ZPĚT

Anglie - Birmingham

(26. – 28.1.2009)

        Birmingham je po Londýnu druhým největším městem Velké Británie. Toto průmyslové město leží asi 200 km severozápadně od Londýna. Má něco málo přes milión obyvatel. V Anglii mají o jednu hodinu méně než my a používají tam jiný typ zásuvek než u nás. V Anglii se platí britskou librou.

Den první:

        Do Birminghamu jsme vyrazili s leteckou společností Ryanair. Cena zpáteční letenky včetně poplatků byla neuvěřitelných 10 Kč!!! Plus poplatek 260 Kč/osoba za platbu kreditní kartou (i když kupujete více letenek, tak platíte za osobu), kterému se nedá vyhnout. Z ruzyňského letiště jsme odletěli v 16:15 a na letišti v Birminghamu jsme přistáli v 17:55 (našeho času). Počasí bylo zatažené, ale naštěstí během našeho pobytu nepršelo.

Obchodní centrum Bullring od architekta Jana Kaplického    Kostel sv. Martina a obchodní centrum Bullring    Etap hotel

        Z haly jsme se vydali rovnou na autobus č. 900 nebo č. 58, který staví ve stanici „K“ (my jsme jeli č. 900). Stanice je při východu z příletové haly po levé straně u odletové haly. Jízdenka stojí 1,70 ₤. Asi po půlhodinové jízdě jsme vystoupili u obchodního domu Bullring (ulice Moor Street). A protože v Birminghamu nemají moc dobře značené ulice, tak jsme chvíli bloudili, než jsme našli správný směr, kudy k hotelu. Zorientovali jsme se, až když jsme byli v ulici Albert Street, která byla konečně normálně označena. Samozřejmě jsme byli úplně na opačné straně než byl hotel. Pak už jsme hotel našli během pár minut. A to byl přitom  kousek od Bullringu.

        Ubytováni jsme byli v Etap hotelu. Jedna noc pro jednu osobu se snídaní byla 14,60 ₤. Elektrické zásuvky v hotelu mají dokonce v sobě evropský adaptér.

Den druhý:

        Po snídani, která byla skromná, ne že bychom drželi dietu, ale moc toho na výběr nebylo (toast, croissant, džus, čaj, káva, horká čokoláda), jsme se vydali na hlavní bod tohoto výletu - nákupy.

Wokmania - obědy jez co můžeš za £5,50 v ulici Hurst Street    Radnice    Obecní dům (The Council house) na Victoria Square

        Anglie, především Londýn, jsou známé povánočními výprodeji. Ani v Birminghamu tomu není jinak. Slevy na nás „koukaly“ z téměř každé výlohy. Nákupy jsme začali v obchodním domě Bullring. Tento obchodní dům byl postaven podle návrhu dnes již zesnulého architekta Jana Kaplického (Future Systems). Slev opravdu spousta, i ceny byly přijatelné a hlavně mají nesmírný výběr všeho. Osobně bych doporučil návštěvu sportovního obchodu (Sports World) v přízemí, kde mají velké množství sportovního oblečení za neuvěřitelné ceny (dokonce se tam dají koupit i golfové hole a cestovní kufry). Tento obchod vypadá sice jako přeplněné skladiště, ale je doopravdy levný. Zážitkem je také návštěva tržiště před Bullring, kde se obchodníci překřikují navzájem. Tržiště je hned za kostelem sv. Martina (St. Martin´s Church).

        Na oběd jsme se zastavili v ulici Hurst Street v restauraci Wokmania, kde mají obědy ve stylu jez, co můžeš za 5,50 ₤. Za tuto cenu se dají stihnout i tři hlavní chody s dezertem. Mají tam jak čínské nudle, tak hranolky, rýži, různá smažená jídla a jako zákusek dortíky nebo zmrzlinu. Nápoje se ale platí zvlášť. Při vstupu se počká, až si vás obsluha usadí a platí se až při odchodu.

Birminghamská katedrála (St. Philip´s Cathedral)    Obchodní pasáž Great Wester Arcade    Obchodní centrum Bullring v noci

        A abychom nestrávili výlet pouze nákupy, vydali jsme se po obědě na prohlídku města. Po ulici Hurst Street jsme došli na ulici Hill Street, která na ni navazuje a ústí na náměstí Victoria Square. Na náměstí je radnice (Town Hall) a obecní dům (Council House). Z náměstí jsme si to namířili ulicí New Street, ve které je mimochodem také spousta obchodů (i Tesco). Touto ulicí jsme došli k ulici Corporation Street, ze které jsme se dostali k  Birminghamské katedrále (Birmingham Cathedral – St. Philip´s). Odtud je to jenom kousek ke Great Western Arcade (obchodní pasáž). Poté jsme zase oklikou přes Bull Street došli do obchodního centra Bullring. A to byla naše poslední zastávka, ještě jsme se zastavili v Tescu v ulici Hurst Street a pak už jsme šli na hotel.

Den třetí:

        Třetí den už moc času nezbývalo, protože letadlo mělo odletět 12:20. Ještě jsme zašli naposled do Bullring a pak už jsme vyrazili na letiště. Tentokrát jsme jeli autobusem č. 58. Tento autobus byl snad vyhlídkový, protože stavěl na každé zastávce (snad každých 100 metrů!). Na letišti jsme se dozvěděli, že naše letadlo má zpoždění, takže jsme odletěli až ve 13:50.

        Výlet svůj účel splnil, proto jsem byl nadmíru spokojený, ani špatné počasí nám hezký dojem z výletu nezkazilo, protože jsme stejně byli pořád někde v obchodech.

Upozornění!!!

        Do letadel spol. Ryanair je povoleno vzít si na palubu pouze jedno zavazadlo. To znamená, že i když máte dvě tašky, jednu velkou a jednu menší, tak tu menší musíte dát do velké, aby opticky vznikla pouze jedna. Příklad: na zádech mám k prasknutí naplněný batoh a v ruce velkou poloprázdnou igelitovou tašku, tak ten batoh musím narvat do igelitové tašky. Tyto kontroly probíhají až u brány při předkládání palubních vstupenek!

Pokoj v hotelu Etap    Obchodní centrum Bullring

Více fotografií naleznete v galerii

Mapa Birminghamu s vyznačenou trasou (*.jpg 630 kB)
Mapa Birminghamu bez trasy (*.jpg 611 kB)

Oficiální web Birminghamu: www.birmingham.gov.uk

Další užitečné odkazy:

ZPĚT