ZPĚT

Francie - Paříž V

(19.8.2009)

        Paříž, hlavní a zároveň největší město Francie s více než 2 mil. obyvatel. Paříž se nachází v severní části Francie v oblasti Ile de France. Rozkládá se na březích řeky Seine. Od roku 1946 tu má svoje stálé sídlo UNESCO, sekretariát Organizace pro Hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Evropská centrála národních kriminálních policií Interpol. 

        Tento výlet byl zatím největší akcí CK Háchatour, protože se ho zúčastnilo celkem 11 lidí. Cesta do Paříže byla, jako naše ostatní cesty do Paříže, s leteckou spol. SkyEurope. Bohužel dnes již zkrachovalou společností (krach vyhlásila 1.9.2009). A tím pádem i náš poslední let s touto nezapomenutelnou leteckou společností, díky které se naučila spousta Čechů, včetně mě, létat. Cena zpáteční letenky včetně všech poplatků byla opět krásných 1525 Kč, jak bývalo u této společnosti zvykem. Ovšem tyto nízké ceny také spol. SkyEurope položily, ono nejde do nekonečna létat téměř zadarmo.

        Bohužel i tento výlet pro nás nezačal šťastně, stejně jako do Říma jsme začali cestu zpožděním letu. Nejdříve na tabuli naskočila hodina a půl zpoždění, pak další půl hodina až se to zastavilo na 5 hodinách. Jak přibývalo zpoždění, tak jsme začali seškrtávat památky, které jsme neměli šanci kvůli zpoždění vidět. Tentokrát jsme tedy měli zpoždění „pouze“ 5 hodin, ale při jednodenním výletu to není nic příjemného. Zpoždění bylo podle mě způsobeno tím, že SkyEurope pronajalo své letadlo cestovní kanceláři Sunnydays, která si nebyla schopna zajistit letadla pro své klienty, kteří tím pádem nemohli odcestovat ze svých destinací. Tato informace proběhla i ve zprávách, takže na tom něco pravdy bude.

        Zpoždění mělo, ale i svou „výhodu“ v tom, že jsme dostali poukázku na jídlo v hodnotě 180 Kč. Takže jsme se opět najedli v restauraci Letiště Praha, která se nachází v terminálu 1 (u příletu po schodech nahoru). A také jsme díky zpoždění potkali na letišti fotbalisty pražské Sparty, kteří letěli na utkání Evropské ligy do Slovinského Mariboru.

Boeing 737-700 spol. SkyEurope (reg. OM-NGG)    Eiffelova věž    Ochlazování ve frontě na Eiffelovku

        Ruzyňské letiště jsme tedy nakonec opustili v 11:45 (místo 6:40) v Boeingu 737-700 (reg. OM-NGG) a na pařížském letišti Orly jsme přistáli po 1 hodině a 40 minutách letu v 13:21. V tuto dobu byla v Paříži obloha bez mraků a teplota při přistání 31°C (ve městě mohlo být tedy klidně okolo 35°C). Na letišti v informacích jsou k dispozici zdarma mapy Paříže. Z letiště jsme již klasicky odjeli autobusem (cena 2,50 EUR, platí se v autobusu) do vlakové stanice (RER linka „C“) Pont de Rungis. Odtud jsme chtěli jet RERem (lístek 3,70 EUR, nákup u přepážky nebo v automatu) až do stanice Champ de Mars – Tour Eiffel, ale protože byla výluka, museli jsme ve stanici Gare d´Austerlitz přestoupit na metro (jeden lístek 1,40 EUR a 10 lístků – Carnet ticket 11,60 EUR) linky M10 (okrová barva) a pak následovně ve stanici La Motte-Picquet – Grenelle přestoupit na linku M6 (sv. zelená), která jezdí do stanice Champ de Mars – Tour Eiffel.

        První naší zastávkou byla tedy Eiffelova věž, ke které jsme dorazili až v 15:50. Fronty na vstup nebyly zas až tak dlouhé (dolní fronta asi na 40 minut a pak následuje ještě fronta ve druhém patře na výtah do třetího patra), ale i tak jsme na ni z časových důvodů nešli, protože letadlo zpátky mělo letět ve 20:05 (to znamená asi v 18:00 na letišti + cesta). Od Eiffelovky jsme přes most došli Trocadéro, kde jsme konečně až při páté návštěvě Paříže viděli stříkat vodotrysky. Odtud jsme metrem linky M6 (sv. zelená) popojeli k Vítěznému oblouku (Arc de Triomphe), stanice Charles de Gaulle – Étoile. Abychom jsme si vynahradili Eiffelovku, tak jsme zašli na vyhlídku na Vítězném oblouku. A udělali jsme dobře, teda hlavně já, protože jak jsme u pokladny zjistili, potom co jsem si chtěl koupit zlevněný lístek za 5,50 EUR (od 18 do 25 let věku), tak se pokladní ptala, jestli jsme z České republiky a když jsem řekl že ano, tak jsem dostal lístek zdarma. Občané Evropské unie ve věku 18-25 let mají vstup na vyhlídku zdarma.

Avenue des Champs Elysées z Vítězného oblouku    Bazilika Sacré-Cœur z Vítězného oblouku    Eiffelova věž z Vítězného oblouku

        Po prohlídce jsme se již pomalu chystali na cestu na letiště, ale díky 21. století a internetu jsme dostali z ČR echo, že bude mít letadlo zpoždění i na cestě zpět. Nejdříve jednu hodinu a nakonec to byly hodiny dvě. A tak jsme nemuseli nikam spěchat a metrem jsme popojeli do stanice Palais Royal – Musée du Louvre (linka metra č. M1 – žlutá), kde je světoznámé muzeum Louvre. Z Louvru jsme pěšky došli do stanice Pont Neuf (linka metra č. M7 – růžová), ze které jsme dojeli do stanice Saint-Michel ((linka metra č. M4 – fialová). Z této stanice jsme pouze vykoukli na katedrálu Notre-Dame a hned jsme pokračovali už na letiště opět přes stanici metra Gare d´Austerlitz (linka metra č. M10 – okrová), kde jsme přestoupili na RER linky „C“ (žlutá).

        Na letiště jsme dorazili chvíli po osmé hodině večerní a letadlo nakonec vzlétlo v 22:05 (místo ve 20:10) a v Praze jsme přistáli po necelé hodině a půl letu v 23:26 (20°C). Náš úplně poslední let se SkyEurope jsme absolvovali v jejich Boeingu 737-700 (reg. OM-NGJ). I přes počáteční problémy se výlet v rámci časových možností vydařil.

La Défense z Vítězného oblouku    Muzeum Louvre    Katedrála Notre-Dame

Více fotografií naleznete v galerii

Oficiální web Paříže: www.paris.fr

Další užitečné odkazy:

ZPĚT