Vietnam - Ho Chi Minh (Saigon)
(8. – 10.2.2010)
Vietnam je socialistická republika v jihovýchodní Asii s více jak 86 milióny obyvatel. Hlavní město je Hanoj. Vietnam byl během války rozdělen na Jižní a Severní Vietnam. Ke spojení došlo až 2. července 1976. Hlavním náboženství je buddhismus. Vietnam je na 5. místě v produkci a na předních příčkách ve vývozu rýže a na 2. místě v produkci kávy. Na svém území má největší zásobu černého uhlí, kterou téměř netěžili.
Ve Vietnamu je oproti Praze +6 hodin a platí se zde vietnamským dongem (VND). Kurz v době našeho pobytu byl asi 1000 VND = 1,018 Kč. Ve Vietnamu jezdí vpravo a používají tady jiný typ elektrických zásuvek než v Evropě. Ke vstupu do Vietnamu je potřeba vízum. Jednorázové vízum s platností na jeden měsíc stojí 2500 Kč (cena aktualizována k 12.2.2014). K vystavení víza je potřeba cestovní pas a vyplněná žádost. Žádost a pas se musí podat na pobočku velvyslanectví Vietnamské socialistické republiky, Rašínovo nábřeží 1897/72, 120 00 Praha-Nové Město. Vystavení víza trvá asi 7 dní. Úředními dny jsou pondělí, středa a pátek a příjem dokladů je od 9:00 do 12:00 a výdej dokladů od 16:00 do 17:30. Vízum se dá také objednat přes internet. Takto zařízené vízum vyjde i o polovinu levněji.
Ho Či Minovo město (Ho Chi Minh City) se dříve jmenovalo Saigon. Název Ho Chi Minh dostalo město po prezidentovi Severního Vietnamu a revolucionáři Ho Či Minovi. S více jak 6 milióny obyvatel je největším vietnamským městem. Průměrná nejvyšší roční teplota v Ho Chi Minh je 32,3 °C a průměrná nejnižší roční teplota je 23,7 °C.
Ve Vietnamu je regulovaným přístup k internetu. Webové stránky, které obsahují citlivé politické nebo náboženské obsahy jsou stále blokovány, a některé internetové stránky jako Facebook jsou blokovány, i když vládní úředníci popírají, že je to úmyslné.
Cestopis z této dovolené je pro přehlednost rozdělen do několika kategorií.
-
1. Cesta do Ho Chi Minh (Saigon)
2. Ubytování - hotel Sanouva
3. Gastronomie
4. Doprava v Ho Chi Minh (Saigon)
5. Počasí
6. Navštívená místa (památky)
7. Orientační ceny v Ho Chi Minh (Saigon)
8. Cesta z Ho Chi Minh do Penangu (Malajsie)
Do Ho Chi Minh jsme letěli z thajského Bangkoku. Letadlo Airbus A320-200 (reg. HS-ABG) spol. AirAsia odletělo na čas v 16:07 a v 17:11 jsme přistáli na letišti Tan Son Nhat v Ho Chi Minh. Jednosměrná letenka včetně všech poplatků a objednaného jídla stála 1612,25 THB (asi 916 Kč).
Na letišti jsme si objednali taxi, které nás za pevnou cenu 140 000 VND (asi 140 Kč) odvezlo do hotelu Sanouva. Taxametr sice ukazoval 90 000 VND (asi 90 Kč). Cesta do hotelu trvala necelou půlhodinu.
Hotel Sanouva je blízko tržnice Ben Thanh Market v ulici Ly Tu Trong Str. 175-177. Hotel je na relativně rušné ulici, ale pokud máte okna do dvora, tak tam je klid. Cena za jednu noc pro jednu osobu včetně snídaně byla 30 USD (asi 523 Kč). Pokoje jsou v hotelu malé, ale zato krásné a kvalitně vybavené. Na pokoji nechyběla klimatizace, televize, trezor, minibar (placený) a v koupelně byly zdarma dvě malé lahve vody. V hale hotelu jsou k dispozici dva počítače s připojením na internet zdarma. A mapy Ho Chi Minh jsou k dispozici zdarma na recepci (na vyžádání) nebo na hlavní poště.
Jídlo je pro turisty ve Vietnamu hodně levnou záležitostí. Oběd stojí okolo 50 000 VND (asi 50 Kč). O Vietnamcích se říká, že jedí všechno, co leze, běhá nebo létá. Ano, jedí i psy, ale turisti se nemusí ničeho bát, tajně jim je určitě na talíř nepodstrčí. Vietnamská kuchyně má velmi blízko k čínské. K přílohám nejčastěji používají rýži a smažené nudle. Ve Vietnamu používají jako přísadu hodně druhů aromatických bylinek. Ve Vietnamu jsou normální stánky, kde vaří jídlo přímo na ulici. A není se čeho bát, my jsme na ulici taky jedli a žádné potíže nenastaly. Na oběd jsme se vraceli i do našeho hotelu, kde jídlo stálo okolo 7 USD.
My jsme v Ho Chi Minh chodili pěšky, protože všechny památky a významná místa byly v blízkosti hotelu. Nebo jsme jeli taxi, která jsou ve Vietnamu téměř zadarmo. Vzdálenost 2,8 km stála podle taxametru pouhých 35 800 VND (asi 35,8 Kč)! Další možností je využít služeb řidičů rikš, kterých je v Saigonu dostatek. O ceně jízdného se smlouvá, ale kolik chtějí nevím, protože jsem s nimi nejel.
Ovšem největším zážitkem jsou všudypřítomné motocykly. Snad každý Vietnamec vlastní malou motorku a jezdí s ní sem a tam a vozí všechno, co se na motorce udrží. Takže zvláštností nejsou čtyři osoby na jedné motorce nebo převoz pěti obřích kostek ledu! Na ulici jsou potom desetitisíce motorek. To člověk jenom stojí u silnice a nevěřícně zírá, kde se ty motorky neustále berou. Nejlepší je motorky pozorovat u tržnice Ben Thanh Market, kde je velká kruhová křižovatka. Tam se motorky proplétají s auty a autobusy všemi směry a je až neuvěřitelné, že projedou bez nehody.
Dalším adrenalinovým zážitkem je přecházení silnice bez semaforu. Nečekejte, že vám řidiči zastaví, to nedělají. Musíte vejít do silnice a jít. Nesmíte ale silnici přebíhat, to by vás potom někdo nejspíš srazil. Nejlepší je pomalou chůzí vejít do silnice a pozorovat jedoucí vozidla, která se vám bez problému vyhnou. A ani nečekejte, že by na vás začali troubit, oni jsou prostě na tohle zvyklí. Někde se také může stát, že když je zacpaná křižovatka, tak si motorky krátí cestu přes chodníky.
V Ho Chi Minh je tropické podnebí s průměrnou vlhkostí 75 %. Období dešťů je obvykle od května do konce listopadu. Průměrná nejvyšší roční teplota je 32,3 °C a průměrná nejnižší roční teplota je 23,7 °C. Během naší návštěvy 9.2.2010 ve 12:45 dosahovala teplota 35°C a 8.2.2010 v devět hodin večer 28 °C. Tyto údaje jsou ale z elektronického teploměru, který byl na ulici před hotelem, takže nevím, jestli se mu dá věřit.
Palác sjednocení (Independence Palace, Reunification Palace) – ulice Nam Ky Khoi Nghia 135, vstupné 15 000 VND (asi 15 Kč). Bývalé sídlo prezidenta zničené v roce 1962 bombami, které měly zabít prezidenta. Prezident však přežil a nechal vystavět nový palác na stejném místě. Dokončení se však nedožil, protože byl zavražděn. Nový palác se stal sídlem prezidenta Jižního Vietnamu Nguyen Van Thieua, který zde sídlil až do roku 1975, kdy palác obsadila vojska Severního Vietnamu.
V paláci je mnoho reprezentativních prostor, včetně prezidentovy kanceláře, které jsou zpřístupněny veřejnosti. Je zde i kino, podzemní kryt a na střeše heliport pro helikoptéru.
Válečné museum (War Remnants Museum) – ulice Vo Van Tan 28. Vstupné 15 000 VND (asi 15 Kč). Na nádvoří muzea je několik exponátů válečné techniky a replika vězení včetně původní gilotiny. V hlavní budově jsou vystaveny zbraně, spousta fotografií s válečnou tématikou a fotografie dětí s vrozenými vadami, které byly způsobeny chemickými zbraněmi použitými ve válce.
Hlavní pošta (Central Post Office) – ulice Cong Xa Paris 2. Interiér hlavní pošty je krásně zdobený. Přímo naproti hlavnímu vchodu je na zdi velký obraz bývalého prezidenta Severního Vietnamu - Ho Chi Mina.
Katedrála Notre Dame (Notre Dame Cathedral) – ulice Cong Xa Paris 2. Vstup je zdarma. Katedrála má dvě zvonice vysoké 58 metrů. Před katedrálou je socha Panny Marie, která údajně v říjnu v roce 2005 měla plakat. Věřící poté chtěli donutit příslušné orgány, aby v okolí katedrály zastavily provoz. Vrchní duchovní ale řekli, že socha neplakala, a tak je stále v okolí katedrály provoz nepřerušen.
Tržnice Ben Thanh Market - ulice Le Thanh Ton St. V této zastřešené tržnici nakoupíte vše od suvenýrů, oblečení, parfémů až po jídlo. U všech cen se tady smlouvá.
Ve Vietnamu je pro nás Čechy hodně levně. Samozřejmě i ve Vietnamu se o ceně smlouvá. Dokonce se prý smlouvá i v obchodech, kde má zboží cenovky (já to nezkoušel, takže nemůžu posoudit). O Vietnamu se říká, že je tam smlouvání národním sportem. Kurz v době naší návštěvy byl asi 1000 VND = 1,018 Kč. Většinou se dá ve Vietnamu platit i americkým dolarem.
Příklady cen (ceny jsou uvedeny ve vietnamských dongách):
Název zboží |
Cena |
Místo nákupu |
Večeře + nápoj (kuřecí maso + plechovka Coca Coly) | 49 000 VND |
Stánek u tržnice Ben Thanh Market |
Pohled | 4000 VND |
Hlavní pošta |
Poštovní známka do Evropy | 9000 VND |
Hlavní pošta |
Láhev vody 500 ml | 5000 VND |
Stánek na ulici |
Plechovka Coca Coly (390 ml) | 10 000 VND |
Palác sjednocení |
Oběd, boloňské špagety + plechovka Coca Coly | 155 000 VND |
Restaurace na letišti |
Menu pro dva (hamburgery + maso + nápoje) | 110 000 VND |
LO Lotteria |
Zmrzlina v kornoutu | 5000 VND |
LO Lotteria |
Jogurtová zmrzlina | 25 000 VND/100 g |
Tutti Frutti |
Suvenýr – soška vietnamky | 10 000 VND |
|
Trika | 89 000 VND |
Tržnice Ben Thanh Market |
Z Ho Chi Minh City jsme letěli do Kuala Lumpur, odkud jsme druhý den odletěli do Penangu. Z hotelu Sanouva jsme na letiště jeli taxíkem, který stál podle taxametru 83 900 VND (6,87 km). Na letišti jsme si dali k večeři boloňské špagety včetně plechovky Pepsi Coly za 155 000 VND (155 Kč) nebo 6 USD. Letadlo, Airbus A320-200 (reg. 9M-AFL) spol. AirAsia, mělo menší zpoždění, a tak jsme místo v 19:05 odletěli v 19:39 a na letišti v Kuala Lumpur jsme přistáli v 21:08 (22:08 malajského času, 28 °C). Cena za letenku včetně všech poplatků a objednaného jídla byla 53 USD (1022,25 Kč). Na letišti jsme přespali opět v hotelu Tune a druhý den jsme letěli na ostrov Penang.
Více fotografií naleznete v galerii
Mapa Vietnamu (*.pdf 1 MB)
Žádost o vízum (*.jpg 1,3 MB)
Další užitečné odkazy:
- exotika.orbion.cz (další informace o Saigonu)
- www.ckmytravel.cz (další informace o Saigonu)
- www.dinhdoclap.gov.vn (oficiální stránky Paláce sjednocení)
- exotika.orbion.cz (další informace o Vietnamu)
.:: VLAJKA VIETNAMU ::.