ZPĚT

Slovensko – Bratislava

(3. - 5.8.2012)

        Bratislava je hlavním městem Slovenské republiky. Má 465 000 obyvatel a je největším slovenským městem. Bratislava se rozkládá na obou březích Dunaje a na jihozápadě Slovenska u hranic s Rakouskem. Sídlo zde má prezident, parlament, vláda, ministerstva a od roku 1997 Rozvojový fond OSN pro Evropu. V roce 2011 pořádala Bratislava spolu s Košicemi Mistrovství světa v ledním hokeji. Platí se zde eurem.

        Cestopis z této dovolené je pro přehlednost rozdělen do několika kategorií.

  1. Cesta do Bratislavy
  2. Ubytování - hotel Double Tree by Hilton
  3. Doprava v Bratislavě
  4. Navštívená místa (památky)
  5. Počasí
  6. Orientační ceny v Bratislavě
  7. Cesta z Bratislavy do Tatranské Štrby (Vysoké Tatry)
1. Cesta do Bratislavy
Nahoru

        Do Bratislavy jsme vyrazili z Prahy autem po třetí hodině odpolední. Nejrychlejší cesta bývá po dálnicích, ale u nechvalně známé brněnské dálnice D1 to nemusí být pravda. Na této dálnici jsou časté kolony, ať už kvůli nehodám nebo nekonečným opravám. Ani nám se kolona nevyhnula, a díky opravě silnice jsme měli hodinové zpoždění. Tato dálnice je opravdu v hrozném stavu, většinu cesty se nedá jet v pravém pruhu, protože v pravém jízdním pruhu máte pocit, že každou chvíli musí z auta něco vyskočit nebo upadnout.

        Cestou jsme si ještě udělali pauzu na benzínové pumpě u Velkého Meziříčí, kde jsme dotankovali plnou nádrž. Zbytek cesty proběhl bez problému a do Bratislavy do hotelu Double Tree by Hilton, jsme dorazili před osmou hodinou večerní.

2. Ubytování - hotel Double Tree by Hilton
Nahoru

        Hotel Double Tree by Hilton**** se nachází přímo u zimního stadionu Ondřeje Nepely (Slovnaft arena), ulice Trnavská cesta 27A. Hotel byl postavený spolu se zimním stadionem, kvůli mistrovství světa v ledním hokeji, které Slovensko pořádalo v květnu 2011. Cena za noc pro jednu osobu včetně snídaně byla 796,50 Kč. U hotelu je přímo u vchodu možnost zaparkovat zdarma auto nebo za 10 EUR na den v podzemních garážích. Po přihlášení na recepci jsme na uvítanou dostali sušenku Cookie. Při odhlášení z hotelu jsme ještě museli zaplatit pobytovou taxu 1,65 EUR za noc a osobu. Na recepci hotelu jsou zdarma k dispozici mapy Bratislavy.

       

        Pokoje hotelu jsou velmi slušně vybaveny, byla zde rychlovarná konvice s čajem a kávou, LCD televize, trezor, klimatizace, placený minibar a dokonce i žehlicí prkno s žehličkou. V celém hotelu je také zdarma Wi-Fi připojení na internet. U recepce jsou k dispozici zdarma dva počítače s internetem.

       

        V hotelu je pro ubytované hosty zdarma v 2. poschodí posilovna (otevřená 24 hodin), 13-ti metrový krytý bazén s 28°C teplou vodou, sauna, parní komora, terasa s možností opalování a relaxační místnost (vše otevřeno do 22:00 hodin). Je zde i šatna a na recepci u bazénu Vám půjčí ručník.

        Snídaně v hotelu byly velmi bohaté. K dispozici bylo pečivo, ovoce (meloun, ananas,…) zelenina, sýry, salámy, různé druhy sladkého pečiva (i muffiny), párky, slanina, olivy, uzený losos, oříšky, sušené ovoce, kompot, kukuřičné lupínky, jogurty, džusy a vajíčková omeleta, kterou na přání připravil kuchař z vámi vybraných ingrediencí. Na požádání donesla obsluha čaj (ovocný, černý) nebo kávu.

       

3. Doprava v Bratislavě
Nahoru

        Byť jsme byli v Bratislavě autem, tak opět nejlepším způsobem cestování je hromadná doprava. Metro v Bratislavě nečekejte, takže lze použít autobus, tramvaj nebo trolejbus. Všechny hlavní památky jsou stejně v centru města blízko u sebe, takže pokud nemáte hotel přímo v centru města, použijete hromadnou dopravu jen k dopravě do města.

        Nepřestupní lístek pro dospělou osobu stojí 0,70 EUR a platí 15 minut a zlevněný je 0,35 EUR. Jízdenka s platností 60 minut (o víkendu plus svátky platí 90 minut) stojí pro dospělou osobu 0,90 EUR a zlevněný je za 0,45 EUR. Jednodenní s platností 24 hodin stojí 4,50 EUR a noční lístek stojí 1,60 EUR a platí 90 minut (od 23:30 do 3:30).

4. Navštívená místa (památky)
Nahoru

Bratislavský hrad – Bratislavský hrad je dominantou Bratislavy. První zmínka o hradu se datuje už z roku 907. Hrad se nachází 85 metrů nad hladinou Dunaje (213 m n. m.) a je z něho krásný pohled na Bratislavu. Do hradu vedou 4 vstupní brány – Vídeňská, Leopoldova, Mikulášská a Zikmundova. Hrad nyní slouží jako reprezentativní prostory pro prezidenta a parlament. Hrad je od roku 2008 v celkové rekonstrukci, která má skončit v roce 2013. Díky rekonstrukci se hradu vrátila místo hnědé barvy barva bílá. Vnitřní prostory hradu jsou dnes díky rekonstrukci poloprázdně. I přesto se dá za 4 EUR pro dospělou osobu (děti polovinu) zakoupit prohlídka klenotnice, Královského paláce (Hradní palác - interiér hradu) a Rytířského sálu.

       

V klenotnici nečekejte žádné mince nebo klenoty, jsou zde vystaveny pouze drobné vykopávky, zato interiér hradu je opravdu krásný. Po slavnostním barokním, zlatem zdobeném schodišti se dostanete až do výstavních prostor, kde nyní do konce roku 2012 probíhá výstava o požáru hradu Krásna Hôrka. Po dalším schodišti se dostanete až na vrchol Korunovační věže, kde je pro návštěvníky vyhlídka s nádherným pohledem na Bratislavu.

       

Za prohlídku také stojí hudební síň s velkými varhanami vyrobenými na míru v roce 1975 v Krnově a oltářním obrazem Nanebevzetí Panny Marie. Obraz má rozměry 690 x 360 cm. Poslední zastávkou je Rytířský sál, kde je do konce roku 2012 výstava k obnově hradu.

   

Stará radnice – Stará radnice se nachází na Hlavním náměstí ve Starém městě v Bratislavě. Na náměstí se každoročně konají silvestrovské oslavy a vánoční a velikonoční trhy. Radnice patři mezi nejstarší budovy v Bratislavě a je vůbec nejstarší radnicí na Slovensku. Radnice je tvořena pěti budovami (Jakubův dům, Pawerův dům, Ungerův dům, Aponiho palác a samotná radnice s věží) různých uměleckých slohů (gotika, renesance a baroko). Vznik radnice tedy sahá až do 13. Století. Dole na věži radnice je tabulka s datem únor 1850, která ukazuje výšku Dunaje při povodni. Nalevo od gotického okna (dolní okno) je ve stěně zazděná dělová koule jako připomínka ostřelování napoleonskými vojsky z roku 1809.

Michalská brána – jediná zachovaná brána bývalého gotického opevnění ze 14. století. Jméno dostala podle kostela sv. Michala, který stál před bránou. V letech 1511 – 1513 byla věž zvýšena o osmibokou nadstavbu a v letech 1757 – 1758 dostala věž dnešní podobu cibule se sochou sv. Michala. V 51 metrů vysoké věži je dnes umístěno muzeum zbraní a městského opevnění. Pod věží je umístěn tzv. nultý kilometr s názvem 29 světových metropolí s vyznačenými vzdálenostmi od Bratislavy. Hned u věže je také dům s nejužším průčelím na Slovensku (šířka 160 cm, někde uvádějí dokonce 130 cm).

   

Primaciální palác – postaven byl v letech 1778 – 1781 a je největší a jeden z nejhezčích klasicistních paláců na Slovensku. Primaciální palác se nachází na Primaciálním náměstí hned vedle Staré radnice. V roce 1805 byl v Zrcadlové síni zástupci Rakouska (František I.) a Francie (Napoleon) podepsán po bitvě u Slavkova tzv. Prešporský mír. Dnes v paláci sídlí primátor Bratislavy a v části paláce je Galerie města Bratislavy. Na nádvoří před palácem je renesanční fontána znázorňující boj sv. Jiřího s drakem.

Nový most (most SNP) – most přes řeku Dunaj je dlouhý 430,8 metrů a rozpětí mezi pilíři má 303 metrů. Postavený byl v letech 1967 – 1972. Most se do roku 1993 jmenoval Most Slovenského národního povstání (SNP) a od roku 1993 do 29.8.2012 Nový most, nyní se zase jmenuje Most SNP. V pylonu mostu ve výšce 85 metrů se nachází restaurace UFO s vyhlídkovou plošinou 95 metrů). V levém pilíři vede do restaurace rychlovýtah a v pravém je nouzové schodiště se 430 schody. Cena za vyhlídku je 6,50 EUR pro dospělou osobu, 3,25 EUR pro děti do 15 let a 4,89 EUR pro studenty.

Slovenské národní divadlo – historická neoklasicistní budova divadla se nachází na Hviezdoslavově náměstí. Divadlo bylo otevřeno v roce 1886. Na začátku roku 2007 se divadlo částečně přestěhovalo do nové moderní budovy v Pribinově ulici č. 17.

   

Grassalkovichův palác (prezidentský palác) – palác se nachází na Hodžově náměstí. Postavený byl v roce 1760 v rokokovém stylu. Od roku 1996 slouží palác jako sídlo prezidenta Slovenské republiky. Součástí paláce jsou i zahrady, které jsou veřejnosti volně přístupné. V parku je alej prezidentů, kde každý prezident co navštíví Slovensko, zasadí malý dub.

Katedrála sv. Martina – je nejvýznamnějším a největším kostelem v Bratislavě a třetí největší na Slovensku. Katedrála se začala stavět na začátku 14. století a je 70 metrů dlouhá, 23 metrů široká a věž má výšku 87 metrů. Na vrcholu věže katedrály je kopie svatoštěpánské koruny. Koruna i podstavcem má váhu 300 kg a výšku 164 cm. Ve věži katedrály sv. Martina je 8 zvonů, z nichž největší váží 2513 kg, jako jediný se dochoval z původního vybavení, zbylé zvony byly roztaveny během první světové války. V roce 2000 byla věž osazena pěti novými zvony, které symbolicky věnovali okolní státy. Česko nechalo odlít 340 kilogramů vážící zvon Svatého Adalberta (Vojtěcha).

   

Kostel sv. Alžběty (Modrý kostelík) – kostel postavený v letech 1909 – 1913 se nachází v Bezručově ulici ve východní části Starého města. Jméno Modrý kostelík dostal podle modré fasády a modré střešní krytiny. Věž kostela je vysoká 36,8 metrů.

Socha Čumila a další sochy – v Bratislavě se nachází několik zajímavých soch, které stojí určitě za zhlédnutí. Socha Čumila patří k nejznámějším a k nejnavštěvovanějším sochám v Bratislavě. Socha muže pozorujícího pouliční ruch z kanálu, patří k Bratislavě stejně jako socha Čůrajícího chlapečka (Manneken Pis) k Bruselu nebo socha Malé mořské víly ke Kodani. Socha byla nainstalována 26.7.1997 a již po dvou letech přišel Čumil o hlavu, když do něho vrazil nepozorný italský řidič. I proto v roce 2000 po opravě sochy přibyla u Čumila originální dopravní značka „Man at Work“ („Pracující muž“). Socha se nachází na rohu ulic Panská a Rybárska brána nedaleko Hlavního náměstí. Další sochou je Schöne Náci, která byla v Bratislavě nainstalována taktéž 26.7.1997 v ulici Rybárska brána u Hlavního náměstí. Schöne Náci byl muž, vlastním jménem Ignác Lamár narozený 1897. Proslavil se tím, že chodil po Bratislavě ve fraku a cylindru a před dámami často cylindr smekal a daroval jim květy nebo zazpíval píseň. Další sochou je na Hlavním náměstí socha Napoleonova vojáka opírajícího se o lavičku. I tato socha byla nainstalována 26.7.1997. Poslední sochou je Paparazzi v ulici Laurinská (ulice u sochy Čumila). Je to socha muže v životní velikosti, který v ruce drží fotoaparát a vykukuje zpoza rohu budovy.

           

5. Počasí
Nahoru

        Bratislava se nachází v mírném podnebném pásmu v severozápadní části Podunajské nížiny. Díky tomu je Bratislava jedno z měst s nejteplejším podnebím na Slovensku. Teploty jsou stejné jako u nás. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen. Během našeho pobytu byly tropické teploty, dosahující přes 30°C.

6. Orientační ceny v Bratislavě
Nahoru

Příklady cen:

Název zboží
Cena
Místo nákupu
Coca-Cola 500 ml
1,25 EUR
Stánek u mostu SNP
Bonaqua 500 ml
1 EUR
Stánek u mostu SNP
Bonaqua s příchutí 500 ml
1,10 EUR
Stánek u mostu SNP
Nestea 500 ml
1,35 EUR
Stánek u mostu SNP
Kofola točená 500 ml
1 EUR
Stánek u mostu SNP
Hot dog + Coca Cola 500 ml
1,88 EUR
Stánek u mostu SNP
Kebab
2,50 EUR
Stánek u hotelu Double Tree
by Hilton
Hot dog
0,80 EUR
Stánek u hotelu Double Tree
by Hilton
Hamburger
2 EUR
Stánek u hotelu Double Tree
by Hilton
Kofola 500 ml
2 EUR
Stánek u hotelu Double Tree
by Hilton
Klobása
1,50 EUR
Stánek u hotelu Double Tree
by Hilton
Pivo Kelt 500 ml (plech)
0,59 EUR
Kaufland
Hanácká minerálka 1,5 litru
0,35 EUR
Kaufland
Aquila broskvový čaj 1,5 litru
1,19 EUR
Kaufland
Coca-Cola 500 ml
0,89 EUR
Billa
Coca-Cola 2 litry
1,49 EUR
Billa
Pepsi 2 litry
1,59 EUR
Billa
Nestea – broskev 1,5 litru
1,79 EUR
Billa
Fanta 1 litr
1,05 EUR
Billa
Tesco nanuk 120 ml
0,44 EUR
Tesco
Krémeš obyčejný 50 g
0,98 EUR
Tesco
Krémeš francouzský 70 g
1,38 EUR
Tesco
Krémeš medový 70 g
1,18 EUR
Tesco
Bonaqua citron 500 ml
0,73 EUR
Tesco
Cheeseburger
1 EUR
McDonald´s
Cheeseburger Fresh
1,20 EUR
McDonald´s
Chickenburger
1 EUR
McDonald´s
Big Mac menu
4,70 EUR
McDonald´s
Big Mac sendvič
2,80 EUR
McDonald´s
Hranolky malé
1,20 EUR
McDonald´s
McFlurry
1,80 EUR
McDonald´s
Natural 95
1,550 EUR
Slovnaft

7. Cesta z Bratislavy do Tatranské Štrby (Vysoké Tatry)
Nahoru

        Po odhlášení z hotelu v 11 hodin jsme autem vyrazili na kopec Kamzík, kde jsme se podívali na televizní věž (výška 200 metrů). To byla naše poslední bratislavská zastávka. Deset minut před polednem jsme vyrazili do Vysokých Tater, konkrétně do Tatranské Štrby. Cestou jsme si ještě udělali zastávku v krásném malém městečku Kanianka u našich příbuzných. Od nich se nám dostalo výborného pohoštění. Po obědě proběhla procházka po městě a chvíli před pátou hodinou jsme odjeli již směr Tatranská Štrba. Do Tatranské Štrby, do hotelu Nezábudka jsme dojeli v 18:50.

Více fotografií naleznete v galerii, fotky z Vysokých Tater

Mapa Bratislavy - centrum 1 (*.jpg 794 kB)
Mapa Bratislavy (*.jpg 698 kB)
Mapa Bratislavy - centrum 2 (*.jpg 1,5 MB)
Mapa Bratislavy a okolí (*.jpg 712 kB)

Oficiální web Bratislavy: www.bratislava.sk

Další užitečné odkazy:

ZPĚT