ZPĚT

Singapur - Singapur

(3. – 4.2.2010)

        Singapur je městský ostrovní stát v jihovýchodní Asii s téměř 5 milióny obyvatel. Singapur v malajštině znamená Lví město (lva – Merlion – má také ve znaku). Jedinou přístupovou cestou kromě moře a letecké dopravy je silniční most, který město spojuje s malajským Johor Bahru. Úředními jazyky jsou čínština, angličtina, malajština a tamilština. Populaci tvoří Číňané (78%), Malajci (14%) a Indové (7%).

        Singapuru se také někdy přezdívá „město zákazů“ a to pro nespočet zákazů, které ve městě důsledně dodržují. Nejzajímavějším je asi „žvýkačkový zákaz“ (zaveden v roce 2004), kdy je zakázán prodej a dovoz žvýkaček do země. Jediné povolené žvýkačky jsou pro odvykání kouření. Ale i ty je možné dostat pouze na předpis od lékaře, který musí evidovat jména pacientů. Díky tomuto a dalším zákazům je ze Singapuru opravdu velmi čisté město. V Singapuru je trestné i přecházení mimo přechod pro chodce, jíst a pít ve veřejných budovách včetně metra a dokonce i nespláchnutí na veřejné toaletě. Pokuty za nedodržování mohou být v přepočtu až několik set amerických dolarů.

        V Singapuru je oproti Praze +7 hodin a platí se zde singapurským dolarem (SGD). Kurz v době našeho pobytu byl asi 1 SGD = 13,45 Kč. V Singapuru jezdí vlevo a používají zde jiný typ elektrických zásuvek než v Evropě.

        Cestopis z této dovolené je pro přehlednost rozdělen do několika kategorií.

    1. Cesta do Singapuru
    2. Ubytování - hotel Royal
    3. Gastronomie
    4. Doprava v Singapuru
    5. Počasí
    6. Navštívená místa (památky)
    7. Orientační ceny v Singapuru
    8. Cesta ze Singapuru do Bangkoku (Thajsko)
1. Cesta do Singapuru
Nahoru

        Z malajského Johor Bahru nás čekala cesta autobusem do Singapuru. Z hotelu jsme pěšky došli na autobusové nádraží, které slouží i jako celnice. Tam jsme klasicky prošli přes pasovou a bezpečnostní kontrolu až k autobusům. Autobusů jezdí do Singapuru několik, my jsme si vybrali červený autobus (společnost si bohužel nepamatuji). Cena pro jednu osobu byla 2,50 RM. Autobusem jsme přejeli přes most, kde jsme vystoupili na celnici v Singapuru. Vyplnili jsme příjezdové karty, prošli přes pasovou a bezpečnostní kontrolu a poté jsme zase nastoupili do autobusu, který nás odvezl až do centra Singapuru na autobusové nádraží Queen Street Terminal, u kterého je nedaleko stanice metra Bugis (zelená linka). Cesta trvala jednu hodinu (včetně pobytu na celnici).

        Metrem jsme ze stanice Bugis (zelená linka) dojeli do stanice Novena (červená linka), kde je kousek hotel Royal, ve kterém jsme byli ubytovaní. Metro stálo 2,40 SGD (včetně vratné zálohy 1 SGD). O metru více v kategorii „Doprava v Singapuru“.

2. Ubytování - hotel Royal
Nahoru

        Hotel Royal se nachází nedaleko stanice metra Novena (červená linka). Cena za jednu noc v pokoji typu Superior včetně snídaně byla 88 SGD (asi 1200 Kč) za osobu. V pokoji hotelu nechybělo nic ze základního vybavení. Byla tam klimatizace, TV, rychlovarná konvice včetně čaje a kávy, lednice, trezor, pantofle zdarma a minibar (placený). V pokoji byla dokonce jedna elektrická zásuvka evropského typu. V recepci hotelu jsou k dispozici zdarma mapy města.

       

        My jsme měli pokoje směrem do dvora, takže jsme měli klidné prostředí, horší je to asi nad vchodem do hotelu, který je před 4 proudovou silnicí. Ale zase tolik aut tam nejezdí. Součástí hotelu je i bazén a posilovna (obojí samozřejmě zdarma). Ručníky u bazénu nepůjčují, takže se musí použít z pokoje.

        Snídaně v hotelu byly pestré. Nechyběly samozřejmě lívance s javorovým sirupem, sladké pečivo, toasty, dortíky, zelenina, ovoce a byly tam také čerstvé jahody. Jedinou nevýhodou bylo, že byl hotel celkem plný, a tak byla na snídani tlačenice a nouze o místo u stolu.

3. Gastronomie
Nahoru

        V Singapuru se střetává čínská, malajská, indická a thajská kuchyně. Není tedy nouze o nudle a rýži na všechny způsoby. Většina jídel není ostrá, tak jako tomu bylo v Malajsii. Ceny za jídlo jsou příznivé, pohybují se už od 3,50 SGD (asi 47 Kč).

   

4. Doprava v Singapuru
Nahoru

        Doprava v Singapuru je o něco dražší než v ostatních zemích Asie, ale pořád je levnější než doprava v České republice. My jsme k dopravě využívali pouze metro.

Metro (MRT – Mass Rapid Transit) – Singapurské metro má 4 linky: North South Line (červená), East West Line (zelená), North East Line (fialová) a Circle Line (žlutá). U Circle Line je v provozu pouze část. V metru se nekupují klasické lístky, ale čipové kartičky, na které je vratná záloha (deposit) 1 SDG. Karty se kupují v automatech. Na dotykové obrazovce si vyberete cílovou stanici, a poté se vám zobrazí cena jízdného, včetně započítaného depositu. Ceny jízdného jsou odvozeny podle počtu ujetých stanic. Jízdné se pohybuje od 1 SGD do 2 SGD, plus vratná záloha 1 SDG. Automat přijímá mince i bankovky. Po příjezdu do cílové stanice se karty vracejí zpět do automatů. Na automatu zvolíte vrácení karty a poté ji vložíte do automatu nebo kartu přiložíte na černou čtecí plochu a pak kartu vložíte do automatu (v horní části automatu uprostřed). Z automatu vám následně vypadne jednodolarová mince. Mapy metra jsou k dispozici zdarma na požádání v informacích.

       

        Pozor také na zákazy v metru, kterých je několik. Je zakázáno například v metru jíst, pít, kouřit, převážet ovoce durian, ale někde dokonce i chodit či běhat po jezdících schodech (eskalátorech). A pokuty za prohřešky jsou opravdu vysoké, v přepočtu až několik set amerických dolarů.

5. Počasí
Nahoru

        V Singapuru panuje tropické počasí, takže je zde horko a velká vlhkost. Vlhkost po ránu je 90% a přes den je vlhkost většinou okolo 60%. Teplota málokdy klesne pod 20°C (ani v noci), obvykle se pohybují okolo 30°C. Období dešťů bývá zpravidla od listopadu do ledna. Proprší tady asi 180 dní za rok a z toho je 40 dní vydatných srážek.

6. Navštívená místa (památky)
Nahoru

        Singapore Flyer – stanice metra City Hall (červená i zelená linka) a poté asi ještě 15 minut pěšky směrem k moři. Se svými 165 metry je nejvyšším vyhlídkovým kolem na světě, o 30 metrů vyšší než Londýnské oko (London Eye). Vstupné je 29,50 SGD (asi 397 Kč) a jízda trvá asi 35 minut. Za hezkého počasí je z kola opravdu krásný výhled.

   

        Závodní okruh pro Formuli 1 - stanice metra City Hall (červená i zelená linka) a poté asi ještě 15 minut pěšky směrem k vyhlídkovému kolu Singapore Flyer. Trať funguje teprve od září roku 2008. Okruh vede stejně jako v Monaku po běžných silnicích města. Hlavní část tratě (start, cíl a boxy) jsou u vyhlídkového kola Singapore Flyer. Mimo závodní dny je trať u vyhlídkového kola přístupná pro veřejnost, která trať využívá jako běžeckou dráhu nebo pro jízdu na kolečkových bruslích.

        Fountain of Wealth (Fontána bohatství) – stanice metra City Hall (červená i zelená linka). Potom jsme přes různé podzemní pasáže došli až k nákupnímu centru Suntec City, před kterým je tato fontána postavena. Fontána pokrývá oblast 1683,07 m/3 a díky tomu je zapsána v knize rekordů. Každý večer mezi 20:00 a 21:00 je fontána upravena pro vodní laserové představení. Voda z fontány je rozprašovaná do mlhoviny a na tu se promítají různé pohyblivé obrázky.

        Když projdete 3x okolo středového vodotrysku a dotknete se vody, budete mít údajně štestí.

   

        Marina Bay a Raffles Place – je oblast u ústí řeky Singapur. V této oblasti jsou tři nejvyšší budovy v Singapuru: UOB Plaza, OUB Centre a Republic Plaza (všechny tři mají shodně výšku 280 metrů). Přímo u ústí řeky stojí 5 hvězdičkový Fullerton Hotel Singapore, který byl vybudován v budově bývalé hlavní pošty. Před tímto hotelem u moře je socha Merliona, symbolu Singapuru, který chrlí vodu do moře. Za touto sochou je ještě jeho zmenšená kopie. V Singapuru je pouze pět oficiálních soch Merliona.

       

        Divadlo Esplanade (Theatre Esplanade) – stanice metra City Hall nebo Raffles Place (červená i zelená linka). Tato krásná budova se nachází nedaleko místa Raffles Place. Pro svůj vzhled připomínající tropické ovoce durian je divadlo nepřehlédnutelné. V divadle je 1600 míst k sezení pro koncertní síň a 2000 míst pro divadlo.

   

7. Orientační ceny v Singapuru
Nahoru

        V Singapuru je o poznání dráž než třeba v Malajsii nebo Thajsku. Ale pořád jsou některé ceny menší než v České republice. Kurz v době naší návštěvy byl asi 1SGD = 13,45 Kč.

Příklady cen (ceny jsou uvedeny v singapurských dolarech):

Název zboží
Cena
Místo nákupu
Pohled
1 SGD
Suvenýry v Raffles Place
Poštovní známka do Evropy
0,50 SGD
 
Voda 600 ml
2 SGD
Suvenýry v Raffles Place
Suvenýr (malá soška Merliona)
8,90 SGD
Hotel Royal
Suvenýr (malá soška Merliona)
6,69 SGD
Letiště – terminál 1
Zmrzlina
1 SGD
McDonald´s
Mc Flurry
2 SGD
McDonald´s
Ruská zmrzlina
1 SGD
U zmrzlináře (stánkaře) v Raffles Place
Nudle s kuřecím masem
3,50 SGD
Nákupní centrum Suntec City Mall
Kuřecí maso s rýží + nápoj
3,90 SGD
Restaurace u Goldhill Plaza (metro Novena)
Benzín natural 98 1 litr
1,834 SGD
 
Benzín natural 95 1 litr
1,755 SGD
 

8. Cesta ze Singapuru do Bangkoku (Thajsko)
Nahoru

        Ze Singapuru jsme měli namířeno do Thajska. Po odhlášení z hotelu jsme nasedli na metro (stanice Novena, červená linka) a odjeli jsme do stanice Changi Airport (zelená linka). Lístek pro jednu osobu stál 2,80 SGD včetně vratné zálohy (1 SGD) na kartu do metra. Cesta na letiště trvala asi 30 minut.

        Singapurské letiště Changi patří mezi nejkrásnější a nejmodernější letiště na světě. Zejména pak terminál 3, který byl otevřen na začátku roku 2008. Vzhledem k tomu, že jsme letěli s AirAsia (nízkonákladová společnost), tak jsme odlétali z terminálu 1, který není zas tak krásný. Zato je v terminálu 1 možnost vykoupat se v bazénu za 13,91 SGD/osoba. V terminálu 1 je také zdarma internet přístupný na několika počítačích. Dokonce obchod se suvenýry tady má nižší ceny, než měli suvenýry v našem hotelu Royal. Soška znaku města stála v hotelu 8,90 SGD a na letišti 6,69 SGD.

        Airbusem A320-200 (reg. HS-ABL) spol. AirAsia jsme odletěli v 15:25 a v Bangkoku na letišti Suvarnabhumi Airport jsme přistáli v 17:21 (16:21 thajského času). Cena letenky byla pro jednu osobu 55,47 SGD (asi 740 Kč) včetně všech poplatků a objednaného jídla.

       

Více fotografií naleznete v galerii

Mapa Singapuru (*.jpg 1,4 MB)
Mapa metra v Singapuru (*.jpg 567 kB)
Příletová karta - 1. strana (*.jpg 143 kB)
Příletová karta - 2. strana (*.jpg 180 kB)

Další užitečné odkazy:

ZPĚT