ZPĚT

Itálie - Miláno

(28. - 30.9.2007)

        Miláno je s více jak 1,3 mil. obyvatel druhé největší italské město. Miláno se nachází v severní části Itálie pod Alpami v oblasti zvané Lombardie. Město módy s luxusními oděvními obchody jako je Versace, Prada, Dolce & Gabana, Louis Vuitton, Gucci atd. Nachází se zde také nejslavnější opera na světě - La Scala. 

Den první: 

        Tento výlet byl opět letecky, ale tentokrát se spol. EasyJet, protože tato společnost na rozdíl od Skyeurope létá přímo do Milána. Zpáteční letenka včetně poplatků nás stála 1200,-. K této letecké společnosti mám pouze jednu výtku, a to je jejich nastupování (odbavování) do letadla. Při nákupu letenky totiž nedostanete číslo sedadla jako je jinde obvyklé, takže první nastupují rodiny s dětmi a senioři spolu s lidmi, kteří si připlatili za nastupovací skupinu „A“ a poté ostatní se skupinou „B“. No a v letadle je to potom boj o místa u okénka, protože ti, co nastupovali jako první sedí většinou po jednom v každé řadě…

        Z ruzyňského letiště jsme odlétali v odpoledních hodinách a na milánské letište Malpensa jsme přistáli asi po 1,5 hodinovém letu. Na letišti jsme si poté zakoupili lístky na autobus (Shuttle bus) do centra Milána, který jezdí každou chvíli. Zpáteční jízdenka stála 10 EUR (cca 270,-). Po cca 45 minutách nás autobus dovezl k hlavnímu vlakovému nádraží (Stazione Centrale). A tady nastal menší zádrhel s nalezením tramvaje, která nás měla odvézt k hotelu. Po menším bloudění jsme se dostali až na ulici Lunigiana, odkud jezdila naše tramvaj. V tramvaji ovšem nastal další menší problém, protože místní tramvaje nestaví na každé zastávce jako u nás, ale většinu z nich mají na znamení. Naštěstí  jsme to zjistili tak brzy, že jsme přejeli pouze jednu zastávku. Hotel Brasil, ve kterém jsme byli ubytováni se nachází v ulici Via Modena ve čtvrtém patře obytného domu. Po ubytování jsme vyrazili na večerní obhlídku okolí a hned kousek od hotelu v ulici Regina Giovanna jsme objevili italskou cukrárnu, kde prodávají výbornou zmrzlinu. Dva kopečky sice stály 2 EURa, ale jejich kopečky (spíše kopce) se nedají srovnat s našimi. Po dobré zmrzlině jsme se již odebrali zpět na hotel. 

Zmrzlina     Hotel Brasil     Milánský dóm (Duomo)

Galleria Vittorio Emanuele II     Vyhlídka na Dómu

Den druhý: 

        Po vydatné snídani, jsme se vydali na túru. Od hotelu jsme šli rovnou cestou k milánskému dómu, po ulici Modena, Bellotti, Capuccini, dále po ulici Venezia, kde se již objevily první obchody světoznámých oděvních návrhářů. Dále jsme pokračovali přes Piazza S. Babila a ulici V. Emanuele, která ústí přímo u milánského chrámu (Duomo), který se nachází na stejnojmeném náměstí – Piazza Duomo. Vstup do chrámu je zdarma, platí se pouze vstup  na vyhlídku (4 EURa – cca 110,-). Nečekejte ovšem pod slovem vyhlídka nějakou věž, přestože má dóm 135 různých věží a věžiček a nejvyšší z nich má téměř 110 metrů. Vyhlídkou se tady myslí samotná střecha chrámu, která je téměř celá přístupná veřejnosti. Procházku blízko oblohy jsme si v krásném počasí užívali skoro hodinu. Na vyhlídku se dostanete buď pěšky nebo za menší příplatek výtahem.

        Po prohlídce chrámu jsme navštívili sousední obchodní pasáž (Galleria Vittorio Emanuele II). Ještě než jsme vešli do pasáže, tak vedle hlavního vchodu v podzemí se nacházejí informace, kde je k dispozici zdarma mapa města. Po průchodu nádhernou pasáží, omámeni cenami ve výlohách obchodů Prady, Louise Vuittona a Gucciho, jsme se ocitli na Piazza della Scala, kde se nachází světoznámé divadlo La Scala (Teatro alla Scala) s kapacitou přes 3000 diváků. Od divadla naše kroky směřovaly postraními uličkami a po ulici Via Dante až k zámeckému komplexu Castello Sforzesco, který je celý postaven z cihel. Součástí komplexu je i rozsáhlá zahrada, kde se nacházejí různé vodní plochy a místa k odpočinku. Zajímavostí je, že cesty v parku jsou pojmenovány po světoznámých umělcích, skladatelích a spisovatelích (Shakespeare, Goethe, Moliere, Ibsen,…). V zahradě je také vyhlídková věž Branca (Torre Branca) nebo mořské akvárium. Na věž Branca je možné za 3 EURa vyjet výtahem a je z ní krásný výhled na celé Miláno, ale pozor vyhlídka je možná pouze na 5 minut, poté vás pán zažene zpět do výtahu. Nevím, proč je to časově omezené, když jsme tam byli široko daleko jediní návštěvníci, takže jsme neměli ani koho zdržovat.

La Scala     Castello Sforzesco     Torre Branca     Stadion San Siro     Galleria Vittorio Emanuele II v noci

        Na konci zahrady se nachází mírový oblouk Arco della Pace. Od mírového oblouku jsme pokračovali ulicí Sempione, dále po ulici Massena a Savoia cavalleria až ke stanici metra Pagano (červená linka). Tady jsme použili poprvé metro, vyrazili jsme směr fotbalový stadion San Siro (stanice metra Lotto). Jízdenka na metro stojí 1 EURo (cca 27,-). Ze stanice metra Lotto se dá jít buď pěšky nebo autobusem. Stadion San Siro je domovem dvou italských velkoklubů – AC Milán a Inter Milán. S kapacitou více jak 80 000 diváků patří mezi největší v Evropě.

        Od stadionu jsme se pomocí tramvaje a pěší chůze dostali až ke stanici metra De Angeli (červená linka), odtud jsme jeli až do stanice Duomo. Na náměstí v Mc Donald´s jsme si dali malé občerstvení a poté jsme se již pomalu odebrali do hotelu. 

Den třetí: 

        Náš poslední den začal probuzením do oblačného rána (trochu i mrholilo). Po snídani jsme si zabalili věci a vyrazili pomalu směr letiště. Odlétali jsme v odpoledních hodinách, ale museli jsme počítat s případnou zácpou na silnici k letišti, takže to znamenalo odjet od hlavního vlakového nádraží okolo poledne.

        Od hotelu jsme se proto vydali po ulici Eustachi až na Piazzale Bacone, odtud ulicí Ponchielli a Scarlatti až k vlakovému nádraží. U nádraží je Mc Donald´s, který měl v tu chvíli akci na hamburgery (jeden za 0,50 EUR – cca 14,-), tak jsem toho hned využil a dva jsem si koupil, jako předkrm před obědem. Ještě jsme měli čas a tak jsme si prošli okolí nádraží, poté jsme se již odebrali na autobus. Cesta byla plynulá a tak jsme přijeli včas. Na letišti jsme si dali malý oběd a pak už jsme vyrazili k nástupní bráně čekat na letadlo.

        Vzhledem k tomu, že jsme letěli za dne, byl během letu krásný výhled na zasněžené vrcholky Alp, jadernou elektrárnu Temelín, Orlickou přehradu, zámek Orlík, Žďákovský most a Slapskou přehradu. Na ruzyňské letiště jsme dosedli za krásného slunečného počasí.

Milánský Dóm v noci     Alpy z letadla     Temelín z letadla

Více fotografií naleznete v galerii

Mapa Milána s vyznačenou trasou z cestopisu (*.jpg 2 MB),mapa Milána bez trasy (*.jpg 2 MB)

Oficiální web Milána: www.comune.milano.it

Další užitečné odkazy:

ZPĚT