ZPĚT

Nizozemské Antily - St. Maarten / St. Martin II

(25.5 - 5.6.2012)

        Ostrov Svatý Martin je součástí souostroví Nizozemské Antily, které tvoří jednu z autonomních součástí Nizozemského království. Je rozdělen na francouzskou část (Saint Martin) a nizozemskou část (Sint Maarten). Hlavním městem francouzské části je Marigot (5700 obyvatel) a hlavním městem nizozemské části a zároveň hlavním městem celého ostrova je Philipsburg (1338 obyvatel).

        Na Sv. Martinu je oproti České republice -6 hodin během letního času a -5 hodin během zimního času. Na nizozemské části ostrova používají elektrické napětí 110 V a na francouzské 220 V. Elektrické zásuvky mohou být jak evropského, tak amerického typu. Doporučuji tedy adaptér a raději i měnič napětí, pokud nemáte spotřebiče, které dokážou 110 V – 240 V. Pokud budete mít spotřebiče pouze na 240 V, nevadí, akorát se budou déle nabíjet. Auta na ostrově jezdí po pravé straně vozovky. Na ostrově špatně fungují mobilní telefony, nevím, čím to bylo, ale signál je tam občas hodně špatný. Měnovou jednotku na Svatém Martinu je antilský gulden, ale běžně se zde platí americkými dolary (USD) a ve francouzské části se dá platit dolary i eury (EUR). Někde mají ceny ještě v guldenech a pak to na pokladně přepočítají na dolary. Na ostrov není potřeba vízum, pouze se vyplní příletové karty.

        Cestopis z této dovolené je pro přehlednost rozdělen do několika kategorií.

  1. Cesta na ostrov St. Maarten
  2. Ubytování - hotel Orly Superior (Paříž)
  3. Ubytování – hotel Flamingo Beach Resort
  4. Doprava na St. Maartenu
  5. Navštívená místa (památky)
  6. Počasí
  7. Orientační ceny na St. Maartenu
  8. Cesta ze St. Maartenu
1. Cesta na ostrov St. Maarten
Nahoru

        Na ostrov St. Maarten jsme letěli s leteckou společností Air Caraïbes, která létá z pařížského letiště Orly. Cena zpáteční letenky na St. Maarten byla 8 198,22 Kč včetně všech poplatků. Pro cestu z Prahy do Paříže jsme zvolili leteckou spol. ČSA, která pro změnu létá na pařížské letiště Charles de Gaulle. Cena zpáteční letenky do Paříže byla pro jednu osobu 1595 Kč včetně všech poplatků. Z Prahy jsme odletěli v Airbusu A319-100 (reg. OK-NEN) v 13:16 a v Paříži na letišti Charles de Gaulle jsme přistáli v 14:32.

   

        Museli jsme se přesunout na letiště Orly, kde jsme měli rezervovaný hotel Orly Superrior. Z letiště Charles de Gaulle je možnost na Orly jet autobusem nebo vlakem (RER). Autobus jezdí z terminálu 2B, východ 3 a jízdenka stojí 20 EUR pro dospělou osobu. Zpáteční stojí 34 EUR a jednosměrná skupinová (od 4 osob) stojí 17 EUR za osobu. My jsme zvolili vlak (RER – linka B). Jednosměrná jízdenka stála 19,65 EUR za osobu. Z letiště Charles de Gaulle jsme jeli vlakem do stanice Antony, kde jsme přestoupili na automatický vlak Orlyval. A protože jsme jeli zastávkovým vlakem, cesta nám do stanice Antony trvala hodinu a 5 minut a ještě bylo ve vlaku velké horko, protože mají otevíratelná okna pouze na jedné straně. Na stejný lístek jako na vlak jsme prošli na Orlyval, který nás za 5 minut odvezl na terminál Orly Ouest (první zastávka). Tam jsme si měli zavolat odvoz z letiště na hotel, který jezdí zdarma. Nám naštěstí odvoz zařídila ochotná obsluha na informacích. Hotelový Shuttle má zastávku v přízemí před terminálem, východ D, stanoviště C. Jezdí z obou terminálů od 4:30 do 12:00 a od 16:00 do 23:30 a cesta trvá 5 minut.

       

        Druhý den ráno nás opět hotelový Shuttle odvezl před terminál letiště Orly Sud. Letadlo zpoždění nemělo a tak jsme v 11:31 odletěli v Airbusu A330-200 (reg. F-OFDF) spol. Air Caraïbes. Zajímavé u tohoto letadla je, že obrazovky v opěradlech sedaček má pouze v zadní části letadla, uprostřed má pouze společné u stropu. V obrazovkách toho stejně moc nebylo, asi 3 filmy a pak mapa s trasou letu. Opět stejně jako před dvěma lety, když jsme s touto společností letěli, měli během letu v zadní části u kuchyně k nabídnutí nealkoholické nápoje, které si mohl každý nalít sám. Takže cestující nemuseli zbytečně otravovat stevardy/ky. Let utekl celkem rychle a po 8 hodinách a 3 minutách jsme přistáli v 19:34 našeho času (13:34 St. Maartenského času) na letišti Princes Juliana a při teplotě 32°C. Během letu jsme si vyplnili příletové karty, takže jsme mohli jít rovnou na pasovou kontrolu. Hned u příletů u východu jsou k dispozici mapy ostrova v informačním stánku.

        Před terminál jsme si vzali taxi, které nás za necelých 10 minut odvezlo do hotelu Flamingo Beach Resort. Cena taxi za jednu osobu byla 5 USD (při větším počtu osobo se platí za osobu a ne podle taxametru).

2. Ubytování - hotel Orly Superior (Paříž)
Nahoru

        Hotel Orly Superrior se nachází přímo u letiště Orly, asi 5 minut jízdy autem z terminálu Orly Ouest. Cena za noc pro jednu osobu byla 26,50 EUR plus 7 EUR za snídani/osobu. Snídaně se podávají od 5:00 do 10:00. Hotel slouží převážně pro přespání cestujících, kteří pokračují dál v cestě. Podle toho jsou také vybaveny pokoje hotelu. Z nadstandardní výbavy zde byli pouze LCD televize a fén na vlasy v koupelně. Klimatizace zde nebyla. Na pokojích bylo také zdarma Wi-Fi připojení na internet. Na recepci hotelu jsou zdarma mapy Paříže. Asi 5 – 10 minut chůze od hotelu je obchodní dům Carrefour.

       

3. Ubytování – hotel Flamingo Beach Resort
Nahoru

        Hotel Flamingo Beach Resort je asi 10 minut jízdy autem od letiště u zátoky Lay Bay a Simpson Bay na jižní straně ostrova (nizozemská část). Cena za noc pro jednu osobu bez jídla byla 1138 Kč. Pokoje byly prostorné a my jsme měli výhled na moře. Na pokojích byla samozřejmě klimatizace (fungovala pouze když bylo zavřené okno na balkón), 2 stropní ventilátory, 2 LCD televizory, DVD přehrávač, rádio, trezor a v koupelně vysoušeč vlasů. V pokoji byla i kompletně vybavená kuchyňská linka (trouba, myčka nádobí, mikrovlnná trouba, mixer, toaster, kávovar, velká lednice s mrazákem a výrobníkem na led). Nechybělo ani veškeré nádobí, sklenice, hrnce, pánve, utěrky, příbory, naběračky, vařečky atd. K dispozici byl i prášek do myčky a saponát na nádobí. Vzhledem k tomu, že to byly apartmány, probíhal úklid pokojů asi jednou za dva dny, to samé platilo o výměně ručníků (ve skříni byli k dispozici další nové). Ručníky na pláž bylo možné měnit na pláži každý den.

       

        Na hotelu u recepce a o patro výš byl k dispozici zdarma Wi-Fi internet (heslo Vám dají na recepci), případně byly u recepce i počítače, ale tam se za internet platilo. Hotel měl k dispozici místa pro grilování, bazén a dvě pláže, jednu větší a druhou menši. U menší byl horší přístup do moře, byly zde blízko od břehu kameny a také zde byli občas mořští ježci. Ručníky na pláž se půjčovaly u hlavní pláže od 9:00 a lehátka a slunečníky od 7:00. Voda v moři byla čistá, průzračná a teplá.

   

        Pokoje se při odjezdu musí opustit do 10:00, ale na recepci jsme si vyjednali prodloužení alespoň do 12:00 (můžou chtít i poplatek!), protože letadlo letělo až po 18:00 hodině. Dokonce nebyl problém nechat si ještě plážové ručníky, oproti depozitu, který se nechal na recepci. A i po vykoupání v moři se dalo na recepci domluvit osprchování v nevyužitém pokoji hotelu. Samozřejmostí bylo uschování kufrů a přivolání taxi při odjezdu z hotelu.

       

        Asi 100 metrů od hotelu je minimarket Peli Deli, kde se dá koupit vše potřebné. Větší supermarket (Market Garden) je asi 500 metrů od hotelu u hlavní silnice u Burger Kingu. Dalších asi 200 metrů od Burger Kingu nalevo je McDonald´s.

   

4. Doprava na St. Maartenu
Nahoru

Jsou tři možnosti dopravy: taxi, autobus, zapůjčení auta. Taxi Vás sice odveze kamkoliv, ale za draho. Takže nejlepší na dopravu jsou autobus a zapůjčení auta.

Autobus – jedná se o nejlevnější způsob dopravy. Jedna cesta autobusem stojí 1,50 USD/osoba. Autobusy jezdí trasu Mullet Beach – Maho Bay – Philipsburg a zpět nebo do Marigotu a zpět. Nečekejte ale autobusy v pravém slova smyslu. Tady jezdí jako autobusy auta typu Hyundai H1 upravené až pro 13 lidí. Také zde nejsou moc rozšířené zastávky a nejsou zde pevné jízdní řády. To ale vůbec nevadí, protože autobusů jezdí dostatek, a když ho uvidíte, stačí mávnout a on vám zastaví (pokud není plný). Dokonce se nám stalo, že jsme mávli na autobus, který jel v protisměru, na křižovatce to otočil, prohodil ceduli se směrem jízdy a vzal nás. To samé platí i se zastavením, prostě řeknete, že chcete zastavit a on Vám zastaví. Jízdné se platí až po výstupu. Autobusy jezdí pouze po hlavních silnicích, takže jsme museli z hotelu sejít dolů z kopce (k Burger Kingu) na silnici vedoucí do Philipsburgu a na letiště.

Zapůjčení auta – k půjčení auta není potřeba mezinárodní řidičák. Stačí náš řidičský průkaz a pas. Samotné zapůjčení auta není drahé, ale po přičtení všech poplatků a pojištění se cena může i zdvojnásobit. Autopůjčoven je na ostrově dostatek, většinou u každého většího hotelu je minimálně jedna. My jsme využili služeb auto půjčovny Tropical Car Rental, která je nedaleko našeho hotelu. Měli jsme půjčené auto Toyota Yaris v sedanu, které stálo na jeden den (24 hodin) 38,50 USD. Všechna auta mají automatickou převodovku a v půjčovně vám rádi vysvětlí, jak se používá. Její použití je opravdu velmi jednoduché. Samozřejmostí je i klimatizace. Jeden litr Naturalu stojí 1,81 USD (asi 36,20 Kč) u benzínové pumpy Texaco, takže to vychází jako u nás.

Za jeden den se dá autem celý ostrov bez problémů projet. Auta jezdí po pravé straně a ostatní řidiči nejsou agresivní. Na silnicích je každou chvíli zpomalovací práh (mnohdy i neoznačený) – takže pozor. Také se nám stalo, že byla dvakrát zácpa a to potom „stojí“ celý ostrov v jednom směru. A nejhorší je, že to není jak objet, leda po druhé straně ostrova.

5. Navštívená místa (památky)
Nahoru

Díky zapůjčenému autu jsme měli možnost projet celý ostrov. Tady uvádím pouze nejzajímavější místa.

Philipsburg – hlavní město na nizozemské části ostrova Sv. Martin (St. Maarten) a zároveň hlavní město celého ostrova. Funguje jako obchodní centrum ostrova. V roce 2006 zde žilo 1338 obyvatel. Philipsburg slouží také jako přístav a kotví zde mnoho obřích výletních lodí. Lodě většinou připlují dopoledne a na večer zase odplouvají. Díky tomu je ve městě spousta bezcelních obchodů (Free Shop) a obchodů se zlatem, které jsou situovány v ulici Frontstreet. U přístavu je velký supermarket Sang´s Super Center (ulice Juancho Yrausquin Blvd 3). V Philipsburgu je i velký obchod se suvenýry (ulice Walter Nisbeth Road - Pondfill Road). Cesta autobusem od našeho hotelu do Philipsburgu trvá asi 15-20 minut, ale když je dopravní špička, jede se i 30 minut. Cena za jednu osobu je 1,50 USD.

       

Pláž Maho Bay (Maho Beach) – nejznámější pláž na ostrově St. Maarten a jedna z nejznámějších pláží na světě pro letecké fanoušky. Samotná pláž není velká, ale díky své poloze u přistávací a vzletové dráhy letiště Princess Juliana a díky délce dráhy (pouze 2,18 km), tady letadla přistávají pouhých 10 – 20 metrů nad pláží. A mít Boeing 747-400 pár metrů nad hlavou je opravdu velký zážitek. Dalším adrenalinovou atrakcí pro turisty je nechat se ovanout teplým vzduchem z tryskových motorů startujících letadel. Ať už na pláži nebo pověšený na plotě. I přesto, že před touto „zábavou“ varují cedule. A pozor, může to být opravdu nebezpečné! Na vlastní kůži jsem to také vyzkoušel oba způsoby a síla motorů je opravdu veliká. Teplý vzduch, kamínky a písek se ženou na vaše tělo a ještě máte problémy s rovnováhou. Doporučuji mít na sobě triko, protože když se vám písek zabodává do těla, je to jako tisíce malých jehliček. Také létající čepice, brýle a další věci, které nedrží návštěvníci pevně v rukách. Jedna čepice dokonce skončila asi 20 metrů daleko v moři. Ale stejně říkám, kdo byl na St. Maartenu a nezkusil sílu motorů, jakoby tam nebyl.

U pláže Maho Bay je bar Sunset, kde si můžete za 20 USD půjčit lehátko a slunečník. A také tady každý den na surfové prkno píší časy příletů velkých letadel. Během našeho pobytu létal Boeing 747-400 spol. KLM každé úterý, pátek a neděli v 11:20 a odlétal ten den v 12:30. Airbus A340-300 spol. AirFrance létal každé pondělí, čtvrtek a sobotu v 13:20 a odlétal ten den v 16:00. Samozřejmě případná zpoždění se člověk nedozví. Parkování je zde zdarma v areálu za barem. Kousek od pláže, u kruhového objezdu, je také supermarket Mahoo Food Express (ulice Rhine Road 2). Cesta autobusem od našeho hotelu trvá na Maho Beach 10 minut a stojí 1,50 USD za osobu.

Marigot – hlavní město francouzské části ostrova Sv. Martin (St. Martin). V roce 2006 měl Marigot 5700 obyvatel. Město bylo původně rybářskou vesnicí. Dodnes se zde pořádají každou středu a sobotu dopoledne trhy. Na nich najdete spousty čerstvé zeleniny, ovoce a ryb.

       

Pevnost St. Louis (Fort St. Louis) – nachází se ve městě Marigot, které je ve francouzské části ostrova. Vstupné je zdarma a dá se u ní zaparkovat zdarma autem. K pevnosti se musí ještě vyšlapat několik desítek schodů. Pevnost St. Louis byla postavena v roce 1767 a je největší historickou památkou na ostrově. Z pevnosti je krásný výhled do všech směrů.

       

Pic Paradis – s nadmořskou výškou 424 m je kopec Pic Paradis nejvyšším bodem ostrova. Nachází se na francouzské části ostrova Sv. Martin. Kopec je docela špatně přístupný, cestu jsme našli asi až na třetí pokus. Nahoru vede silnice, která je ve velmi špatném stavu a ještě je hodně úzká. My jsme naštěstí potkali cestou asi jenom dvě auta. Na vrcholu sotva zaparkují tři auta a to tam potom nebude místo na otočení. Na vyhlídku se ještě musí poté pár metrů pěšky „pralesem“ (asi minuta chůze). Z vyhlídky je krásný výhled na část ostrova a prales pod vyhlídkou. Dá se jít ještě kus za vyhlídku na louku, ze které je také krásný pohled na okolí.

   

Pevnost Amsterdam (Fort Amsterdam) – zbytky pevnosti staré více jak 370 let, jsou na kopci přímo u hotelu Divi Little Bay Beach Resort, mezi zátokami Little Bay a Great Bay. Z kopce je nádherný výhled na obě zátoky a město Philipsburg. Z pevnosti zůstala malá část hradeb, dvě budovy (signální dům a nemocnice) a pár kanónů. Vstup je zdarma a je možný i pro neubytované hosty. Dá se zde i zaparkovat auto, ale nevím, jestli to nebude za poplatek.

       

Hraniční památník (Boundary Monument) – na ostrově jsou dva památníky, které připomínají, kudy na ostrově vedla hranice (hraniční přechod). Ostrov byl rozdělen na francouzskou a nizozemskou část 23. března 1648 a hranice zde fungovala více než 300 let. Starší a větší kámen je u laguny Simpson Bay Lagoon a menší novější je od roku 2008 na východní části ostrova, severně od města Philipsburg.

   

St. Maarten ZOO – zoologická zahrada je ve městě Philipsburg za Solným jezerem (Salt Pond). Vstupné do ZOO je 10 USD pro dospělé a 5 USD pro děti. Otevřeno je denně od 9:00 do 17:00. Uvnitř jsme nebyli, takže nevím, jestli ZOO stojí za prohlídku a kolik je tam zvířat.

Motýlí farma (Butterfly Farm) – farma se nachází ve francouzské části ostrova v části Orleans, nedaleko pláže Orient Beach. Otevřeno je denně od 9:00 do 15:30 (poslední návštěvy v 15:00). Vstupné si určují sami a mají různé slevy pro skupiny a návštěvníky z lodí, kteří sem připlouvají pouze na jeden den. Tvrdili nám, že vstupné pro jednu osobu je 15 EUR, ale nám by dali vstupné za 50 EUR pro 6 osob. Také všichni návštěvníci dostanou průkazku, na kterou se mohou kdykoliv během své dovolené vrátit zdarma zpět (je nepřenosná). Focení a točení videa je na farmě povoleno. Na farmě jsme nebyli, takže bližší informace nemohu poskytnout.

6. Počasí
Nahoru

        Na Sv. Martinu je teplo po celý rok. Průměrná teplota vzduchu je 27°C (min. 17°C, max. 35°C) a průměrná teplota moře je 26,4 °C. Od července do prosince může být období dešťů, které je ovlivňováno obdobím hurikánů. Vlhkost vzduchu je mezi 60 – 80 %, většinou však okolo 65 % (80 % bývá v lednu a v únoru). Moře bývá nejteplejší v srpnu až říjnu a nejvíce dešťové vody spadne v červenci a srpnu. Nejteplejšími měsíci jsou květen až září.

        Během našeho pobytu bylo teplo a občas i zataženo, jednou dokonce zapršelo, ale to jsme byli na jiné straně ostrova, kde zrovna spadlo pouze pár kapek. Teplota během našeho pobytu byly okolo 30°C.

7. Orientační ceny na St. Maartenu
Nahoru

        Na St. Maartenu je obecně dost draho oproti ČR, protože se vše musí dovážet. Na ostrově je několik velkých supermarketů. V některých obchodech uvádějí cenu v USD, eurech i v guldenech a až na pokladně to přepočítají buď na euro, nebo USD. Takže se nám stávalo, že jsme do poslední chvíle nevěděli, kolik zaplatíme. Dokonce, i když je za cenou znak US dolaru, nemusí být cena v dolarech. Například v supermarketu Le Grand Marche měli přepočet 1 USD = 1,8 guldenu a 1 EUR = 1,35 USD. Na francouzské části ostrova je možné platit US dolary i eurem. Ve francouzské části mají dokonce někde kurz jedna ku jedné (1 EUR = 1 USD), takže se pak vyplatí platit dolary než eurem. Benzín stojí na ostrově jako u nás, litr Naturalu stál 1,81 USD.

Příklady cen:

Název zboží
Cena
Místo nákupu
Fazole 560g (plechovka)
1,75 USD
Market Garden (Simpson Bay)
Heineken 330 ml (plechovka)
1,50 USD
Market Garden (Simpson Bay)
Brambory 1,85 kg
3,89 USD
Market Garden (Simpson Bay)
Coca-Cola 591 ml
1,75 USD
Market Garden (Simpson Bay)
Cukr třtinový 750 g
3,25 USD
Market Garden (Simpson Bay)
Limetky 0,44 kg
0,85 USD
Market Garden (Simpson Bay)
Mleté hovězí maso 500 g
4,01 USD
Market Garden (Simpson Bay)
Rajčata 310 g
2,51 USD
Market Garden (Simpson Bay)
Coca-Cola 2 litry
2,50 USD
Market Garden (Simpson Bay)
Nestea Ice Tea 2 litry
2,50 USD
Market Garden (Simpson Bay)
Toastový chleba – velký
3,75 USD
Market Garden (Simpson Bay)
Ledový čaj 500 ml
1,25 USD
Market Garden (Simpson Bay)
Toastový chléb – velký
3,25 USD
Peli Deli minimarket
Citrón 1 ks
0,50 USD
Peli Deli minimarket
Activia jogurt 1 ks
1,25 USD
Peli Deli minimarket
Mléko plnotučné 1 litr
2,75 USD
Peli Deli minimarket
Máslo 368 g
2,35 USD
Peli Deli minimarket
Monster Energy Zero 491 ml
2 USD
Sang´s Super Center
Coca-Cola 1,75 litru
1,75 USD
Sang´s Super Center
Rum St. Maarten 1 litr
4,75 USD
Sang´s Super Center
Rum St. Maarten 1,75 litr
7 USD
Sang´s Super Center
Rum St. Maarten 1,75 litr
5,64 USD
Le Grand Marche
Pepsi 2 litry
1,99 USD
Le Grand Marche
Vajíčka
1,97 USD
Le Grand Marche
Coca-Cola 591 ml
0,99 USD
Maho Food Express

8. Cesta ze St. Maartenu
Nahoru

        Z hotelu jsme odjeli taxi na letiště v 15:13 a za 10 minut jsme byli na letišti. Taxi stálo pro jednu osobu 5 USD. Letadlo zpoždění nemělo a tak jsme v 18:29 opustili letiště Princess Juliana v Airbusu A330-200 (reg. F-OFDF) spol. Air Caraïbes. Plusem této letecké společnosti bylo opět to, že během letu byly v zadní části letadla vozíky s nealkoholickými nápoji, takže se každý cestující mohl obsloužit sám. Ze St. Maartenu jsme letěli úplně stejným letadlem jako cestou sem, takže obrazovky v sedadlech měli pouze cestující v zadní části letadla a v prostřední části byli společné obrazovky u stropu.

       

        Na letišti Orly v Paříži jsme přistáli po 7 hodinách a 41 minutách v 8:10 našeho času (2:10 St. Maartenského) a při teplotě pouze 9°C. Opět nás čekal přesun na letiště Charles de Gaullea a opět jsme jeli RER linky B. Jízdenka stála 19,65 EUR za osobu. Automatickým vlakem Orlyval jsme dojeli za 10 minut do stanice Antony, kde jsme přestoupili na RER. Na letiště Charles de Gaulle (terminál 2) jsme dorazili po hodině jízdy v 10:22. V 11:23 jsme odletěli v Boeingu 737-500 (reg. OK-XGA) spol. ČSA a v Praze na letišti v Ruzyni jsme přistáli hodině a půl dlouhém letu v 12:55 (10°C).

       

Více fotografií naleznete v galerii, fotky z pláže Maho Beach

Mapa ostrova St. Maarten - satelitní (*.jpg 1 MB)
Mapa ostrova St. Maarten (*.jpg 841 kB)
Mapa města Philipsburg (*.jpg 415 kB)
Mapa města Marigot (*.jpg 422 kB)

Oficiální web St. Maartenu: www.st-martin.org

Další užitečné odkazy:

ZPĚT