase hodně takovými malými řezavými proudy a to pak stříkalo všude okolo. A to nemluvím o tom, že sprcha šla vytáhnout asi jenom na půl metru, takže bylo nemožné se pořádně osprchovat. Ale musím dodat, že toto bylo pouze u našeho apartmánu, ostatní pokoje byly normální.

       

        Jinak plusem hotelu bylo Wi-Fi připojení na internet v celém hotelu zdarma, bazén s protiproudem (10 x 4 metry, hloubka 1,5 metru) a vitální saunový svět. Vitální svět je soubor různých saun a dalších relaxačních možností. Jsou zde Pekelná sauna (klasická sauna), bylinková sauna (každých 5 minut se střídají vůně heřmánku, ibišku a mateřídoušky), parní eukalyptová sauna (pára o teplotě max. 60°C s eukalyptovou vůní). Dále je zde vířivka s vodou o teplotě 36°C, tepidárium (vyhřívaná keramická křesla tvarovaná na záda) a masážní sprchy vitální déšť a smršť (u jedné voda teče, jako když prší a u druhé voda stříká ze stran). Vitální svět i bazén je pro ubytované hosty zdarma. Bazén byl otevřený denně od 7:00 do 10:00 a od 16:30 do 21:00 a vitální svět je otevřený kromě čtvrtka a neděle od 17:00 do 21:00. Také je v hotelu možnost zapůjčení kol, pronájem tenisového kurtu včetně raket a míčků (6,50 EUR/hodina) a biliardu.

       

        Snídaně a večeře byly v hotelu pestré a bohaté. Byly formou švédských stolů nebo bufetu. K snídani (od 7:00 do 9:30) byl velký výběr různých pomazánek, salátů, sýrů a salámů. Nechyběly ani párky, vajíčka, kukuřičné lupínky, pudink a sladké pečivo. K večeři (od 18:00 do 21:00) byl výběr z několika jídel (např. svíčková, brynzové halušky, smažený květák, guláš, kuře atd.), polévky a samozřejmě výběr z několika salátů a jako zákusek sladké pečivo (např. buchty).

       

3. Navštívená místa (památky)
Nahoru

UPOZORNĚNÍ: Pokud byste chtěli využít služeb všech lanových drah, vyplatí se vám nákup bodové jízdenky (18 bodů), která stojí 29 EUR/ 24 EUR/ 21 EUR (dospělý, senior/junior, děti do 12 let). Jízdenka platí 7 dní od zakoupení a v bodovém systému není zahrnuta visutá lanovka na Lomnický štít. I tak je úspora oproti běžným nákupům 11 EUR! Více na internetových stránkách www.vt.sk (menu INFO & SLUŽBY poté CENÍKY). Na všechny jízdenky (karty) lanovek účtují vratnou zálohu 2 EUR.

Lomnický štít – s výškou 2633,9 metrů je Lomnický štít třetí nejvyšší horou Slovenska (nejvyšší horou je Gerlachovský Štít – 2654,4 metrů a druhý je Gerlachovská věž – 2642 metrů). Na vrchol se dostanete pouze visutou lanovkou ze Skalnatého plesa. Na Skalnaté pleso můžete dojít pěšky nebo také lanovkou z Tatranské Lomnice. Parkování je v Tatranské Lomnici zdarma (zatím) na parkovišti přímo u stanice lanové dráhy. Zpáteční jízdenka kabinovou lanovkou Tatranská Lomnice – Skalnaté pleso stojí 15 EUR pro dospělou osobu a seniory/juniory 12 EUR a děti 10 EUR (do 12 let). Jednosměrná jízdenka stojí 10 EUR/ 8 EUR/ 7 EUR (dospělý, senior/junior, děti). A visutá kabinová lanovka ze Skalnatého plesa na Lomnický štít (pouze zpáteční) stojí 24 EUR/ 20 EUR/ 17 EUR (dospělý, senior/junior, děti). Na všechny jízdenky (karty) účtují vratnou zálohu 2 EUR. Zálohu dostanete zpět buď na pokladně, nebo v modrém automatu u pokladen.

       

Lanovka z Tatranské Lomnice na Skalnaté pleso je dlouhá 3707 metrů a překoná převýšení 869 metrů. Visutá lanovka ze Skalnatého plesa na Lomnický štít je dlouhá 1868 metrů a převýšení má 855 metrů. Na visutou lanovku je nutná rezervace jízdenek na určitou hodinu. Již brzy dopoledne můžou být lístky vyprodané, ale dají se na pokladnách zakoupit i na další den. Do kabinky lanovky se vejde max. 15 osob a cesta lanovkou na Lomnický štít trvá asi 10 minut. Na Lomnickém štítu je potom pobyt možný pouze 50 minut, delší čas ani není nutný. Na vrcholu je restaurace a také možnost ubytování. K dispozici je zde jeden apartmán pro 1-4 osoby, kde za noc zaplatíte 490 EUR (cena je včetně zpáteční jízdenky lanovkou z Tatranské Lomnice na Lomnický štít, uvítacího drinku, tříchodové večeře, pozorování hvězd dalekohledem a snídaně na Skalnatém plese).

       

Bohužel si nevyberete počasí, i když je vrchol bez mraků, tak během chvíle muže být v mracích. My jsme to museli risknout a koupili jsme si lístky až na druhý den na 14:10, bohužel vrchol byl obklopen velkým mrakem. Ale i tak se to na vrcholu občas protrhlo a byl krásný pohled dolů. Teplota vzduchu byla na vrcholu 8°C a když svítilo sluníčko, tak se dalo chodit i v tričku.

Skalnaté pleso – nachází se ve výšce 1751 m n. m. u stejnojmenné stanice lanové dráhy. Pleso je dlouhé 212 metrů, široké 85 metrů a hluboké 2 metry. Kabinovou lanovkou se sem dostanete z Tatranské Lomnice, kde je možnost parkování zdarma u stanice lanovky, samozřejmě se ke Skalnatému plesu dá dojít i pěší túrou. Cena zpáteční jízdenky stojí 15 EUR/ 12 EUR/ 10 EUR (dospělý, senior/junior, děti do 12 let). Lanovka z Tatranské Lomnice na Skalnaté pleso je dlouhá 3707 metrů a překoná převýšení 869 metrů.

       

Ze Skalnatého plesa je možnost dojet sedačkovou lanovkou na Lomnické sedlo (viz. níže) nebo na Lomnický štít (nutná rezervace jízdenky předem na určitou hodinu). Pěšky se dá odtud dojít Tatranskou magistrálou na Hrebienok, vodopády Studeného potoka nebo na druhou stranu na Zelené pleso. Ve stanici lanové dráhy je restaurace a u stanice je dětské hřiště. Nedaleko stanice stojí v nadmořské výšce 1783 metrů astronomická a meteorologická observatoř.

Lomnické sedlo – na Lomnické sedlo vede ze Skalnatého plesa dvousedačková lanovka. Je dlouhá 1138 metrů a má převýšení 408 metrů. Cena jízdenky (pouze zpáteční) je 8 EUR/ 6,50 EUR/ 5,50 EUR (dospělý, senior/junior, děti do 12 let). Když budete mít štěstí, tak z lanovky můžete vidět sviště nebo kamzíky.

       

Štrbské pleso – je to nejznámější a druhé největší pleso na Slovensku. Nachází se nedaleko od obce Štrba v nadmořské výšce 1346,6 metrů. Dlouhé je 640 metrů, široké 600 metrů a hloubku má maximálně 20 metrů. Průměrná teplota voda u hladiny je 6°C. Dostanete se sem pohodlně autem (parkovné 6 EUR na celý den) nebo ozubnicovou železnicí (zubačkou) ze Štrby anebo elektrickým vlakem z Popradu přes Starý Smokovec. Na Štrbském plese je možnost zapůjčení lodiček (od 10:00 do 18:00). Malý člun (max. 3 osoby) stojí na 50 minut 15 EUR, velký člun (max. 4 osoby) stojí 19 EUR a sportovní pramice (max. 3 osoby) stojí 18 EUR.

       

Štrbské pleso je součástí nejvýše položené obce na Slovensku – Štrbské Pleso, po kterém je obec pojmenována. Nedaleko Štrbského plesa je lanovka vedoucí na horu Solisko.

   

Solisko – hora nedaleko Štrbského plesa snadno dostupná sedačkovou lanovkou. Zpáteční jízdenka na lanovku stojí 10 EUR/ 8 EUR/ 7 EUR (dospělý, senior/junior, děti do 12 let). Lanovka vás vyveze na Solisko a k Chatě Pod Soliskem (1840 m n. m.) a dál k Přednímu Solisku (2117 m n. m.) musíte pěšky. Cesta pěšky trvá podle ukazatele hodinu (já jsem byl nahoře za 21 minut) a občas vede přes velké kameny, takže samozřejmě doporučuji pevnou obuv. Ze Soliska je za krásného počasí nádherný výhled.

       

Starý Smokovec – nejstarší osada ve Vysokých Tatrách založená v roce 1793. Dominantou obce je Grandhotel z roku 1904. Ve Starém Smokovci je spousta krásných budov a sídlo zde má Tatranská horská služba. Autem se dá u vlakového nádraží parkovat za 5 EUR na den. Nedaleko nádraží je restaurace, kde mají menu za 3 EUR + točenou kofolu za 1 EUR (0,5 litru). Jsou zde také dva menší obchody. Z vlakového nádraží je to kousek k pozemní lanovce na Hrebienok.

       

Hrebienok – na Hrebienok (1263 m n. m.) se dostanete pešky nebo pozemní lanovkou ze Starého Smokovce. Lanovka je dlouhá 2190 metrů a má převýšení 255 metrů. Zpáteční jízdenka stojí 7 EUR/ 6 EUR/ 5 EUR (dospělý, senior/junior, děti do 12 let). U lanovky si můžete zaplatit pouze cestu nahoru a dolů potom sjet za 4 EUR na terénních koloběžkách.

       

Z horní stanice na Hrebienku je to asi 30 minut chůze k vodopádům Studeného potoka. Cestou také minete Bilíkovu chatu (1255 m n. m.), kde je možnost občerstvení. Na Hrebienku také začíná trasa Tatranské magistrály vedoucí přes Skalnaté pleso až k Zelenému plesu.

       

4. Počasí
Nahoru

        Vysoké Tatry jsou nejmenší velehory světa, je zde 25 vrcholů vyšších než 2500 metrů, takže tomu odpovídají i klimatické podmínky. Počasí zde může být každou půlhodinu jiné. Průměrná roční teplota ve výšce 1000 m n.m. je 5 °C. I v létě se zde může stát, že bude sněžit. Pro Tatry je také typické větrné počasí, až 300 dní v roce. Za rok spadne v Tatrách okolo 2000 mm srážek. Nejdeštivějšími měsíci jsou červen a červenec a naopak nejsušší je podzim (především období babího léta).

        My jsme na počasí měli štěstí, letos bylo v Tatrách nadprůměrně teplé léto, takže jsme zde měli až tropické teploty. I ve vyšších polohách se dalo v pohodě chodit pouze v triku s krátkým rukávem. Na Lomnickém štítu (2633,9 m n. m.) byla teplota v půl třetí odpoledne 8°C a když svítilo slunce, tak i zde se dalo být pouze v triku.

5. Orientační ceny ve Vysokých Tatrách
Nahoru

Příklady cen:

Název zboží
Cena
Místo nákupu
Pohledy 1 ks
od 0,20 EUR
Vlakové nádraží na Štrb.
plese
Poštovní známka do ČR
0,80 EUR
Vlakové nádraží na Štrb.
plese
Rajčata 1 kg
1,49 EUR
Kaufland Poprad
Brambory 5kg
0,99 EUR
Kaufland Poprad
Slovakia Chips 75 g
0,69 EUR
Kaufland Poprad
Hroznové víno 1 kg
1,19 EUR
Kaufland Poprad
Tang - mango
0,24 EUR
Kaufland Poprad
Husí sádlo 500 g
2,09 EUR
Kaufland Poprad
Mouka – polohrubá 1 kg
0,39 EUR
Kaufland Poprad
Tatranský čaj 72% 0,7 litru
21 EUR
Tesco Poprad
Tatranský čaj 52% 0,7 litru
13,29 EUR
Potraviny - Starý Smokovec
Tatranský čaj 72% 0,7 litru
17,92 EUR
Potraviny - Starý Smokovec
Romance – sušenka 40 g
0,57 EUR
Potraviny - Starý Smokovec
Studentská pečeť 200 g
1,09 EUR
Potraviny - Starý Smokovec
Tatranský čaj 72% 0,7 litru
24 EUR
Štrbské pleso
Tatranský čaj 52% 0,7 litru
19,25 EUR
Štrbské pleso
Kofola – točená 0,1 litru
0,20 EUR
Štrbské pleso – bufet Horec
Hot Dog
1 EUR
Štrbské pleso – bufet Horec
Hranolky
1 EUR
Štrbské pleso – bufet Horec
Hranolky + kečup
1,20 EUR
Štrbské pleso – bufet Horec
Bramborové placky 3 ks
1,50 EUR
Štrbské pleso – bufet Horec
Pivo – Kozel 11° 0,3 litru
0,80 EUR
Štrbské pleso – bufet Horec
Hamburger
1,60 EUR
Štrbské pleso – bufet Horec
Kuřecí soté s rýží + polévka
3,98 EUR
Restaurace u Štrbského plesa
Menu – jídlo + polévka
3 EUR
Restaurace u nádraží, Starý
Smokovec
Kofola 0,5 litru
1 EUR
Restaurace u nádraží, Starý
Smokovec

6. Cesta zpět domů
Nahoru

        Z hotelu jsme se odhlásili v devět hodin ráno. Poté jsme se rozhodovali, jestli pojedeme domů nebo navštívíme ještě Slovenský ráj. Vzhledem k počasí - zatažená obloha, jsme se rozhodli pro variantu cesty domů. Úplně domů jsme ale nejeli. Na Slovensku jsme si udělali zajížďku do městečka Zázrivá, kde je domácí výrobna ovčích sýrů, másla a korbáčiků. Pak jsme si ještě zajeli do Ostravy, kde jsme vzali benzín a naobědvali jsme se v jídelně v Globusu. Město jsme si tedy neprohlédli. Z Ostravy jsme pak jeli po dálnici směr Hradec Králové a pak Žamberk, kde jsme přespali u příbuzných. Odtud jsme druhý den odjeli na chatu a v neděli již zpět domů. Po týdnu cestování jsme ujeli necelých 1700 km a projeli jsme benzín za téměř 5700 Kč (auto s obsahem 2.0).

Více fotografií naleznete v galerii

Plány měst v Tatrách (*.jpg 1,2 MB)
Mapa Štrbského plesa (*.jpg 488 kB)
Mapa Štrbského plesa (*.pdf 215 kB)
Mapa Tatranské Lomnice a Starého Smokovce (*.jpg 548 kB)
Mapa Tatranské Lomnice a Starého Smokovce (*.pdf 853 kB)
Mapa Vysokých Tater (*.jpg 1,6 MB)

Oficiální web Vysokých Tater: www.vt.sk

Další užitečné odkazy:

ZPĚT