ZPĚT

Itálie - Bergamo

(7.11.2007)

        Bergamo, malé město ležící na severu Itálie v oblasti zvané Lombardie, asi 40 km od  Milána. Bergamo má cca 117 tis. obyvatel. Město se skládá ze dvou částí: Città alta (horní město), středověké město na vrcholu kopce obklopené obrannými zdmi ze 17. století a Città bassa (dolní město), založené počátkem 20. století.

Den první a jediný: 

        Další náš letecký výlet začal budíčkem již v půl páté ráno, protože letadlo odlétalo v 6:20 hodin. Jelikož jsme byli odbaveni už z domova pomocí internetu, tak jsme nemuseli být na letišti doporučené 2 hodiny před odletem. Letěli jsme, jak už u nás bývá zvykem, opět se spol. SkyEurope (cena zpáteční letenky vč. poplatků 668,-). Přílet do Bergama na letiště Orio Al Serio byl naplánován na 7:50 hodin. Po příletu nás v Bergamu čekalo teplé slunečné počasí, které vydrželo po celý den.

Východ slunce a Alpy    Letiště v Bergamu    Staré město - Città alta Lanovka na Città alta    Malby v kostelu Cappella Colleoni e Battistero

        Po pasové kontrole jsme si v letištní hale zakoupili lístky na autobus (MHD) do centra (jeden lístek stál 1,60 EUR). Autobus nás asi po deseti minutách dovezl před vlakové nádraží – Stazione FF.SS.. Už od nádraží je krásný pohled na horní středověkou část města -  Città alta. Naše první cesta směřovala tedy k hornímu městu. Vydali jsme se ulicí Viale Papa Giovanni XXIII, na kterou navazuje Viale Roma a Viale Vittorio Emanuele. Na konci této ulice se nachází lanovka (Funicolare Di Citta Alta), která nás za 1 EURo vyvezla do starého města. Od stanice lanovky jsme se vydali přímou cestou na náměstí Piazza Vecchia. Odtud jsme prošli ke kostelu Cappella Colleoni e Battistero, který je přístupný veřejnosti a jelikož tam nebyl zákaz focení (alespoň jsem žádný neviděl, ani vlastně nehledal) tak jsme si mohli nafotit krásně vyzdobený interiér kostela, kdy všechny jeho zdi byly do posledního místa pomalovány freskami. Po průchodu kostelem, jsme se vydali k ulici Via Mura Di S. Grata, ze které je nádherný výhled na okolí. Poté jsme pokračovali k další lanovce. Od horní stanice druhé lanovky to je jen kousek k nejvyššímu bodu starého města (nějaké staré opevnění, na kterém je v každém rohu vyhlídka). Dále jsme pokračovali až úplně na druhý konec Città altaEx Chiesa di S. Agostino, kde dnes sídlí škola. Ještě než jsme  se dostali ke škole, udělali jsme si malou pauzu v parčíku u ulice Via Della Fara. Od školy jsme se vydali ulicí Via Porta Dipinta ke starému hradu Rocca – Parco delle Rimembranze. Téměř hned u schodů vedoucím k hradu jsou vystavena stará vojenská děla. Součástí hradu je i krásný park.  

Ulice Via Mura Di S. Grata    Città alta od horní stanice druhé lanovky    Ex Chiesa di S. Agostino - škola Bergamo    Città alta

        Po obchůzce parku kolem hradu jsme se již vydali dolů do města. Pro cestu dolů jsme zvolili pěší variantu. Prošli jsme kolem stanice lanovky a uličkou Via S. Giacomo, až jsme se dostali k bráně Porta S. Giacomo, kde se nám naskytl nádherný výhled na celou dolní část Bergama. Cesta dolů vyústila na ulici Viale Vittorio Emanuele nedaleko stanice lanovky. Na této hlavní třídě se také nachází supermarket, kde se dá za rozumnou cenu nakoupit nějaké občerstvení (pozor - pauzu mají od 14 do 15 hod). Poté jsme absolvovali prohlídku dolního města. V okolí náměstí Piazza Matteot jsou různé obchody včetně cukrárny s výbornou zmrzlinou. Stejně jako v Miláně jsme neodolali a jednu jsme si dali (1,90 EUR). Pak jsme se odebrali do místní pizzerie, kde jsme si dali pizzu a asi hodinu jsme tam pobyli. Venku se již setmělo a tak jsme se pomalu vydali na cestu na letiště, protože letadlo odlétalo v 21:00 hodin. 

        Na letišti jsme se po odbavení a pasové kontrole odebrali do malého čekacího prostoru. Asi po půlhodinovém čekání nadešla hodina H a autobus nás odvezl k připravenému letadlu. A tím pomalu končil náš 12-ti hodinový výlet v Bergamu. Na pražské letiště jsme dorazili vyčerpání cestováním ve 22:30 hodin.

Budova v Città bassa    Letištní hala

Více fotografií naleznete v galerii

Mapa Bergama s vyznačenou trasou z cestopisu (*.jpg 160 kB), mapa Bergama bez trasy (*.jpg 160 kB)

Mapa Cittá Alta s vyznačenou trasou z cestopisu (*.jpg 236 kB), mapa Cittá Alta bez trasy (*.jpg 225 kB)

Oficiální web Bergama: www.comune.bergamo.it

Další užitečné odkazy:

ZPĚT