ZPĚT

Egypt - Hurghada

(24.10. - 1.11.2006)

        Egypt (Egyptská arabská republika) je země na severovýchodě Afriky. Jedna z nejlidnatějších afrických zemí, má asi 78 miliónů obyvatel. Protéká zde jedna z nejznámějších řek na světě – řeka Nil.

        Hurghada je největší turistické centrum u pobřeží Rudého moře. Žije v něm asi 40 000 obyvatel.

       Dovolená v Egyptě byla pro mě po dlouhých 8 letech dovolenou u moře a vůbec první dovolenou na jiném kontinentě než je Evropa (když teda nepočítám Kanárské ostrovy, které jsou téměř u Afriky). Do Egypta jsme letěli s dnes již zaniklou cestovní kanceláří I´M travelling. Cena zájezdu byla asi 15 tisíc korun za osm nocí v pěti hvězdičkovém komplexu Golden 5 City s All Inclusiv.

Hotel Golden 5 Paradise    Hotel Golden 5 Paradise    Hotel Golden 5 Paradise    Hlavní vchod hotelu Paradise Golden 5    Pokoj hotelu Paradise Golden 5

        Let do Hurghady trvá něco málo přes 4 hodiny. Z ruzyňského letiště jsme odletěli ve 2 hodiny ráno s leteckou společností ČSA a přistáli po 6 hodině ranní. Z letiště jsme měli připravený transport klimatizovaným autobusem, u kterého nás čekala naše delegátka (Markéta Čechová). Cesta k hotelu trvala asi 15 minut. V autobuse delegátka oznámila některým cestujícím mířícím do jiného hotelu, že kvůli jeho rekonstrukci budou ubytováni v komplexu Golden 5. A abychom jim my ostatní nezáviděli, tak nás ubytují ve stejném hotelu, tedy v hotelu Paradise Golden 5 (původně jsme měli být ubytováni v hotelu Club Golden 5). Po příjezdu na hotel jsme se usadili ve vestibulu, kde nám nabídli k pití studený nápoj a delegátka nám oznámila, že pokoje dostaneme do 12,00 hod. a že nás ještě v 9 hod. čeká první informační schůzka. Na recepci jsem si vyzvedli naše All Inclusiv náramky a poté jsme se šli projít po okolí. V 9 hodin nás čekala zmiňovaná informační schůzka, která byla docela ubíjející, protože potom, co jsme strávili přes 4 hodiny v letadle a moc toho nenaspali, se opravdu nedalo bedlivě vnímat, co říká. Po ubytování jsme se naobědvali a po obědě jsme již konečně mohli zajít k moři. Písčitá pláž byla vyhrazená pouze pro hotelové hosty. Už po pár metrech byly v moři k vidění korály a všudypřítomné barevné ryby.

        A tak to vypadalo téměř celý pobyt, jídlo, moře, jídlo, moře,… Díky All Inclusiv jsme si mohli vybírat ze čtyř restaurací a ještě nám byl k dispozici bar přímo na pláži a to nemluvím o minibaru na pokoji, takže o jídlo a pití nouze nebyla. Ještě musím podotknout, že voda z vodovodu není v Egyptě pitná ani po převaření a proto všudypřítomná voda zadarmo přijde vhod. My jsme si oblíbili restauraci v hotelu Diamond (Panorama restaurant), která vždy jídlem „přetékala“ a byl zde asi největší výběr. O množství a kráse nazdobeného jídla se můžete samozřejmě přesvědčit v galerii.

        Součástí hotelu je také několik obchodů se vším možným, diskotéka, internet a také tančící fontána. Fontána tančí a hraje každý den od 21,00 do 21,30 hodin. Po areálu komplexu jezdí také zdarma každých 45 minut vláček. Z hotelu Paradise je možné použít lanovku, která Vás dopraví na pláž (při příznivých povětrnostních podmínkách). Lanovka je pro handicapované zdarma, ostatní si musí jízdu zaplatit. Střecha na obou stranách hotelu Paradise slouží jako vyhlídková terasa, ze které je nádherný výhled na celý komplex a část Hurghady.

        Na jakékoliv schůzce s delegátkou byla možnost zakoupení fakultativních výletů. Jejich nabídku naleznete zde. My jsem zvolili dva výlety – do Luxoru (70 $, dolar stál tehdy ještě okolo 25 Kč) a výlet katamaránem (35 $).

        Výlet do Luxoru byl docela náročný, budíček brzy ráno a poté cesta klimatizovaným autobusem do Safagy. Takže v autobuse zima a venku vedro. Do Luxoru se jezdí pouze v pátek. Ve městě Safaga se ze všech autobusů utvoří konvoj, který kvůli bezpečnosti hlídají a doprovázejí vojáci a policisté. První zastávkou bylo odpočívadlo, kde se ihned po příjezdu na cestující „vrhají“ žebrající děti s velbloudy. Za každou fotku zvířete či pohlazení žádají bakšiš (spropitné, drobný peníz), ale spokojí se i se snídaňovými balíčky. První kulturní zastávkou bylo Údolí králů, pak následovala alabastrová dílna, chrám královny Hatšepsut, Memnonovy kolosy, plavba přes Nil, oběd, chrám v Karnaku a poslední zastávkou byla papyrusová dílna. V Údolí králů jsme za 55 L.E. (egyptská libra, asi 4 Kč/1 E.L.) mohli navštívit 3 různé hrobky dle vlastního výběru. My jsme navštívili hrobku Ramsese IX., Merenpthaha a Ramssese III. V alabastrové a papyrusové dílně byla možnost nákupu jejich výrobků. Po celou dobu výletu nás doprovázelo místy až nesnesitelné vedro. Do hotelu jsme se vrátili ve večerních hodinách a stihli jsme ještě pozdní večeři v hlavní restauraci, kde mají otevřeno až do 22 hodin.

Údolí králů - vchody do jednotlivých katakomb    Chrám královny Hatšepsut    Memnonovy kolosy - Amenhotep III.    Hlavní vstup do chrámu Karnak    Výrobna a prodejna papyrusových výrobků

        Druhý výlet, katamaránem, nebyl tak náročný jako výlet do Luxoru. Katamarán je loď, která má dva prosklené tubusy sloužící k pozorování mořského života. Po snídani na nás čekal před hotelem minibus, který nás odvezl do přístavu. Katamarán s námi odplul kus od pobřeží, kde jsme mohli pozorovat mořský život. Plavba trvala asi 2 hodiny.

        Poslední den pobytu jsme se "odhodlali" vyjít za brány hotelového komplexu, protože přímo u hotelu se nachází ulice se spoustou obchodů se suvenýry, vodními dýmkami a dalším různým zbožím. Samozřejmě se musíte předem obrnit trpělivostí, protože na Vás budou ze všech stran pokřikovat a nabízet různé zboží. Myslím si, že u obchodů v hotelu to bylo mnohem horší. V hotelových obchodech nemají totiž většinou ani cenovky, a tak donutí člověka, aby se zeptal a chytí ho do „pasti“.

        V den odletu jsme pokoj museli opustit do 8,15 hodin. Pak jsem nasedli do připraveného autobusu a odjeli na letiště. V 11,40 jsme odletěli z Hurghady a asi v 15,45 jsme přistáli na ruzyňském letišti. Teplotní rozdíl byl ohromný, přiletěli jsme z 30°C vedra do 4°C zimy. A tím definitivně skončila naše krátká, ale krásná dovolená v Egyptě.

Snídaně v Diamondu    Katamarán 

Více fotografií naleznete v galerii, foto z výletu do Luxoru, foto nazdobeného jídla, foto z výletu na katamaránu

Další informace o Egyptě si můžete stáhnout ZDE (*.pdf 2,8 MB) a nebo ve formátu *.jpg - 1,2,3,4,5,6

Další užitečné odkazy:

ZPĚT