ZPĚT

Německo - Düsseldorf

(22. – 23.8.2009)

        Düsseldorf, hlavní město spolkové republiky Severní Porýní – Vestfálsko (Nordrhein – Westfalen). Leží na východě spolkové republiky Německo (SRN) a má něco málo přes 580 000 obyvatel. Životní úroveň v Düsseeldorfu patří mezi největší v Německu. Téměř zde nejezdí na kolech, jak tomu bývá v jiných zemích Německa, ale mnohdy v nejnovějších luxusních automobilech. To můžu potvrdit, v životě jsem neviděl tolik luxusních aut projet po městě jako v Düsseldorfu. Nechyběli značky aut jako Porsche, Ferrari, Mercedes, BMW. Porsche tady jezdí tak často jako u nás Škodovky!

Den první:

        Do Düsseldorfu jsme letěli s leteckou spol. Click4sky (ČSA). Zpáteční letenka včetně všech poplatků stála 1988 Kč pro jednu osobu. Odletět jsme měli původně v 7:00, ale měli jsme půl hodiny zpoždění (i ČSA mývají zpoždění…). Odletěli jsme tedy v 7:30 a na letišti v Düsseldorfu jsme přistáli po necelé hodině letu v 8:28 (15°C). Let proběhl v Boeingu 737-500 (reg. OK-EGO). Během letu, jak bývá u ČSA zatím zvykem, jsme dostali malé občerstvení (bageta + teplý a studený nápoj), které je v ceně letenky. Ještěže letadlo letělo poloprázdné, jinak by snad ani občerstvení nestačili rozdat, vzhledem ke krátké době letu.

Občerstvení u spol. ČSA cestou do Düsseldorfu z Prahy    Paluba Boeingu 737-500 (reg. OK-EGO) spol. ČSA    Hlavní vlakové nádraží v Düsseldorfu (Hauptbahnhof)

        Z letiště ze stanice Düsseldorf Flughaen Terminal jezdí do centra Düsseldorfu vlak linky S7 a jízdenka do stanice Hauptbahnhof stojí 2,30 EUR. Jízdenky se kupují v automatu, kde se dá platit i kartou. Cesta vlakem na hlavní nádraží (Hauptbahnhof) trvá necelých 15 minut. Napravo od nádraží je informační centrum, kde jsme se zastavili pro mapu města, samozřejmě zdarma. Odtud jsme se již vydali k našemu hotelu Schaum, který je asi 10 minut chůze od hlavního vlakového nádraží (Hauptbahnhof) v ulici Gustav-Poensgen-Str. 63. Cena za jednu osobu včetně snídaně byla hezkých 20 EUR. Hotel samozřejmě nebyl žádný luxus, ale na přespání naprosto ideální. Hotel je v klidné části bez aut, byť u hotelu vede železnice, my jsme měli okna do dvora.

Pokoj v hotelu Schaum    Obývací pokoj v hotelu Schaum    Televizní věž (Rheinturm) 240,5 m

        Po ubytování jsme se vydali do centra města, konkrétně k televizní věži Rheinturm. Cestou k věži jsme v ulici Luisenstrasse narazili na opravnu historických automobilů, kde jsou k vidění opravdu zajímavé kousky – Rolls Royce, Porsche, Ferrari a další. Věž je u řeky Rýn (Rhien) u mostu Rheinkniebrücke. Hned pod věží je také zemský sněm Severní Porýní – Vestfálsko (Landtag Nordrhein – Westfalen). Na vyhlídku věže je možné za 3,50 EUR vyjet výtahem. Věž má celkovou výšku včetně antény 240,50 m a má celkem tři vyhlídková patra. Hlavní vyhlídka, kam jezdí výtah, je ve výšce 172,50 m a ve výšce 168 metrů je venkovní vyhlídka, ze které toho ale není moc vidět a nad hlavní vyhlídkou je restaurace (174,5 m) ze které není možnost vyhlídky, aniž bychom něco koupili. Venku z boku na věži jsou vtipně řešené hodiny. Pomocí svítících okýnek ukazují aktuální čas (viz. foto s popisem a foto hodin v praxi).

Přístav Medien Hafen z vyhlídky televizní věže    Zemský sněm Severní Porýní - Vestfálsko z vyhlídky    Budova v přístavu Medien Hafen

        Po sestupu věže jsme se odebrali do nedalekého přístavu Medienhafen. Název Medienhafen je podle toho, že zde mají sídlo místní kabelová televize, CNN a dvě rozhlasové stanice. Hned na začátku přístavu zaujmou na první pohled tři domy, které hodně připomínají Tančící dům v Praze. Náhoda to zas až tak není, protože jsou od architekta Franka Owena Gehryho, který projektoval i Tančící dům v Praze. Gehryho domy (Gehry-Bauten) jsou pojmenovány A, B a C. Jedna budova je bílá, druhá ze skla (zrcadlových tabulí) a poslední z červených cihel. Další neméně zajímavou budovou v přístavu je dům, po jehož fasádě lezou obří panáci v nadživotní velikosti, která hodně připomíná žižkovskou televizní věž v Praze, na které jsou lezoucí mimina.

Radnice (Rathaus) na nám. Marktplatz ve Starém městě (Altstadt)    Ulice Rheinstrasse v sobotu odpoledne (Altstadt)    Pěší promenáda Rheinpromenade

        Další naší zastávkou bylo historické centrum Düsseldorfu (Altstadt). Do Starého města jsme šli po nábřeží (Rheinuferpromenade), na kterém byla spousta lidí, protože bylo krásné slunečné počasí. Na nábřeží také probíhalo několik kulturních akcí, výstava historických závodních automobilů a také na nám. Burgplatz měli velkou prezentaci místní hasiči. Nedaleko Burgplatzu je krásná radnice (Rathaus), před kterou stojí pomník kurfiřta Jana Wellema (Jan Wellem Denkmal). Ve Starém městě je také spousta hospod, restaurací a originálních pivovarů. Díky nim se tomuto místu přezdívá „nejdelší barový pult světa“. Lidí u piva zde bylo opravdu požehnaně, všechny venkovní zahrádky u hospod byly téměř zaplněny. My jsme si v jedné z místních restaurací dali k obědu řízek včetně nápoje za 5,50 EUR. Konkrétně to byla restaurace Schnitzel Huber (ulice Berger Strasse 14). Na výběr mají ze tří druhů řízků, se špenátem, se zeleninou a se salátem. Ze Starého města je to kousek na nejznámější bulvár v Düsseldorfu – Königsallee. Známý je hlavně nákupními pasážemi a obchody světoznámých módních návrhářů. A když chcete vidět Porsche, tak tady ho určitě uvidíte minimálně projet.

Den druhý:

        Po odhlášení z hotelu jsme se vydali opět do centra města. A protože nám letadlo mělo letět až v 19:15 (to znamená asi v 17:00 být na letišti), tak jsme měli spoustu času. Chvíli jsme tedy chodili po Starém městě a pak jsme si zašli opět k Huberovi na oběd. A potom jsme se rozhodli, že se pojedeme podívat na zámek Benrath. Zámek je mimo Düsseldorf a jezdí k němu vlak linky S6. K hlavnímu vlakovému nádraží jsme došli pěšky a za 2,30 EUR jsme si v automatu koupili lístek do městečka Benrath. Cesta vlakem trvala necelých 15 minut. Zámek se nachází asi 5 minut chůze přímo před nádražím. Krásný zámek Benrath byl postavený v 18. století a jeho součástí je také velký park. Po prohlídce parku jsme ještě zašli na nám Benrather Marktplatz a pak už jsme vlakem odjeli na letiště. Lístek na letiště z Benrathu stál také 2,30 EUR.

Nákupní třída Königsallee    Park zámku Benrath (Schloss Benrath)    Zámek Benrath (Schloss Benrath)

        Na letiště jsme dorazili hodně brzo. Chtěli jsme se podívat na terasu, kde se dají pozorovat letadla, ale stejně jako na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem i tady za to vybírají peníze a tak jsme nikam nešli. Ještě jsem se chtěl projet nadzemkou (Sky Train) mezi terminály, ale za to chtěli 1,30 EUR a proto z toho taky sešlo.

        Letadlo, Boeing 737-500 (reg. OK-CGJ), odletělo na čas v 19:26 a v Praze jsme přistáli v 20:16 při 20°C.

        Konečně to byl zase jednou výlet, kdy jsme se nemuseli honit, abychom toho co nejvíc viděli. Počasí se nám nad míru vydařilo, sluníčko nám přálo a byla prostě pohoda.

Odletová hala Düsseldorfského letiště    Boeing 737-500 spol. ČSA (reg. OK-CGJ)

Více fotografií naleznete v galerii

Mapa Düsseldorfu (Staré Město) (*.jpg 667 kB)
Mapa Düsseldorfu (*.jpg 1,07 MB)

Oficiální web Düsseldorfu: www.duesseldorf.de

Další užitečné odkazy:

ZPĚT