ZPĚT

Malajsie – Kuala Lumpur II

(22. - 24.2.2011)

        Malajsie je volená federativní konstituční monarchie v jihovýchodní Asii, rozkládající se na jihu Malajského poloostrova a na severu ostrova Borneo. Jejími sousedy jsou Indonésie, Brunej, Singapur a Thajsko. V Malajsii žije přes 27 miliónů obyvatel, převážně Malajci (50%), Číňané (30%), Indové (9%) a další domorodé národy. Úředním jazykem je malajština a silné zastoupení tady má i angličtina.

        V Malajsii je oproti Praze +7 hodin a platí se zde malajsijským ringgitem (MYR nebo RM). Kurz v době našeho pobytu byl asi 1 RM = 5,80 Kč. V Malajsii jezdí vlevo a používají tady jiný typ elektrických zásuvek než v Evropě.

        Hlavním a zároveň největším městem je Kuala Lumpur (téměř 1,9 miliónu obyvatel). Sídlí zde parlament a je zde také oficiální sídlo prezidenta Istana Negara. Průměrné nejvyšší roční teploty jsou 32,4°C a nejnižší průměrné teploty jsou 23,2°C. V Kuala Lumpur jsou páté nejvyšší budovy světa – „dvojčata“ Petronas Twin Towers (452 metrů, 88 podlaží).

        Cestopis z této dovolené je pro přehlednost rozdělen do několika kategorií.

    1. Cesta do Kuala Lumpur
    2. Ubytování - hotel ZON
    3. Gastronomie
    4. Doprava v Kuala Lumpur
    5. Počasí
    6. Navštívená místa (památky)
    7. Orientační ceny v Kuala Lumpur
    8. Cesta z Kuala Lumpur do Hong Kongu
1. Cesta do Kuala Lumpur
Nahoru

        Do Kuala Lumpur jsme letěli z Milána resp. Říma se společností Saudi Arabian Airlines. O cestě do Milána si můžete přečíst v předchozím cestopise (Oleggio, Arona). Cena zpáteční letenky z Milána do Kuala Lumpur pro jednu osobu byla 10591 Kč, včetně všech poplatků. Z Říma jsme letěli malým Airbusem A320-200 (reg. HZ-ASE). Letadlo bylo upravené pro dálkové lety, takže zde byl dostatek místa pro nohy. Bohužel, velkým mínusem byla palubní zábava. Obrazovky nebyly zabudované v sedačkách cestujících, ale pouze výklopné u stropu letadla. Ovladače k obrazovkám a rádiu byly zabudované v područce sedačky a nešly vyndat. POZOR, může se vám stát, že vás do letadla nepustí v krátkých kalhotách, jak ženy, tak i muže a pozor také na odhalená ramena! Saudové jsou hodně věřící národ a toto striktně dodržují.

       

        Z Říma jsme odletěli v 14:43 a na letišti krále Khalida (King Khalid Airport) v Rijádu jsme přistáli v 18:53 našeho času (20:53 saudsko-arabského času), při venkovní teplotě 19°C. Na letišti jsme po předložení palubky na navazující let dostali zdarma občerstvení, které rozdává personál letiště v hale. Další let měl být v 0:20, ale bylo zpoždění, takže jsme Rijád opustili až v 1:03. Z Rijádu jsme odletěli v Boeingu 747-400 (reg. HZ-AIX). Hodně příjemné bylo, že nám společnost Saudi Arabian Airlines poslala poloprázdné letadlo, čímž si umazala dost ze svých mínusů. Takhle prázdným letadlem jsem ještě nikdy neletěl. Nestává se často, aby v tak velkém letadle měl každý cestující téměř jednu celou řadu pro sebe. V části, která je asi pro 120 cestujících, nás mohlo být tak 20. Zabral jsem si proto celou čtyřku sedaček uprostřed letadla, nafasoval klapky na oči, navečeřel jsem se a mohl jsem nerušeně spát.

   

        U takto velkých letadel mají Saudové v zadní části vybudovanou modlitebnu, kam se chodí během letu modlit, dokonce je tam i obrazovka, která vyznačuje směr k Mekce. Modlitba se ozve z reproduktorů před startem. Co mě ale nejvíc překvapilo, bylo to, že v některých filmech cenzurují ženám výstřih a nohy, pokud mají krátkou sukni nebo krátké kalhoty.

        V Kuala Lumpur jsme přistáli po 7 hodinovém letu v 8:05 saudsko-arabského času (13:05 malajského času). Venku nás přivítala slunečná obloha a teplota 31°C. Na letišti jsme nasedli na vlak KLIA Ekspres, který nás za 30 minut odvezl do stanice KL Sentral. Cena jízdenky pro jednu osobu byla 35 RM (asi 200 Kč). Lístky jsme měli zakoupené předem přes internet. Ve stanici KL Sentral jsme přestoupili na metro, odkud jsme za 1,60 RM (asi 9 Kč) odjeli do stanice KLCC. Odtud je to jenom kousek do hotelu ZON, ve kterém jsme byli ubytovaní.

   

2. Ubytování - hotel ZON
Nahoru

        Stejně jako při první návštěvě Kuala Lumpur jsme byli ubytovaní v Hotelu Zon, který se nachází v centru Kuala Lumpuru, asi 10 minut chůze od nejznámější stavby Malajsie – Petronas Twin Towers. Cena za jednu noc v apartmánu Deluxe Suite pro jednu osobu včetně snídaně vyšla na 105 RM (asi 631 Kč). Součástí apartmánu Deluxe Suite jsou 2 ložnice, každá s vlastní koupelnou, obývací pokoj, jídelní kout a vybavená kuchyň. V místnostech samozřejmě nechybí klimatizace. Na hotelu jsou k dispozici zdarma mapy města a počítače s připojením na internet.

       

        Součástí hotelu je i venkovní bazén s výhledem na Petronas Twin Towers. Dokonce i jedna část našeho apartmánu měla výhled na tyto krásné budovy. Ručníky do bazénu se půjčují v 1. patře proti podpisu.

        Snídaně v hotelu jsou opravdu hodnotné. Jsou formou švédských stolů a v nabídce byly toasty, vajíčka, párky, zelenina, ovoce, smažené nudle, rýže, polévka, čaj, káva, džus, kukuřičné lupínky atd..

   

        U hotelu je také mešita, ze které několikrát během dne muezzin svolává ke společné modlitbě, k Azánu. A když to rozbalí v 7 ráno, tak to je potom budíček.

3. Gastronomie
Nahoru

        Základem jídelníčku v Malajsii je samozřejmě rýže. Nejčastěji je podávaná s rybami, ale i s kuřecím a vepřovým masem. Druhým nejčastějším pokrmem jsou nudle. Existuje mnoho druhů, z nichž nejznámější jsou Bi Hoon (rýžové nudle), Kuay Teow (průsvitné široké nudle z rýže) a Mee (žluté nudle). Některá jídla mohou být dost pálivá (ostrá). Cenově jsou všechna jídla levnější než u nás v ČR. Oběd nebo večeře tady stojí běžně okolo 7 RM (asi 40 Kč) v obchodních centrech.

       

4. Doprava v Kuala Lumpur
Nahoru

Metro (RapidKL) – má dvě linky (Ampag Line - žlutá a Kelana Jaya Line - červená) a dostanete se s ním na všechny pro turisty důležité body. Cena jízdného je od 0,70 RM do 2,80 RM, podle počtu ujetých stanic. Lístky se kupují v automatech, kde si na dotykové obrazovce zvolíte cílovou stanici a podle toho se vám zobrazí cena jízdenky. Platit se dá jak mincemi, tak papírovými bankovkami. Jízdenka v cílové stanici zůstane v turniketu, tak se nelekněte, protože se točí stále dokola stejné lístky, kvůli šetření nákladů.

Taxi – cestování taxi je v Malajsii oproti naší zemi hodně levné. V Kuala Lumpur jezdí několik druhů taxi, které se liší podle ceny. Jednoduše řečeno, ošklivé starší taxi (červeno-bílé) za méně peněz a hezké nové taxi (modré a žluté) za více peněz. Místní taxi téměř nepoužívají a tak na vás budou neustále troubit, aby na sebe upozornili, jestli nechcete náhodou jet s nimi. Taxametr používají málokdy, a proto se na ceně většinou musíte domluvit předem. Smlouvat, smlouvat a smlouvat. Vždy se vás budou snažit natáhnout.

Například cesta modrým taxi od věží Petronas Twin Towers k jeskyni Batu Caves stála podle taxametru 89,20 RM (asi 517 Kč), včetně čekání u jeskyně.

Monorail (nadzemka) – má jednu linku a je o něco dražší než metro (RapidKL). Jízdenky stojí od 1,20 RM do 2,50 RM.

5. Počasí
Nahoru

        V Malajsii je tropické klima. Počasí v tuto roční dobu (leden až březen), je opravdu teplé a je zde velká vlhkost. Teplota přes den byla okolo 30°C. Při první návštěvě Kuala Lumpur jsem psal, že zde prakticky neprší, ale letos jsme tady byli téměř o měsíc později a občas tady sprchlo. Neprší nijak dlouho, ale o to vydatněji. Přižene se velký slejvák, který trvá pár minut a za dalších pár minut je sucho. Období dešťů je zejména na východním pobřeží země, a to od listopadu do ledna. I tak jsme si sluníčka užili dostatek. Také mi připadalo, že počasí bylo o něco příjemnější než při první návštěvě Kauala Lumpur. Dalo se více chodit venku, aniž by člověk umíral příliš velkým vedrem a velkou vlhkostí.

6. Navštívená místa (památky)
Nahoru

Petronas Twin Towers – stanice metra (Rapid KL) KLCC, linka Kelana Jaya Line. Vstup na most (Skybridge) mezi budovami již není přístupný zdarma. Platí se vstupné 10 RM (asi 58 Kč) na samotný most a nebo 40 RM (asi 230 Kč) na most a nově i vyhlídku v 86. patře jedné z věží. Děti do 12-ti let platí 3 RM (asi 17 Kč) respektive 20 RM (asi 116 Kč). Lístky je lepší zakoupit předem na určený čas. Most je ve výšce 170 metrů, vyhlídka je v 86. patře a budovy samotné jsou vysoké 452 metrů.

       

Otevřeno je každý den od 9:00 do 19:00 hodin mimo pondělí a v pátek mají od 13:00 do 14:30 pauzu určenou pro modlitbu.

Po vstupu kouknete na reklamní video o vzniku budov a poté vyjedete výtahem na most, kde budete deset minut a pak zase dolů nebo dále na vyhlídku v 86. patře.

Součástí Petronas Twin Towers je i velké obchodní centrum Suria KLCC se spoustou obchodů a restaurací.

Kuala Lumpur Tower (Menara Kuala Lumpur) – stanice metra (Rapid KL) Dang Wangi, linka Kelana Jaya Line nebo stanice nadzemky (Monorail) Bukit Nanas. Nejlepší je to ale asi pěšky od Petronas Twin Towers. Pod úpatím kopce vozí k věži zdarma minibus. Otevřeno je denně od 9:30 do 21:30 hodin. Cena vstupného pro dospělou osobu je 38 RM (asi 220 Kč) a pro děti 28 RM (asi 162 Kč). V ceně vstupného byla i vstupenka do mini ZOO (jsou tam hadi, želvy, opice a slepice).

       

Věž samotná je vysoká 421 metrů a vyhlídka se nachází ve výšce 276 metrů. KL Tower je pátá nejvyšší telekomunikační věž na světě.

Jeskyně Batu (Batu Caves) – jeskyně jsou vzdálené asi 13 kilometrů od Kuala Lumpur. K jeskyni jsme jeli taxi od věží Petronas Twin Towers. U stolku před věžemi jsme zaplatili poplatek 2 RM (asi 12 Kč) a poté jsme si vzali modré taxi. Taxikář jel podle taxametru a cesta tam vyšla na 35,80 RM (asi 208 Kč). U jeskyní na nás počkal a poté nás odvezl zpět k Petronas Twin Towers. Prohlídka jeskyně nám trvala 45 minut. Čekání taxi stálo 22,20 RM (asi 129 Kč) a cesta zpět 31,20 RM (asi 180 Kč). Celkem tedy 89,20 RM (asi 517 Kč).

       

Nahoru do jeskyní se dostanete po 272 schodech, na kterých potkáte desítky opic. Pod schody na první podhled zaujme téměř 43 metrů vysoká pozlacená socha hinduistického boha Murugan (nejmladší Šivův syn, bůh války a vítězství Subramaniam, též Muruga či Murugan). Minulý rok jsme byli v jeskyni po oslavě hinduistického festivalu Thaipusam (přelom ledna a února), takže byl všude nepořádek a v jeskyni docela zatuchlo. Tohoto svátku se totiž účastní každoročně statisíce věřících. Letos jsme tam byli déle po skončení svátku, takže byla jeskyně o poznání čistější. V okolí jeskyň je také spousta stánků se suvenýry a jídlem.

Central Market – stanice metra (Rapid KL) Pasar Seni, linka Kelana Jaya Line. Central Market je velké klimatizované obchodní centrum. Zde se dají levně nakoupit suvenýry. V Central Marketu je také spousta levných restaurací. U pití tady mají dvoje ceny a to cenu s ledem a bez ledu.

Tato další místa jsme letos nenavštívili, ale určitě stojí za to je vidět:

China Town – stanice metra (Rapid KL) Pasar Seni, linka Kelana Jaya Line. China Down se rozprostírá v okolí Central Marketu. V zástavbě ne příliš krásných domů se občas objeví malý čínský chrám.

Hlavní železniční nádraží – stanice metra (Rapid KL) Pasar Seni, linka Kelana Jaya Line. Nádraží má krásnou fasádu, která vypadá jako indický palác.

Národní mešita (Masjid Negara) – stanice metra (Rapid KL) Pasar Seni, linka Kelana Jaya Line. Největší mešita v Kuala Lumpur s modrou střechou a 73 metrů vysokým minaretem.

Obří mořské akvárium (Aquaria KLCC) – stanice metra (Rapid KL) KLCC, linka Kelana Jaya Line. Akvárium je za budovami Petronas Twin Towers v kongresovém centru (Kuala Lumpur Convention Center). Vstupné pro dospělou osobu 45 RM (asi 261 Kč), děti (3 – 12 let) 35 RM (asi 203) a děti do tří let zdarma. Otevřeno je denně od 11:00 do 20:00 hodin (poslední možný vstup je v 19:00). Největší atrakcí je 90 metrový podmořský tunel a krmení ryb, které se koná 4x denně. Každé pondělí, středu a sobotu je v 15:00 krmení žraloků.

Náměstí nezávislosti (Medan Merdeka) – stanice metra (Rapid KL) Pasar Seni, linka Kelana Jaya Line. Velké náměstí, kde na první pohled zaujme téměř 100 metrů vysoký sloup s malajskou vlajkou.

7. Orientační ceny v Kuala Lumpuru
Nahoru

        V Malajsii je obecně hodně levně. Teplé jídlo v restauraci (Food Arena v Suria KLCC – Petronas Twin Towers) tady stojí okolo 6 RM (asi 35 Kč), ale i 12 RM a pití okolo 2,50 RM (asi 15 Kč). Ceny v obchodech jsou také nízké, jen dovozové zboží bývá o dost dražší. Neplatí to ale o limonádách typu Coca Cola, které se většinou stáčejí v dané zemi, kde se prodávají a tak jsou zde skoro za poloviční cenu než u nás v ČR. Někdy záleží na druhu Coca-Coly, takže light může mít jinou cenu než normální Coca-Cola a než například vanilková. Kurz v době našeho pobytu byl asi 1 RM = 5,80 Kč. Někde je samozřejmostí smlouvání o ceně, například v Central Marketu nebo s některými taxikáři.

Příklady cen:

Název zboží
Cena
Místo nákupu
Zmrzlina McFlurry
3,85 RM
McDonald´s
Vanilková Coca-Cola 500 ml
1,99 RM
Potraviny v Suria KLCC
v Petronas Twin Towers
Strepsil (medové) 24 tablet
8,99 RM
Potraviny v Suria KLCC
v Petronas Twin Towers
Vanilková Coca-Cola 1,5 litru
2,49 RM
Potraviny v Suria KLCC
v Petronas Twin Towers
Koblihy (donut) 6 ks
6,99 RM
Potraviny v Suria KLCC
v Petronas Twin Towers
Oběd
6,30 RM
Central Market
Večeře
6,90 RM
Food Arena v Suria KLCC
Láhev vody 500 ml
1,20 RM
Obchod v metru
Láhev vody 500 ml
2 RM
Jeskyně Batu

8. Cesta z Kuala Lumpur do Hong Kongu
Nahoru

        Po odhlášení z hotelu jsme šli pěšky na metro do obchodního centra Suria KLCC (Petronas Twin Tower). Metrem jsme dojeli za 1,60 RM (asi 9 Kč) do stanice KL Sentral (červená linka), odkud jezdí na letiště k terminálu LCCT autobus spol. AirAsia. Z KL Sentral jezdí ještě jedna společnost, ale my jsme si vybrali autobus AirAsia. Jízdenka pro jednu osobu stojí 9 RM (asi 52 Kč) a cesta trvá asi hodinu.

        Z letiště v Kuala Lumpur jsme odletěli v Airbusu A320-200 (reg. 9M-AFD) spol. AirAsia v 13:34 a na letišti v Hongkongu jsme přistáli po 3 hodinách a 20 minutách letu v 16:54 (stejné časové pásmo jako Malajsie). Cena zpáteční letenky byla 350 RM (asi 2030 Kč), včetně všech poplatků a objednaného občerstvení.

Více fotografií naleznete v galerii

Mapa Kauala Lumpur (*.jpg 988 kB)
Příletová karta (přední strana) (*.jpg 108 kB)
Příletová karta (zadní strana) (*.jpg 74 kB)
Mapa nadzemní dráhy (Monorail) v Kauala Lumpur (*.jpg 110 kB)
Mapa nadzemní dráhy (Monorail) centrum KL (*.jpg 689 kB)
Mapa nadzemní dráhy (Monorail), celkový pohled (*.jpg 587 kB)

Další užitečné odkazy:

ZPĚT