ZPĚT

Francie - Praloup

(5. - 14.3.2010)

        Společně s Isolou 2000 je oblast Praloup/Val d´Allos nejjižnějším francouzským lyžařským střediskem. Díky své poloze je zde prý až 300 slunečných dní v roce. Díky propojení s Val d´Allos nabízí středisko 180 km tratí.

        Do Praloup jsme vyrazili autobusem s cestovní kanceláří Intertrans. Cena 10deního zájezdu byla 9000 Kč (včetně stravy, kterou jsme si sami zajistili). Odjezd byl v 20:30 (-1°C) z autobusového nádraží Praha – Zličín. Dalším nástupním místem byla Plzeň (21:30). Na hraniční přechod Rozvadov jsme dojeli v 23:00. Dále jsme pokračovali přes Německo, Švýcarsko a Itálii do Francie. Během cesty byla možnost nákupu chlazených nápojů (pivo a limonády v plechovkách, 0,33 l) za 20 Kč a o pauzách, které byly každé 4 hodiny a trvaly 20 – 30 minut, prodávali i teplé nápoje (káva, čaj a čokoláda) za 15 Kč. Také nám během cesty pustili dva filmy. Vzhledem k tomu, že bychom nebyli ubytováni dřív jak v 17:00, tak řidiči s jízdou nespěchali. Chvíli před dojetím do cíle jsme si dali ještě hodinu a půl dlouhou pauzu na nákup v supermarketu Carrefour. Do střediska Praloup jsme tedy dojeli po téměř 20 hodinách v 16:15 (+5°C).

       

        Ubytováni jsme v Praloup 1500, konkrétně v nově vystavěném komplexu Hameau du Praroustan. V komplexu byly domy s apartmány a dřevěné chatky pro 6+6 osob. My jsme měli chatku a vzhledem k tomu, že nás bylo celkem 10, tak jsme ji měli celou pro sebe. Chatka je rozdělena na dvě půlky každá s vlastním vchodem, ale společnou předsíní pro lyže a boty. V chatkách jsou v přízemí vybavené kuchyně včetně myčky nádobí, trouby, kávovaru a lednice s mrazákem. V přízemí je také televize a krb. V patře jsou dva pokoje, koupelna a toaleta. Dřevo do krbu se kupuje za 7 EUR (asi 15 kilo), ale jste-li pravý Čech, tak si poradíte, aniž byste utratili jediné euro… Chatky ale měly jednu velkou nevýhodu a to, jak pronesl jeden z účastníků zájezdu: „Chatky jsou to pěkné, ale chtěly by trochu vyztužit betonem“. Protože v patře bylo slyšet každé šlápnutí, každý předmět spadlý na zem a dokonce i voda v koupelně tekoucí do vany. Na recepci areálu byla možnost objednání baget ke snídani nebo rezervace koupání v bazénu, který byl zadarmo. Někdo říkal, že tam musíte mít čepici a někdo zase že ne, ale co je pravda nevím, protože jsme na bazénu nebyli.

       

        Blízko, asi 10 minut pěšky, je malý obchod se smíšeným zbožím Proxi a další obchody jsou v Praloup 1600, kam zdarma jezdí ski bus (má asi 30 minutový interval). Anebo je ještě možnost zajet si autobusem do Carrefouru, který je dole ve městě Barcellonetta (skibus jezdí zdarma každou hodinu). Například 1,5 l Coca-Coly stojí v Proxi 1,80 EUR, džem 370g 1,50 EUR a malé máslo (margarín) 1,37 EUR. V Praloup 1600 je celá nákupní třída včetně dvou obchodů s potravinami. Je zde také možnost půjčit si brusle na místním kluzišti a v informačním centru mají zdarma wi-fi připojení na internet.

       

        V Praloup a v přilehlém středisku Val D´Allos 1800 La Foux, kam také platí ski pas z Praloup, je k dispozici 78 sjezdovek (15 zelených – dětských, 26 modrých, 34 červených a 3 černé) v délce 180 km a 50 vleků a lanovek (4 kabinové lanovky, 13 sedačkových lanovek, 31 vleků, 1 kobercový pás a 1 hodně divná lanovka, ve které se jezdí na stojáka na čerstvém vzduchu a je pouze pro dva lyžaře). Tato divná lanovka (jmenuje se Chaup) je ve středisku Val D´Allos 1800 La Foux a svezení na ní určitě stojí zato. Na lanovku (do klece) se naskakuje za jízdy a obsluhu vám poté dá lyže do držáku. Lanovka končí u stanice kabinové lanovky (Aiguille) vedoucí na Observatoire (2600 m n. m.) a je tak pomalá, že svezení na ní je dvakrát pomalejší, než se souběžně vedoucí sedačkovou lanovkou. Sedačková lanovka je více jak dvakrát delší a přesto dojedete ke stanici kabinové lanovky Aiguille stejně rychle jako lanovkou Chaup a to musíte od sedačkové lanovky ještě sjet na lyžích.

       

        Kabinová lanovka Aiguille vedoucí na Observatoire (2600 m n. m., nejvyšší bod kam se dá dostat s lyžemi) je ovšem také unikát, starší lanovku byste v Praloup asi těžko hledali. Kabina je pro 4 osoby, ale už ve dvou je tam málo místa. Lanovky jsou obecně v Praloup staršího data výroby oproti například Tignes, kde jsem byl v roce 2007. Lanovky jsou většinou dvou až čtyř sedačkové. A docela často se zasekávají, jednou jsme dokonce jeli na lanovce Quartiers, která vede na horu Le Lac (2500 m n. m.), snad 45 minut. Ještě, že bylo v tu chvíli hezké počasí a nesněžilo, jinak bychom tam asi umrzli. Zato nejnovější je kabinová lanovka Molanes, která vede jako jediná z Praloup 1500. Byla otevřena v lednu 2010 a staví u ní samozřejmě ski bus. První lanovky zavírají již v 15:30. Jak je vtipně napsáno na ceduli u lanovky na horu Téte de Vescal: "Pokud nechcete stavět iglú, naplánujte si návrat do Praloup před 15:30".

        A co se sjezdovek týče, tak ty jsou samozřejmě perfektně upravené, dlouhé, většinou i dost široké a hlavně tam bylo málo lidí. Jenom o víkendu, v den našeho odjezdu, šli lyžovat i místní, takže se tvořily na lanovkách a vlecích fronty. A i na sjezdovkách bylo plno. Nejdelší možný sjezd je podle mě z hory Le Lac (2500 m n. m.) do Les Agneliers s převýšením více jak 1000 metrů. Další dlouhé svezení je po modré z hory Le Lac (2500 m n. m.) do Praloup 1600.

       

        Na sjezdovkách je i možnost občerstvení za relativně příznivé ceny. My jsme jezdili na obědy do střediska Val D´Allos 1800 La Foux do restaurací Le Parapente (začátek lanovky Aiguille vedoucí na Observatoire) a do restaurace u začátku lanovky Vescal vedoucí na horu Téte De Vescal. Jídla tady stojí od 4 EUR do 14 EUR. Například nugety + hranolky stály 7 EUR, samotné hranolky 4 EUR, dezert 4,50 EUR (vše restaurace u lanovky Vescal), steak (mletý) + hranolky 8 EUR, kuřecí maso (plněné šunkou a sýrem) + hranolky 8 EUR a žebírko + hranolky 8,90 EUR (vše restaurace La Parapente). V restauraci La Parapente byly ještě k dispozici zdarma džbánky s vodou. Jídlo v Praloup 1600 je o poznání dražší, lasagne tady v restauraci stály 12,80 EUR. Mimo sjezdovky jsme byli v restauraci v Praloup 1600, kde jsme si dali pro Francii typické fondue za 16 EUR/os. Fondue se podávají s různými příchutěmi, my jsme měli žampiónové.

       

        V den našeho odjezdu (sobota) jsme mohli ještě na lyže, protože odjezd byl až v 17:00 a permanentky nám také platily. Na lyže bohužel na víkend vyrazili i místní, a tak byla na sjezdovkách spousta lidí a ani počasí nebylo ideální. Svítilo sice sluníčko, ale bylo dost teplo, a proto se sníh rychle rozmočil. Další nevýhodou bylo, že jsme museli brzo ráno vyklidit chatky, takže jsme všichni měli všechny věci uložené v garáži.

        Autobus odjel přesně na čas v 17:00 a hned po hodině jízdy jsme měli velkou hodinovou pauzu na nákup v supermarketu. Další pauzy byly opět po asi čtyřech hodinách v délce 20 – 30 minut. Opět byla možnost nákupu teplých nápojů (čaj, káva, čokoláda) i studených (plechovkové limonády, pivo). Dokonce řidiči měli v autobuse vařič, takže o pauzách dělali párky za 30 Kč. Cesta utíkala rychle a tak jsme po 17 a půl hodinách strávených na cestě dojeli v 10:35 na Zličín do Prahy. V Plzni jsme byli v 9:24.

Více fotografií naleznete v galerii

Mapa sjezdovek v Praloup (*.pdf 733 kB)

Oficiální web Praloup: www.praloup.com

Další užitečné odkazy:

ZPĚT