ZPĚT

Nizozemské Antily - St. Maarten / St. Martin

(11. - 20.6.2010)

        Ostrov Svatý Martin je součástí souostroví Nizozemské Antily, které tvoří jednu z autonomních součástí Nizozemského království. Je rozdělen na francouzskou část (Saint Martin) a nizozemskou část (Sint Maarten). Hlavním městem francouzské části je Marigot (5700 obyvatel) a hlavním městem nizozemské části a zároveň hlavním městem celého ostrova je Philipsburg (1338 obyvatel).

        Na Sv. Martinu je oproti České republice -6 hodin během letního času a -5 hodin během zimního času. Na nizozemské části ostrova používají elektrické napětí 110 V a na francouzské 220 V. Elektrické zásuvky mohou být jak evropského, tak amerického typu. Doporučuji tedy adaptér a raději i měnič napětí, pokud nemáte spotřebiče, které dokážou 110 V – 240 V. Auta na ostrově jezdí po pravé straně vozovky. Na ostrově špatně fungují mobilní telefony, nevím, čím to bylo, ale na nizozemské části nebyl skoro žádný signál (v našem hotelu vůbec) a ve francouzské části občas. Měnovou jednotku na Svatém Martinu je antilský gulden, ale běžně se zde platí americkými dolary (USD) a ve francouzské části se dá platit dolary i eury (EUR). Na ostrov není potřeba vízum, pouze se vyplní příletové karty.

        Cestopis z této dovolené je pro přehlednost rozdělen do několika kategorií.

  1. Cesta na ostrov St. Maarten
  2. Ubytování - hotel Divi Little Bay Beach Resort
  3. Doprava na St. Maartenu
  4. Počasí
  5. Navštívená místa (památky)
  6. Orientační ceny na St. Maartenu
  7. Cesta ze St. Maartenu
1. Cesta na ostrov St. Maarten
Nahoru

        Na ostrov St. Maarten jsme letěli s leteckou společností Air Caraïbes, která létá z pařížského letiště Orly. Cena zpáteční letenky na St. Maarten byla 7060 Kč včetně všech poplatků. Pro cestu z Prahy do Paříže jsme zvolili leteckou spol. EasyJet, která pro změnu létá na pařížské letiště Charles De Gaulle. Cena zpáteční letenky do Paříže byla pro jednu osobu 4073 Kč včetně všech poplatků. Z Prahy jsme odletěli v Airbusu A319-100 (reg. G-EZDN) v 21:45 a v Paříži na letišti Charles De Gaulle jsme přistáli v 23:05.

        V Paříži jsme měli objednaný hotel Premiere Classe Roissy - Villepinte - Parc des Expositions, který je vzdálen z letiště 2 stanice RER (stanice Parc des Expositions, linka B). Cena za noc byla 26 EUR. Bohužel jsme se ale do zmíněného hotelu nedostali, protože poslední RER jel pro rekonstrukci trati v 23:00 hodin. Museli jsme tedy jet do terminálu 3, odkud měl údajně jet autobus. Tam nám, ale řekli, že musíme jet jiným autobusem a takhle to říkal i další řidič autobusu a další a další… A když už byla jedna hodina ráno, vzdali jsme jakoukoliv možnost přesunu do hotelu. Taxi taky nepřipadal v úvahu. Jednak by stál hodně peněz a jednak se na taxi stála fronta, protože přijelo jedno auto za čas. Ještě jsme chtěli zkusit hotely na letišti, ale ceny okolo 100 EUR za noc nás odradily a stejně bychom museli vstávat brzo ráno, kvůli přesunu na letiště Orly. A proto „vítěznou“ variantou byla noc strávená v letištní hale. Po asi pěti hodinách pobytu v letištní hale můžu konstatovat, že tady mají hodně nepohodlné dřevěné sedačky.

        Samozřejmě v noci jsou všechny obchody na letišti zavřené, takže jedinou možností občerstvení jsou automaty. Káva, čaj, horká čokoláda stojí 1,30 EUR a limonáda (ne moc dobrá) v lahvi 0,95 EUR. Ceny v automatech se dost liší. V automatu v suterénu u WC stojí limonáda 0,95 EUR, v hale 2,20 EUR a na nástupišti RER stojí 1,80 EUR.

        RER linky B s názvem Trol měl odjezd z letiště v 5:55 (16°C) a ve stanici Antony jsme v 6:57 přestoupili na automatický vláček (Orlyval), který jezdí na letiště Orly (10 minut jízdy). Cena jízdenky pro jednu osobu byla 17,80 EUR.

       

        Na letišti Orly proběhlo vše bez problémů a v 10:23 jsme odletěli v Airbusu A330-300 (reg. F-ORLY) spol. Air Caraïbes. Během letu byl bohužel malý výběr nabídky na obrazovkách v opěradlech sedaček cestujících. Asi 5 filmů a několik her a písniček. Ale hodně velkým kladem této společnosti bylo to, že během letu nechali v zadní části letadla vozíky s nealkoholickými nápoji, takže se každý cestující mohl obsloužit sám a nemusel se doprošovat obsluhy. Na letišti Princess Juliana na St. Maartenu jsme přistáli po osmihodinovém letu v 12:27 místního času (v 18:27 našeho času) a při teplotě krásných 28°C. Příletové karty jsme vyplnili během letu, takže jediným zdržením byla delší fronta na letišti. V hale u příletů jsme si ve stánku vyzvedli zdarma mapy ostrova. Před letištěm jsme si vzali taxi, které nás odvezlo do hotelu Divi Little Bay Resort. Cesta taxi trvala 15 minut a taxikář chtěl 18 USD, i když na taxametru měl 15,50 USD.

2. Ubytování - hotel Divi Little Bay Beach Resort
Nahoru

        Hotel Divi Little Bay Beach Resort je na jihovýchodě ostrova (Nizozemská část) v zátoce Little Bay (15 minut jízdy autem od letiště). Cena za noc, bez jídla, pro jednu osobu byla 55 USD (1138 Kč). Komplex je rozdělen do několika, maximálně dvoupatrových budov. Jsou zde tři bazény, několik vířivých van (whirpool), posilovna, kurt na plážový volejbal, tenisový kurt, minimarket (Coca-Cola 2 litry za 2,50 USD), obchod se suvenýry, restaurace, půjčovna aut a samozřejmě hotelová pláž. Pláž je velká, krásná a čistá. Moře je průzračně čisté a díky tomu, že jih ostrova omílá Karibské moře, je hladina vody velmi klidná. Na rozdíl od břehů na severu a východě ostrova, kde je Atlantský oceán. Hotelový komplex je sice uzavřený areál, ale mohou sem za poplatek chodit na pláž i lidi z ulice.

       

        V našem pokoji byla vybavená kuchyňská linka, včetně všech spotřebičů (mimo myčku), televize, DVD přehrávač, klimatizace a v koupelně velká vířivá vana (fungovaly tři trysky ze šesti) a sprchový kout. A různě po budovách byly automaty na led (zdarma). Dokonce při úklidu pokojů umývali špinavé nádobí. Bohužel v hotelu nebyla nikde zásuvka evropského typu na 240 V (ani na recepci). V supermarketu v areálu hotelu je možnost internetu. Je zde asi pět počítačů s připojením na internet. Internet je dost drahý: 15 minut stojí 3,10 USD, 30 minut 5,15 USD, 1 hodina 10,30 USD a 8 hodin 25,75 USD.

   

3. Doprava na St. Maartenu
Nahoru

        Jsou tři možnosti dopravy: taxi, autobus, zapůjčení auta. Taxi vás sice odveze kamkoliv, ale za draho, autobusů jsme potkali málo a ani nevím, kde mají zastávky a kam jezdí, takže nejlepší variantou je zapůjčení auta. K půjčení není potřeba mezinárodní řidičák. Samotné zapůjčení auta není drahé, cena začíná již na 25 USD. Ale po přičtení všech poplatků a pojištění se cena zdvojnásobí. My jsme využili služeb auto půjčovny Dollar Rent A Car, která je v našem hotelu. Měli jsme půjčený auto Hyundai Accent 1,6, který stál na jeden den (24 hodin) 30 USD a po přičtení všech poplatků vyšel na 61,44 USD. V nabídce mají dost aut, ne všechny parkují přímo u hotelu, ale na přání vám ho druhý den dovezou (za poplatek 9 USD). Všechna auta mají automatickou převodovku a v půjčovně vám rádi vysvětlí, jak se používá. Její použití je opravdu velmi jednoduché. Benzín je zde levnější než u nás, 15 litrů Shell V-Power tady stojí 16 USD.

        Za jeden den se dá autem celý ostrov bez problémů projet. Naštěstí auta jezdí po pravé straně a ostatní řidiči nejsou agresivní. Silnice nejsou zrovna v dobrém stavu a každou chvíli je na nich zpomalovací práh – takže pozor.

4. Počasí
Nahoru

        Na Sv. Martinu je teplo po celý rok. Průměrná teplota vzduchu je 27°C (min. 17°C, max. 35°C) a průměrná teplota moře je 26,4 °C. Od července do prosince může být období dešťů, které je ovlivňováno obdobím hurikánů. Vlhkost vzduchu je mezi 60 – 80 %, většinou však okolo 65 % (80 % bývá v lednu a v únoru). Moře bývá nejteplejší v srpnu až říjnu a nejvíce dešťové vody spadne v červenci a srpnu. Nejteplejšími měsíci jsou květen až září.

        Během našeho pobytu bylo slunečno a teplo. Až poslední dva dny bylo zataženo a celý den víceméně propršel. I tak ale bylo teplo a dalo se i koupat v moři, jak nám dokazovali někteří místní obyvatelé.

5. Navštívená místa (památky)
Nahoru

        Díky zapůjčenému autu jsme měli možnost projet celý ostrov. Tady uvádím pouze nejzajímavější místa.

Philipsburg – hlavní město na nizozemské části ostrova Sv. Martin (St. Maarten) a zároveň hlavní město celého ostrova. Funguje jako obchodní centrum ostrova. V roce 2006 zde žilo 1338 obyvatel. Philipsburg slouží také jako přístav a kotví zde mnoho obřích výletních lodí. Lodě většinou připlují dopoledne a na večer zase odplouvají. Díky tomu je ve městě spousta bezcelních obchodů (Free Shop) a obchodů se zlatem, které jsou situovány v ulici Frontstreet. U přístavu, na opačné straně zálivu než je hotel, je velký supermarket Sang´s Super Center (ulice Juancho Yrausquin Blvd 3). V Philipsburgu je i velký obchod se suvenýry (ulice Walter Nisbeth Road - Pondfill Road).

       

Pláž Maho Bay (Maho Beach) – nejznámější pláž na ostrově St. Maarten a jedna z nejznámějších pláží na světě pro letecké fanoušky. Samotná pláž není velká, ale díky své poloze u přistávací a vzletové dráhy letiště Princess Juliana a díky délce dráhy (pouze 2,18 km), tady letadla přistávají pouhých 10 – 20 metrů nad pláží. A mít Boeing 747-400 pár metrů nad hlavou je opravdu velký zážitek. Dalším adrenalinovou atrakcí pro turisty je nechat se ovanout teplým vzduchem z tryskových motorů startujících letadel. I přesto, že před touto „zábavou“ varují cedule. A pozor, může to být opravdu nebezpečné! Viděl jsem, jak letící kamínek od letadla rozbil autu boční okénko. Na vlastní kůži jsem to také vyzkoušel a síla motorů je opravdu veliká. Teplý vzduch, kamínky a písek se ženou na vaše tělo a ještě máte problémy s rovnováhou. Doporučuji mít na sobě triko, protože když se vám písek zabodává do těla, je to jako tisíce malých jehliček.

       

U pláže Maho Bay je bar, u kterého na surfové prkno píší každý den časy příletů velkých letadel. A také si zde můžete za 20 USD zapůjčit lehátko se slunečníkem. Parkování je zde zdarma v areálu za barem. Kousek od pláže je také supermarket Mahoo Food Express (ulice Rhine Road 2).

   

Marigot – hlavní město francouzské části ostrova Sv. Martin (St. Martin). V roce 2006 měl Marigot 5700 obyvatel. Město bylo původně rybářskou vesnicí. Dodnes se zde pořádají každou středu a sobotu dopoledne trhy. Na nich najdete spousty čerstvé zeleniny, ovoce a ryb.

Pic Paradis – s nadmořskou výškou 424 m je kopec Pic Paradis nejvyšším bodem ostrova. Nachází se na francouzské části ostrova Sv. Martin. Kopec je docela špatně přístupný, cestu jsme našli asi až na třetí pokus. Nahoru vede silnice, která je ve velmi špatném stavu a ještě je hodně úzká. My jsme naštěstí potkali cestou asi jenom dvě auta. Na vrcholu sotva zaparkují tři auta a to tam potom nebude místo na otočení. Na vyhlídku se ještě musí poté pár metrů pěšky „pralesem“ (asi minuta chůze). Z vyhlídky je krásný výhled na část ostrova a prales pod vyhlídkou.

Pevnost Amsterdam (Fort Amsterdam) – zbytky pevnosti staré více jak 370 let, jsou na kopci přímo u hotelu Divi Little Bay Beach Resort, mezi zátokami Little Bay a Great Bay. Z kopce je nádherný výhled na obě zátoky. Z pevnosti zůstala malá část hradeb, dvě budovy (signální dům a nemocnice) a pár kanónů. Vstup je zdarma a je možný i pro neubytované hosty.

       

Hraniční památník (Boundary Monument) – na ostrově jsou dva památníky, které připomínají, kudy na ostrově vedla hranice (hraniční přechod). Ostrov byl rozdělen na francouzskou a nizozemskou část 23. března 1648 a hranice zde fungovala více než 300 let. Starší a větší kámen je u laguny Simpson Day Lagoon a menší novější je od roku 2008 na východní části ostrova, severně od města Philipsburg.

St. Maarten ZOO – zoologická zahrada je ve městě Philipsburg za Solným jezerem (Salt Pond). Vstupné do ZOO je 10 USD pro dospělé a 5 USD pro děti. Uvnitř jsme nebyli, takže nevím, jestli ZOO stojí za prohlídku a kolik je tam zvířat.

6. Orientační ceny na St. Maartenu
Nahoru

Příklady cen:

Název zboží
Cena
Místo nákupu
Coca-Cola 2 litry
2,50 USD
Hotel Divi Little Bay Beach
Pohled
0,40 USD
Město Philipsburg
Pohled (3 ks)
1 USD
Město Philipsburg
Poštovní známka do Evropy
1,50 USD
Město Philipsburg
Monster Juice
2 USD
Ve francouzské části
Poštovní známka do Evropy
1 EUR
Ve francouzské části
Horká čokoláda (malá)
2 USD
Letiště
Káva (malá)
1,50 USD
Letiště
Muffiny – čokoládové 4 ks
4,19 USD
Supermarket u Maho Bay
Toastový chléb
1,10 USD
Supermarket u Maho Bay
Voda 1,5 litru
2,50 USD
Supermarket u Maho Bay
Sušenky kulaté 368 g
2,35 USD
Supermarket u Maho Bay
Coca-Cola malá lahev
1,25 USD
Supermarket u Maho Bay
Pepsi Cola malá lahev
1,25 USD
Supermarket u Maho Bay
Kuřecí maso (mražené) 2 kg
13,50 USD
Supermarket v Philipsburgu
Brambory 1,25 kg
2,25 USD
Supermarket v Philipsburgu
Vajíčka - střední (12 ks)
1,78 USD
Supermarket v Philipsburgu
Stolní olej 470 ml
2,99 USD
Supermarket v Philipsburgu
Máslo
4,95 USD
Supermarket v Philipsburgu
Párky 340 g
2,95 USD
Supermarket v Philipsburgu
Pohled
0,22 EUR
Supermarket ve francouzské části
Sendvič (toast)
3,50 EUR
Supermarket ve francouzské části

7. Cesta ze St. Maartenu
Nahoru

        Stejně jako předposlední den pobytu bylo poslední den zataženo a místy pršelo. V 10 hodin bylo „pouze“ 22 °C. Z hotelu jsme odjeli taxi na letiště v 9:50 a cesta trvala 15 minut a stála 18 USD. Na letišti jsme se bohužel dozvěděli, že náš let bude mít zpoždění asi 1 hodinu. Nakonec to byla hodina a půl. Letiště Princess Juliana jsme tedy opustili v 15:35 (26,6°C) v Airbusu A330-200 (reg. F-OFDF) spol. Air Caraïbes. Až v letadle jsme se dozvěděli, že budeme mít mezipřistání na Haiti. Air Caraïbes totiž létá „okružní jízdu“ Paříž – St. Maarten – Haiti – Paříž. Na Haiti na letišti Mais Gate ve městě Port au Prince jsme přistáli v 16:58 (33°C). Překvapilo mě, že během mezipřistání neuklidili palubu, takže tam zůstal nepořádek po cestujících, kteří na Haiti vystupovali. Ani nevyměnili použité deky za nové. Z Haiti jsme odletěli až v 18:40. Plusem této letecké společnosti bylo opět to, že během letu byly v zadní části letadla vozíky s nealkoholickými nápoji, takže se každý cestující mohl obsloužit sám. Také jsem zjistil, že v tomto letadle nebyly obrazovky ve všech opěradlech sedaček, ale pouze v opěradlech sedaček v zadní části.

        Na letišti Orly v Paříži jsme přistáli po téměř devíti hodinách v 9:31 našeho času (3:31 St. Maartenského). Celkem jsme ale v letadle i s mezipřistáním a cestou na Haiti strávili 12 hodin. V Paříži bylo zataženo, po dešti a pouze 11°C. Opět nás čekal přesun na letiště Charles De Gaulle. Tentokrát jsme k přesunu využili levnější variantu, takže jsme z letiště jeli autobusem (2,50 EUR a 5 minut jízdy) ke stanici RER „C“ (žlutá) Pont de Rungis. Tady jsme přestoupili na RER a ve stanici St. Michel Notre Dame jsme přestoupili na RER „B“ (modrá), který jezdí na terminál 2 letiště Charles De Gaulle. Cena jízdenky na RER byla 11,55 EUR a cesta trvala hodinu a 15 minut.

        Na letišti Charles De Gaulle nás čekalo hodinové zpoždění a tak jsme odletěli až v 16:00 a v Praze jsme přistáli v 17:17. Letěli jsme Airbusem A319-100 (reg. G-EZBA) spol. EasyJet.

       

Více fotografií naleznete v galerii, fotky z pláže Maho Beach

Mapa ostrova St. Maarten - satelitní (*.jpg 1 MB)
Mapa ostrova St. Maarten (*.jpg 841 kB)
Mapa města Philipsburg (*.jpg 415 kB)
Mapa města Marigot (*.jpg 422 kB)

Oficiální web St. Maartenu: www.st-martin.org

Další užitečné odkazy:

ZPĚT