ZPĚT

Čína - Peking

(21. - 30.10.2011)

        Čína – Čínská lidová republika, je nejlidnatější zemí na světě a také třetí největší zemí světa (po Rusku a Kanadě). V Číně žije více jak 1,3 miliardy obyvatel. Hlavní město je Peking. Od roku 1949 je země vedena Komunistickou stranou Číny. Oficiálním jazykem je mandarínská čínština. Z náboženství jsou nejvíce zastoupené buddhismus, taoismus, konfucianismus, křesťanství a islám. Obyvatelstvo podle etnik tvoří z největší části Číňané (přes 1 miliardu), Čuangové (přes 15,5 miliónů), Mandžuové (9,8 miliónu) a Chuejové (8,6 miliónu). Nejvyšší horou je Mount Everest, která je s 8 848 m n m. i nejvyšší horou světa. Mount Everest se nachází v Tibetské autonomní oblasti.

        Čína je největším producentem rýže na světě (v roce 2007 28,5% světové produkce). Od druhé poloviny 20. století je národním symbolem Číny kriticky ohrožená panda velká, která je zobrazována i na čínských zlatých mincích. Všechny pandy v zahraničí (i v ZOO) byly pouze zapůjčeny a jsou majetkem Číny. Dokonce i mláďata narozená v zahraničí patří Číně.

        V Číně byly vynalezeny produkty, bez kterých si dnes nedovedeme představit každodenní život. Ve 3. tisíciletí př. n. l. to byl papír. Papír tak, jak ho známe dnes, byl vynalezen v Číně asi roku 105 n. l. V 9. století vznikl knihtisk, v 7. století př. n. l. byl vynalezen porcelán (tzv. protoporcelán), v období sedmého až devátého století to byl střelný prach a v roce 600 našeho letopočtu byl vynalezen produkt námi nejpoužívanější – toaletní papír.

        Pro vstup do Číny je pro nás povinné vízum. Vízum jsme si vyřídili na čínském velvyslanectví v Praze. Vízum stojí 50 EUR. Pro získání víza musíte kromě jiného vyplnit formulář, napsat detailní itinerář cesty po Číně (podle časového sledu, místa, pamětihodnosti atd.) a u pracujících potvrzení o zaměstnání a souhlas zaměstnavatele s čerpáním dovolené. To znamená, že jsme na papír A4 napsali na každý den, co budeme dělat a co navštívíme (stejně jsme to hned druhý porušili), dále jsem si na papír napsal potvrzení, že pracuji, vyplnil jsem si dovolenku a nechal jsem si to vše podepsat od nadřízeného. Vše toto jsme potom dodali na čínské velvyslanectví.

        V Číně je oficiální měnou čínský jüan. Oficiální zkratka měny je CNY, ale často je používaná také zkratka RMB (renminbi). Kurz v době našeho pobytu byl asi 1 RMB = 2,80 Kč. Čína se rozkládá ve 4 časových pásmech, ale používají zde jedno časové pásmo UTC+8 hodin. Oproti České republice je to tedy +7 hodin. Auta jezdí stejně jako u nás po pravé straně vozovky a používají zde jiný typ elektrických zásuvek. V hotelu měla ale většina zásuvek i část pro evropský typ. To znamená kulaté zdířky, ale bez zemnícího kolíku. Pozor, při výměně hotovosti na letišti si účtují poplatek 8 USD za výměnu. Ve městě v bance je to už bez poplatku. V Pekingu přijímají téměř všude platební karty, ale i přesto jsme měli problém kartou platit. Vždy, když jsme ze zeptali, jestli můžeme platit kartou, řekli že ano, ale pak se to nikdy nepovedlo. A to jsme zkoušeli různé druhy karet, takže na platby kartami v Číně raději nespoléhejte. V Pekingu také mají všechny veřejné toalety zdarma, ale pozor většiná toalet je tureckého typu.

        Peking je hlavní město Čínské lidové republiky. Má více jak 17,5 miliónu obyvatel a po Šanghaji (19,2 miliónů obyvatel) je druhým největším městem Číny. V Pekingu sídlí čínský prezident a čínská vláda. V roce 2008 hostil Peking 29. letní olympijské hry.

        Cestopis z dovolené je pro přehlednost rozdělen do několika kategorií.

  1. Cesta do Pekingu
  2. Ubytování – hotel TianAn Rega
  3. Gastronomie
  4. Doprava v Pekingu
  5. Navštívená místa (památky)
  6. Počasí
  7. Orientační ceny v Pekingu
  8. Cesta z Pekingu
1. Cesta do Pekingu
Nahoru

        Do Pekingu jsme letěli z Prahy přes Moskvu s ruskou leteckou společností Aeroflot. Cena zpáteční letenky byla pro jednu osobu 11 521 Kč včetně všech poplatků. Z Prahy jsme odletěli v 13:26 v Airbusu A320-200 (reg. VQ-BAZ). Během letu do Moskvy, který trval 2:19, jsme dostali občerstvení. A co mě potěšilo, že Aeroflot dává během letu k pití velkou plechovku limonád (330 ml). V Moskvě na letišti Šeremetěvo jsme přistáli v 17:45 moskevského času (15:45 našeho času). Na letišti jsme měli téměř pěti hodinovou pauzu. Tuto delší pauzu jsme nějak vydrželi a v 22:40 moskevského času jsme odletěli v novém Airbusu A330-300 (reg. VQ-BQX). Letadlo bylo opravdu krásné a v sedačkách nechyběly obrazovky. Kromě spousty filmů, hudby, her měli obrazovky i USB vstup, kterým se dal například nabít mobilní telefon, pokud budete mít sebou nabíječku.

       

        Na letišti Capital v Pekingu jsme přistáli po 7 hodinovém letu v 5:45 moskevského času (9:45 pekingského času). Po vyzvednutí kufru jsme si chtěli na letišti vyměnit ve směnárně peníze na vlak do Pekingu. Ve směnárně jsme ale zjistili, že si účtují při výměně poplatek 8 USD! Tento poplatek účtují při jakékoliv měněné částce stejný, takže když budete měnit 10 USD, zaplatíte 8 USD poplatek a vyměníte tedy pouze 2 USD. Tento poplatek si účtují všechny směnárny pouze na letišti, ve městě v bankách je to bez poplatků. Při výměně peněz je nutné mít vždy s sebou cestovní pas. Při výměně v bance je nutné vyplnit formulář a vzít si pořadové číslo. S tímto Vám ale pomůže ochotný personál.

       

        Z letiště jsme jeli vlakem, který stojí 25 RMB (asi 70 Kč) a jezdí ke stanicím metra Sanyuanqiao (světle modrá linka č. 10) a Dongzhimen (tmavě modrá linka č. 2). První vlak jede z letiště v 6:35 a poslední v 23:10. My jsme jeli na konečnou stanici Dongzhimen, kde jsme přestoupili na metro. Cesta vlakem trvala 22 minut. Lístky na metro se kupují v automatech, které přijímají pouze mince 1 RMB nebo 5 a 10 RMB bankovky nebo se dají koupit u přepážky. Metro v Pekingu stojí 2 RMB (asi 6 Kč) pro jednu osobu. Metrem jsme za 13 minut dojeli do stanice Wangfujing (červená linka č. 1), u které je hotel TianAn Rega****, ve kterém jsme byli ubytovaní. Při východu z metra musíte zvolit východ „C“. Po výstupu po schodech (eskalátorech) se dáte doleva a pak zase doleva po schodech. Po výstupu na ulici se dáte rovně a na první světelné křižovatce půjdete doprava a po 150 metrech je hotel TianAn Rega.

2. Ubytování – hotel TianAn Rega
Nahoru

        Hotel TianAn Rega**** se nachází v samotném centru Pekingu asi pět minut chůze od stanice metra Wangfujing (červená linka č. 1) v ulici Nan Heyan Street. Při východu z metra musíte zvolit východ „C“. Po schodech (eskalátorech) půjdete nahoru, potom se dáte doleva a pak zase doleva po schodech na ulici. A na ulici se dáte rovně a na první světelné křižovatce půjdete doprava a po 150 metrech je hotel TianAn Rega. Hotel je v docházkové vzdálenosti Zakázaného města, náměstí Nebeského klidu (Tian´anmen) a známé nákupní ulice Wangfujing.

       

        Cena za jednu noc pro jednu osobu byla 299 RMB (asi 897 Kč) bez snídaně. Snídaně se dá za 78 RMB (asi 234 Kč) za den doobjednat na hotelu. Pokoje hotelu byly velmi pěkné. Nechyběla zde velká postel, velký LCD televizor, trezor, rychlovarná konvice (čaj a káva denně zdarma), placený minibar, klimatizace a velký sprchový kout. Každý den také dávali zdarma dvě lahve vody. V hale hotelu je zdarma připojení na internet přes Wi-Fi. Na recepci jsou zdarma k dispozici mapy Pekingu a také zde zdarma půjčují deštníky při nepříznivém počasí. Při zapůjčení deštníku musíte nechat na recepci svoji kartu od pokoje.

       

3. Gastronomie
Nahoru

        Když se řekne Čína, každému se hned asi vybaví rýže a Kung Pao, a když se řekne Peking, tak pekingská kachna. Hlavními surovinami v Číně jsou rýže, nudle, zelenina, různé druhy masa a sójové omáčky. Jídla jsou velmi podobná těm, co známe z čínských restaurací u nás. Například maso ve sladkokyselé omáčce s rýží, nudlemi, smažené nudle s masem a tak dále. Číňané jsou zvyklí, že ze zvířat nesmí přijít nic nazmar, takže se vám může stát, že budete mít v jídle i kousky chrupavky, pařáty, kůži a šlachy. Některá jídla mohou být i pálivá (ostrá). Jídla v jídelnách se zde dají pořídit již od 15 RMB (asi 42 Kč). Jídla jedí hůlkami, ale turistům dávají k dispozici i příbory, minimálně čínskou lžíci.

       

        V Pekingu můžete ochutnat pro nás exotická jídla, jako jsou štíři, různé larvy, kobylky, červy, chobotnice a další plody moře. Tyto pochoutky prodávají v Pekingu na nočním trhu u ulice Wangfujing. Například 3 kusy štírů na špejli stojí na trhu 15 RMB (asi 42 Kč). Oblíbenou pochoutkou Číňanů jsou kandovaná ovoce na špejli (v karamelu). Toto ovoce hodně prodávají prodejci na kolech na ulici, kdy mají tyto špejle zapíchané v důmyslných držácích. Ovoce stojí okolo 10 RMB (asi 28 Kč).

   

        Kdyby někdo nemohl náhodou už čínské jídlo ani cítit, tak i zde jsou restaurace světoznámých řetězců jako je McDonald´s a KFC. Ceny jsou jako u nás a u některých položek výrazně menší. Cheeseburger prodávají v McDonaldu za 7 RMB (asi 19,60 Kč) a Big Mac menu za 24,50 RMB (asi 68,60 Kč). I v různých stáncích a supermarketech můžete nakoupit čínské polévky. Prodávají je většinou v kelímkách, kam se nalije pouze horká voda. Horkou vodu vám většinou nalijí i ve stáncích, kde tyto polévky prodávají.

   

        V Pekingu jsem měl také poprvé Milk Chocolate Tea (mléčný čokoládový čaj). Myslel jsem si nejdříve, že to bude normální čokoláda, ale je to doopravdy spíše čokoládový čaj. Docela často to prodávají ve stánkách v kelímkách jako polotovar. I ve stánku vám to zalijí horkou vodou. Dá se to koupit i v supermarketu. Docela často do toho přidávají i další přísady, jako jsou různá želé, dokonce i puding nebo fazole.

4. Doprava v Pekingu
Nahoru

        V Pekingu jsme se nejčastěji pohybovali metrem nebo pěšky. Další možností dopravy je autobus, taxi a rikša. Ale ani jeden z těchto způsobu jsme nevyzkoušeli. U rikši je samozřejmostí smlouvání ceny.

        Metro je levný a rychlý způsob dopravy. Jízdenka stojí 2 RMB (asi 5,60 Kč) a je jedno, odkud kam jedete a jak dlouho v metru budete. Po odchodu ze stanice metra vám lístek zůstane v turniketu, takže není možné se vrátit zpět. Lístky se kupují v automatu nebo u přepážky. U přepážky při nákupu lístků řeknete pouze počet lístků a zaplatíte. U automatu nejprve vyberete na dotykové obrazovce linku, kde se nachází vaše cílová stanice, poté kliknete na název cílové stanice, vyberete případný počet lístků a potvrdíte zeleným tlačítkem „Confirm“. A pak už jenom vhodíte peníze (nebo nejprve vhodíte peníze a pak potvrdíte zeleným tlačítkem, už si to nepamatuji). Automaty přijímají pouze 5 a 10 RMB bankovku a mince 1 RMB. Nekupujte si raději lístky do zásoby, protože když jsem si koupil více lístků, stalo se mi, že některý z nich potom nefungoval.

       

        Před každým vstupem do stanice metra musí cestující projít bezpečnostní kontrolou. Větší zavazadla (kufry, kabelky, tašky) projíždí rentgenem. Stanice metra i vlaky jsou čisté a klimatizované. Metro jezdí dost často přeplněné, takže je to boj, když si chcete sednout. Já jsem si v metru sedl poprvé až po dvou dnech. Číňané nepouští většinou sednout ani těhotné a starší. Při výstupu a nástupu do metra se prostředkem dveří tlačí lidi ven a po stranách proudí další dovnitř. V Pekingu neexistuje pro nás známé, když chce někdo vystoupit, tak mu uvolníme místo u dveří a pak se zase vrátíme zpět. Tohle uděláte v pekingském metru a už se možná do vlaku nevrátíte. V pekingském metru jsem se také poprvé setkal s pracovníky, kteří tlačí lidi do vagónů metra. Ale zase aby si někdo nemyslel, že takto plná metra jezdí v Pekingu pořád. Stát se to ale může.

        První vlaky metra jezdí na každé lince různě, v rozmezí od 4:59 do 6:34 ráno a poslední vlaky jedou v rozmezí od 21:55 do 23:44 večer.

5. Navštívená místa (památky)
Nahoru

        VZHLEDEM K ROZSÁHLOSTI TÉTO KATEGORIE MAJÍ INFORMACE O NAVŠTÍVENÝCH MÍSTECH SVOU STRÁNKU

6. Počasí
Nahoru

        V Pekingu bývají chladné suché zimy a teplá vlhká létá. Zimní období je stejné jako u nás od listopadu do března a léto od červena do srpna. Nejteplejším měsícem bývá červenec (průměr 26,4°C) a nejchladnějším je leden (průměr -3,3°C). V létě bývá hodně velká vlhkost, v červenci a srpnu je průměrná vlhkost 76% a teploty i přes 30°C. V létě jsou v Pekingu tropické deště, které netrvají dlouho, ale o to jsou vydatnější. Měsíce s největším počtem srážek jsou červenec (185,2 mm srážek) a srpen 159,7 mm srážek).

        Největším problém v Pekingu je ale všudypřítomný smog. I přes velké snahy zlepšit ovzduší před olympiádou v roce 2008 i během ní je smog stále v Pekingu problém číslo 1, co se kvality ovzduší týče. V přípravách na olympijské hry bylo vynaloženo 17 miliard amerických dolarů na zlepšení kvality ovzduší. Peking zaváděl i řadu zlepšení po dobu trvání her. Zastavili práce na všech stavbách, zavřeli mnoho továren v okolí Pekingu a omezili dopravu. V liché dny mohla jezdit pouze auta s lichými registračními značkami a v sudé dny auta se sudými. Také nakoupili na 3800 autobusů na zemní plyn a vysázeli tisíce stromů. V Pekingu se dokonce snaží uměle vyvolat déšť pomocí chemikálií, které letadla vypouští nad mraky.

        I my jsme si užili pekingského smogu. V den našeho příletu byl opravdu velký smog, kdy byla viditelnost asi 100 metrů. Druhý den naštěstí pršelo a další dva dny díky tomu vydrželo slunečné počasí s oblohou téměř bez mraků.

7. Orientační ceny v Pekingu
Nahoru

        V Pekingu je pro nás docela levně. Některé zboží je zde oproti ČR hodně levné a něco stojí podobně jako u nás. Co mě překvapilo, tak byla cena másla, to je zde hodně drahé, co si místní mažou na chleba nevím, ale máslo v supermarketu stálo i 70 Kč (250 g). V Pekingu je také hodně levná městská doprava, hlavně metro. Jízdenka pro jednu osobu stojí 2 RMB (asi 6 Kč). A je jedno, odkud kam jedete a jak dlouho v metru budete.

        Obědy se v Pekingu dají koupit již od 12 RMB (asi 36 Kč). Nejlepší jsou restaurace, kde mají nabídku menu doplněnou obrázky. Nebojte se ani stravování v restauracích nižší kategorie. My jsme zde jedli a žádné problémy nenastaly. I občerstvení připravované na ulici v polních podmínkách je nezávadné (také jsme se takto stravovali), hlavně je levné a chutné. Nejlepší na obědy jsou jídelny, kde je více prodejců najednou tzv. Food Court. Na takovéto jídelny jsme narazili v nákupním centru u televizní věže CCTV a v jižní části ulice Wangfujing, kde jsou tyto jídelny také v jednom z obchodních center.

        Samozřejmostí je všude, kde nemají cedule s cenami, smlouvání. Lépe se smlouvá, když je mimo sezónu, protože to mají většinou méně zákazníků a s cenami tak klesají hodně dolů. Někdy, i když nesouhlasí s vaší nabídnutou cenou, je dobré naznačit, že odcházíte a oni nakonec vaši nabídku přijmou. Pokud i přes váš odchod cenu nepřijmou, už se k nim nevracejte a zkuste štěstí jinde. Ale pozor, oni si rychle předávají informaci o vaší nabídnuté ceně dál do ostatních stánků. Nám se i stalo, že prodavačka nakonec s trikem, které jsme chtěli, doběhla pěkný kus za námi a dala nám ho za naši nabídnutou cenu. Nesmlouvá se u jídla a u potravin. I když u Velké čínské zdi jsem toto porušil, když po mě při nákupu Coca-Coly (500 ml) chtěli 10 RMB. Já jsem věděl, že v obchodě stojí 3 RMB, tak jsem jí nakonec dostal za 5 RMB. Dost často také zkoušejí, že když se dohodnete na nějaké ceně a pak jim dáte do ruky větší hodnotu bankovky. Tak vám zbytek nevrátí a čekají, co budete dělat, stačí se ale jenom ozvat nebo naznačit a oni hned peníze vrátí.

        Kurz v době našeho pobytu byl asi 1 RMB = 2,80 Kč.

Příklady cen:

Název zboží
Cena
Místo nákupu
Sada pohledů (10 ks)
8 RMB
Zhong Shan Park
Sada pohledů (10 ks)
5 RMB
Různě – i usmlouvané
Poštovní známka do Evropy
4,50 RMB
Pošta
Oběd – kuře s rýží
19 RMB
KFC
Triko - různé
20 RMB
U Velké čínské zdi – usmlouvané
Suvenýr z Velké zdi
20 RMB
Velká čínská zeď
Večeře – kuřecí směs s rýží
15 RMB
Jídelna u Velké čínské zdi
Koblihy (donut) 2 ks
5 RMB
Supermarket
Koblihy (donut) 4 ks v akci
5 RMB
Supermarket
Nudlová polévka velká - kelímek
6 RMB
Stánek na ulici
Hamburger
5 RMB
Prodejce na ulici u Letního paláce
Coca-Cola 500 ml
5 RMB
Areál Letního paláce
Hamburger
3 RMB
Prodejce na ulici u Bubnové věže
Pepsi Cola 500 ml
4 RMB
Automaty v metru
Pepsi Cola 330 ml plechovka
4 RMB
Automaty v metru
Sprite 330 ml plechovka
3 RMB
Automaty v metru
Fanta 500 ml
2,80 RMB
Supermarket
Sprite 500 ml
2,50 RMB
Supermarket
Coca-Cola 500 ml
3 RMB
Supermarket
Nudlová polévka velká
3,50 RMB
Supermarket
Sušenky OREO 130 g
6,70 RMB
Supermarket
Voda 550 ml
od 1 RMB
Supermarket
Coca-Cola 500 ml
5 RMB
Stánek na ulici
Coca-Cola light 500 ml
6 RMB
Stánek na ulici
Cheeseburger
7 RMB
McDonald´s
Big Mac
15,50 RMB
McDonald´s
Big Mac menu
24,50 RMB
McDonald´s
Zmrzlina - kornout
3 RMB
McDonald´s
McFlurry
9 RMB
McDonald´s
Sušenky – cookies
6 RMB
Stánek v Letním paláci
Coca-Cola 500 ml
5 RMB
Zoo
Voda 600 ml
5 RMB
Zoo
Coca-Cola 330 ml plechovka
4 RMB
Automat na letišti
Coca-Cola light 330 ml plech.
3 RMB
Automat na letišti
Džusy 500 ml
od 4 RMB
Automat na letišti
Obědy - různé
od 12 RMB
Restaurace Viva Curry
Obědy - různé
od 15 RMB
Restaurace Viva Curry (Wangfujing)

8. Cesta z Pekingu
Nahoru

        Z Pekingu jsme měli letět až pozdě v noci, takže jsme měli ještě jeden den pobytu k dobru. Opět nebyl problém nechat si v hotelu po odhlášení uschovaná zavazadla. Poslední den jsme se ještě zašli podívat na Bubnovou a Zvonovou věž a k večeru jsme si nakoupili nějaké občerstvení na delší pobyt na letišti.

        Asi okolo sedmé hodiny večerní jsme vyrazili směr letiště. Opět jsme jeli metrem ze stanice Wangfujing (červená linka č. 1) do stanice Dongzhimen (tmavě modrá linka č. 2), kde jsme přestoupili na letištní rychlovlak. Cesta metrem trvala necelých 20 minut a vlak na terminál 2 jel 32 minut. Cena vlaku byla 25 RMB (asi 75 Kč) za jednu osobu.

        Na letišti jsme si našli pohodlné sedačky, utratili jsme poslední čínské peníze a pak už jsme pouze čekali a čekali. Obchody na letišti zavírají i ve 21:00. A co mě překvapilo, že ceny některých výrobků byly v obchodech na letišti stejné jako ve městě a ne předražené jako u nás v Praze na letišti. K dispozici jsou i nápojové automaty. Dokonce je zde možnost natočit si horkou vodu, například pro nudlovou polévku v kelímku.

   

        Po dlouhém čekání se na tabuli konečně objevilo číslo naší odbavovací přepážky. Odebrali jsme se tedy s dalšími cestujícími k přepážce a tam jsme zase čekali a čekali. U přepážky nebyl nikdo z personálu a tak jsme se stále chodili dívat, jestli jí nezměnili, ale na tabuli svítilo stále toto číslo přepážky. Až pak po delší době jeden ze spolucestujících řekl, že odbavují u jiné přepážky, než stojíme. Ale aby to napsali nebo alespoň kdyby někdo za námi došel, to nikoho z personálu nenapadlo. Debilové! Po této menší události už vše proběhlo v pořádku a v 2:42 jsme opustili pekingské letiště Capital v Boeingu 767-300ER (reg. VP-BWV) spol. Aeroflot. Letadlo bylo hodně staré a ani nemělo v sedadlech obrazovky a místa tam také moc nebylo. Ale nějak jsme to přežili a po 7 hodinách a 56 minutách dlouhém letu, jsme přistáli v Moskvě na letišti Šeremetěvo v 10:38 pekingského času (v 5:38 moskevského). V čase tohoto přistání se u nás měnil čas z letního na zimní, ale v Moskvě zimní čas nemají.

   

        Navazující let z Moskvy letěl v 10:29 moskevského času. Z Moskvy jsme odletěli v Airbusu A320-200 (reg. VQ-BAY) spol. Aeroflot a v Praze na letišti Ruzyně jsme přistáli po dvou a čtvrt hodinovém letu v 12:42 moskevského času (10:42 našeho času). A tímto jsme udělali definitivní tečku za návštěvou nejlidnatější země světa.

       

Více fotografií naleznete v galerii (konec roku 2011)

Mapa Pekingu (*.jpg 3 MB)
Mapa metra (*.jpg 609 kB)
Příletová karta (*.jpg 96 kB)
Odletová karta (*.jpg 76 kB)
Podrobná mapa Zakázaného města v angličtině (*.pdf 1,96 MB)
Mapa letního paláce 1 (*.jpg 154 kB)
Mapa letního paláce 2 (*.jpg 367 kB)

Oficiální web Pekingu: www.ebeijing.gov.cn

Další užitečné odkazy:

ZPĚT