ZPĚT

Francie - Paříž III

(5.11.2008)

        Paříž, hlavní a zároveň největší město Francie s více než 2 mil. obyvatel. Paříž se nachází v severní části Francie v oblasti Ile de France. Rozkládá se na březích řeky Seine. Od roku 1946 tu má svoje stálé sídlo UNESCO, sekretariát Organizace pro Hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Evropská centrála národních kriminálních policií Interpol. 

Den první:        

        Do Paříže jsme vyrazili opět s leteckou společností SkyEurope. Cena zpáteční letenky včetně poplatků pro jednu osobu byla neuvěřitelných 48 Kč!!! (tolik mě stojí zpáteční cesta do práce…), plus jsme museli zaplatit poplatek 200 Kč za platbu kreditní kartou, kterému se nedá vyhnout, takže výsledná cena pro jednoho byla 248 Kč.

        Ruzyňské letiště jsme opustili v 6:40 a na pařížské letiště Orly – Sud jsme dosedli v 8:30. V Paříži nás přivítalo deštivé a mlhavé počasí, ale naštěstí než jsme dojeli do centra, pršet přestalo a tak to vydrželo po celý den. Jako zkušení cestovatelé a „častí“ návštěvníci Paříže, jsme ani nepotřebovali mapu, ale pro jistotu jsme si jednu vzali, abychom jsme se neztratili v metru. Jak jsem již psal dříve, mapy jsou zdarma k dispozici v informačním stánku u východu z letiště.

Katedrála Notre-Dame    Hotel de Ville    Muzeum Louvre

        Tentokrát jsme nezvolili cestu do centra pomocí automatizovaného vlaku a RERu (cena lístku 9,60 EUR), ale využili jsme levnější variantu autobus + RER. Autobus má zastávku před východem z letiště (zelený autobus s nápisem stanic Orly Sud – Orly Ouest – Pont de Rungis Aéroport d´Orly) a končí ve stanici RER Pont de Rungis Aéroport d´Orly linka C2. Cesta trvá asi deset minut a stojí 2,50 EUR. Ve stanici Pont de Rungis Aéroport d´Orly jsme si zakoupili lístky do centra za 3,60 EUR (takže jsme na jedné cestě ušetřili 3,60 EUR!). Z RERu jsme vystoupili již tradičně ve stanici St.-Michel Notre-Dame, takže naší první zastávkou se stala opět katedrála Notre-Dame.

        Od katedrály jsme šli směrem k centru Pompidou (Centre Georges Pompidou), ale až k němu jsme nedošli a u hotelu de Ville jsme odbočili směrem ke stanici metra Hotel de Ville (linka č. 1). A protože nám ještě platily lístky, tak jsme se svezli metrem do stanice Palais Royal Musée du Louvre (linka č. 1). Po prohlédnutí exteriéru Louvru jsme vyrazili přes park Tuileries k náměstí Place de la Concorde. Z náměstí jsme se vydali k Elysejskému paláci, ve kterém sídlí francouzský prezident. Ulice Fbg Saint-Honoré, směřující k Elysejskému paláci, je plná značkových butiků a obchodů se šperky. Od paláce jsme si to namířili rovnou k Eiffelově věži. Prošli jsme přes Avenue des Champs Élysées, dále okolo výstavních pavilónů Grand Palais a Petit Palais, přes nejnazdobenější most v Paříži Pont Alexandre III. Přímo naproti mostu je Invalidovna, komplex budov, ve kterém je muzeum, nemocnice, domov pro válečné hrdiny a dnes jsou zde také hrobky některých významných válečných hrdinů. Jedna z nejvýznamnějších je hrobka vojevůdce Napoleona Bonaparte.

        Poté jsme se již vydali po nábřeží k Eiffelově věži. Cestou jsme minuli ještě Musée du Quai Branly. A téměř hned za tímto muzeem je v plné své kráse Eiffelova věž. U věže to bylo oproti srpnové návštěvě o mnoho klidnější, skoro žádní turisté, vůbec žádné fronty, jenom pouličních prodejců a žebrajících Rumunek tam bylo opravdu dost. U jednoho z těchto prodejců jsme koupili 6 přívěsků Eiffelovky za 2 EURa. Nejdřív ale pacholek začal s cenou 0,50 EUR za jednu, ale když jsme odmítli, tak cena začala klesat a počet kusů stoupat.

        Taky se nám stalo, že před Eiffelovkou nám muž nabízel zlatý prsten, který jsme měli jako ztratit a on nám ho velkoryse vrací a poté očekává nálezné. Ale když mu člověk řekne, že není jeho, chce alespoň pár drobných na kafe. Jak jsme se dočetl na jiném webu, takhle to prý zkoušejí na každého, jenom proto, aby zjistili, kolik mají v peněžence peněz. Potom peněženku ukradnou komplicové na skútrech, kteří přijedou, strhnou kabelku (tašku) a ujedou.

        Vzhledem k tomu, že mlha od rána moc neustoupila, tak jsme si zakoupili lístky pouze do prvního patra. A moc toho opravdu vidět nebylo, pařížská čtvrť La Défense byla zahalena v mlze. Po Eiffelovce jsme přes Trocadero a ulici Avenue Kléber, zašli k Vítěznému oblouku (Arc de Triomphe), tam jsme nastoupili do metra a odjeli na Montmartre. Vystoupili jsme ve stanici Abbesses (linka č. 12) a protože nám ještě platil lístek, využili jsme ještě služeb lanové dráhy, která nás vyvezla téměř na vrchol. Vstup do baziliky Sacre-Cour je zdarma, ale nesmí se tam fotit ani natáčet a docela přísně to hlídají.

        Po Montmartre nás čekal poslední bod výletu – čtvrť La Défense (konečná stanice č. 1). La Défense jsme si prohlédli pouze letmo, protože času už moc nezbývalo. Ještě jsme si zašli koupit něco k jídlu do supermarketu Auchan (sendvič z toustového chleba stál 1,17 EUR a 1,5 l ochucené vody 0,71 EUR). Pak už jsme se vydali zpět na letiště. Ve stanici Neuilly Porte Maillot (metro linka č. 1) jsme přestoupili na RER linky C. Koupili jsme si lístky do stanice Orly-Ville (jeli jsme ovšem ještě o jednu stanici dál, ale to asi na cenu lístku nemá vliv) a platili jsme 2,90 EUR, tedy o 0,70 EUR méně než ráno směrem do centra. Asi po 50 minutách jsme dorazili do stanice Pont de Rungis Aéroport d´Orly, kde jsme přestoupili na autobus (2,50 EUR), který nás dovezl na letiště.

        Ještě musím podotknout, že o použití autobusu + RERu asi moc návštěvníků neví, protože cestou tam i zpět nás bylo v autobuse 5. A přitom oproti automatizovanému vláčku, který využívá většina návštěvníků, vyjde cesta do centra levněji o 3,50 EUR resp. 4,20 EUR!

        Na letišti se nic zvláštního nestalo, letadlo zpoždění nemělo a tak jsme ve 20:10 opustili pařížské letiště. V Praze jsme přistáli okolo 22 hodiny.

        I když nebylo moc příznivé počasí, byl to krásně prožitý jeden den v Paříži.

Eiffelova věž    Vítězný oblouk (Arc de Triomphe)    La Défense - v pozadí Grande Arche

Více fotografií naleznete v galerii

Oficiální web Paříže: www.paris.fr

Další užitečné odkazy:

ZPĚT