ZPĚT

Spojéné státy americké (USA) - New York

(14. - 19.6.2009)

        New York je nejlidnatější město Spojených států amerických (USA), má více jak 8 mil. obyvatel. Nachází se na severovýchodním pobřeží USA. New York je sídlem Organizace spojených národů (OSN).

        Od 17.11.2008 není pro cestu do USA pro Čechy povinné vízum stačí pouze povolení od ESTA (stránky jsou v ČJ). Vyplnění formuláře trvá pár minut. Pro vyplnění žádosti je nutné vlastnit platný cestovní pas s biometrickými údaji (tzv. pas s čipem).

        V USA používají americký typ elektrických zásuvek a také mají v zásuvkách jiné napětí (110 V) a kmitočet (60 Hz). Je tedy nutné mít s sebou adaptér a případně transformátor napětí (pokud vaše el. spotřebiče nedokážou pracovat i v tomto napětí). A aby toho nebylo málo, tak v USA nefungují mobilní telefony s duální frekvencí GSM 900/1800 MHz, mají zde frekvenci GSM 1900 MHz. Platí se zde americkým dolarem (USD). Vzdálenost a rychlost měří v mílích (1 míle = 1,6094 Km) a váhu v librách (1 lb. = 0,45359237 kg). V New Yorku je časový posun minus 6 hodin oproti České republice.

        V New Yorku, konkrétně na Manhattanu, mají výborné značení ulic. Všechny rovné ulice (od západu na východ) se nazývají Streets a jsou číslovány od jihu na sever (1st, 2nd, 3rd, atd.). Ulice protínající kolmo Streets se nazývají Avenue a jsou číslovány od východu na západ od 1 do 12. Některá Avenue mají i svá jména (např. Park Avenue, Madison Avenue). Výjimku v názvech tvoří ulice na dolním Manhattanu (Lower Manhattan), kde se ulice kroutí a otáčejí a někdy mají i jména. Úplnou výjimku tvoří ulice Broadway, nejenže má jméno, ale vede úhlopříčně celým Manhattanem.

        Jelikož nemají v USA daň z přidané hodnoty (DPH), tak si k ceně každého zakoupeného zboží účtují daň z obratu ve výši 8,375 %, včetně jídel v restauracích a některých potravin. Abych pravdu řekl, tak jsem to jejich placení daně vůbec nepochopil, protože ne všude si daň účtovali. Když jsem si kupoval oblečení, tak mi daň neúčtovali, ale možná byla už v ceně. Takže buď vám daň naúčtují, nebo ne…

        Cestopis z této dovolené je pro přehlednost rozdělen do několika kategorií.

    1. Cesta do New Yorku
    2. Ubytování – hotel Riverside Tower
    3. Gastronomie
    4. Doprava v New Yorku
    5. Navštívená místa (památky)
    6. Washington D.C. – výlet (16.6.2009)
    7. Orientační ceny v New Yorku
    8. Cesta z New Yorku
1. Cesta do New Yorku
Nahoru

        Do New Yorku jsme letěli z německého Frankfurtu nad Mohanem a protože jsme nechtěli absolvovat cestu do Německa autem, zakoupili jsme si letenky u Click4Sky.cz (ČSA). Jedna zpáteční letenka včetně poplatků stála 2780 Kč. Do Německa jsme vyrazili den před odletem do New Yorku. Pražské ruzyňské letiště jsme opustili v novém Airbusu A319-112 v 7:40 a za 45 minut jsme přistáli na frankfurtském letišti (12°C). Ještě, že stihli za tak krátkou chvíli rozdat všem občerstvení (bageta + nápoj), které je u ČSA v ceně letenky. Z letiště nás do hotelu Steigenberger ve městečku Langen odvezl hotelový taxík, který byl v ceně ubytování. Cesta do hotelu trvala 20 minut. Po ubytování jsme se vydali vlakem do Frankfurtu nad Mohanem. Vlakem jsme dojeli až do stanice Frankfurt Hauptbahnhof. Z nádraží jsme se poté vydali ulící Kaiserstrasse k mrakodrapu Main Tower (241 m), na kterém je vyhlídka (vstup 5 EUR za osobu). Dále jsme pak pokračovali ulicí Kaiserstrasse a ulicí Zeil, která na ni navazuje. Tyto ulice jsou hlavními turistickými tepnami plné všemožných obchodů. Poté jsme se vydali k nábřeží řeky Mohan, konkrétně ke Starému mostu (Alte Brücke). Od starého mostu je to jenom kousek k historickému centru města - Römer, které určitě stojí za zhlédnutí. A odtud jsme se již přes Paulplatz vrátili k vlakovému nádraží a zpět na hotel. Během dne bylo 33°C, jak jsme zjistili na teploměru v centru města.

        Odlet do New Yorku byl 8:40 a tak jsme v 6:00 vyrazili z hotelu prvním taxíkem. Do New Yorku jsme letěli s leteckou společností Singapur airlines. Cena zpáteční letenky včetně poplatků byla pro jednu osobu 9560 Kč. Odbavení proběhlo bez problémů a chvíli po osmé hodině jsme mohli nastoupit do Boeingu 747-400 (reg. 9V-SPP). Ještě před samotným vstupem do odletové brány (Gate), jsme od společnosti Singapur airlines dostali ochranný balíček proti prasečí chřipce, který obsahoval dvě roušky, teploměr a desinfekční ubrousky.

Paluba Boeingu 747-400 spol. Singapore Airlines (reg. 9V-SPP)    Paluba Boeingu 747-400 spol. Singapore Airlines (reg. 9V-SPP)    Boeing 747-400 spol. Singapore Airlines (reg. 9V-SPP) na letišti JFK

        V každém sedadle měl cestující svoji televizi, na které si mohl navolit z desítek různých filmů, her a hudby nebo interaktivní mapu s informacemi o letu. Let tedy utekl rychle a po osmi hodinách strávených v letadle jsme v 16:47 našeho času (10:47 newyorského) přistáli na newyorském letišti J. F. Kennedy (JFK). Na letišti jsme museli projít přes imigračního pracovníka, který nám postupně sejmul otisky všech prstů na rukou (4 prsty na pravé ruce, palec, 4 prsty na levé ruce a palec) a potom i oční sítnici.

        Nejlevnější způsob, jak se dostat z letiště, je použít letištní vláček (AirTrain), který jezdí ke stanici metra Howard Beach - JFK Airport Station (modrá linka A) nebo ke stanici metra Sutphin Blvd - Archer Ave Station (modrá linka E a bronzové J a Z). Cena lístku pro jednu osobu je 5 + 2 $ (5 $ za AirTrain a 2 $ lístek na metro). AirTrain je zdarma, takže s ním můžete po letišti kroužit pořád dokola, ale jakmile přestoupíte na metro, zaplatíte 5 $ plus 2 $ za normální jízdenku.

2. Ubytování – hotel Riverside Tower
Nahoru

        Ubytováni jsme byli na Manhattanu (část Upper West Side) v hotelu Riverside Tower, který se nachází na rohu 80th Street a Riverside drive, u řeky Hudson (červená linka metra č. 1, stanice 79th Street Station). Hotel je v dobré lokalitě, na jedné straně sousedí s Hudson parkem a o dvě ulice (Avenue) je světoznámá Broadway, na které je spousta obchodů včetně supermarketů a stanice metra. Cena za ubytování pro jednu osobu na 4 noci byla 185 $. I přesto, že je hotel nižší kategorie, nechybělo v něm nic podstatného. Vybaven byl lednicí s mrazákem, mikrovlnnou troubou, televizí (šly pouze dva programy a ještě špatně) a klimatizací. V recepci zadarmo na požádání půjčují varnou konvici vč. hrníčků a příborů. Vzhledem k tomu, že jsme do hotelu chodili pouze přespat, tak si není na co stěžovat a tento hotel můžu doporučit. V hotelu bylo také zdarma wi-fi připojení na internet, ale pouze u recepce. I po odhlášení z hotelu jsme si tam mohli nechat schované kufry, abychom se s nimi nemuseli tahat poslední den po městě.

Pokoj v hotelu Riverside Tower    Koupelna v hotelu Riverside Tower    Hotel Riverside Tower

3. Gastronomie
Nahoru

       V  New Yorku je docela obtížné sehnat něco normálního k jídlu. Když nepočítám potraviny (supermarkety), tak jsme narazili pouze na dvě jiná stravovací zařízení, než bylo rychlé občerstvení. Jedno je na 57th ulici mezi Broadwayí a 7th Avenue (u Carnegie Hall), tady se jídlo prodává na váhu (300 g = 7 $), takže si do misky naberete, co chcete a u pokladny vám to zváží. A druhé je na 34th ulici mezi 7. (seventh) a 8. (eighth) Avenue u Madison Square Garden. Toto je čínská restaurace a jídlo tady stojí 3 $ nebo 5 $, podle toho kolik chcete položek jídla (3 $ = 3 položky, 5 $ = 5 položek). Za 5 $ dostanete misku s pěti „přihrádkami“ a potom jdete k bufetu, kde ukážete na jídlo, které chcete a obsluha vám ho dá do misky.

       Rychlých občerstvení je zde mnoho, vždyť je to taky Amerika. Vybírat můžete mezi klasikou McDonald´s, KFC nebo Burger King a Wendy´s. Jestli chcete zkusit pravou Ameriku, tak zajděte k Wendy´s a dejte si tamní menu s ¾ lb. hamburgerem (Triple with Cheese Combo) a ještě si připlaťte za velikost. Toto menu stojí 9,19 $ (Large Combo včetně daně a příplatku za velikost). Příplatek za velikost (Large – největší možná) je 0,89 $. Po snědení tohoto menu do sebe dostanete 1413 g potravy (410 g hamburger, 818 nápoj, 184 hranolky) a 1780 kalorií (více hodnot na stránkách Wendy´s). V McDonaldu pořídíte double cheesburger za 2,16 $ včetně daně (1,99 $ bez daně).

       Láhev Coca Coly (591 ml) v obchodech Douane Reade 1,79 $ (bez daně) + 0,05 záloha na láhev. Láhev obyčejné vody se dá sehnat okolo 1 $ (asi 500 ml).

Oběd z trhu na Broadwayi za 4 $    Americký oběd na ostrově Ellis Island za 8,29 $ (hamburger s hranolkami)    3/4 lb. (410 g) Triple Large Combo u Wendy´s za 9,19 $ (34. ulice mezi 7. a 8. Avenue)

4. Doprava v New Yorku
Nahoru

        Nejjednodušší je se po New Yorku dopravovat metrem. Metro je relativně levné a dostanete se s ním úplně všude. Jedna jízda stojí 2 $ (po výstupu přes turnikety není již návratu zpět) a celodenní jízdenka potom stojí 7,50 $ (platí vždy pouze do půlnoci). 

Typické newyorské taxi    Vagon newyorského metra    Newyorské metro

5. Navštívená místa (památky)
Nahoru

Empire State Building – roh 5. Avenue a 34. ulice, vstupné 20 $ (na vyhlídku do 86. patra) nebo za dalších 15 $ ke vstupu na vyhlídku do 102. patra (platí se až nahoře v 86. patře).

Obchodní dům Century 21 -  ulice Church Street (naproti Ground Zero, WTC), možnost levného nákupu značkového oblečení.

Obchodní dům Macy´s – 34. ulice mezi 7. Avenue a Broadwayí. Největší obchodní dům na světě, kde nakoupíte oblečení všech módních a sportovních značek. Velikosti zde mají také všechny od dětských až po americké (XXXL,…). Kromě oblečení je zde drogerie, elektronika a restaurace. Když narazíte na slevy, tak se zde dá opravdu levně nakoupit.

Socha Svodoby – vstupné včetně dopravy lodí bylo 12 $ (cena přes internet www.statuecruises.com). Jediná výhoda byla, že jsme nemuseli čekat ve frontě na loď. Na Sochu Svobody nesmíte mít pití ani jídlo. Prohlídky jsou přísnější než na letišti.

        Míst, která stojí za zhlédnutí, je v New Yorku nespočet a tak uvádím pouze ta, která jsme navštívili:

Ulice Broadway a 5. Avenue (Fifth Avenue).

Central Park - plíce New Yorku, největší městský park v USA.

Madison Square Garden - víceúčelová hala známá především jako domácí hala hokejového týmu New York Rangers, za který hrál i Jaromír Jágr.

Rockeffelerovo centrum (Rockefeller Center) - největší privátně vlastněný komplex budov na světě.

Stadion Arthur Ashe (Flushing Meadow) - tenisový stadion pro US open.

New York Stock Exchange (NYSE) - budova Newyorské burzy.

Grand Central Terminal - vlakové nádraží.

Manhattan Municipal Building - mrakodrap.

Chrysler Building - jeden z nejhezčích mrakodrapů v New Yorku.

Carnegie Hall - koncertní síň.

Ground Zero - prostor bývalého Světového obchodního centra (World Trade Center - WTC).

Trump Tower - mrakodrap miliardáře Donalda Trumpa na 5. Avenue.

Flatiron Building - jeden z prvních mrakodrapů v New Yorku. Postaven byl v roce 1902. Úplně prvním mrakodrapem byl Equitable Life Building postavený v roce 1870, který byl v roce 1912 zničený požárem. Na jeho místě byl postaven v roce 1915 mrakodrap Equitable Building. Nejstarším dosud stojícím mrakodrapem je Park Row Building, který byl postaven v roce 1899.

The Sphere (též Icon of Hope - Ikona naděje) - pomník v Battery Park k útokům z 11. září 2001, kovová skulptura ve tvaru planety, která přežila v troskách Světového obchodního centr (WTC).

Times Square - jedno z nejznámějších náměstí v New Yorku, plné typických světelných reklam.

St. Paul´s Chapel - Kostel sv. Pavla u Ground Zero

Woolworth Building - do roku 1930 nejvyšší budova světa

Radio City Music Hall - jedno z největších divadel na světě s kapacitou asi 6000 sedadel.

Brooklynský most (Brooklyn Bridge) - jeden z nejstarších visutých mostů v USA a nejznámější most v New Yorku.

Newyorská radnice (New York City Hall) - budova radnice.

Café Lalo - kavárna, ve které se natáčel film Láska přes internet (You've Got Mail), kde hráli Tom Hanks a Meg Ryan.

B&H SuperStore - obchod s eletronikou, který patří Židům, kteří zde také převážně pracují. Tento obchod stojí určitě za návštěvu, i když nic nekoupíte.

Obytný dům Dakota - dům, ve kterém žil a před kterým byl 8.12.1980 zastřelen John Lennon.

Stadion New York Yankees - baseballový stadion týmu New York Yankees v Bronxu.

6. Washington D.C. – výlet (16.6.2009)
Nahoru

        Washington D.C. je hlavní město Spojených států amerických (USA). Je sídlem prezidenta USA a Kongresu.

        Na jednodenní výlet do Washingtonu jsme vyrazili s leteckou spol. United Express Airlines. Cena zpáteční letenky pro jednu osobu včetně poplatků byla 97,20 $. Letadlo mělo odlet v 6:00, takže když jsme tam chtěli být doporučené 2 hodiny před odletem plus cesta, znamenalo to vstávat ve 2:30! Na letiště nás odvezl ve 3:20 taxík (cena pro jednu osobu 365,29 Kč). Cesta trvala asi půl hodiny, dokonce jsme dorazili ještě před otevřením terminálu. Na přepážkách ještě nikdo nebyl, a protože jsme neměli zavazadla, tak jsme se odbavili sami na automatu.

Bombardier CRJ-700 spol. United Express (reg. N501MJ)   Newyorské letiště J.F. Kennedy    Washingtonské letiště Dulles

        Z letiště JFK jsme odletěli v 6:10 v letadle Canadair (Bombardier) CRJ-700 (reg. N501MJ) a po 50 min. jsme přistáli na washingtonském letišti Dulles. Z letiště jezdí autobus spol. Washington Flyer (zpáteční jízdenka pro jednu osobu je 18 $, jinak stojí jedna cesta 10 $). Lístky se kupují na informacích u východu z terminálu.  Autobus jezdí ke stanici metra West Falls Church – VT/UVA Station (oranžová linka) a cesta trvá asi 20 minut. Na metro jsme si zakoupili celodenní lístek za 7,80 $ (platí až od 9:30 hod.). Metrem jsme poté dojeli do stanice metra Center Station (přestupní všech tří linek), od které je to kousek k jedné z nejznámějších staveb na planetě Zemi – k Bílému domu (White House). Před Bílým domem (resp. za ním) je Washingtonův Monument a nalevo od monumentu je sídlo amerického kongresu – Kapitol (Capitol), a napravo Lincolnům památník.

Bílý dům (White House) zezadu    Washingtonův monument    Lincolnův památník - pohled od Washingtonova monumentu

        My jsme došli pěšky k Washingtonovu monumentu a vzhledem k tomu, že jsme měli celodenní jízdenky, tak jsme ke Kapitolu dojeli metrem (stanice metra Federal Center SW Station, modrá, oranžová linka). A odtud jsme metrem vyrazili k sídlu ministerstva obrany Spojených států – k Pentagonu (stanice metra Pentagon Station, modrá, žlutá linka). Pozor: v Pentagonu ani Pentagon není dovoleno fotit.

Stanice washingtonského metra    Kapitol Spojených států amerických

        Další zastávkou po Pentagonu byl Arlingtonský hřbitov (stanice metra Arlington Cemetery Stationhttp://maps.gstatic.com/intl/cs_ALL/mapfiles/transparent.png, modrá linka). Mapka hřbitova je k dispozici na informacích. Na hřbitově jsou kromě typických bílých náhrobků, seřazených jeden vedle druhého, také hroby známých amerických osobností, např.: prezident John Fitzgerald Kennedy s manželkou Jacqueline Kennedy Onassis, Kennedyho bratr Robert Francis Kennedy nebo hroby kosmonautů, kteří zahynuli při svých misích (Challenger rok 1986 a Columbia rok 2003).

Arlingtonský hřbitov    Hrob J.F. Kennedyho na Arlingtonském hřbitově    Hrob kosmonautů z raketeplánu Columbie

        Po prohlídce hřbitova jsme šli k Lincolnovu památníku, který je nedaleko od hřbitova (přes řeku).  Lincolnův památník je také znám tím, že se zde natáčel film Forrest Gump. Od památníku jsme se vydali již pomalu přes Washingtonův monument ke stanici metra Center Station (přestupní všech tří linek). Cestou jsme si ještě dali v ulici G Street NW pizzu (1 trojúhelník za necelé 3 $). Nedaleko této stanice je také sídlo Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) na rohu ulic E St NW a 10th St NW. V ulici 10th St NW jsme ještě náhodou narazili na dům, ve kterém zemřel prezident Abraham Lincoln. A to bylo poslední, co jsme z Washingtonu viděli.

Washingtonská policie    Sídlo Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI)

        Washingtonské letiště Dulles jsme opustili po 40 minutovém zpoždění ve 22:45 a do New Yorku jsme doletěli ve 23:40 a dalších 7 minut nám trvalo, než letadlo dojelo ke stojánce (místo, kde se vystupuje z letadla). K metru jsme dorazili v 0:25 a bohužel v tuto dobu jezdí pouze courák (zastávkové metro) a tak jsme na hotel dorazili až v 1:45. A tím skončil náš 24 hodinový (doslova) výlet do Washingtonu.

7. Orientační ceny v New Yorku
Nahoru

        Obecně se dá říct, že New York není o moc dražší než ostatní státy v Evropě. Samozřejmě oproti České republice je o něco dražší, ale to je všude za našimi hranicemi. Oblečení se zde dá nakoupit někde opravdu levně, některé značky oblečení jsou zde až o ¾ levnější než u nás.

Zde jsou některé ceny, které jsem si zapamatoval:

Triple with Cheese Combo (menu s ¾ lb. hamburgerem) u Wendy´s  - 9,19 $ (včetně daně a příplatku za Large velikost)

Double cheesburger v McDonald´s – 2,16 $ (včetně daně)

Coca Cola (591 ml) v Douane Reade – 1,79 $ (bez daně) + 0,05 $ (záloha na láhev)

Pohledy – okolo 0,25 $/ks, ale dá se koupit i 12 pohledů za 1 $

Sáček arašídů v cukru u stánku na ulici – 1,50 $, balení je asi 100 g, daň si neúčtují

Americký oběd na Ellis Island (hamburger s hranolkami) – 8,29 $ (včetně daně)

Párek v rohlíku (Hot Dog) ve stánku u Sochy Svobody – 2,98 $ (včetně daně)

Tričko Quiksilver na Times Square – 20 $ (běžná cena)

Tričko Billabong na Times Square – 21 $ (běžná cena)

Tričko Quiksilver v Century 21 ulice Church Street (naproti Groung Zero) – 10, 97 $ (po slevě)

Trička Nike, Adidas v Century 21 – okolo 10 $ (po slevě)

Trička Quiksilver, Billabong a DC Shoes v Macy´s – okolo 20 $ (běžná cena)

Burákové máslo v supermarketu Westside Market na Broadwayi    Macy´s, největší obchodní dům na světě (roh 7th Avenue a 34th Street)

8. Cesta z New Yorku
Nahoru

        Hotel jsme opustili okolo 17. hodiny večer a na letiště jsme dorazili s dostatečným časovým předstihem okolo 18. hodiny, protože letadlo mělo odlet naplánovaný na 21:30. Kuriozitou na letišti bylo, že jsme po odbavení dostali zpět kufry a museli jsme si je odnést sami na rentgen. Pak už vše proběhlo normálně a v 21:45 jsme opustili newyorské letiště JFK (19°C) v Boeingu 747-400 (reg. 9V-SPA). Na Frankfurtském letišti (18°C) jsme přistáli po 6194 kilometrech a po 6 hodinách a 45 minutách letu v 4:30 newyorského času (10:30 našeho).

        Poté následovala 9 hodinová pauza do odletu letadla do Prahy. Takto dlouhou pauzu jsme využili k pospávání, k chození po obchodech (vlakem se může zajet i do druhého terminálu) nebo k brouzdání na internetu, který je k dispozici na reklamních PC firmy Samsung (nebo, pokud máte vlastní notebook, je zde wi-fi připojení zdarma).

        Z Frankfurtu jsme tedy odletěli v 19:30 (19°C) novým Airbusem A319-112 (reg. OK-NEO) spol. ČSA a na Ruzyňském letišti jsme přistáli po 45 minutách ve 20:13 (15°C).

Mapa s trasou letu New York - Frankfurt nad Mohanem    Londýn

Více fotografií naleznete v galerii, Washington, Frankfurt nad Mohanem

Mapa Manhattanu (horní) (*.jpg 388 kB)
Mapa Manhattanu (dolní) (*.jpg 397 kB)
Mapa Manhattanu (celkový pohled) (*.jpg 192 kB)
Mapa Arlingtonského hřbitova ve Washingtonu (*.jpg 397 kB)
Příletová karta (Arrival Card) - přední část (*.jpg 141 kB)
Příletová karta (Arrival Card) - zadní část (*.jpg 178 kB)
Mapa washingtonského metra (*.pdf 482 kB)

Oficiální web New Yorku: www.nyc.gov
Oficiální web Washingtonu: www.dc.gov

Další užitečné odkazy:

ZPĚT