ZPĚT

Rusko - Moskva II

(8. - 10.8.2013)

        Rusko je rozlohou 17 075 400 km2 největší zemí na světě. Hlavní město je Moskva. Rusko zabírá značnou část východní Evropy a téměř celou severní Asii a je rozděleno do 9 časových pásem (+2 až +11). Na evropskou a asijskou část rozděluje Rusko pohoří Ural. Žije zde více jak 142,9 milionu obyvatel a to z ní dělá 9. nejlidnatější zemi na světě. Rusko má největší zásoby přírodních zdrojů (ropa, zemní plyn, pitná voda, dřevo, nerostné suroviny) na světě. Hlavními těženými surovinami jsou ropa, zemní plyn, hnědé uhlí a nikl. Plynárenský gigant Gazprom je největší firmou na světě zabývající se těžbou plynu. V Rusku je také největší jezero na světě – Kaspické moře, které má slanou vodu a ze sladkovodních je nejvýznamnější jezero Bajkal, které je s hloubkou 1637 metrů nejhlubším jezerem na světě.

        Z národností jsou nejvíce zastoupeni Rusové (téměř 80 %), Tataři (téměř 4 %), Ukrajinci (2 %) a další menšiny. Nejrozšířenějším náboženstvím je pravoslavné křesťanství a dominantní církví je Ruská pravoslavná církev, ke které se hlásí více než polovina obyvatel. Z Ruska pocházel první člověk ve vesmíru (12. dubna 1961) – major Jurij Gagarin. A Sovětský svaz také jako první sestavil na oběžné dráze Země trvale obytnou vesmírnou stanici Mir.

        Pro vstup na Ruské území je pro nás potřeba vízum. Nám vízum dělala společnost CRC CONSULTING s.r.o. a cena byla 1650 Kč za osobu. V Rusku je oficiální měnou ruský rubl (RUB). Kurz během našeho pobytu byl asi 1 rubl = 0,58 Kč. Časové pásmo oproti ČR je +2 až +11 hodin, u Moskvy jsou to +2 hodiny. Auta jezdí stejně jako u nás po pravé straně vozovky a používají zde i stejný typ elektrických zásuvek jako u nás. V Moskvě mají téměř všechny nápisy psané v azbuce bez fonetického přepisu. Pro toho, kdo neumí azbuku (stejně jako já) je to docela peklo. Všechny stanice v metru jsou v azbuce bez fonetického přepisu, takže se pak těžko hledá název stanice nebo i na jakou stranu stanice má člověk vystoupit, aby si zbytečně nezašel. Anglicky místní také moc hovořit nechtějí.

        Moskva je hlavní město Ruska. Má více jak 11,5 milionu obyvatel a je jedním z největších měst Evropy. Moskvou protéká v délce asi 80 km řeka Moskva. Město je sídlem všech ruských ministerstev a v Kremlu sídlí i ruský prezident.

        Cestopis z dovolené je pro přehlednost rozdělen do několika kategorií.

  1. Cesta do Moskvy
  2. Ubytování – hotel Cosmos
  3. Gastronomie
  4. Doprava v Moskvě
  5. Navštívená místa (památky)
  6. Počasí
  7. Orientační ceny v Moskvě
  8. Cesta z Moskvy do Vladimiru
1. Cesta do Moskvy
Nahoru

        Do Moskvy jsme letěli se společností Air Baltic. Cena zpáteční letenky pro jednu osobu včetně všech poplatků byla 3810,85 Kč. Air Baltic létá z Prahy do Moskvy přes Rigu. Z Prahy jsme odletěli v 11:15 v De Havilland Canada DHC Dash 8 Q-400 (reg. YL-BBT) a na letišti v Rize jsme dosedli v 12:54 našeho času (13:54 lotyšského času). Na letišti v Rize jsme měli 4 hodinovou pauzu, takže jsme si dali oběd a mohli jsme pokračovat dál. Z Rigy jsme odletěli v 18:00 v Boeingu 737-300 (reg. YL-BBL) a na letišti Šeremetěvo v Moskvě jsme přistáli v 19:23 lotyšského času (20:23 moskevského času).

        Z letiště Šeremetěvo jezdí do Moskvy autobus (minibus) za 70 rublů (asi 40 Kč) za osobou. Cesta autobusem ke stanici metra Rechnoj Vokzal (konečná stanice linky metra č. 5 – tmavě zelená) trvala 30 minut. Ve stanici metra jsme si zakoupili jízdenku za 30 rublů (asi 17 Kč). Lístky se kupují buď u okénka, nebo v automatu. Metrem jsme poté dojeli do přestupní stanice Belorusskaja (linka č. 2 – tmavě zelená a č. 5 – hnědá), kde jsme přestoupili na linku č. 5 (okružní linka), kterou jsme popojeli dvě stanice na Prospekt Mira (přestupní stanice linky č. 5 - hnědá a č. 6 – oranžová). Odtud jsme pokračovali linkou č. 6 (oranžová) do stanice V.D.N.K.H., kde je asi 5 minut pěší chůze od stanice hotel Cosmos, ve kterém jsme byli ubytovaní. Cesta z letiště až do hotelu trvala tedy asi 1 hodinu a 10 minut. Vzhledem k tomu, že v Moskvě právě probíhalo Mistrovství světa v atletice a většina sportovců byla ubytovaná ve stejném hotelu jako my, měli jsme značenou cestu z metra do hotelu pomocí šipek. I když tento hotel pro svoji velikost nejde opravdu přehlédnout.

       

2. Ubytování – hotel Cosmos
Nahoru

        Hotel Cosmos se nachází v ulici Prospect Mira 150 (stanice metra V.D.N.K.H., oranžová linka č. 6). Hotel nelze přehlédnout. Tato půlkruhová megalomanská stavba má 25 pater a je zde 1777 pokojů, několik restaurací s celkovou kapacitou 3600 strávníků a mimo jiné i kongresový sál pro 1000 sedících diváků. Při vstupu na první pohled zaujme obrovská vstupní hala, ve které je kromě recepce také několik restaurací a obchodů. Během našeho pobytu zde byli ubytovaní i sportovci z různých koutů světa, kteří se zde účastnili Mistrovství světa v atletice. Česká výprava byla ale ubytovaná v hotelu Four Season, jak jsme se dozvěděli od slovenských atletů, kteří zde na rozdíl od našich bydleli. Cena za noc se snídaní byla 1229,58 Kč. Na pokojích byla klimatizace, LCD televizor, Wi-Fi připojení na internet zdarma, minibar (placený) a v koupelně nechyběly šampóny a dokonce zde byly i župany. Součástí hotelu je i bazén, ale vstup byl 800 rublů (asi 464 Kč).

       

        Snídaně v hotelu byly bohaté. K dispozici byl výběr z několika druhů salámů, sýrů, pečiva (i sladké), ovoce, zeleniny, nechyběly ani párky, míchaná vajíčka a k pití byla káva, čaj, džus, voda. Ubytovaní sportovci měli společné snídaně jako běžní hosté, takže jsme mohli posnídat třeba s budoucími mistry světa v atletice.

       

3. Gastronomie
Nahoru

        Když se řekne ruská kuchyně, každému se hned asi vybaví boršč, kaviár a vodka. Ale samozřejmě to není to jediné, co Rusové jedí. Jejich kuchyně je díky velikosti země rozmanitá a každý kraj má svou specialitu. Základními potravinami ruské kuchyně jsou ryby, drůbež, zvěřina, houby a zelenina (řepa a zelí).

        Dalšími ruskými specialitami jsou: hovězí Stroganoff (hovězí nařezané na nudličky se žampiony, cibulí v kysané smetanové omáčce), bliny (lívance z pohankové nebo pšeničné mouky plněné kaviárem nebo džemem), pelmeně (vařené těstovinové taštičky plněné masem), pirožky (pokrm z kynutého těsta plněný masem, houbami a zelím nejčastěji podávaný k polévkám) a šči (polévka z kysaného zelí nebo kapusty, zelených bylinek a smetany).

        My jsme se nejčastěji stravovali v jídelně v obchodním domě GUM. V těchto jídelnách se dá za rozumnou cenu dobře najíst. Nakupující si může vybrat z různých druhů jídel a příloh, které si nechá nandat na talíř. Jídla jsou buď na váhu nebo na kusy.

        Samozřejmě ani v Rusku nechybí rychlo-občerstvení jako je McDonald´s, KFC. Dokonce jsme v ulici Starý Arbat narazili na Wendy´s, kde jsem neodolal a dal si triple menu (431 gramů vážící tří patrový hamburger).

4. Doprava v Moskvě
Nahoru

        Nejjednodušší dopravou po Moskvě je použití metra. Moskevské metro má 12 linek, 182 stanic a jeho délka je 301,2 km. Linka č. 5 (hnědá) je okružní linka, která slouží k propojení všech linek. Na linkách jezdí nejčastěji soupravy metra typu 81-71, se kterými jste mohli setkat ještě v nedávné době i v pražském metru zejména na linkách A a B. V Praze se přestaly tyto typy používat 2. července 2009 a většina z těchto souprav byla modernizována na typ 81-71M. Za zmínku stojí i výzdoba některých stanic, které zdobí mramor, žula, mozaika a reliéfy. Hezkými stanicemi jsou podle průvodce: Ploščaď Revoljucii (tmavě modrá linka č. 3), Kropotkinskaja (červená linka č. 1), Komsomoľskaja (červená linka č. 1), Majakovskaja (tmavě zelená linka č. 2), která získala na Světové výstavě v New Yorku v roce 1938 cenu Grand Prix a je zanesena na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a stanice Kievskaja (tmavě modrá linka č. 3). Poslední dvě jmenované jsme viděli a jsou opravdu krásné.

       

        Cena jízdenky pro jednu osobu je 30 rublů (asi 18 Kč). Jízdenka není časově omezená, platí po celou dobu, co je cestující v prostoru metra. Jízdenky se prodávají u vstupu do metra u přepážek a v automatu. Všechny názvy stanic metra a víceméně všechny cedule v metru jsou psané pouze v azbuce (nemají zde fonetický přepis), takže pro toho, kdo neumí azbuku, může být cestování metrem velký oříšek (stejně jako pro mě).

5. Navštívená místa (památky)
Nahoru

Kreml – stanice metra Borovickaja (šedá linka č. 9) nebo stanice Biblioteka imeni Lenina (červená linka č. 1). Kreml je oficiálním sídlem prezidenta Ruské federace. Celý Kreml zabírá plochu 28 hektarů a je obehnán více jak 2 kilometrovou zdí z červených cihel, vysokou 5 až 17 metrů a doplněnou 19 věžemi. Frolovská neboli Spasská (Vykupitelova) věž byla postavena v roce 1491, vysoká je 71 metrů a nachází se naproti Chrámu Vasila Blaženého. Dříve tato věž sloužila pro vjezd vládních limuzín do Kremlu. Trojická věž (Troitskaya) je hlavní vstupní bránou pro turisty. S výškou 80 metrů je nejvyšší z kremelských věží.

       

V Kremlu je také největší zvon na světě – zvon Car (Car kolokol). Váží 200 tun a jeho výška je 6,14 metrů. Chvíli po dokončení vypukl v Kremlu požár a lidé zvon polili vodou a ten následně popraskal, takže nikdy zvon nezazvonil. Odlomil se 11 tunový kus, který nyní leží u paty zvonu. Nedaleko zvonu je další impozantní dílo – Carské dělo (Car puška). Stejně jako zvon, ani dělo nebylo nikdy použito. Dělo váží 40 tun, měří 5 metrů, ráži má 890 milimetrů a vyrobeno bylo v roce 1586.

       

Vstupné do Kremlu je od 350 rublů (asi 203 Kč). Záleží na tom, co všechno budete chtít navštívit. Otevřeno je denně kromě čtvrtka od 10:00 do 18:00 a pokladna je otevřena od 9:30 do 17:00.

   

Rudé náměstí (Krasnaja ploščaď) – stanice metra Ploščaď Revoljucii (tmavě modrá linka č. 3). Rudé náměstí je nejznámější a nejvýznamnější náměstí v Moskvě. Od roku 1991 je na seznamu památek UNESCO. Na náměstí probíhají každý rok ke Dni vítězství 9. května velké vojenské přehlídky. Náměstí má rozlohu 60 000 m2 a na jedné straně je ohraničené červenými hradbami Kremlu a z druhé obchodním domem GUM. Náměstí zakončuje směrem k řece Chrám Vasila Blaženého a na opačné straně Národní historické muzeum. Na Rudé náměstí se vstupuje Iverskou bránou (Brána vzkříšení), která byla v roce 1931 stržena a po letech znovu obnovena v původní podobě i s malou modrou kaplí Matky boží Iverské (Iberská kaple). U této brány provozují místní bezdomovci zajímavý byznys. Turistům, kteří vhazují mince do kruhů na chodníku (asi pro štěstí), následně tyto mince pomocí magnetu na provázku sbírají. Sbírají občas i malé přihlížející děti a to tito bezdomovci vidí neradi.

       

Obchodní dům GUM – stanice metra Ploščaď Revoljucii (tmavě modrá linka č. 3). Nejstarší, největší a nejkrásnější obchodní dům v Moskvě stojí na Rudém náměstí naproti Kremlu. Obchodní dům je dlouhý 250 metrů. Tvoří ho tři souběžné obchodní pasáže s prosklenými klenbami. GUM byl postaven v roce 1894, v roce 1993 prošel kompletní rekonstrukcí. Dnes zde najdete převážně luxusní obchody světoznámých značek jako je Prada, Calvin Klein, Louis Vuitton. V obchodní pasáži se dá i najíst za přijatelnou cenu, stačí si vybrat jednu z jídelen ve třetím patře.

       

V obchodním domě jsou i zrekonstruované původní toalety. Použití těchto toalet sice stojí 84 rublů (asi 50 Kč), ale jejich návštěva stojí určitě za to. Nejprve si u vchodu na toalety, který vypadá jako recepce hotelu, zaplatíte za použití a pak si můžete vychutnat ten luxus. Toalety jsou téměř celé obložené mramorem, na toaletní míse je prkénko ze skutečného dřeva a místo nevzhledných papírových ubrousků jsou zde u umyvadel připraveny bílé nažehlené ručníky.

       

Chrám Vasila Blaženého – stanice metra Ploščaď Revoljucii (tmavě modrá linka č. 3). Chrám Vasila Blaženého se nachází na Rudém náměstí, tam, kde se náměstí zvažuje k řece. Tento chrám, který svým vzhledem připomíná orientální stavbu, nechal postavit v letech 1555 – 1560 car Ivan IV. Hrozný. Chrám byl postaven na památku ruského vítězství nad Tatary u Kazaně. Podle legendy se říká, že car Ivan Hrozný nechal architekta po dokončení stavby oslepit, aby už nikdy nemohl postavit chrám, který by byl ještě krásnější.

Půdorys stavby má tvar hvězdice: ve středu objektu stojí věž kostela, kolem ní jsou seskupeny čtyři malé kaple a mezi nimi ještě čtyři další. V roce 1588 byla ke chrámu přistavěna kaple Vasila Blaženého, která dala stavbě nynější jméno. Stejně jako věže chrámu jsou i kaple uvnitř každá jiná. Každá kaple má svou specifickou výmalbu nebo je pokryta freskami.

Vstupné do chrámu je pro dospělou osobu 250 rublů (asi 150 Kč), pro studenty 100 rublů (asi 60 Kč) a rodinné vstupné (2 dospělí + 1 dítě) je za 500 rublů (asi 290 Kč).

Leninovo mauzoleum – stanice metra Ploščaď Revoljucii (tmavě modrá linka č. 3). Místo posledního odpočinku Vladimira Iljiče Lenina se nachází na Rudém náměstí před kremelskou zdí. Nabalzamované tělo V. I. Lenina je vystaveno ve skleněné rakvi pro veřejnost. Tato stavba pyramidového typu je postavena z tmavě červené žuly a černého labradoritu.

Vstup do Leninova mauzolea je zdarma. Fronta začíná na rohu Národního historického muzea u vchodu do Alexandrovské zahrady. Otevřeno je denně mimo pondělí a pátek od 10:00 do 13:00. My jsme ve frontě čekali asi 30 minut a během našeho čekání se fronta nijak zvlášť nezvětšovala. Do mauzolea je zakázán vstup s fotoaparátem, kamerou, mobilem s fotoaparátem, s velkými baťohy, kufry a se sklem. Toto důsledně hlídají, po čekání v této frontě se musí projít přes bezpečnostní rám a odtud nekompromisně vyhazují, pokud někdo poruší tyto příkazy. Ještě před bezpečnostními rámy je možnost odevzdání osobních věcí v úschovně. Nejlepším řešením je, když vám někdo z výpravy věci pohlídá a pak se vystřídáte, protože před úschovnou se tvoří fronta.

Po bezpečnostní prohlídce jsme prošli kolem části kremelské zdi, kde jsou hroby významných ruských státníků. Poté vejdete do mauzolea, kde hned u vchodu stojí dva vojáci, z nichž jeden ukazuje, abyste byli potichu, a druhý ukazuje směr prohlídky, další potom ukazuje pozor na schody a další kontroluje, jestli mají lidé sundané pokrývky hlavy. Poté se projde bez zastavení kolem skleněné rakve, kterou hlídá dalších 6 vojáků a pak se po schodech vyjde ven. Dále se pokračuje podél kremelské zdi a na jejím konci u Spasské věže před Chrámem Vasila Blaženého je východ.

Starý a Nový Arbat – stanice metra Arbatskaja (světle modrá linka č. 4). Ulice Arbat byla vůbec první moskevská pěší zóna. V ulici je spousta obchodů se suvenýry, kavárny, restaurace, rychlá občerstvení a pouliční umělci, především malíři. Opakem starého Arbatu je Nový Arbat, který tvoří šestiproudá ulice s mrakodrapy. Nový Arbat končí za Zahradním okruhem v ohybu řeky Moskvy u Bílého domu.

       

Katedrála Krista Spasitele – stanice metra Kropotkinskaja (červená linka č. 1). Katedrála Krista Spasitele je největší pravoslavný kostel na světě. Vejde se sem až 10 tisíc věřících, výška kupole s křížem je 103 metrů, o 1,5 metru více než druhý nejvyšší ruský kostel, Isaakijevský chrám v Petrohradě. Interiér chrámu je bohatě zdoben, na 9000 m2 ploch je pozlaceno. Vstup do chrámu je možný pouze v dlouhých kalhotách a ženy se zakrytými rameny. Já měl samozřejmě kraťasy, takže jsem dovnitř chrámu nebyl vpuštěn. Vstup do chrámu je zdarma.

Velké divadlo (Bolšoj těatr) – stanice metra Teatraľnaja (tmavě zelená linka č. 2). Divadlo s kapacitou 2300 diváků dvakrát ve své historii vyhořelo. Po dalším požáru uvnitř budovy získalo v roce 1853 divadlo nový luxusní interiér s pozlacenými štukovanými stropy, rudým sametem a honosnými lustry. V divadle se hrají především baletní představení, jako je Labutí jezero nebo Giselle a Louskáček. Divadlo má i svou baletní školu.

Televizní věž Ostankino – věž se nachází asi 25 minut chůze od stanice metra V.D.N.K.H., (oranžová linka č. 6) a od hotelu Cosmos. Nebo se dá popojet jednokolejovou dráhou (monorail) do stanice Teletsentr. Jednokolejka jezdí ze stanice Vystavochnyy Tsentr, na kterou se dostanete ze stanice metra V.D.N.K.H. podchodem přes silnici (prospekt Mira) a přes park kosmonautiky.

Televizní věž Ostankino je vysoká 540 metrů a je nejvyšší stavbou Ruska a 4. nejvyšší věží na světě po CN Tower (553,3 m), Canton Tower (600 m) a Tokyo Skytree (634 m). V době naší návštěvy byla věž pro rekonstrukci uzavřená. Tyto informace jsou proto čerpány z oficiálních stránek věže Ostankino. Vyhlídková observatoř se nachází ve výšce 337 metrů a otevřená vyhlídka je ve výšce 340 metrů. Venkovní vyhlídka je otevřená od dubna do října za příznivých povětrnostních podmínek. Prohlídka věže je možná za účasti průvodce a trvá 1 hodinu. Pro vstup je potřeba průkaz totožnosti s fotografií. Vstup na první vyhlídku stojí 850 rublů (asi 500 Kč) a včetně venkovní vyhlídky stojí 1200 rublů (asi 700 Kč). Otevřeno je denně od 10:00 do 22:00.

Památník pokořitelů kosmu – stanice metra V.D.N.K.H. (oranžová linka č. 6). Památník pokořitelů kosmu byl dokončen v roce 1964 a oslavuje sovětské úspěchy v dobývání vesmíru. Památník je vysoký 107 metrů a je celý pokryt titanem. U památníku jsou také busty všech významých kosmonautů tehdější doby, nechybí zde ani busta Jurije Gagarina.

   

Výstaviště Všerossijnyj – (dříve označované jako VDNCH - „Výstaviště hospodářských úspěchů“). Výstaviště se nachází asi 10 minut chůze od stanice metra V.D.N.K.H., (oranžová linka č. 6) a od hotelu Cosmos. Toto výstaviště by se dalo přirovnat k pražskému výstavišti v Holešovicích, ale je samozřejmě, jak tomu v Rusku bývá, mnohonásobně větší. Vzhledem k tomu, že bylo výstaviště zasvěcené hospodářským úspěchům, je zde několik prvků připomínající hospodářství. Na hlavní vstupní bráně je socha muže se ženou, jak drží nad hlavou snop obilí a v areálu jsou lampy připomínající klas obilí. Samozřejmě v areálu nechybí ani socha V. I. Lenina.

       

Součástí výstaviště je kromě několika výstavních pavilónů i lunapark, půjčovna kol a různých šlapadel, několik nádherných fontán a je zde i vystavené letadlo Jakovlev Jak-42 a Raketa Vostok 8K72K.

       

Ruské kolo Moskva-850 je 73 metrů vysoké a průměr má 70 metrů. Kolo bylo postavené v roce 2004 u příležitosti 850. výročí Moskvy, odtud tedy jeho název Moskva-850. Má 40 kabinek z toho 5 otevřených a zbytek jsou uzavřené. Rotace kola trvá 7 minut. Lístek stojí 300 rublů (asi 174 Kč) za zavřenou kabinku a 350 rublů (asi 203 Kč) za otevřenou kabinku a je zde i možnost zapůjčení dalekohledu za 100 rublů (asi 58 Kč). Na kole vás vyfotí a zdarma si pak můžete vzít malou fotku (pasová).

       

6. Počasí
Nahoru

        Díky velikosti Ruska má země několik rozdílných klimatických oblastí. Počasí na severu a ve středu Ruska je typické velkými teplotními rozdíly během roku. Oblast Sibiře je zase známá velmi nízkými teplotami a častými srážkami. Co se týče Moskvy, tak zde teploty v létě mohou dosahovat přes 30°C (rekord byl 29. července 2010 38,2°C) a v zimě zase mohou být hodně pod nulou, až -30°C (rekord byl v lednu 1940 a to -42,2°C). To pak pojem ruská zima nabírá správný smysl. Nejteplejší měsíce v Moskvě jsou stejně jako u nás květen až srpen a zima je také ve stejném období jako u nás (listopad až únor).

7. Orientační ceny v Moskvě
Nahoru

Příklady cen:

Název zboží
Cena
Místo nákupu
Lipton Ice Tea malina 600 ml
80 rublů
Stánek v Kremlu
Lipton Ice Tea zel. čaj 600 ml
80 rublů
Stánek v Kremlu
Coca-Cola 500 ml
46,90 rublů
Billa
Coca-Cola 2 litry
62,90 rublů
Billa
Makový závin 300g
66,90 rublů
Billa
Nektarinky 0,512kg
30,67 rublů
Billa
Grilované kuře 0,158kg
23,54 rublů
Billa
Salát 180g
45,90 rublů
Billa
Triple menu
345 rublů
Wendy´s
Lipton Ice Tea 1,25 litru
49,90 rublů
Supermarket u hotelu
Cosmos
Sendvič (toastový) 165g
97,90 rublů
Supermarket u hotelu
Cosmos
Bonaqua citron 1 litr
47,90 rublů
Supermarket u hotelu
Cosmos
Salát 336g
151,20 rublů
Supermarket u hotelu
Cosmos
Oběd (Coca-Cola 500 ml, maso + brambory)
245 rublů
Obchodní dům GUM
Coca-Cola 1,5 litru
65 rublů
Stánek na nádraží Kurskij
vokzal
Sendvič (toastový)
75 rublů
Stánek na nádraží Kurskij
vokzal

8. Cesta z Moskvy do Vladimiru
Nahoru

        Z Moskvy jsme měli namířeno do města Vladimir. Do Vladimiru jsme jeli vlakem společnosti Russian Railways (Wikipedie). Lístek (místenku), který jsme měli objednaný předem přes internet, stál 1053 rublů (asi 611 Kč). Na nádraží Kurskij vokzal jsme dojeli z hotelu metrem (stanice Kurskaja, tmavě modrá linka č. 6 a hnědá linka č. 5). Na lístku bylo dokonce i číslo, podle kterého jsme se měli postavit na nástupišti, abychom pak neběhali zmatení po vlaku a nehledali svoje místo. Z Moskvy jsme vyrazili v 14:15. Vlak byl krásný, tichý a rychlý. Uháněl s námi rychlostí až 160 km/h, což jsme si mohli přečíst na informační tabuli spolu s názvy stanic a venkovní teplotou. Teplota byla tou dobou v Moskvě 33°C. Během jízdy prodávali stevardi ve vlaku občerstvení podobně jako v letadle. Do Vladimiru jsme dorazili v 15:57.

        U nádraží mají zastávku jak autobusy, tak i trolejbusy. Na nádraží jsme nasedli na obstarožní trolejbus č. 10, který jezdí k hotelu AMAKS Golden Ring, kde jsme byli ubytovaní. Lístky se kupují uvnitř u pracovnice, která prochází trolejbusem, podobně jako tomu bývalo kdysi u nás. Lístek stojí 13 rublů (asi 8 Kč) a cesta k hotelu (stanice Krasnoarmejskaja) trvá necelou půlhodinu.

   

Více fotografií naleznete v galerii

Mapa Moskvy 1 (centrum) (*.jpg 893 kB)
Mapa Moskvy 2 (centrum) (*.jpg 814 kB)
Mapa metra (*.png 232 kB)

Oficiální web Moskvy: www.moscow.ru

Další užitečné odkazy:

ZPĚT