ZPĚT

Itálie - Řím

(25. - 27.7.2008)

        Řím, hlavní město Italské republiky, leží ve střední části Itálie asi 20 kilometrů od moře. Má 2,7 milionů obyvatel. Součástí Říma je i nejmenší stát na světě – Vatikán, kde sídlí Papež – hlava římskokatolické církve. Řím je také jedno z nejstarších evropských měst, založené před více jak 2700 lety. 

Den první: 

        Do Říma jsme odcestovali s leteckou spol. Click4Sky.cz (ČSA). Cena zpáteční letenky byla 1988,- vč. všech poplatků. Ruzyňské letiště jsme opustili podle plánu v 11:55 a po asi hodinu a půl dlouhém letu jsme ve 13:30 přistáli na římském letišti Fiumicino. Po vyzvednutí zavazadla jsme počkali na taxík, který jsme měli objednaný na 14:40.

        Taxík přijel téměř na čas a řidič byl s cedulí, na které bylo naše jméno, nepřehlédnutelný. Jako taxi jsme měli objednaný Mercedes třídy S, ale na letiště dorazil řidič s Mercedesem Vito, což mě trochu zklamalo, protože jsem se těšil na „S“. Přitom Vito měl být podle ceníku ještě dražší než „S“. Cesta taxíkem vyjde o něco dráž, než cesta vlakem (podle počtu osob). Ale vyplatí se to, protože taxík nás odvezl až před hotel a během cesty nám podával stručný výklad o památkách a ještě nám při nástupu dal mapu Říma. Taxík nás vyšel na 13,75 EUR/osoba vč. dýška. Cesta taxíkem byla dle italského temperamentu, čáry na silnici nic neznamenaly, tachometr měl pro jistotu rozbitý a chodce na přechodu většinou vytroubil nebo vyblikal dálkovými světly.

        Ubytováni jsme byli v Best Western Hotel Globus, 2 noci se snídaní pro jednu osobu vyšly na 49 EUR. Pokoj nádherný, zatím nejhezčí z našich výletů, klimatizovaný, s trezorem, mini lednicí, LCD TV, minivěží, velkou terasou, nádhernou koupelnou s velkým masážním sprchovým koutem atd. Když jsme hotel objednávali, tak museli mít nějakou akci, protože po návratu byl na internetu o dost dražší. Hotel nádherný, zrekonstruovaný, ale po nahlédnutí do pokoje nás zarazil počet postelí. Podle nás tam bylo o jednu méně, podle personálu hotelu tam byl správný počet. Bylo nám řečeno, že to byla chyba způsobená firmou, přes kterou jsme pokoj objednávali. Prý to byl pokoj myšlený pro rodinu s dětmi, ale aby se tam ty děti na úzkou postel vešly, tak by to museli být hodně malí caparti. Nabídli nám, že druhý den bychom mohli dostat nový pokoj, ale vzhledem k tomu, že na terase bylo lehátko, na kterém se dalo v nouzi přespat, tak jsme si ponechali stávající pokoj.

Pokoj v Best Western Hotel Globus    Basilica Santa Maria degli Angeli    Trajanův sloup - Colonna Traiana Památník krále Viktora Emanuela II    Fontána di Trevi

        Po vybalení a pozdním obědě jsme vyrazili do města. Kousek od hotelu jsme udělali první zastávku v cukrárně na zmrzlinu, 3 kopečky (kopce) stály 1,50 EUR vč. šlehačky, která je na jihu země zadarmo. Pak jsme se vydali k vlakovému nádraží Termini, odkud je to kousek na nám. Piazza della Repubblica s bazilikou Santa Maria degli Angeli (vstup zdarma). U nádraží Termini je také fontánka s vodou na pití, kterých je po celém Římě požehnaně. Voda z nich je všude pitná (kromě těch s nápisem „acqua non potabile“), chutná, studená a osvěžující. Z nám. della Repubblica jsme pokračovali ulicí Via Nazionale až na konec k Trajanovému sloupu (Colonna Traianna) a památníku krále Viktora Emanuela II (Monumento a Vittorio Emanuele II). V ulici Via Nazionale je možnost občerstvení v McDonald´s, kde mají cheesburger nebo McToast za 1 EURo.

        Od památníku jsme šli k nejznámější fontáně – Fontána di Trevi, kde bylo neskutečně mnoho lidí. Od fontány jsme si to namířili ke Španělským schodům (Piazza Di Spagna), kde těch lidí bylo úplně stejně. Vzhledem k tomu, že se již začalo stmívat, rozhodli jsme se ještě jednou navštívit fontánu di Trevi, tentokrát nasvícenou. Lidí neubylo, pořád davy turistů. Poté jsme šli už do hotelu. První den jsme nachodili 13 km 

Den druhý:

        Tento den nás čekala návštěva nejmenšího státu na světě – Vatikánu. Po vydatné snídani, kde byly k dispozici kukuřičné lupínky, pečivo (obyčejné, sladké, plněné), vajíčka, párky, pečené buchty, ovoce atd., jsme se vydali na cestu. Vzhledem k tomu, že jsme měli lístky již předem rezervované přes internet na 9:30 (18 EUR/os. vč. 4 EUR za rezervaci), tak jsme si museli pospíšit. Lístky je lepší si rezervovat, i když vyjdou o něco dráž, protože se tím vyhnete i několika kilometrové frontě.

Španělské schody - Trinita dei Monti    Vatikánské muzeum    Vatikánské muzeum Nástěnné mapy ve vatikánském muzeu    Vatikánské zahrady

        K urychlení cesty jsme zvolili jako dopravní prostředek metro. Nastoupili jsme ve stanici Policlinico (modrá linka „B“), ve které bylo ještě větší vedro než venku. Lístky jsme zakoupili v automatu, ve kterém se dá platit i kreditními kartami. Koupili jsme si lístek s označením „BIT“, který stojí 1 EURo a platí 75 minut, ale pozor - po výstupu z metra není již návratu. Lístky z označením „BIG“ stojí 4 EURa a platí jeden den, „BTI“ 11 EUR/3 dny, „CIS“ 16 EUR/týden. Na lince „B“ jezdí snad nejšpinavější metro na světě, vlaky jsou jako pojízdné plátno na graffiti. Naštěstí jsme třetí stanici přestoupili na linku „A“ (červená), kde jezdí nové klimatizované soupravy metra. Vystoupili jsme ve stanici Ottaviano, ze které je to k Vatikánu pořád rovně. Před vchodem do Vatikánského muzea (Musei Vaticani) v ulici Via Tunisi na nás již čekala průvodkyně, která nám dala kartičky, které jsme pak vyměnili za vstupenky. Než jsme došli do hlavního bodu muzea, Sixtinské kaple, tak jsme nachodili několik kilometrů po krásně zdobených chodbách, ve kterých byla spousta lidí a vedro. V kapli bylo sice zakázáno fotit, ale téměř každý tam fotil.

        Po prohlídce muzea jsme si zaskočili na oběd do Taverny Lino v ulici Via Tunisi, kde měli speciální menu za 8 EUR (z celkové ceny si účtují ještě 5% dýško). Jako menu byly buď špagety nebo lasagne nebo pizza + salát. Porce byla malá, ale lepší než nic.

        Po obědě následovala návštěva Basiliky sv. Petra (Basillica S. Pietro). Na náměstí jsme se zařadili do první fronty (naštěstí se popocházelo rychle), která se utvořila před kontrolou oděvů. Do basiliky sv. Petra je zakázáno vstoupit v krátkých kalhotách, krátkých sukních a v trikách bez rukávu. I přesto, že jsem měl v batohu v záloze dlouhé kalhoty, tak mě pustili v kraťasech a triku s krátkým rukávem. Byly tam ale i případy, kdy si některé ženy musely koupit šátek, kterým si zakryly ramena nebo si ho uvázaly kolem pasu jako dlouhou sukni. Pak následovala druhá fronta na lístky na vyhlídku v kopuli basiliky. Cena pěšky je 5 EUR (551 schodů), výtahem 7 EUR (+ 320 schodů). My jsme zvolili pěší trasu. Cesta nahoru byla pekelná, vedro, stejné jako ve frontě, přestože jsme stáli ve stínu. První zastávkou je vyhlídka uvnitř kopule basiliky. Dále se pak pokračuje úzkými chodbami uvnitř dvojitého pláště kopule. Jako poslední bod před výstupem na vyhlídku jsou úzké točité schody. Z vrcholu vyhlídky je nádherný pohled na celý Řím a Vatikán. Cesta dolů z kopule ústí přímo uvnitř baziliky Sv. Petra.

Sixtinská kaple    Sixtinská kaple    Náměstí sv. Petra - Piazza di San Pietro Vatikánské muzeum se sixtinskou kaplí (dole) z vrcholu kopule    Pieta od Michelangela - Marie se svým mrtvým synem

        Bazilika na první pohled zaujme svojí vnitřní velikostí (více jak 15 000 m2) a 30 metrů vysokým papežským oltářem, pod kterým je hrob Sv. Petra (první papež). Vnitřní prostory jsou opravdu impozantní, bazilika pojme neuvěřitelných 60 000 věřících!!! Dále zaujme černá bronzová socha sedícího sv. Petra, kterému věřící hladí nohy. Zapomenout by se nemělo ani na mistrovské dílo Pieta od Michelangela, které je celé z mramoru a znázorňuje Marii s mrtvým synem.

        Po prohlídce interiéru baziliky jsme ještě zašli do podzemních prostor, kde se nacházejí hroby papežů. Nechybí zde ani hrob papeže Jana Pavla II. a hrob sv. Petra.  A tímto skončila naše návštěva Vatikánu.

        Z Vatikánu jsme si to namířili přímo k Andělskému hradu (Castel Sant´Angelo). Dovnitř hradu jsme nešli a tak jsme pokračovali na náměstí Piazza Navona. Náměstí dominují 3 fontány, z nichž nejznámější je Berniniho Fontána čtyř řek (Fontana dei Quattro Fiumi), která byla ale bohužel v době naší návštěvy v rekonstrukci. Z náměstí jsme šli rovnou k Pantheonu, který má uprostřed střechy otvor o průměru 9 metrů. Voda, která sem naprší, stéká do odtoku přímo pod otvorem. Od Pantheonu jsme pokračovali ke Španělským schodům. Tentokrát jsme ke schodům došli ulicí Via Condotti, ve které jsou obchody těch nejznámějších módních značek (Gucci, Versace, Prada, Louis Vuitton, Yves Saint Laurent,…). Od Španělských chodů jsme se značně unaveni vydali odpočinout na hotel. Po odpočinku jsme se ještě rozhodli jet nafotit noční Koloseum (jeho prohlídka nás čekala další den). U Kolosea jsme zjistili, že po výstupu z metra není možnost návratu na stejný lístek a vzhledem k tomu, že jsme nechtěli dávat další peníze za nový lístek rozhodli jsme se jet autobusem co nejblíže k vlakovému nádraží Termini. Nastoupili jsme do autobusu, který jel oklikou. Rozhodli jsme se vystoupit u stanice metra Barberini a odtud jsme šli pěšky k náměstí Piazza della Repubblica. Cestou jsme v ulici Via delle Quattro Fontane narazili na cukrárnu s výbornou zmrzlinou. Byla sice za 2 EURa (3 italské kopečky), ale stála za to. To byla naše poslední zastávka, pak už jsme pomalu došli na hotel. Tento den jsme nachodili 15 km. 

Andělský hrad - Castel Sant´ Angelo    Náměstí Piazza Navona    Pantheon Pantheon - 8 metrový otvor ve stropě    Koloseum v noci

Den třetí: 

        Tento den nás čekala, jak jsem již psal výše, prohlídka Kolosea (Colosseo). Lístky jsme měli opět objednané předem přes internet (11 EUR + 1,50 EUR – poplatek za nečekání ve frontě), ale i přesto jsme tam chtěli být co nejdříve, protože vlak na letiště odjížděl ve 12:20 z vlakového nádraží Termini. Letadlo mělo odlet naplánovaný na 14:25.

        Po snídani jsme se tedy vydali na metro. Vystoupili jsme ve stanici Colosseo. I když jsme dorazili asi půl hodiny před otevřením (10:30), byly už před vstupem dvě fronty. Jedna delší pro návštěvníky bez vstupenek a jedna kratší pro skupiny s průvodcem. My jsme se samozřejmě zařadili do té kratší fronty. Po prohlídce Kolosea jsme ještě navštívili Palatino a Forum Romanum, které bylo v ceně vstupenky do Kolosea. Bohužel času už moc nezbývalo a tak jsme to vzali rychle. Za zmínku stojí cirkus Maximus (Circo Massimo), přírodní stadion na který se vešlo až 300 000 lidí. Natáčely se zde i závody dvojkolek z filmu Ben Hur.

        Na nádraží Termini jsme dorazili včas. Lístky jsme si zakoupili v automatu, kterých je tam mnoho. Lístek stál 11 EUR a platit se dá i kreditní kartou. Ve zbytku času jsme ještě zašli do McDonald´s, který je hned vedle nádraží. Vlak byl klimatizovaný a odjel přesně na čas. Po asi půlhodinové jízdě jsme dorazili na letiště Fiumicino. Po odbavení jsme se odebrali k nástupní bráně (gate), tam jsme se dozvěděli, že nám bránu změnili za jinou. To ještě nebylo to nejhorší, když jsme nastoupili do letadla, tak jsme čekali na start. Jenomže jsme čekali a čekali. Měli jsme asi hodinové zpoždění. Měl jsem žízeň a ani jsem si sebou nevzal vodu, protože jsem čekal, že chvíli po vzletu nám dají občerstvení (jak bývá u ČSA zvykem). Naštěstí po půl hodině čekání začali stevardky rozdávat studenou vodu, každému pouze 2 dc, ale lepší než nic. Ještě, že jsem měl místo u nouzového východu, protože jsem měl spoustu místa na nohy. Po vzletu se naštěstí už nic zvláštního nedělo, a tak jsme v 16:55 přistáli na ruzyňském letišti. Poslední den jsme nachodili 4 km.

        Byl to krásně strávený víkend v italské metropoli. Víkend plný slunného počasí. Řím určitě stojí za návštěvu a jeden víkend k tomu bohatě postačí.

Koloseum uvnitř    Forum Romanum - Cirkus Maximus pro 185 000 lidí (Circo Massimo)    Forum Romanum

Více fotografií naleznete v galerii, foto z Vatikánu

Mapa Říma (*.jpg 1,4 MB)

Oficiální web Říma: www.comune.roma.it

Další užitečné odkazy:

ZPĚT