ZPĚT

Itálie - Řím III

(26. - 28.10.2009)

        Řím, hlavní město Italské republiky, leží ve střední části Itálie asi 20 kilometrů od moře. Má 2,7 milionů obyvatel. Součástí Říma je i nejmenší stát na světě – Vatikán, kde sídlí papež – hlava římskokatolické církve. Řím je také jedno z nejstarších evropských měst, založené před více jak 2700 lety. 

Den první:        

        Na druhou letošní návštěvu Říma jsme vyrazili s leteckou společností WizzAir. Cena zpáteční letenky včetně všech poplatků byla 1208,- pro jednu osobu. Pražské letiště v Ruzyni jsme opustili v 18:55 v Airbusu A320-200 (reg. HA-LPL) a v Římě na letišti Ciampino jsme přistáli po hodině a 20 minutách letu ve 20:15. Původně jsme měli přistát na letišti Fiumicino, ale letiště nám změnili asi měsíc před naší cestou. Letiště Ciampino je jedno z nejstarších letišť, otevřené již v roce 1916 a slouží převážně pro soukromé lety. Na letišti jsme přistáli o něco dříve, než byl předpokládaný přílet, a pozemní personál na nás nebyl připravený, takže jsme se z letadla dostali až ve 20:40. Teplota vzduchu na letišti byla v tuto dobu 17°C.

Pokoj v hotelu Athena (ulice Via Ercole Pasquali 3)    Snídaně v hotelu Athena    Hotel Athena (ulice Via Ercole Pasquali 3)

        Na letišti měl být přistavený náš taxík, ale nebyl. „Zoufale“ jsme tedy běhali po hale i venku a hledali řidiče s naším jménem na ceduli. Po dovolání se do společnosti taxislužby nám bylo sděleno, že řidič už je na cestě a 2 minuty na to i přijel (měl tedy téměř hodinové zpoždění). Jak nám pak sdělil, jel na letiště Fiumicino místo Ciampino. Taxi stálo pro jednu osobu 295 Kč. Z letiště také jezdí autobus spol. Terravision za 4 EUR/osoba, který jezdí na vlakové nádraží Termini. Cesta taxíkem k  hotelu Athena (ulice Via Ercole Pasquali 3) trvala necelou půl hodinu. Tento hotel se nachází nedaleko hotelu Best Western Globus, ve kterém jsme byli ubytování při první návštěvě Říma. Nejbližší stanice metra od hotelu je Policlinico (linka B – modrá), která je vzdálena asi 10 minut chůze. Cena za jednu noc včetně snídaně byla pro jednu osobu 975,90 Kč.

        Teplota vzduchu byla během našeho pobytu v Římě okolo krásných 19°C ve stínu a v toto roční období se bohužel stmívá již kolem páté hodiny odpolední.

Pohled z památníku krále Viktora Emanuela II (Monumento a Vittorio Emanuele II)    Hlavní loď v bazilice sv. Marie (Basilica di Santa Maria in Ara Coeli)    Dvojčata Romulus a Remus s vlčicí na nám. Piazza Del Campidoglio

Den druhý:

        Nebudu se tady zbytečně rozepisovat, protože jsme viděli v podstatě totéž, co při první a druhé návštěvě Říma, plus něco navíc. Takže to vezmu rychle.

        Metro nezdražilo, takže jedna jízda stojí 1 EUR (označení lístku „BIT“) a platí 75 minut. Po výstupu z metra se nelze vrátit, ale je možné přestoupit na autobus. Celodenní lístek stojí 4 EUR (označení „BIG“).

        Metrem jsme dojeli do stanice Colosseo (linka B – modrá). První zastávkou bylo tedy Koloseum (Colosseo). Dovnitř jsme nešli a tak jsme pokračovali dál okolo Fora Romanapamátníku krále Viktora Emanuela II (Monumento a Vittorio Emanuel II) na Benátském náměstí. Do památníku krále Viktora Emanuela II se dá jít a po výstupu několika desítek schodů se naskýtá krásný pohled na Řím. Za památníkem je ještě výtah, který za 7 EUR jezdí až na střechu na vyhlídku, a vchod do baziliky sv. Marie (Basilica di Santa Maria in Ara Coeli). Bazilika sv. Marie je na vrcholu jednoho ze sedmi římských pahorků – Kapitolu (Campidoglio). Na kapitolu je také náměstí Piazza del Campidoglio, senátní palác (Palazzo Senatorio) a socha dvojčat Romula a Rema s vlčicí. Odtud jsme dále pokračovali k fontáně di Trevi a ke španělským schodům (Trinita dei Monti, Piazza di Spagna) a pak metrem do Vatikánu (stanice metra Ottaviano, linka A – červená). Opět jsme navštívili vyhlídku v kopuli chrámu sv. Petra (Basilica S. Pietro) a interiér chrámu včetně katakomb. Lístek na vyhlídku stojí 5 EUR (pěšky) nebo 7 EUR (výtah). Výtah stejně nejezdí až nahoru, takže se musí jít kus pěšky. Opět upozorním, že do chrámu sv. Petra je zakázán vstup s odhalenými koleny a rameny. Z Vatikánu jsme pak šli okolo Andělského hradu (Castel Sant´Angelo) na náměstí piazza Navona. Před piazza Navona jsme ale byli svědky něčeho nevídaného. Nad hlavami nám létalo několik tisíc ptáků, kteří kroužili stále dokola. Takže to vypadalo jako v hororu Ptáci. A asi si dokážete představit, jak vypadala zaparkovaná auta a chodníky. My jsme naštěstí žádný zásah nedostali. Po piazza Navona jsme ještě navštívili Pantheon a to bylo pro tento den vše. Ještě podotknu, že jsme samozřejmě prohlídky památek prokládali prohlídkou cukráren s ochutnávkou zmrzliny. Ceny zmrzlin se pohybují mezi 2 EUR a 2,20 EUR za 2 italské kopečky = 4 české kopečky. Vyzdvihl bych dvě cukrárny, které jsou nedaleko Pantheonu. Konkrétně v ulici Via della Maddalena (když stojíte před fontánou zády k Pantheonu, tak je to pravá ulička) je cukrárna Gelateria Della Palma, kde mají několik desítek druhů zmrzliny. O kus dál pořád ulicí rovně a na konci doprava je další cukrárna Giolitti, kam prý chodíval na zmrzlinu sám papež Jan Pavel II a mají zde údajně nejlepší zmrzlinu v Římě. A to mohu potvrdit, zmrzlina zde byla opravdu dobrá a dávají tady na zmrzlinu pravou šlehačku.

Andělský hrad při západu slunce (Castel Sant´ Angelo)    Tady se ptáci hodně vyřádili (nejposr...jší auto, co jsem kdy viděl)    Tisíce ptáků, kteří poletovali u nám. Piazza Navona (všechny ty tečky jsou ptáci)

Den třetí:

        Poslední den jsme začali prohlídkou náměstí piazza del Popolo (stanice metra Flaminio, linka A – červená). U náměstí se dá vylézt na terasu u vrcholu kopce Pincio, ze které je zase trochu jiný pohled na Řím než z  kopule chrámu sv. Petra. Z náměstí jsme metrem sjeli do stanice Repubblica, kde jsme navštívili kostel Santa Maria degli Angeli. Pěšky jsme potom pokračovali ulicí Via Nazionale k památníku krále Viktora Emanuela II, u které jsme šli ulicí stále dolů až téměř k řece Tibeře. Tady se na náměstí Piazza Bocca della Veritá nachází v podloubí kostela Santa Maria in Cosmedin ústa pravdy. Podle pověsti sloužila kdysi jako „detektor lži“. Lidé do nich vkládali ruku, a když lhali, tak přišli o prsty.

Pohled na nám. Piazza Popolo z terasy na vrcholu kopce Pincolo    Ústa pravdy - La Bocca Della Veritá    Basilica di Santa Maria Maggiore

        Přes řeku je jedna z nejstarších čtvrtí Říma – čtvrť Trastevere. Nakoukli jsme pouze na začátek čtvrti a okolo ostrova Tiberiana (Isola Tiberiana) jsme se vrátili k Pantheonu, kde jsme si dali zmrzlinu. Od Pantheonu jsme již šli na vlakové nádraží Terminy, odkud jezdí autobus na letiště. Cestou jsme si udělali ještě poslední zastávku v kostele Santa Maria Maggiore. V kostele dokonce bývá ve zpovědnici kněz, který mluví česky. U kostela je také obchod, kde mají pohledy pouze za 0,10 EUR, většinou s náboženskou tématikou, ale dají se sehnat i normální pohledy Říma.

        Autobusem jsme odjeli v 17:25 a na letiště Ciampino jsme dorazili po téměř hodině cesty v 18:15 (18°C). Na letišti jsme byli dokonce první odbavení cestující do Prahy v našem letadle a já byl vůbec úplně první, což se mi ještě nikdy nestalo. Hala letiště je malá, a když ještě během našeho čekání odbavují další lety, tak nebyla téměř žádná šance si sednout. A po obchodech se také chodit nedá, protože jsou tam všehovšudy asi 4. Naše letadlo, Airbus A320-200 (reg. HA-LPJ) odletělo na čas v 21:10 a v Praze –  Ruzyni jsme přistáli po hodině a 35 minutách dlouhém letu v 22:45.

Autobus spol. Terravision jezdící z vlakového nádraží Termini na letiště Ciampino    Hala letiště Ciampino (neveřejná část)

Více fotografií naleznete v galerii

Mapa Říma (*.jpg 1,4 MB)

Oficiální web Říma: www.comune.roma.it

Další užitečné odkazy:

ZPĚT