ZPĚT

Rusko - Moskva

(5. - 8.7.2011)

        Rusko je rozlohou 17 075 400 km2 největší zemí na světě. Hlavní město je Moskva. Rusko zabírá značnou část východní Evropy a téměř celou severní Asii a je rozděleno do 9 časových pásem (+2 až +11). Na evropskou a asijskou část rozděluje Rusko pohoří Ural. Žije zde více jak 142,9 milionu obyvatel a to z ní dělá 9. nejlidnatější zemi na světě. Rusko má největší zásoby přírodních zdrojů (ropa, zemní plyn, pitná voda, dřevo, nerostné suroviny) na světě. Hlavními těženými surovinami jsou ropa, zemní plyn, hnědé uhlí a nikl. Plynárenský gigant Gazprom je největší firmou na světě zabývající se těžbou plynu. V Rusku je také největší jezero na světě – Kaspické moře, které má slanou vodu a ze sladkovodních je nejvýznamnější jezero Bajkal, které je s hloubkou 1637 m nejhlubším jezerem na světě.

        Z národností jsou nejvíce zastoupeni Rusové (téměř 80 %), Tataři (téměř 4 %), Ukrajinci (2 %) a další menšiny. Nejrozšířenějším náboženstvím je pravoslavné křesťanství a dominantní církví je Ruská pravoslavná církev, ke které se hlásí více než polovina obyvatel. Z Ruska pocházel první člověk ve vesmíru (12. dubna 1961) – major Jurij Gagarin. A Sovětský svaz také jako první sestavil na oběžné dráze Země trvale obytnou vesmírnou stanici Mir.

        Pro vstup na Ruské území je pro nás potřeba vízum. Nám vízum dělala společnost CRC CONSULTING s.r.o. a cena byla 1850 Kč za osobu. V Rusku je oficiální měnou ruský rubl (RUB). Kurz během našeho pobytu byl asi 1 rubl = 0,60 Kč. Časové pásmo oproti ČR je +2 až +11 hodin, u Moskvy jsou to +2 hodiny. Auta jezdí stejně jako u nás po pravé straně vozovky a používají zde i stejný typ elektrických zásuvek jako u nás. V Moskvě mají téměř všechny nápisy psané v azbuce bez fonetického přepisu. Pro toho, kdo neumí azbuku (stejně jako já) je to docela peklo. Všechny stanice v metru jsou v azbuce bez fonetického přepisu, takže se pak těžko hledá název stanice nebo i na jakou stranu stanice má člověk vystoupit, aby si zbytečně nezašel. Anglicky místní také moc hovořit nechtějí.

        Moskva je hlavní město Ruska. Má více jak 11,5 milionu obyvatel a je jedním z největších měst Evropy. Moskvou protéká v délce asi 80 km řeka Moskva. Město je sídlem všech ruských ministerstev a v Kremlu sídlí i ruský prezident.

        Cestopis z dovolené je pro přehlednost rozdělen do několika kategorií.

  1. Cesta do Moskvy
  2. Ubytování – Air Hotel Wartburg (Německo)
  3. Ubytování – hotel Katerina Park
  4. Gastronomie
  5. Doprava v Moskvě
  6. Navštívená místa (památky)
  7. Počasí
  8. Orientační ceny v Moskvě
  9. Cesta z Moskvy do Petrohradu
1. Cesta do Moskvy
Nahoru

        Do Moskvy jsme letěli s leteckou společností Lufthansa, která tuto trasu létá z Prahy přes Düsseldorf. A navazující let je až druhý den, takže jsme si museli zajistit ubytování. Z Prahy jsme odletěli v 20:18 v Canadiar CRJ-200ER (reg. D-ACRH) a po hodině letu v 21:18 jsme přistáli v Düsseldorfu. Cena zpáteční letenky do Moskvy včetně všech poplatků byla 3611 Kč. Na letišti jsme si vzali taxi, které nás za 7,60 EUR odvezlo do Air Hotelu Wartburg, který je od letiště vzdálen 5 minut jízdy autem. Nástupní sazba taxi je 5,50 EUR a neměli byste platit více jak 8 EUR.

       

        Druhý den jsme opět taxi, které nám objednali na recepci hotelu, odjeli na letiště v Düsseldorfu. Cena za taxi byla 7,90 EUR. Na letišti vše proběhlo v pořádku a tak jsme v 7:44 opustili letiště v Boeingu 737-500 (reg. D-ABIX) a v Moskvě jsme přistáli po 3 hodinách letu v 10:43 našeho času (12:43 moskveského). Na letišti jsme si ve směnárně vyměnili pár rublů. Stačí opravdu pár, asi 200 rublů, protože ve městě mají lepší kurz. Venku před terminálem stojí šedý autobus č. 308, který jezdí ke stanici metra Domodedovskaja (tmavě zelená linka č. 2). Cena jízdenky pro jednu osobu je 100 rublů (asi 60 Kč) a cesta trvá asi 30 minut. Ve stanici metra Domodedovskaja jsme nasedli na metro a jeli jsme do stanice metra Pražskaja (šedá linka č. 9), kde je hotel Katerina Park, ve kterém jsme byli ubytování. Cesta metrem nám trvala asi 30 minut. Cena jízdenky na metro pro jednu osobu je 28 rublů (asi 17 Kč). Jízdenka platí neomezenou dobu, dokud cestující neprojde zpět přes turnikety.

2. Ubytování – Air Hotel Wartburg (Německo)
Nahoru

        Air Hotel Wartburg je vzdálen asi 5 minut jízdy autem od letiště. Taxi se sem dostanete z letiště v Düsseldorfu za cenu do 8 EUR. Cena za noc pro jednu osobu včetně snídaně byla 29,5 EUR (729 Kč). Hotel slouží převážně pro hosty, kteří zde přespí jednu noc a druhý den odlétají dál z Düsseldorfu. I přes malou vzdálenost hotelu od letiště nejsou slyšet v noci přistávající a startující letadla. V pokoji hotelu nechybí televize a minibar (placený). V koupelně nejsou klasické šampony jako ve většině hotelů, ale pouze mýdlo v dávkovači, který je i ve sprchovém koutu.

       

        Ke snídani byly toasty, různé druhy müsli, salámy, sýry, káva, čaj a džusy. I přesto, že jsme měli brzký odjezd z hotelu, nebyl problém po předchozí dohodě na recepci, aby nám snídani připravili dřív.

   

3. Ubytování – hotel Katerina Park
Nahoru

        Hotel Katerina Park**** se nachází asi 5 minut chůze ze stanice metra Pražskaja (šedá linka č. 9). Cena za noc včetně snídaně byla pro jednu osobu 2550 rublů (1572 Kč). Pokoje hotelu jsou pěkné a kvalitně vybavené. Nechybí LCD televizor, trezor, klimatizace a minibar, jehož obsah je zdarma (alkohol tam není) a denně je doplňovaný. V přízemí hotelu u recepce jsou k dispozici dva počítače s připojením na internet zdarma.

       

        Snídaně v hotelu jsou opravdu bohaté. V nabídce jsou džusy, káva, čaj, sladké pečivo, toasty, párky, ovoce, zelenina, kompoty, sýry salámy, různé druhy müsli, oříšky (kešu, lískové a vlašské), a jogurty. V hotelu nebyl problém dostat snídani dříve než je obvyklá doba na snídaně. Tato časná snídaně ale není tak bohatá. Dostali jsme na talíři pečivo, salám, sýr, jogurt a jablko.

       

4. Gastronomie
Nahoru

        Když se řekne ruská kuchyně, každému se hned asi vybaví boršč, kaviár a vodka. Ale samozřejmě to není to jediné, co Rusové jedí. Jejich kuchyně je díky velikosti země rozmanitá a každý kraj má svou specialitu. Základními potravinami ruské kuchyně jsou ryby, drůbež, zvěřina, houby a zelenina (řepa a zelí).

        Dalšími ruskými specialitami jsou: hovězí Stroganoff (hovězí nařezané na nudličky se žampiony, cibulí v kysané smetanové omáčce), bliny (lívance z pohankové nebo pšeničné mouky plněné kaviárem nebo džemem), pelmeně (vařené těstovinové taštičky plněné masem), pirožky (pokrm z kynutého těsta plněný masem, houbami a zelím nejčastěji podávaný k polévkám) a šči (polévka z kysaného zelí nebo kapusty, zelených bylinek a smetany).

        My jsme se nejčastěji stravovali v jídelně v obchodním domě GUM. V těchto jídelnách se dá za rozumnou cenu dobře najíst. Nakupující si může vybrat z různých druhů jídel a příloh, které si nechá nandat na talíř. Jídla jsou buď na váhu nebo na kusy.

        Samozřejmě ani v Rusku nechybí rychlo-občerstvení jako je McDonald´s, KFC. Dokonce jsme v ulici Starý Arbat narazili na Wendy´s, kde jsem neodolal a dal si triple menu (431 gramů vážící tří patrový hamburger).

5. Doprava v Moskvě
Nahoru

        Nejjednodušší dopravou po Moskvě je použití metra. Moskevské metro má 12 linek, 182 stanic a jeho délka je 301,2 km. Linka č. 5 (hnědá) je okružní linka, která slouží k propojení všech linek. Na linkách jezdí nejčastěji soupravy metra typu 81-71, se kterými jste mohli setkat ještě v nedávné době i v pražském metru zejména na linkách A a B. V Praze se přestaly tyto typy používat 2. července 2009 a většina z těchto souprav byla modernizována na typ 81-71M. Za zmínku stojí i výzdoba některých stanic, které zdobí mramor, žula, mozaika a reliéfy. Hezkými stanicemi jsou podle průvodce: Ploščaď Revoljucii (tmavě modrá linka č. 3), Kropotkinskaja (červená linka č. 1), Komsomoľskaja (červená linka č. 1), Majakovskaja (tmavě zelená linka č. 2), která získala na Světové výstavě v New Yorku v roce 1938 cenu Grand Prix a je zanesena na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a stanice Kievskaja (tmavě modrá linka č. 3). Poslední dvě jmenované jsme viděli a jsou opravdu krásné.

       

        Cena jízdenky pro jednu osobu je 28 rublů (asi 17 Kč). Jízdenka není časově omezená, platí po celou dobu, co je cestující v prostoru metra. Jízdenky se prodávají u vstupu do metra u přepážek. Dá se také koupit jízdenka přednabitá na dvě jízdy za 56 rublů (asi 34 Kč). Všechny názvy stanic metra a víceméně všechny cedule v metru jsou psané pouze v azbuce (nemají zde fonetický přepis), takže pro toho, kdo neumí azbuku, může být cestování metrem velký oříšek (stejně jako pro mě).

   

        Jednou jsme také využili jízdu minibusem, kterým jsme jeli od Lomonosovovy univerzity (Moskevská státní univerzita) ke stanici metra Universitet (červená linka č. 1) za 20 rublů (asi 12 Kč).

   

6. Navštívená místa (památky)
Nahoru

Rudé náměstí (Krasnaja ploščaď) – stanice metra Ploščaď Revoljucii (tmavě modrá linka č. 3). Rudé náměstí je nejznámější a nejvýznamnější náměstí v Moskvě. Od roku 1991 je na seznamu památek UNESCO. Na náměstí probíhají každý rok ke Dni vítězství 9. května velké vojenské přehlídky. Náměstí má rozlohu 60 000 m2 a na jedné straně je ohraničené červenými hradbami Kremlu a z druhé obchodním domem GUM. Náměstí zakončuje směrem k řece Chrám Vasila Blaženého a na opačné straně Národní historické muzeum. Na Rudé náměstí se vstupuje Iverskou bránou (Brána vzkříšení), která byla v roce 1931 stržena a po letech znovu obnovena v původní podobě i s malou modrou kaplí Matky boží Iverské (Iberská kaple). U této brány provozují místní bezdomovci zajímavý byznys. Turistům, kteří vhazují mince do kruhů na chodníku (asi pro štěstí), následně tyto mince pomocí magnetu na provázku sbírají. Sbírají občas i malé přihlížející děti a to tito bezdomovci vidí neradi.

       

Obchodní dům GUM – stanice metra Ploščaď Revoljucii (tmavě modrá linka č. 3). Nejstarší, největší a nejkrásnější obchodní dům v Moskvě stojí na Rudém náměstí naproti Kremlu. Obchodní dům je dlouhý 250 metrů. Obchodní dům tvoří tři souběžné obchodní pasáže s prosklenými klenbami. GUM byl postaven v roce 1894, v roce 1993 prošel kompletní rekonstrukcí. Dnes zde najdete převážně luxusní obchody světoznámých značek jako je Prada, Calvin Klein, Louis Vuitton. V obchodní pasáži se dá i najíst za přijatelnou cenu, stačí si vybrat jednu z jídelen ve třetím patře.

       

Chrám Vasila Blaženého – stanice metra Ploščaď Revoljucii (tmavě modrá linka č. 3). Chrám se nachází na Rudém náměstí, tam, kde se náměstí zvažuje k řece. Tento chrám, který svým vzhledem připomíná orientální stavbu, nechal postavit v letech 1555 – 1560 car Ivan IV. Hrozný. Chrám byl postaven na památku ruského vítězství nad Tatary u Kazaně. Podle legendy se říká, že car Ivan Hrozný nechal architekta po dokončení stavby oslepit, aby už nikdy nemohl postavit chrám, který by byl ještě krásnější.

       

Půdorys stavby má tvar hvězdice: ve středu objektu stojí věž kostela, kolem ní jsou seskupeny čtyři malé kaple a mezi nimi ještě čtyři další. V roce 1588 byla ke chrámu přistavěna kaple Vasila Blaženého, která dala stavbě nynější jméno. Stejně jako věže chrámu jsou i kaple uvnitř každá jiná. Každá kaple má svou specifickou výmalbu nebo je pokryta freskami.

       

Vstupné do chrámu je pro dospělou osobu 250 rublů (asi 150 Kč), pro studenty 50 rublů (asi 30 Kč) a rodinné vstupné (2 dospělí + 1 dítě) je za 400 rublů (asi 240 Kč). Zvlášť se platí za použití fotoaparátu 160 rublů (asi 96 Kč) a videokameru 180 rublů (asi 108 Kč). Já jsem podlehl a zaplatil jsem si focení, ale stejně to nikdo nekontroloval. Otevřeno je v létě od 11:00 do 17:30 a v zimě od 11:00 do 16:30.

Leninovo mauzoleum – stanice metra Ploščaď Revoljucii (tmavě modrá linka č. 3). Místo posledního odpočinku Vladimira Iljiče Lenina se nachází na Rudém náměstí před kremelskou zdí. Nabalzamované tělo V. I. Lenina je vystaveno ve skleněné rakvi pro veřejnost. Tato stavba pyramidového typu je postavena z tmavě červené žuly a černého labradoritu.

Vstup do mauzolea je zdarma. Fronta začíná na rohu Národního historického muzea u vchodu do Alexandrovské zahrady. Otevřeno je denně mimo pondělí a pátek od 10:00 do 13:00. My jsme přišli chvíli po desáté hodině a frontu jsme měli asi na 30 minut čekání a během našeho čekání se fronta nijak zvlášť nezvětšovala. Do mauzolea je zakázán vstup s fotoaparátem, kamerou, mobilem s fotoaparátem, s velkými baťohy, kufry a se sklem. Toto důsledně hlídají, po čekání v této frontě se musí projít přes bezpečnostní rám a odtud nekompromisně vyhazují, pokud někdo poruší tyto příkazy. Ještě před bezpečnostními rámy je možnost odevzdání osobních věcí v úschovně. Nejlepším řešením je, když vám někdo z výpravy věci pohlídá a pak se vystřídáte, protože před úschovnou se tvoří fronta. Stejně jako jsme to udělali my.

Po bezpečnostní prohlídce jsme prošli kolem části kremelské zdi, kde jsou hroby významných ruských státníků. Poté vejdete do mauzolea, kde hned u vchodu stojí dva vojáci, z nichž jeden ukazuje, abyste byli potichu, a druhý ukazuje směr prohlídky, další potom ukazuje pozor na schody a další kontroluje, jestli mají lidé sundané pokrývky hlavy. Poté se projde bez zastavení kolem skleněné rakve, kterou hlídá dalších 6 vojáků a pak se po schodech vyjde ven. Dále se pokračuje podél kremelské zdi a na jejím konci u Spasské věže před Chrámem Vasila Blaženého je východ.

Lomonosovova univerzita (Moskevská státní univerzita) – stanice metra Universitet (červená linka č. 1). Tato impozantní stavba je jednou ze sedmi výškových budov v Moskvě, přezdívaných Stalinovy věže nebo také Sedm Stalinových sester. Všechny tyto budovy mají společné rysy v podobě pseudogotického stylu, mohutných věží a ohromujících rozměrů. Moskevská univerzita je se svými 240 metry nejvyšší z těchto staveb. Univerzita je největší vysokoškolské zařízení v Rusku, studuje zde 32 000 studentů ze 100 zemí a mezi absolventy školy patří například Michail Gorbačov. Naproti univerzitě byla na oslavu 250. výročí univerzity postavena nová zlato-šedá budova knihovny. Knihovna je s 9 000 000 svazky jednou z největších v Rusku. Průměrný počet čtenářů je 55 000.

   

Hotel Ukrajina – stanice metra Kievskaja (tmavě modrá linka č. 3). Další ze sedmi Stalinových věží. S výškou 206 metrů je to nejvyšší hotel v Rusku. Má 34 poschodí a 28 poschodí bylo nedávno zrekonstruováno. Nyní se hotel jmenuje Radisson Royal Hotel a byl oceněn pěti hvězdičkami. Naproti přes řeku je Bílý dům, který je sídlem ruské vlády, kde se v roce 1991 pokusili zarytí komunisti svrhnout Michaila Gorbačova.

       

Starý a Nový Arbat – stanice metra Arbatskaja (světle modrá linka č. 4). Ulice Arbat byla vůbec první moskevská pěší zóna. V ulici je spousta obchodů se suvenýry, kavárny, restaurace, rychlá občerstvení a pouliční umělci, především malíři. Opakem starého Arbatu je Nový Arbat, který tvoří šestiproudá ulice s mrakodrapy. Nový Arbat končí za Zahradním okruhem v ohybu řeky Moskvy u Bílého domu.

       

Kreml – stanice metra Borovickaja (šedá linka č. 9) nebo stanice Biblioteka imeni Lenina (červená linka č. 1). Kreml je oficiálním sídlem prezidenta Ruské federace. Celý Kreml zabírá plochu 28 hektarů a je obehnán více jak 2 kilometrovou zdí z červených cihel, vysokou 5 až 17 metrů a doplněnou 19 věžemi. Frolovská neboli Spasská (Vykupitelova) věž byla postavena v roce 1491, vysoká je 71 metrů a nachází se naproti Chrámu Vasila Blaženého. Dříve tato věž sloužila pro vjezd vládních limuzín do Kremlu. Trojická věž (Troitskaya) je hlavní vstupní bránou pro turisty. S výškou 80 metrů je nejvyšší z kremelských věží.

       

V Kremlu je také největší zvon na světě – zvon Car (Car kolokol). Váží 200 tun a jeho výška je 6,14 metrů. Chvíli po dokončení vypukl v Kremlu požár a lidé zvon polili vodou a ten následně popraskal, takže nikdy zvon nezazvonil. Odlomil se 11 tunový kus, který nyní leží u paty zvonu. Nedaleko zvonu je další impozantní dílo – Carské dělo (Car puška). Stejně jako zvon, ani dělo nebylo nikdy použito. Dělo váží 40 tun, měří 5 metrů, ráži má 890 milimetrů a vyrobeno bylo v roce 1586.

   

Vstupné do Kremlu je od 350 do 3200 rublů (asi 210 Kč až 1920 Kč). Záleží na tom, co všechno budete chtít navštívit. Otevřeno je denně kromě čtvrtka od 10:00 do 17:30 a pokladna je otevřena od 9:30 do 17:00. My jsme bohužel v Kremlu nebyli, protože jsme přišli první den po zavírací době a druhý den byl čtvrtek a to mají zavřeno.

Velké divadlo (Bolšoj těatr) – stanice metra Teatraľnaja (tmavě zelená linka č. 2). Divadlo s kapacitou 2300 diváků dvakrát ve své historii vyhořelo. Po dalším požáru uvnitř budovy získalo v roce 1853 divadlo nový luxusní interiér s pozlacenými štukovanými stropy, rudým sametem a honosnými lustry. V divadle se hrají především baletní představení, jako je Labutí jezero nebo Giselle a Louskáček. Divadlo má i svou baletní školu.

7. Počasí
Nahoru

        Díky velikosti Ruska má země několik rozdílných klimatických oblastí. Počasí na severu a ve středu Ruska je typické velkými teplotními rozdíly během roku. Oblast Sibiře je zase známá velmi nízkými teplotami a častými srážkami. Co se týče Moskvy, tak zde teploty v létě mohou dosahovat přes 30°C (rekord byl 29. července 2010 38,2°C) a v zimě zase mohou být hodně pod nulou, až -30°C (rekord byl v lednu 1940 a to -42,2°C). To pak pojem ruská zima nabírá správný smysl. Nejteplejší měsíce v Moskvě jsou stejně jako u nás květen až srpen a zima je také ve stejném období jako u nás (listopad až únor).

8. Orientační ceny v Moskvě
Nahoru

        V Rusku zase není tak draho, jak by se mohlo zdát. Když člověk chce, tak se dá jídlo pořídit v místních jídelnách za cenu okolo 120 rublů (asi 72 Kč). A ceny v potravinách jsou téměř stejné jako u nás. Benzín je samozřejmě levnější než u nás. Litr Naturalu 98 stojí okolo 30,50 rublů (asi 18 Kč). Cheeseburger v McDonald´s stojí 40 rublů (asi 24 Kč), tedy téměř jako u nás.

Příklady cen:

Název zboží
Cena
Místo nákupu
Pohled
10 rublů
Chrám Vasila Blaženého
Pohled
15 rublů
Rudé náměstí – Národní
historické muzeum
Poštovní známka do Evropy
25 rublů
Rudé náměstí – Národní
historické muzeum
Suvenýr – Matrjoška (malá)
80 rublů
Stánek u Rudého náměstí
Nestea broskev 500 ml
55 rublů
Stánek na ulici
Oběd – krůtí řízek v těstíčku s hranolky
105 rublů
Jídelna v obchodním domě
GUM
Zákusek – Pražský dort
60 rublů
Jídelna v obchodním domě
GUM
Palačinka s polevou
95 rublů
Jídelna v obchodním domě
GUM
Oběd – kuřecí maso
s hranolky
115 rublů
Jídelna v obchodním domě
GUM
Limonáda (točená) 2 dcl
29 rublů
Jídelna v obchodním domě
GUM
Coca-Cola 500 ml (točená)
55 rublů
Jídelna v obchodním domě
GUM
Oběd – krůtí řízek
s bramborovou kaší
220 rublů
Jídelna v obchodním domě
GUM
Polévka
70 rublů
Jídelna v obchodním domě
GUM
Rohlík
12 rublů
Jídelna v obchodním domě
GUM
Lasagne
109 rublů
Jídelna v obchodním domě
GUM
Oběd – kuřecí karbanátek
s hranolky
115 rublů
Jídelna v obchodním domě
GUM
Coca-Cola 500 ml (točená)
60 rublů
Jídelna v obchodním domě
GUM
Hamburger Triple Classic
215 rublů
Wendy´s
Coca-Cola 800 ml (točená)
59 rublů
Wendy´s
Big Mac
78 rublů
McDonald´s
Cheeseburger
40 rublů
McDonald´s
Coca-Cola (malá)
32 rublů
McDonald´s
Coca-Cola 500 ml
45 rublů
Obchod v metru

9. Cesta z Moskvy do Petrohradu
Nahoru

        Z Moskvy jsme pokračovali do Petrohradu (Sankt-Petěrburg, dříve také Leningrad). Vzhledem k rannímu letu do Petrohradu jsme museli jako dopravní prostředek na letiště zvolit taxi, protože metro takhle brzo ráno nejezdí. Taxi, které jsme si objednali den předem na recepci, nás v 5:53 odvezlo na letiště. Cesta trvala asi 30 minut a stála 2000 rublů (asi 1200 Kč).

        Na letišti jsme si museli sami vytisknout palubní vstupenky v automatu. S tímto procesem Vám pomůže ochotný pracovník letiště. A pak jsme si ještě nechali odbavit kufry. Dále žádné problémy nebyly a v 7:56 jsme opustili moskevské letiště Domodědovo v Boeingu 737-500 (reg. VP-BYP) spol. Transaero. Cena zpáteční letenky včetně všech poplatků byla pro jednu osobu 1530 Kč. Během letu jsme dostali snídani a ke konci letu ještě rozdávali bonbóny. Let utekl rychle a za 1 hodinu a 13 minut jsme přistáli na letišti Pulkovo v Petrohradu. Na letišti se jde nejdříve do příletové haly a potom až pro kufry, kde pak kontrolují zavazadla s útržkem palubní vstupenky a s pasem. Toto slouží jednak proti tomu, aby cestující mohl nahlásit ztrátu kufru, aniž by se mu opravdu ztratil a proti odnesení cizího zavazadla.

   

Více fotografií naleznete v galerii

Mapa Moskvy 1 (centrum) (*.jpg 893 kB)
Mapa Moskvy 2 (centrum) (*.jpg 814 kB)
Mapa metra (*.png 232 kB)

Oficiální web Moskvy: www.moscow.ru

Další užitečné odkazy:

ZPĚT