ZPĚT

Dánsko - Kodaň

(30. - 31.7.2008)

        Kodaň, hlavní město Dánska, nachází se na východním pobřeží ostrova Sjælland. Má asi půl milionu obyvatel. Sídlí zde královna. Jedni z nejznámějších obyvatel Kodaně byli spisovatel, pohádkář Hans Christian Andersen a astronom Tycho Brahe, který zde studoval. Kodaň je spojena mostem se švédským městem Malmö. Oficiální měnou v Dánsku je dánská koruna (DKK).

Den první: 

        Do Kodaně jsme letěli opět s „naší“, již téměř domácí leteckou spol. SkyEurope. Cena zpáteční letenky pro jednu osobu včetně poplatků byla 1854 Kč. Naše letadlo odletělo na čas v 10:50 a na kodaňském letišti Kastrup jsme přistáli okolo dvanácté hodiny. Do města jsme se rozhodli jet plně automatickým metrem (vlaky jezdí bez řidiče). Lístky jsme zakoupili v automatu, který byl hned před stanicí. I když si s automatem člověk neví rady, tak je tam pracovník, který se zakoupením lístku pomůže. Lístky jsou poměrně drahé, ostatně jako většina věcí a služeb v Dánsku. Lístek za 30 DKK platí hodinu a půl a je na tři zóny.

Automatické metro    Hotel Cabinn Scandinavia    Radnice    Socha Hanse Christiana Andersena    Pěší zóna Strogat

        Metrem jsme dojeli až do stanice Forum, od které to byl kousek do našeho hotelu Cabinn Scandinavia (ulice Vodroffsvej). Hotel je velký, ale pokoje má malé, něco jako kajuty na lodi, jeden vedle druhého. Ale vybavené jsou slušně, koupelna s WC, TV a rychlovarná konvice. V pokojích jsou až třípatrové postele, kdy ten nejvýš spící leží na posteli nade dveřmi. Noc pro jednoho se snídaní vyšla na 286,25 DKK. Po vybalení jsme se vydali do města. Do centra jsme to měli jen pár minut pěší chůze. Ulicí H.C. Andersens Boulevard jsme se dostali až na radniční náměstí (City Hall Square), na kterém je krásná budova radnice. Radnice byla naší první zastávkou. Nad hlavním vchodem se tyčí pozlacená socha zakladatele města, roskildského biskupa Absalona v nadživotní velikosti. Dále jsme si prohlédli vnitřní prostory včetně dvorku uprostřed budovy, kde je možnost klidného posezení u kašny. Pokud přijdete ve správnou hodinu, můžete zajít i na 106 metrů vysokou radniční věž. My jsme to štěstí neměli, protože mají otevřeno pouze v 10, 12 a 14 hodin. Vedle radnice je socha Hanse Christiana Andersena.

        Po prohlídce jsme se vydali na nejdelší pěší zónu v Evropě – Stroget, která je tvořena třemi ulicemi. Začíná u Radnice a končí až na náměstí Kongens Nytorv. V této ulici naleznete všechny možné obchody (se suvenýry, potraviny, fast foody, butiky atd.). Ale na naše poměry je zde opravdu draho, někteří obchodníci chtějí za jednu pohlednici i 10 DKK (přes 30 Kč!!!). Ihned z kraje ulice od radnice je obchod se suvenýry, kde mají pohlednice za 3 DKK. My jsme celou ulici neprošli, protože jsme odbočili k zámku Christiansborg. Zámek dnes slouží vládě a královské rodině, která zde přijímá oficiální návštěvy. Od zámku jsme pokračovali kolem budovy kodaňské burzy (Borsen), ke kostelu Vor Frelsers Kiele (Church of Our Saviour). Na věži kostela se dá vystoupat až téměř ke špičce po venkovním točitém schodišti. Bohužel k naší smůle byla věž taky zavřená. Tentokrát kvůli rekonstrukci.

        Čas se blížil k páté hodině a tak jsme pomalu vyrazili k hlavnímu bodu dne. A tím byl zábavní park Tivoli, nejstarší zábavní park v Evropě. Cestou k parku jsme ještě minuli budovu národního muzea (National Museum). K bráně do parku jsme dorazili těsně před pátou hodinou. Vstupné je 85 DKK (45 DKK děti 3-11 roků) + Multi-ride ticket 200 DKK (160 DKK děti 3-11 roků). Multi-ride ticket opravňuje k volnému vstupu na atrakce v parku (horské dráhy, kolotoče, volný pád,…). Může se zaplatit pouze vstup, a poté jednotlivé atrakce za hotové, ale to se nevyplatí pokud chcete navštívit všechny atrakce. U všech atrakcí se samozřejmě tvoří delší fronty, protože většina návštěvníků má multi-ride ticket, ale postupuje se docela rychle. Nejdéle jsme čekali asi 10 – 15 minut (podle atrakce). U vstupu, po zakoupení vstupenky, dostanete plánek parku. V parku je i dostatek WC (zdarma) a stánků s občerstvením, ale ceny zase poněkud vyšší - hamburger, hranolky a 3 dl limonády 59 DKK!!!. Pozor: za plastový kelímek od nápoje si účtují 5 DKK zálohu. Kelímky se potom vracejí v automatu (v plánku označené symbolem kelímku - Refundable Cup Automats), kterých je v parku několik. Neznalí kelímky vyhazují do košů a znalí místní je pak vybírají a vracejí – snadný přístup k penězům.

Zámek Christiansborg    Burza    Kostel Vor Frelsers Kiele    Národní museum    Přístav Nyhavn

        Jako první atrakci jsme navštívili horskou dráhu The Demon se třemi loopingy (tu jsme si dali dvakrát po sobě), pak následoval The Flying Trunk – jízda ve vozíku s vyprávěním o Andersenových pohádkách v dánštině nebo angličtině. Dále The Bumber Cars – autodrom, The Star Flyer – obří 80 metrů vysoký řetízkový kolotoč (nelze si na něj vzít fotoaparát ani mobil, dají se schovat do skříňky u atrakce), The Odin Expres – vláček (mini horská dráha), The Fun House – dům spíš pro děti (skluzavky, pohyblivé schodiště a chodníky, provazové mosty,…), The Roller-Coaster – dřevěná horská dráha (nejstarší v Evropě, na té jsme byli také dvakrát), The Mine – samo plující lodičky, The Golden Tower – volný pád asi ze 60 m, The Dragon – točí se dokola a sedačky se ještě točí o 360º (dopředu i dozadu, taky jsme byli 2x), The Classic Carousel – typický dětský kolotoč s dřevěnými zvířaty, The Monsoon – velká houpačka, The Camel Trail – vláček, The Blue Sapphire – mini dětské ruské kolo. A nakonec jsme si pro velký úspěch, dali do třetice „démonskou“ horskou dráhu. Z parku jsme odešli chvíli po jedenácté hodině večerní. Tento den jsme nachodili 13 km.

Den druhý: 

        Po snídani jsme si zabalili věci a hotel jsme opustili okolo desáté hodiny. Času už moc nezbývalo, protože letadlo mělo odlet ve 12:50. V plánu jsme ještě měli navštívit přístav Nyhavn, královský palác Amalienborg a samozřejmě sochu Malé mořské víly (The Little Mermaid). Metrem jsme se svezli do stanice Kongens Nytorv. Kongens Nytrov je největší kodaňské náměstí, které přímo sousedí se známým kodaňským přístavem Nyhavn. Na náměstí stojí také budova národního divadla. V malebném přístavu je několik desítek různě barevných domů. Tyto domy jsou kopie původních, které tam kdysi stávaly. Z přístavu Nyhavn jsme pokračovali ke královskému paláci Amalienborg. U paláce drží stráž královská garda. My jsme měli štěstí shlédnout výměnu stráží.

        Odtud nás čekal ještě kus cesty k soše malé mořské víly. Cestou jsme prošli okolo „volské“ fontány (Gefion Fountain), která zobrazuje matku se svými dětmi proměněnými ve voly. Socha malé mořské víly je vidět už z dálky díky shluku turistů, kteří se na ni přišli podívat. U sochy si samozřejmě můžete zakoupit její zmenšeninu nebo předměty s jejím vyobrazením. Rychle jsme ještě udělali pár fotek a poté jsme spěchali na metro a na letiště.

        Pěšky jsme se vrátili zpět až k náměstí Kongens Nytorv, kde jsme nastoupili do metra. Z metra jsme ale bohužel museli vystoupit již po dvou zastávkách, protože metro nemohlo pro nějaké problémy jet až na letiště. Už jsme se báli, že nestihneme odlet, ale pracovník metra nás ujistil, že vlak bude jezdit do deseti minut. Když už metro dorazilo, tak jsme si oddychli. Jenže po pár zastávkách jsme opět z vlaku museli vystoupit. Takže zpoždění dalších pár minut. Po nastoupení do dalšího vlaku v této zastávce už vše proběhlo v pořádku. Na letiště jsme dorazili včas, odbavení a bezpečnostní kontrola proběhla bez komplikací. Ještě jsme stačili ve Free Shopu utratit poslední drobné koruny (koupili jsme si nejdražší sendviče v životě, jeden za 35 DKK) a pak už jsme mohli vyrazit k nástupní bráně (gate). Ta byla opět vzdálena ještě několik set metrů.

        Poslední menší zádrhel byl při nastupování do letadla. V „rukávu“, kterým se chodí do letadla nefungovala klimatizace, a tak pouštěli cestující po skupinkách, aby se netvořila fronta. Letadlo proto zaplňovali odzadu. Žádné další trable už naštěstí nenásledovaly, a tak jsme ve 12:50 mohli opustit letiště. Celý let byl z letadla krásný výhled, protože nebyla vůbec žádná oblačnost. V Praze jsme přistáli ve 14:10. A tím skončil náš dvoudenní výlet do Kodaně. Poslední den jsme nachodili 4,5 km.

Královský palác Amalienborg    Socha Malé mořské víly    Královská garda

Více fotografií naleznete v galerii, foto ze zábavního parku Tivoli

Mapa Kodaně (*.jpg 1,2 MB)

Oficiální web Kodaně: www.visitcopenhagen.com

Další užitečné odkazy:

ZPĚT