ZPĚT

Španělsko - Madrid

(1. - 3.10.2009)

        Madrid, hlavní město Španělska s více jak 3 milióny obyvatel je třetím nejlidnatějším městem Evropské unie. Město leží ve středu Pyrenejského poloostrova. V čele Španělska je král Juan Carlos I., který zemi vládne od 22.11.1975. V Madridu sídlí také dva evropské fotbalové velkokluby – Real Madrid a Atlético Madrid. Madrid se také již třikrát ucházel o pořadatelství letních olympijských her. Vždy ale neúspěšně. Poprvé v roce 1972 (vyhrál Mnichov), pak v roce 2012 (zvítězil Londýn) a naposled se Madrid ucházel letos o pořádání LOH v roce 2016 (pořádání her dostalo Rio de Janeiro).

        Madridskými rodáky jsou například: tenorista a dirigent Plácido Domingo, zpěváci Julio a Enrique Iglesias nebo politik a bývalý generální tajemník NATO a ministr zahraničí EU Javier Solana.

        Počasí během našeho pobytu v Madridu bylo slunečné, obloha bez jediného mraku. Teplota okolo 23°C ve stínu. Teploměr v lékárně u stadionu Santiago Bernabéu ukazoval v 16:00 dokonce 42°C na slunci. Ráno a večer chladněji, ala i tak se v tuto dobu dalo chodit v triku a krátkých kalhotách.

Den první:

        Do Madridu jsme vyrazili s nízkonákladovou leteckou společností Wizzair. Cena zpáteční letenky včetně všech poplatků byla 939,75 Kč. Pražské ruzyňské letiště jsme opustili v 17:00 v Airbusu A320-200 (reg. HA-LPL) a na letišti Barajas v Madridu (Aeropuerto de Madrid Barajas) jsme hladce dosedli (po dlouhé době opravdu hladké přistání) po 2,5 hodinovém letu v 19:30. Dalších téměř 20 minut nám trvalo, než s námi letadlo dojelo ke stojánce! Z letiště jezdí metro ze stanice Aeropuerto T-1 T-2 T-3 (linka č. 8 – růžová). Jedna cesta stojí 2 EUR a lístek se kupuje v automatu. Mapy metra jsou k dispozici téměř v každé stanici metra. My jsme metrem dojeli do stanice Esperanza (nebo stanice Arturo Soria - oboje linka č. 4 – hnědá), od které je kousek A&C hotel Plaza del Liceo (ulice Calle del Moscatelar 20), kde jsme byli ubytováni. Cena za jednu noc pro jednu osobu včetně snídaně byla 33 EUR. Na hotelu u recepce jsou k dispozici zdarma mapy Madridu. Mapy je možné sehnat také v informacích, ale my jsme narazili pouze na jediné a to pod muzeem Prado (u vstupu do botanické zahrady).

Pokoj v A&H hotelu Plaza del Liceo (ulice Calle del Moscatelar 20)    Snídaně v A&H hotelu Plaza del Liceo    A&H hotel Plaza del Liceo (ulice Calle del Moscatelar 20

Den druhý:

        Po snídani jsme vyrazili do stanice metra Arturo Soria (linka č. 4 – hnědá), kde jsme si v automatu zakoupili 2denní jízdenku na zónu A za 8,80 EUR (jedna jízda stojí 1 EUR a 10 jízd 7,40 EUR, jednodenní 5,20 EUR). Metrem jsme poté dojeli do stanice Ópera (přestupní linek č. 2 a 5 – červená a zelená), ze které je to kousek ke královskému paláci (Palacio Real). Před palácem v parku Plaza de Oriente se zrovna chystala projekce, na které promítali přímý přenos o rozhodování pořadatelství letních olympijských her v roce 2016, takže tam bylo poněkud rušno.

Katedrála De La Almudena (Catedral De La Almudena) u královského paláce (Palacio Real)    Nádvoří královského paláce (Palacio Real    Náměstí Plaza Mayor

        Do královského paláce (Palacio Real) se platí vstup 8 EUR. Ve středu je pro občany EU vstup zdarma a 18. května, kdy je Mezinárodní den muzeí, je vstup zdarma pro všechny. Vstupenka zahrnuje vstup do královské zbrojnice (je zde i brnění, které patřilo Karlovi V. a Filipovi II.), do sálů královského paláce (takové malé Versailles) a do staré lékárny, ve které jsou uloženy knihy receptů s podrobnostmi o lécích předepsaných královské rodině. Současný španělský král tento palác používá pouze při státních příležitostech a bydlí v mnohem skromnějším paláci Zarzuela na kraji Madridu.

        Po prohlídce královského paláce jsme se zašli podívat do katedrály de la Almudena (Catedral de la Almudena), která je naproti nádvoří královského paláce. Vstup do katedrály (vchod z boku) je dobrovolný. Před vchodem do katedrály je umístěna socha papeže Jana Pavla II.

        Od katedrály de la Almudena je to kousek ulicí Calle Mayor na náměstí Plaza Mayor. V ulici Calle Mayor je spousta obchodů se suvenýry. Levnější pohledy v Madridu stojí 0,30 - 0,40 EUR a známka po Evropě stojí 0,62 EUR (kupuje se v trafice). V této ulici je malý supermarket, kde lze celkem levně nakoupit (0,5 l Pepsi stojí 0,75 EUR a 2 l Coca-Coly 1,25 EUR). V ulici Calle Mayor je blíže k nám. Puerta del Sol „Muzeum šunky“ (Museo del Jamón). Není to muzeum, jak by si každý mohl myslet, ale obchodní řetězec prodávající šunku. Ještě před samotným náměstím Plaza Mayor jsme prošli okolo malého náměstí Plaza de la Villa, na kterém stojí jedny z nejstarších budov. Na obdélníkovém náměstí Plaza Mayor se v dobách minulých odehrála řada událostí – býčí zápasy, popravy, průvody. Uprostřed náměstí je jezdecká socha Filipa III., který nařídil stavbu tohoto náměstí.

        Z náměstí Plaza Mayor je to coby kamenem dohodil na náměstí Puerta de Sol (stanice metra Sol, přestupní stanice linek č. 1, 2, 3 – sv. modrá, červená, žlutá). Tomuto náměstí ve tvaru půlměsíce dominuje na jeho jižní rovné straně budova bývalé městské pošty, ve které nyní zasedá oblastní vláda (Comunidad de Madrid). Před touto budovou je na zemi vyznačen nultý kilometr, který se považuje za střed rozsáhlé silniční sítě Španělska. Na náměstí je také symbol Madridu, bronzová socha medvěda, který okusuje plody planiky. Středu náměstí pak dominuje jezdecká socha Karla III. A ještě se musím zmínit o cukrárně La Mallorquina (ulice Calle Mayor), kde mají výborné Napolitanas (šátečky plněné čokoládou nebo pudinkem) za 1 EUR nebo výbornou roládu, která je plněná pravou šlehačkou za 1,60 EUR.

Symbol Madridu na nám. Puerta del Sol - medvěd okusující plody planiky    Náměstí Puerta del Sol    Budova hlavní pošty (Palacio de Comunicaciones) na náměstí Plaza de Cibeles

        Z náměstí Sol jsme pokračovali ulicí Calle de Alcalá k náměstí Plaza de Cibeles (stanice metra Banco de Espaňa, linka č. 2 – červená). Uprostřed náměstí je krásná kašna Fuente de Cibeles, pojmenovaná po řeckořímské bohyni přírody Kybele. Na první pohled také zaujme bílá budova hlavní pošty (Palacio de Comunicaciones) s vysokými ozdobnými věžičkami.

        Z náměstí Plaza de Cibeles jsme poté odjeli metrem do stanice Santiago Bernabéu (tmavě modrá linka č. 10), kde jsme navštívili fotbalový stadion Santiago Bernabéu, svatostánek fotbalových fanoušků FC Real Madrid. Ne že bych byl fanouškem Realu Madrid, ale chtěl jsem si prohlédnout další z pětihvězdičkových fotbalových stadiónů. Vstup na prohlídku stadiónu (Tour Bernabéu) stojí 15 EUR. Otevřeno je denně. Pondělí až sobota od 10:00 do 19:00, neděle a svátky od 10:30 do 18:30, zavřeno je 25. prosince a 1. ledna a vždy 5 hodin před začátkem utkání. Prohlídka začíná po vyjetí proskleným výtahem do nejvyššího bodu prohlídky (50 metrů). Kapacita stadionu je 80 354 sedících diváků. Pak následuje prohlídka muzea historie Realu Madrid, prohlídka VIP zóny („skyboxy“), síň slávy, návštěva střídaček, šaten soupeřů, tiskového centra a celá prohlídka je zakončena v obchodě se suvenýry. Zajímavostí je ještě park u výstupu z metra, kde mají některé státy zasazený strom (Česká republika tam má lípu).

Fotbalový stadion Santiago Bernabeu klubu Real Madrid    Fotbalový stadion Santiago Bernabeu klubu Real Madrid    Poháry pro nejlepší hráče světa (zlaté míče, zlaté kopačky a ceny pro hráče FIFA)

        Po stadiónu Santiago Bernabéu následovala návštěva náměstí Plaza de Espaňa (stanice metra Plaza de Espańa, přestupní linky č. 2, 3, 10 – červená, žlutá, tm. modrá). Na náměstí, v jeho středu, je kamenný obelisk. Před ním je socha spisovatele Miguela de Cervantese a pod ním sedí na své kobylce Rosinantě Don Quijote a vedle něj na oslu jeho věrný sluha Sancho Panza. Nedaleko náměstí Plaza de Espaňa, v parku Parque de la Montaňa, je egyptský Debodův chrám (Templo de Debod). Chrám byl zachráněn z oblasti Asuánu zatopené přehradou a věnován Španělsku.  Vstup do chrámu je zdarma.

Obelisk na nám. Plaza de Espaňa - uprostřed socha spisovatele Cervantese    Egyptský Debodův chrám (Templo de Debod) v parku Parque de la Montaňa    Obchodní řetězec Muzeum šunky Museo del Jamon

Den třetí:

        Hned po ránu jsme si zajeli metrem na náměstí Plaza de Castilla (stanice metra Plaza de Castilla, přestupní linky č. 1, 9, 10 – sv. modrá, tm. modrá, fialová), na kterém jsou dvě zajímavé budovy, které jsou postavené šikmo (naklánějí se k sobě). Odtud jsme se jeli podívat na museum Prado (Museo del Prado) stanice metra Banco de Espaňa, linka č. 2 – červená. Před hlavním vchodem do muzea stojí Goyova socha a za ní stojí světoznámý hotel Ritz a na kruhovém objezdu je Neptunova kašna (Fuente de Neptuno). Na jižní straně od muzea Prado je možnost navštívit Královskou botanickou zahradu (Real Jardín Botánico). Vstupné je 2 EUR.

Budovy na náměstí Plaza de Castilla    Galerie Prado (Museo del Prado)    Park Parque del Retiro

        Asi pět minut chůze od muzea Prado je park Retiro (Parque del Retiro). Park je jedním z nejoblíbenějších míst relaxace v Madridu. V informacích (jsou tam 3) je možnost si vyzvednout plánek parku. V parku je kromě spousty zeleně také několik jezírek a na největším z nich je možnost zapůjčení loďky. U tohoto jezera je půlkruhová kolonáda a před ní se tyčí socha Alfonse XII. na koni. U hlavního vchodu na náměstí Plaza de la Independencia stojí bývalá městská brána Puerta de Alcalá.

        Ze stanice metra Retiro (linka č. 2 – červená), která je blízko hlavního vchodu do parku, jsme popojeli 4 stanice do stanice Ventas (přestupní linek č. 2 a 5 – červená a sv. zelená). U této stanice je jedna z nejkrásnějších býčích arén ve Španělsku – aréna Las Ventas (Plaza de Toros de Las Ventas). Aréna má kapacitu 25 000 sedících diváků a ceny lístků na zápas se liší i podle toho, jestli jsou místa ve stínu nebo na slunci. V roce 1996 v aréně vystoupila australská rocková skupina AC/DC a v roce 2008 zde hrál španělský tenista Rafael Nadal semifinále v Davisově poháru proti Spojeným státům.

        Poslední zastávkou byla televizní věž Torre Espaňa (stanice metra O´Donnel, šedá linka č. 6). Mysleli jsme si, že věž slouží i jako vyhlídková, ale není tomu tak.

        Poté jsme již odjeli na letiště. Dokonce jsme při výstupu z metra použili dvoudenní lístek, který jsme měli zakoupený, a bez problémů nás pustil přes turnikety. Nemuseli jsme tedy platit žádnou letištní přirážku, jak bývá někde zvykem. Letadlo zpoždění nemělo a tak jsme v 20:25 opustili Madrid v Airbusu A320-200 (reg. HA-LPJ). V Praze – Ruzyni jsme dosedli po 2 hodinách a 20 minutách letu v 22:45.

Bývalá městská brána Puerta de Alcalá u parku Parque del Retiro    Býčí aréna Las Ventas    Hala letiště Barajas

Více fotografií naleznete v galerii, foto stadionu Santiago Bernabéu

Mapa Madridu (*.jpg 1,9 MB)
Mapa linek metra (*.jpg 731 kB)
Mapa parku Parque del Retiro (*.jpg 1,42 MB)

Oficiální web Madridu: www.munimadrid.es

Další užitečné odkazy:

ZPĚT