ZPĚT

Francie - Paříž IV

(10.3.2009)

        Paříž, hlavní a zároveň největší město Francie s více než 2 mil. obyvatel. Paříž se nachází v severní části Francie v oblasti Ile de France. Rozkládá se na březích řeky Seine. Od roku 1946 tu má svoje stálé sídlo UNESCO, sekretariát Organizace pro Hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Evropská centrála národních kriminálních policií Interpol. 

Den první:      

        Naše v pořadí již čtvrtá cesta do Paříže byla opět s nejlepší leteckou společností - SkyEurope. Píšu schválně nejlepší, protože už mě štve, jak ji pořád každý pomlouvá kvůli finanční krizi ve společnosti. No a co? České aerolinie (ČSA) a Ryanair také na tom nejsou finančně bůhvíjak. A to jak někteří píší, že mívají často zpoždění, tak to není pravda, my jsme s nimi letěli již jedenáctkrát a zpoždění jsme měli pouze dvakrát (jednou 2,5 hodiny a jednou půl hodiny). Jako by zpoždění ostatní letecké společnosti nemívaly. A také jako jedna z mála společností dává při odbavení místenku na určité sedadlo a ne jako některé společnosti (např. Ryanair, EasyJet nebo Wizzair), kde se místenky nedávají a pak je v letadle tlačenice na místa u okénka. Tím ale nechci SkyEurope dělat reklamu, já stejně poletím vždy s leteckou společností, která bude nabízet nejlevnější letenky, jakožto vyznavač low-cost (nízkonákladových) výletů….

        A zpět k cestě do Paříže. Zpáteční letenka včetně poplatků byla pro jednu osobu za 248 Kč. Z Prahy jsme odletěli klasicky v 6:40 a v Paříži na letišti Orly jsme přistáli v 8:30 za deštivého počasí. Z letiště jsme opět využili služeb autobusu (zelený s velkými nápisy stanic po obvodu), který jezdí za 2,50 EUR k zastávce RER Pont de Rungis Aeroport d´Orly (linka C2 - žlutá). Odkud jsme za 3,60 EUR odjeli do stanice Saint Michel Notre-Dame. Opět jsme tedy prohlídku Paříže zahájili u katedrály Notre-Dame. Protože stále dost pršelo a foukal vítr, jsme šli rovnou k nákupnímu středisku Halles (Forum des Halles). Tady jsme nastoupili do metra. Jeden lístek stojí 1,60 EUR nebo se může koupit deset lístků najednou (Carnet Ticket označené jako T+), které stojí 11,40 EUR.

        Ze stanice Les Halles jsme odjeli do stanice Chateau d´Eau (linka č. 4 – fialová), kde jsme blízko této stanice měli při návštěvě Paříže v létě 2008 hotel a také jsme zde v ulici Rue du Fbg Saint-Denis objevili cenově přijatelnou restauraci arabských majitelů. Do této restaurace je lepší jít ze stanice metra Strasbourg St-Denis (linka č. 4 – fialová). Restaurace je hned vedle nějakého vítězného oblouku. Po výborném obědě za 7 EUR jsme se vydali na hlavní bod výletu a to do leteckého muzea na letišti Le Bourget (Musée de l´air et de l´espace).

        K muzeu jezdí RER linky B (stanice Le Bourget – směr letiště Charles de Gaulle), kde se pak přestoupí na autobus č. 152 a tím se jede 6 stanic. Na autobus i na RER platí normální lístky (za 1,60 EUR nebo carnet ticket T+). Ještě musím říct, že jsem dosud nepochopil platnost lístků na metro a RER. Při výstupu z RER nás totiž lístek nechtěl pustit ven a tak jsme museli rychle proběhnout za někým, komu se zábrany otevřely. A přitom by lístek měl platit na 3 pásma.

Boeing 747-128 (Jumbo)    Concorde F-BTSD Sierra Delta    Expozice dobytí vesmíru

        Autobus má stanici přímo před vstupem do muzea. Vstup do muzea je zdarma a platí se pouze za vstup do interiéru Boeingu 747 -128 (Jumbo jet), dvou Concorde, Douglase C-47A Skytrain (Dakota) a planetária. Vstup do letadel je 6 EUR (do 18 let 4 EURa) a do planetária je 5 EUR (do 18 let 3 EURa). Muzeum je rozděleno do několika oddělení, např. expozice francouzských leteckých prototypů, vojenského letectva, vesmíru, začátků letectví atd. (blíže viz plánek muzea dole). Prohlídka muzea opravdu stojí za to, kdy a kde se Vám podaří nahlédnout do interiéru Boeingu 747-128 nebo Concorde.

        Cestou zpět jsme se ještě zastavili u muzea Cité des scinces et de l´industrie (Město vědy a techniky), které je na lince metra č. 7 - růžová (stanice Porte de la Villette). My jsme k muzeu jeli autobusem č. 152, který tam má také zastávku. Cesta trvala asi 30 minut, ale zato jsme si prohlédli město. Do muzea jsme nešli, jenom jsme prošli halou a prohlédli jsme si za budovou muzea vystavenou ponorku Argonaut a obří nablýskanou kopuli (která slouží jako kino).

        Odtud jsme vyrazili do stanice metra linky č. 9 (stanice Trocadéro), kde jsme si prohlédli alespoň z dálky Eiffelovu věž. Bylo to také poprvé, co jsme byli v Paříži a nevyjeli jsme nahoru. Z Trocadéra jsme již tradičně odjeli na La Défense (konečná linky metra č. 1), kde jsme náš výlet zakončili. Na La Défense jsme si zakoupli zakoupili lístky (za 5,40 EUR) na RER až do stanice Pont de Rungis Aeroport d´Orly (linka C2 - žlutá). Když jsme ale ve stanici Neuilly Porte Maillot přestupovali na RER linky C2, tak nás opět lístky nepustily přes turnikety, takže jsme museli opět hbitě turnikety proběhnout. Pak už jsme si počkali, až pojede vlak, který bude stavět ve stanici Pont de Rungis Aeroport d´Orly, ne každý tam zastavuje, protože se trať rozdvojuje. A tak je nutné si toto pohlídat na obrazovkách (TV) ve stanici. Ve stanici Pont de Rungis Aeroport d´Orly jsme opět přestoupili na autobus, který nás odvezl na letiště (2,50 EUR).

        Odbavení proběhlo v pohodě, až na delší frontu u bezpečnostní kontroly. Letadlo zpoždění nemělo a tak jsme ve 20:10 opustili pařížské letiště Orly. V Praze jsme přistáli okolo 22 hodiny.

        Paříž opět nezklamala a má stále co nabízet, byť jsme tam byli již počtvrté. A doufám, že ne naposledy.

Město vědy a průmyslu (muzeum Cité des Scinces et de l´Industrie)    Město vědy a průmyslu (muzeum Cité des Scinces et de l´Industrie)    Eiffelova věž z Trocadéro

Více fotografií naleznete v galerii

Plánek muzea letectví - Musée de l´air et de l´espace (*.jpg 185 kB)

Oficiální web Paříže: www.paris.fr

Další užitečné odkazy:

ZPĚT