ZPĚT

Anglie - Londýn

(10. - 12.3.2008)

        Londýn, hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska (zkráceně Velká Británie nebo Anglie). Londýn se nachází na jihovýchodě země a má více jak 7 500 000 obyvatel. V Anglii jezdí po levé straně vozovky a mají zde o 1 hodinu méně než u nás. POZOR! Používají zde jiný typ zásuvek pro elektronické spotřebiče než u nás!

Den první: 

        Do Londýna jsme letěli se společností Ryanair (zpáteční letenka pro jednu osobu 736,- vč. poplatků), která létá z brněnského letiště v Tuřanech, proto jsme museli ještě vyřešit cestu do Brna. Většinu by ihned napadlo použít žluté autobusy Student Agency, ale to bychom nebyli my, abychom i při této cestě nevyužili možnost levné dopravy, a proto jsme zvolili společnost Asiana (letuska.cz, superletuska.cz a megabus.cz), kde nás jedna jízdenka na portále megabus.cz vyšla na 20,- (dá se sehnat i za 1,-).

        Letadlo mělo sice odlet naplánován až na pátou hodinu odpolední, ale jelikož jsme jeli po dálnici D1 (kde jsou časté dopravní nehody a zácpy) a chtěli si prohlédnout Brno, vyrazili jsme již v 9:00 z autobusového nádraží Praha – Florenc. V autobuse sice nedávají teplý nápoj a noviny zdarma jako ve Student Agency, ale při porovnání ceny jízdenky 200,- (Student agency) a 20,- (Megabus), tento servis oželím. Cesta byla plynulá a za 2,5 hodiny jsme dorazili do Brna na hlavní vlakové nádraží, kde nás vítalo slunečné počasí.

Nám. Svobody v Brně    Hrad Špilberk    Brněnské letiště Tuřany Odletová hala letiště    Boeing 747-400

        Z nádraží jsme se odebrali rovnou na nám. Svobody, kde jsme si v restauraci Tramín dali menu za lidových 65,-. Po obědě jsme ještě vyrazili na hrad Špilberk a poté následovala cesta zpět k vlakovému nádraží, odkud jezdí každou půl hodinu autobus č. 76 na letiště Tuřany. Na letiště jsme dorazili asi po půl hodině jízdy. Do této chvíle probíhalo vše podle plánu až do doby, než se na informační tabuli s naším letem objevil nápis „DELAYED" (=zpoždění). V tu chvíli se nám zhroutil náš plán, protože jsme měli v Londýně rezervovaná místa v autobuse na cestu z letiště do města. I přesto, že jsme měli objednaný autobus s dostatečnou časovou rezervou, neměli jsme šanci ho stihnout, protože zpoždění letadla bylo téměř dvouhodinové. Zpoždění bylo způsobeno špatným počasím v Londýně.

        Nakonec jsme tedy odletěli místo v 17:05 až v 19:05 a po asi dvou hodinovém letu jsme přistáli na Londýnském letišti Stansted, které se nachází 1,5 hodiny cesty autobusem severovýchodně od Londýna. Řidič autobusu byl naštěstí shovívavý a vzal nás i přesto, že jsme měli jízdenky na jiný čas. Autobus má konečnou zastávku na autobusovém nádraží Victoria Coach Station, které sousedí s vlakovým nádražím British Rail Victoria. Nedaleko nádraží se nachází hotel Hanover**, ve kterém jsme byli ubytováni (dvě noci se dvěma snídaněmi za cca 44 £/os.). Vyčerpáni po náročném cestování a čekání jsme se ubytovali okolo půl jedenácté večer jejich času. První den jsme měli v nohách 11,4 km pěší chůze. 

Den druhý: 

        Po probuzení jsem vyšel na balkon nafotit výhled z hotelu a v tu chvíli mi nad hlavou přeletěl Boeing 747-400. Jak jsme viděli později, létalo jich za den kolem hotelu mnohem víc. I přesto, že létaly kousek od hotelu, nebyly vůbec slyšet. Pak jsme zašli na dobrou snídaní, mohli jsme si vybrat mezi anglickou (English breakfast) nebo klasickou (Continetal breakfast). Anglická se skládá z fazolí, slaniny, vajíčka a párku (klobása) a klasická byla z toastového chleba s marmeládou, samozřejmě nechyběly ani kukuřičné vločky (Corn Flakes).

        Po snídani jsme vyrazili rovnou cestu na vyhlídkové kolo – Londýnské oko (London Eye), na které jsme měli objednané lístky přes internet na půl jedenáctou. Lístky přes internet byly samozřejmě levnější, než kdybychom je zakoupili na místě a také je doporučeno objednat lístky předem kvůli možným frontám.

Hotel Hanover    Londýnské oko    Westminster Cathedral    Westminster Abbey (opatsví)    Parlament + Big Ben

        K Londýnskému oku jsme šli z hotelu okolo vlakového nádraží British Rail Victoria a dále po ulici Victoria Street ústící u Big Benu, který je součástí budovy parlamentu (Houses of Parliament). Cestou jsme minuli Westminsterskou katedrálu (Westminster Cathedral), velitelství metropolitní policie New Scotland Yard a Westminsterské opatsví (Westminster Abbey). Od Big Benu stačilo pouze přejít most Westminster Bridge a už jsme byly u Londýnského oka. K „oku“ jsme dorazili chvíli před desátou hodinou. Rezervaci jsme měli sice až na 10:30, ale v pokladně nám dali lístky již na první jízdu, tedy v 10:00. Z kola je díky jeho výšce 135 m krásný výhled na celý Londýn, kolo se při nastupování a vystupování nezastavuje, protože jede tak pomalu, že to není ani potřeba. Jedna otočka kolu trvá cca 30 minut.

        Od kola jsme se vrátili k Big Benu, odkud jsme šli ulicí Parliament Street k náměstí Trafalgar Square. Kolmo na ulici Parliament Street se nachází jedna z nejznámějších adres na světě – Downing Street č. 10, již od roku 1735 sídlo a kancelář Britského premiéra. Na náměstí Trafalgar Square je dominantou kromě fontán a čtyř bronzových soch lvů, také 52 metrů vysoký sloup se sochou admirála Nelsona. Přímo na náměstí je vchod do stanice metra Charing Cross, kde jsme poprvé využili služeb místní MHD. Zakoupili jsme si celodenní lístek za 5,30 £/os. na 2 pásma. Lístek jsme zakoupili v automatu pomocí kreditní karty, kde stačilo pouze vybrat druh lístku, vložit kartu, naťukat PIN kód a bylo hotovo. Nákup lístku nám nedobrovolně zpestřil místní feťák, na kterého se v jednu chvíli sesypalo 8 policistů. Dostal policejní pouta a byl podroben osobní prohlídce, a poté odveden na policejní stanici.

Zadržení pachatele    Zadržení pachatele

        Ze stanice Charing Cross jsme měli namířeno do stanice Tower Hill, kde se nachází hrad Tower. Lístky na Tower jsme měli také objednané přes internet, takže nám nic nebránilo v návštěvě. V Toweru jsou kromě expozice brnění a různých starodávných zbraní také k nahlédnutí královské korunovační klenoty. Na druhém břehu od Toweru kotví křižník z druhé světové války HMS Belfast, který dnes slouží jako muzeum a v těsné blízkosti u Toweru stojí nádherný most v gotickém slohu Tower Bridge, do kterého je možný vstup za poplatek 6 £. Před Towerem se také nachází nová moderní budova londýnské radnice.

Downing street 10    Trafalgar Square    Pevnost Tower ( The Tower of London) Moderní budova Londýnské radnice    Bitevní křižník HMS Belfast

        Po prohlídce Toweru a okolí jsme vyrazili do muzea voskových figurín Madame Tussauds. Muzeum se nachází u stanice metra Baker Street, vedle které je také muzeum detektiva Sherlocka Holmese. Do muzea Madame Tussauds jsme měli také rezervované lístky přes internet, takže po vyzvednutí lístku na pokladně nám nic nebránilo v „klidné“ prohlídce. Klidná prohlídka bohužel skončila ihned na začátku expozice, kde se nahromadila skupina uřvaných italských pubertálních dívek, které při pohledu na Toma Cruise nebo Brada Pitta šílely, ale asi jim nedošlo, že to byly pouze voskové figuríny. Dále už měla prohlídka hladký průběh. Expozice je rozdělena do různých skupin: herci a herečky, postavy a herci z pohádek, osobnosti ze sportu, královská rodina, vědci, hvězdy hudebního nebe a politické osobnosti. Po prohlídce této části následuje hororová část, něco jako strašidelný hrad, která je rozdělena na dvě části. První část je v rámci vstupného a v druhé se za příplatek 3 £ můžete bát víc. Po této části následuje ještě projížďka ve vláčku ve tvaru anglických taxíků, kde je cestou mapována historie Londýna a v poslední části je promítán zábavný kreslený filmeček na strop  (podobné jako v planetáriu v Praze).

        Po prohlídce muzea jsme zašli na jedno z typických anglických jídel Fish and Chips (smažená ryba s hranolky). Zvolili jsme restauraci přímo naproti muzeu Sherlocka Holmese, kde stála ryba přijatelných 4,50 £. Po dobré večeři jsme se rozhodli ještě navštívit prohlídku Tower Bridge, ale bohužel jsme přišli půl hodiny po zavírací době. A vzhledem k tomu, že se začalo stmívat, rozhodli jsme se navštívit nasvícený Piccadilly Circus, kde se v roce 1890 poprvé objevily světelné nápisy. Poté jsme ještě udělali zastávku u osvětleného Big Benu a odtud jsme pěšky zamířili k Buckinghamskému paláci (Buckingham Palace) a dále jsme autobusem odjeli k nejslavnějšímu obchodnímu domu na světě Harrods, který je v noci osvícen téměř 12 000 žárovkami. Harrods se stal naší poslední zastávkou. Pro cestu zpět do hotelu jsme konečně využili služeb slavného londýnského autobusu doubledecker (patrový červený autobus). Tento den jsme nachodili cca 22,5 km. 

Tower Bridge    Muzeum Sherlocka Holmese    Piccadilly Circus Buckinghamský palác    Obchodní dům Harrods

Den třetí: 

        Vzhledem k tomu, že letadlo mělo odlet naplánován na 13:40, měli jsme objednané lístky na autobus již na 10:30, takže nám nezbylo moc času na delší prohlídku města. Prošli jsme tedy jen blízké okolí British Rail Victoria. V budově vlakového nádraží se nachází obchodní centrum, kde nechybí kromě McDonald's a dalších fast foodů, také obchod s potravinami, butiky a obchody se suvenýry. Levné pohledy za 0,10 £ jsme nakoupili naproti nádraží po průchodu malou pasáží u novinového stánku.

        Ještě jsme chtěli vyzkoušet, jestli nám platí lístky na metro a tak jsme zašli do vestibulu stanice Victoria. Tam nás ale čekalo překvapení, dopravní špička (pravá, "Londýnská"!), všude byla spousta lidí a pracovníci metra ani nepouštěli cestující přes turnikety, aby se neumlátili na eskalátorech nebo na nástupišti. Takže jsme neměli šanci lístky vyzkoušet a odebrali jsme se tedy čekat na autobus. Autobus odjel na čas a asi za hodinu a čtvrt jsme byli na letišti. Cestou na letiště mě překvapilo, že na dálnici nemají vůbec žádné reklamní billboardy, na rozdíl od České republiky, kde jich jsou na dálnicích stovky.

        Na jednom z nejhlídanějších letišt jsem po tolika absolvovaných letech udělal školáckou chybu. Poslal jsem do rentgenu batoh, ve kterém byla i láhev s vodou. Poté jsem začal pískat v bezpečnostním rámu i přesto, že jsem nikdy nepískal. A pak to začalo, musel jsem rozpažit, následovala osobní ruční prohlídka, prohlídka obsahu baťohu, dokonce i fotoaparát mi odnesli na nějakou důkladnější kontrolu. Vše proběhlo sice přísně, ale korektně. Tečkou v této nejopatrnější evropské zemi byl speciální rentgen na boty.

        Dál už vše probíhalo hladce, letadlo nemělo zpoždění a tak jsme ve 13:40 opustili letiště. Po příletu jsme si v Brně u vlakového nádraží dali ještě u Číňanů večeři a poté jsme šli na vlak, který jsme zvolili pro zpáteční cestu. Vlak odjížděl ve 20:00 a jelikož to byl rychlík, který stavěl pouze v Pardubicích, tak jsme byli v Praze na Hlavním nádraží v deset hodin večer. Cesta to byla velmi pohodlná, protože byl vlak poloprázdný, a tak jsme si mohli zabrat kupé jenom pro sebe.

        Výlet to byl krásný, ale jeden den na prohlídku Londýna opravdu nestačí.

Doubledecker    Londýnské taxi

Více fotografií naleznete v galerii

Oficiální web Londýna: www.visitlondon.com

Další užitečné odkazy:

ZPĚT