ZPĚT

Itálie - Sardinie (Alghero)

(8. - 13.10.2009)

        Ostrov Sardinie je autonomní oblast Itálie. Leží na západ od Itálie pod ostrovem Korsika. Samotný ostrov je druhým největším ostrovem Středozemního moře. Oblast má asi 1,6 miliónu obyvatel a dělí se na 8 provincií. Hlavním městem je Cagliari ležící na jihu ostrova. Typickými suvenýry ze Sardinie jsou předměty z korku nebo šperky z červených korálů.

        Alghero je pobřežní město ležící v provincii Sassari na severozápadě Sardinie. Má asi 42 000 obyvatel. Po skončení 2. světové války se Alghero stalo populární turistickou destinací.

        Cestopis z této dovolené je pro přehlednost rozdělen do několika kategorií.

  1. Cesta do Alghera
  2. Ubytování
  3. Počasí
  4. Gastronomie + ceny v obchodech
  5. Navštívená místa
  6. Cesta z Alghera
1. Cesta do Alghera
Nahoru

        Na Sardinii, do Alghera, jsme letěli s nízkonákladovou leteckou spol. Ryanair. Cena zpáteční letenky byla neuvěřitelných 0,02 EUR!!!, tedy asi 0,50 Kč. Ale mělo to dvě ale. Menší "ale" bylo, že ke každé letence účtují poplatek 10 EUR, takže nakonec letenka stála 261 Kč, což je také nádherná cena. A větší "ale" bylo, že odlet byl z Memmingenu a to je město ležící v Německu asi 100 km za Mnichovem a Mnichov je asi 400 km z Prahy. To znamená výdaje ještě za cestu do Německa. Nabízely se tři možnosti: letecky s Click4Sky (ČSA), vlakem nebo autem. Po zvážení všech pro a proti (cena letenek, případná nutnost ubytování v Německu a návaznost spojů), vyhrálo nakonec auto. Benzín vyšel na 2400 Kč za zpáteční cestu (auto o objemu 2.0). Auto jsme nechali zaparkované na letišti v Memmingenu. Parkovné stojí 4 EUR nebo 5,50 EUR za den.

Letiště v německém městě Memmingen (Flughafen Memmingen)    Hala letiště v německém městě Memmingen (Flughafen Memmingen)    Pohled z letadla na Sardinii

        Odlet letadla byl v 9:10 a vzhledem k tomu, že jsme nechtěli v Německu ubytování, znamenalo to vyrazit na cestu v 1:00 ráno. Do Memmingenu jsme dorazili po 5,5 hodinách jízdy v 6:30. Letiště v Memmingenu je malé a tvoří ho pouze jedna hala a tam je jenom jedna kavárna ve veřejné části a dvě kavárny v neveřejné části. Zato bezpečnostní prohlídky mají přísnější (důkladnější) než na kterémkoliv jiném letišti (ani v USA takové nebyly). Každý, kdo měl fotoaparát nebo kameru, musel ukázat, že zařízení doopravdy funguje a není to třeba zbraň. Ještě před samotnou bezpečnostní kontrolou jsme si museli nechat zvážit příruční zavazadlo, které nesmělo mít více jak 10 kg. Toto byla ale kontrola pouze cestujících letecké společnosti Ryanair a plně s tím souhlasím a měly by to dělat všechny společnosti. Když vidím, co jsou někteří lidé schopni brát do letadla... Kufr mají velký tak, že by se v něm daly pašovat malé děti a když ho pak chtějí v letadle narvat do zavazadlových schránek nad hlavami, tak ho ani pro svoji váhu nevyzvednou.

        Naše letadlo Boeing 737-800 (reg. EI-EBY) odletělo na čas v 9:03 a na letišti v Alghero (Aeroporto di Alghero-Fertilia) jsme přistáli po hodině a 20 minutách letu v 10:25 za krásného slunečného počasí. Na letišti v informacích jsme si vyzvedli zdarma mapu (mapy zdarma dávají i v informacích ve městě) a po chvíli dorazil i náš řidič, který nás odvezl do místa našeho ubytování. Cena odvozu pro jednu osobu byla 5 EUR.

2. Ubytování
Nahoru

        Ubytováni jsme byli v pronajatém bytu na rohu ulic Via Castelsardo a Don Minzoni. Cena ubytování pro jednu osobu byla 17,50 EUR za noc. Byt je plně vybavený, jen tam chybí klimatizace, takže nevím, jak se to dá snášet v létě. Dům je sice u rušnější silnice a auta jsou slyšet i přes zavřená plastová okna, ale dalo se to vydržet (v noci projede jen pár aut). Písečná pláž je od domu vzdálená asi 5 minut chůze a nejbližší obchod s potravinami 3 minuty chůze.

Kuchyň v pronajatém apartmánu na rohu ulic Via Don Minzoni a Castelsardo    Pokoj v našem pronajatém apartmánu    Dům, ve kterém byl náš apartmán (prostřední patro pět oken zleva)

3. Počasí
Nahoru

        První den po příletu byla obloha modrá bez mraku a teplo. Mysleli jsme si, že takové počasí vydrží celý pobyt, ale bohužel nevydrželo. Zbytek dní byl spíše zamračený a dokonce i několikrát pršelo (nijak vydatně, ale pršelo). A my jsme první den místo koupání šli courat do města a do moře jsme se dostali až k večeru. Podruhé jsme se do moře dostali ještě předposlední den pobytu, kdy se počasí ještě umoudřilo. Moře bylo na říjen teplé. Tedy místní už chodili v zimním oblečení a v moři se už nekoupali. Teplota vzduchu byla během pobytu mezi 21°C až 25°C ve stínu.

4. Gastronomie + ceny v obchodech
Nahoru

        Ubytování bylo samozřejmě bez jídla, ale vzhledem k vybavené kuchyni nebyl problém si uvařit, ať už své přivezené jídlo nebo z nakoupených polotovarů. Relativně levně se dá nakupovat v obchodních supermarketech SISA a STANDA Supermercati, kterých v Algheru dostatek. Pozor: Téměř všude dodržují siestu, takže mají většinou od 13:00 do 16:00 zavřeno. STANDA má otevřeno pořád. Ještě se musím zmínit o cukrárně v historické části města Alghero (Centro Storico), která je pod schody v části u přístavu, kde mají zmrzlinu s příchutí popcornu.

Orientační ceny v obchodech:

Pepsi Cola 2 litry 1,50 EUR
Coca-Cola 0,5 litru 0,74 EUR
Jogurt Müller 0,65 EUR (v akci)
Croissant čokoládový (10 ks) 1,69 EUR
Croissant čokoládový (10 ks) 1,85 EUR (Lidl ve městě Porto Torres)
Celozrnný chléb 0,99 EUR (záleží na velikosti)
Housky (6 ks) 0,97 EUR (obchod Conad ve
městě Sassari)
Ledový čaj (Lipton) 2 litry 0,98 EUR
Ravioli (plněné masem) 250 g 1,99 EUR (v akci)
Igelitová taška ve STANDOVI

0,05 EUR

Zmrzlina (2 kopečky) 1,80 EUR až 2 EUR

5. Navštívená místa
Nahoru

Historická část města Alghero (Centro Storico) – asi nejzajímavější částí z města Alghero je jeho historická část. Úzké uličky, kostely, spousta kaváren, restaurací a obchodů nebo procházka po starém opevnění, ze kterého je nádherný výhled na moře a přístav. Z historického centra je také krásný pohled na západ slunce.

Historické centrum města Alghero (Centro Storico) nám. Piazza Civica    Historické centrum města Alghero (Centro Storico)    Historické centrum města Alghero (Centro Storico)

Neptunova jeskyně (Grotta di Nettuno) – vstupné do jeskyně je 12 EUR. Do jeskyně je možné se dostat dvěma způsoby. Po suchu (autem, na kole) z mysu Capo Caccia nebo po vodě lodí z přístavu Alghero. Pokud zvolíte první variantu (auto nebo kolo) budete muset ještě zdolat 656 schodů, protože jeskyně je na úrovni mořské hladiny. My jsme jeli lodí spol. Navisarda. Loď vyplouvá každý den v 9:00 a pak každou hodinu (kromě 13:00). V dubnu, květnu, říjnu a listopadu vyplouvá pouze v 9:00, 10:00, 15:00 a 16:00. Cena pro jednu osobu je 14 EUR. Cesta k jeskyni trvá asi 45 minut. Prohlídka jeskyní je také asi 45 minut (výklad v italštině, angličtině a francouzštině) a cesta zpátky je o trochu delší (necelou hodinu), protože se ještě zajíždí k ostrovu Foradada (Isola Foradada) a do zátoky Dragunara (Cala Dragunara). Takže celý výlet trvá necelé 3 hodiny.

Neptunova jeskyně (Grotta di Nettuno) - Varhanní sál (Salla dell´ organo)    Neptunova jeskyně (Grotta di Nettuno) - jezero Lago Lamarmora    Neptunova jeskyně (Grotta di Nettuno) - jezero Lago Lamarmora

Město Sassari – do Sassari jezdí vlak z nádraží (Stazione Ferroviaria), které bylo u našeho domu (roh ulic Via Castelsardo a Don Minzoni). Při našem pobytu měl vlak výluku a tak jezdil jako náhradní doprava autobus. Zpáteční jízdenka stojí 3,80 EUR (jedna cesta 2,20 EUR) a cesta trvá přibližně 45 minut. Mapu Sassari jsme získali na vlakovém nádraží v Alghero. V Sassari stojí za prohlídku určitě náměstí Piazza D´Italia, na kterém na první pohled zaujme krajský úřad provincie Sassari (Amministrazione Provinciale Di Sassari) a socha krále Vittorio Emanuela II. Na toto náměstí se nejlépe dostanete ulicí Corso Vittorio Emanuele II. Pak bych ještě zmínil veřejný park (Giardino Pubblico) a Dóm sv. Nikoly (Duomo di San Nicola).

Krajský úřad provincie Sassari (Amministrazione Provinciale Di Sassari) na nám. Piazza d'Italia    Dóm sv. Nikoly (Duomo di San Nicola)    Ulička v Sassari

Město Porto Torres – do Porto Torres jezdí vlak, ale během již zmíněné výluky se musí jet nejdříve autobusem do Sassari a odtud vlakem do Porto Torres. Zpáteční jízdenka do Sassari stojí 3,80 EUR a cesta trvá 45 minut. Ze Sassari do Porto Torres stojí zpáteční jízdenka na vlak 3,20 EUR a cesta trvá 20 minut. Už ve vlaku, ve kterém jsme byli sami, bylo divné, proč tam nikdo jiný nejede. Ve městě totiž nic není, myslel jsem si, že to bude velký rušný přístav, ale mimo sezónu je tam mrtvo. Zašli jsme se tedy podívat pouze k moři a do místního supermarketu Lidl. Sice bylo hezké počasí, ale foukal silný vítr. Ještě jsme navštívili starý most – Ponte Romano, který je kousek od přístavu. A pak rychle zpět.

Přístavní město Porto Torres    Přístavní město Porto Torres    Historický most Ponte Romano v Porto Torres

Historický most u městečka Fertilia – most se nachází asi 3 kilometry z Alghero. Dá se jet buď autobusem, nebo jít pěšky. Most je až u přístavu těsně před městečkem Fertilia. Z mostu se dochovala pouze jedna půlka, takže uprostřed zálivu most končí.

Historický most u města Fertilia

6. Cesta z Alghera
Nahoru

        Odlet letadla byl v 7:00, to znamenalo vstávat hodně brzo už v 4:30. Na letiště jsme jeli autobusem s označením „ALFA“ v 5:07, který má zastávku přímo před naším domem (u vlakového nádraží). Jízdenka stojí 0,70 EUR a cesta trvá asi 15 minut. V Algheru nemají jízdní řády (nebo jsme je alespoň nenašli), takže jsme museli odhadnout, kdy asi autobus do zastávky dorazí. Věděli jsme, v kolik jede z autobusového nádraží (ulice Via Catalunya, v parku u historické části města), takže jsme věděli, kdy přibližně přijede k nám.

        Letadlo, Boeing 737-800 (reg. EI-EBY), odletělo na čas v 7:00 a v 8:27 jsme dosedli na letišti v Memmingenu. Cesta autem proběhla bez problému. Ještě jsme si udělali zastávku v Regensburgu, kde mají velké nákupní centrum kousek od sjezdu z dálnice a okolo 16:00 hodiny jsme dorazili domů.

Hala letiště ve městě Alghero (Aeroporto di Alghero-Fertilia)    Boeing 737-800 spol. Ryanair (reg. EI-EBY) na letišti v Memmingenu

Více fotografií naleznete v galerii, Neptunova jeskyně, město Sassari

Oficiální web Alghera: www.comune.alghero.ss.it
Oficiální web Sassari: www.sassari.com

Další užitečné odkazy:

ZPĚT