ZPĚT

Slovensko - Košice

(8.9.2008)

        Košice jsou druhé největší město Slovenska, mají více jak 234 000 obyvatel. Košice leží ve východní části Slovenské republiky. Na Slovensku se ještě platí slovenskými korunami, ale to se od 1.1.2009 změní, kdy přijmou euro. Už teď mají ceny v obchodech jak v korunách, tak v eurech.

Jediný den v Košicích:

        Do Košic jsme odletěli v 6:30 s leteckou spol. SkyEurope. Cena zpáteční letenky pro jednu osobu včetně poplatků byla 555,-. Na letišti v Košicích jsme přistáli po necelé hodině letu. Letiště je ještě menší než v Brně, kromě jednoho baru zde nic jiného prakticky není. V předpovědi hlásili přeháňky a bohužel se to vyplnilo, již při čekání na autobus nás zastihla vydatná přeháňka. Z letiště jezdí do města autobus č. 23 nebo taxík za 250 Sk. Na autobus jsme museli čekat půl hodiny. Čekali jsme v hale, když tu se znenadání zjevil u bankomatu operní pěvec Štefan Margita (manžel Hany Zagorové), který měl namířeno do Prahy.

Letiště Košice   Štefan Margita   Chrám sv. Alžběty s kaplí sv. Michala

        Lístky u řidiče stojí 30 Sk, v automatu 20 Sk. Automat jsme na letišti nenašli, a proto jsme si zakoupili lístek u řidiče. Vystoupit jsme měli ve stanici Námestie osloboditeľov, ale vystoupit jsme zapomněli a tak jsme dojeli až do stanice Staničné námestie (vlakové a autobusové nádraží). Odtud jsme šli k Náměstí svobody. To je asi taky to jediné, co je v Košicích zajímavého k vidění. Už na začátku náměstí upoutá pozornost impozantní chrám sv. Alžběty. U chrámu je z jedné strany Kaple sv. Michala a z druhé Urbanova věž. Urbanova věž se nachází již na Hlavním nám., které navazuje na Náměstí Svobody. V parku u věže zaujme pozornost hrající fontána a zvonkohra, která hraje každou hodinu jinou melodii. Na náměstí stojí také Státní divadlo, za kterým je morový sloup se sousoším Immaculata, vedle sloupu se nachází Žebrákův dům, který má jednu z nejhezčích fasád na Hlavní ulici.

        Na náměstí je také spousta různých obchodů a restaurací. Dva obchody bych ale vyzdvihl. A těmi jsou dvě cukrárny Aida, jedna je u hrající fontány a druhá za Státním divadlem v budově bývalého Andrássyho paláce. V této cukrárně doporučuji dát si typický zákusek krémeš. Něco tak dobrého jsem již dlouho nejedl a stojí pouhých 21 Sk. Krémešů je několik druhů a složený je většinou z listového (nebo jiného) těsta na podkladu, pak je velká vrstva pudinku, vrstva šlehačky, zase těsto a na povrchu je buď pocukrovaný, nebo politý vrstvou čokolády. Kdo neochutná, neuvěří. Já jsem během návštěvy Košic ochutnal tři druhy krémešů (francouzský, šlehačkový a medový).

Krémeše v cukrárně Aida   Žebrákův dům   Jakabův palác

        Po tomto výborném gastronomickém zážitku jsme pokračovali dál Hlavní ulicí. V této ulici je také obchodní dům Tesco, kam jsme zašli nakoupit. Ceny jsou podobné jako u nás. Po nákupu v Tescu se bohužel rozpršelo a pršelo nám celou cestu až na autobusové nádraží. Cestou jsme prošli okolo nádherné budovy - Jakabův palác. Vedle autobusového nádraží je jídelna, kde jsme si dali oběd, menu za 99 Sk (polévka, hlavní jídlo a zákusek). Výběr byl ze tří jídel. Po obědě jsme se rozhodli, že navštívíme zoologickou zahradu, protože z Košic jsme už všechno viděli a odlet byl ještě daleko. Od cesty nás neodradilo ani to, že stále trochu poprchávalo. A dobře jsme udělali, protože během cesty do ZOO přestalo pršet úplně.

        Do ZOO jezdí ze Staničného náměstí autobus č. 29. ZOO je vzdálená od Košic asi 10 km (obec Kavečany), ale pořád se nachází v prvním pásmu, proto stačí lístek za 17 Sk. ZOO je konečná stanice autobusu, ale ne všechny tam jezdí. Cesta trvá asi půl hodiny. Vstupné do ZOO je pro dospělou osobu 50 Sk. V ZOO kromě nás, dalších pěti návštěvníků a zvířat nikdo jiný nebyl. ZOO je jedna z nejrozsáhlejších v Evropě. Prohlídka nám trvala asi hodinu a půl.

        Po návratu ze ZOO dokonce vysvitlo sluníčko a vydrželo svítit až do odjezdu na letiště. Ještě jednou jsme zašli na Náměstí svobody a do Tesca nakoupit si něco k jídlu. Pak už jsme odešli na autobus na letiště. Po příjezdu na letiště se spustil liják, ale to už nám bylo jedno, protože jsme byly schovaní v odletové hale. V odletové hale je k dispozici zdarma internet a malá vyhlídková věž. Z Košic jsme odletěli ve 20:45.

Státní divadlo   Medvěd hnědý v košické ZOO    Lvice v košické ZOO

Více fotografií naleznete v galerii, foto ze ZOO

Oficiální web Košic: www.kosice.sk

Další užitečné odkazy:

ZPĚT