ZPĚT

Španělsko - Barcelona

(5. - 7.3.2007)

        Barcelona, po Madridu druhé největší město Španělského království. Barcelona leží na pobřeží Středozemního moře na severovýchodě Španělska. Má více jak 1,6 mil. obyvatel a je proslavená architekturou Antonia Gaudího.

Den první:

        Náš další "nízkonákladový" výlet byl opět letecky se společností SkyEurope, zase za krásných 540,-/os.  (zpáteční letenka vč. poplatků). Odlétali jsme těsně před polednem z ruzyňského letiště a za cca 2,5 hod. jsme přistáli na barcelonském letišti. Po vyzvednutí zavazadla a pasové kontrole naše první kroky opět směřovaly k informacím, kde nám ochotná slečna zakreslila na mapě, kde přibližné máme ubytování a poradila způsob dopravy. Ubytováni jsme byli v pronajatém bytě v ulici Aurora (Carrer de l´Aurora) vedle třídy Rambla del Raval, stanice metra Sant Antoni (linka L2). Pobyt pro 4 osoby na 2 noci vyšel na 167 EUR, což za vlastní plně vybavený byt není vůbec špatné. Jediná nevýhoda tohoto bytu je pro obéznější lidi, protože zde byl snad nejmenší sprchový kout na světě. I já se svou štíhlou postavou, jsem měl problémy otočit se, aniž bych nepohnul pákou od vodovodní baterie.

        V Barceloně je asi pět linek metra plus různé příměstské vlaky. Cesta z letiště do centra trvala asi 45 minut. Je dobré pořídit si jízdenku s označením T-10, která stojí 6,90 EUR a platí na deset jízd v prvním pásmu (jednotlivé jízdné stojí 1,20 EUR). Ubytování jsme našli celkem snadno, horší bylo dovolání se majiteli apartmánu, aby nám předal klíče od bytu. To se nám povedlo asi až na pátý pokus, protože volání z jejich telefonů není vůbec lehké, různé předvolby atd. Ulice sice vypadala trochu strašidelně, stejně jako chodba domu, ale byt byl zrekonstruovaný, čistý, velmi pěkný.

Barcelona z letadla    Barcelonské letiště    Tržnice Boqueria Tržnice Boqueria    Rambla del Raval

        Po ubytování jsme vyrazili na průzkum okolí. Vydali jsme se směrem dolů po ulici Rambla del Raval, poté doleva ulicí C de Sant Pau až jsme došli ke kostelu Sant Agusti u kterého prodávali různé cetky místní šmelináři. Kousek od kostela se nachází tržnice - Mercat Boqueria, kde se dá nakoupit vše od mořských plodů, přes zeleninu a ovoce až po různé sladkosti jako je čokoláda a bonbony. Když člověk vidí, jak to mají krásně naaranžované, neodolá a musí si něco koupit, u nás to vyhrály čerstvé jahody. Po průchodu tržnicí jsme se dostali na ulici Rambla Sant Josep - v sezoně hodně navštěvovaná ulice, která se táhne od pobřeží až k Placa de Catalunya. Na této ulici jsou také stánky s různým zbožím včetně květinářství a stánků se zvířaty (prodej slepic, akvarijních rybiček,...) a nechybí zde ani supermarket (Carrefour). Po shlédnutí místního zboží jsme se vydali již zpět do apartmánu, kde jsme se ještě rychle stačili seznámit s místními televizními programy a poté jsme šli nabrat síly na druhý den.

Den druhý:

        Po vydatné snídani jsme se vydali na celodenní túru. Nejprve jsme směřovali na nábřeží k Mirador de Colom – pomník Kryštofa Kolumba ukazujícího prstem směrem na Ameriku. Odtud je nádherný výhled na moře, barcelonský přístav, světové obchodní centrum (World Trade Center) a lanovku na Muntanya de Montjuic. Od pomníku Kolumba jsme pokračovali po nábřeží ulicí Passeig de Colom až na Placa d´Antoni López, kde se nachází jeden z uměleckých výtvorů, ještě před tímto výtvorem jsme minuli obřího dřevěného raka. Odtud jsme šli nahoru po ulici Via Laietana až k barcelonské katedrále, která se bohužel opravovala a tak byla z venku téměř celá zakrytá reklamou (dovnitř byl ale vstup volný). Dále jsme pokračovali po Av. Francesc Cambó, přes tržnici Mercat Sta. Caterina (možnost WC zdarma), až k muzeu Pabla Picassa (Museu Picasso). Dovnitř jsme nešli a tak jsme pokračovali směrem k Arc de Triomf.

Pomník Kryštofa Colomba     Barcelonská katedrála     Muzeum Pabla Picassa

Arc de Triomf     World Trade Center

        Nedaleko od Arc de Triomf se nachází park Laciutadella (Parc de Laciutadella), který jsme navštívili. Na kraji parku stojí budova muzea zoologie (Museu de Zoología Historia Natural), dále je zde kaskáda skal a vodních ploch, socha mamuta, ZOO, geologické museum. V parku byly také kromě holubů, kteří jsou snad všude, krásní zelení papoušci. Po malém občerstvení na lavičce u mamuta jsme pokračovali dále parkem směrem dolů. Vydali jsme se ulicí Av. Mqués. de I´Argentera směrem ke stanici lanovky na Muntanya de Montjuic. Šli jsme kolem přístavu ulicí snad s nejdelším názvem Passeig de Joan de Bordó Comte de Barcelona, která nás dovedla až ke stanici lanovky. Samozřejmě jsme využili služeb lanovky, která nás za "krásných" 9 EUR (cca 250,-) dovezla na vrchol Muntanya de Montjuic, ovšem výhled za to stál!

        Od stanice lanovky se nabízejí tři varianty trasy, buď jít pěšky k pevnosti Castell de Montjuic a poté sejít k olympijskému stadionu nebo jít ještě kus cesty směrem nahoru a nechat se k pevnosti vyvést lanovkou a nebo jít rovnou k olympijskému stadionu. My jsme využili třetí variantu, šli jsme tedy rovnou k olympijskému stadionu (Estadi Olimpic de Montjuic Lluis Companys), na kterém se konaly letní olympijské hry v roce 1992. Tento stadion s kapacitou více jak 55 000 diváků je domovem barcelonského klubu RCD Espanyol de Barcelona. Bohužel k naší smůle se stadion opravoval a byl celý zahalený lešením a ochranou sítí, ale co nás překvapilo - možnost volného vstupu na stadion do omezeného prostoru hlediště. Od stadionu jsme se vydali ke katalánskému národnímu muzeu - Museu Nacional D´Art de Catalunya (MNAC). Dovnitř musea jsme nešli, a tak jsme pokračovali dále směrem k Placa Espanya, cestu dolů lemuje kaskádová fontána, která byla bohužel vypnutá. Na Placa Espanya rostly pomerančovníky, přestože jejich plody nejsou jedlé, byly očesané až tam kam ruka dosáhne. Z Placa Espanya dál naše cesta pokračovala metrem.

Katalánské národní muzeum   Camp Nou    Corrida pro býčí zápasySagrada Familia    Torre Agbar

        Jeli jsme do stanice Les Corts (linka L3), odkud to byl malý kus cesty ke svatostánku statisíců obyvatel Barcelony - stadionu Camp Nou, domovu španělského fotbalového velkoklubu FCBarcelona. Za 11 EUR (cca 300,-) jsme využili možnosti podívat se do útrob stadionu pro více jak 98 000 diváků, včetně prohlídky šaten, hřiště, hlediště, tiskového centra, televizního studia, komentátorského stanoviště a muzea. Hráči mají dokonce uvnitř stadionu svou malou kapličku, kde se mohou pomodlit těsně před vstupem na hřiště. Po prohlídce stadionu jsme ještě navštívili obchod se suvenýry. Velký dvoupatrový obchod, ráj pro fanoušky, kde se dá koupit vše od propisek, pohledů, přes hračky, repliky dresů, kopačky až po víno nebo lednici, vše samozřejmě v barvách FCB. My jsme si zakoupili fotbalové kraťasy za 32 EUR (cca 900,-), v modro-červeném provedení. Odtud jsme pokračovali ulicí Avinguda Joan XXIII a dále ulicí C. Dr. Slavador Cardenal, okolo budov Torres Trade až ke stanici metra Maria Cristina (linka L3). Odkud jsme se různými přestupy dostali až do stanice Sagrada Famila (linka L5, L2).

        Zde se nachází chrám Sagrada Familia (Temple de La Sagrada Familia), stavba od slavného architekta Antonia Gaudího. Tento chrám byl také z části zakryt lešením, ale ne kvůli rekonstrukci, nýbrž kvůli výstavbě, protože ani po více než 125 letech od začátku výstavby v roce 1882 není dokončen. Od chrámu jsme pokračovali pěšky k mrakodrapu Torre Agbar. Cestou jsme ještě minuli arénu na býčí zápasy (corridu) Placa de Toros Monumental a pak jsme se po rušné ulici Via de les Corts Catalanes dostali až k marakodrapu Torre Agbar. Kousek o budovy mrakodrapu se nachází obchodní centrum Mercat Clot, kde nechybí supermarket Carrefour a Baťa. Po nákupu jídla k večeři jsme jeli ze stanice metra Glóries (linka L1) přes stanici Catalunya, kde jsme přestoupili na linku L3 až do stanice Liceu, odkud jsme již pokračovali pěšky "domů" do apartmánu. Po večeři jsme ještě zhlédli v televizi fotbalové utkání ligy mistrů, kde FC Barcelona prohrála a vypadla tak ze soutěže.

Den třetí:

        Po probuzení do slunečného rána jsme po snídani již očekávali majitele bytu, kterému jsme předali klíče. Po rozloučení jsme se vydali na náš poslední výlet. Vzhledem k tomu, že jsme odlétali v 15:00 a museli jsme ještě počítat s cestou na letiště (cca 1 hod.), neplánovali jsme nic velkého. Proto jsme se vydali opět ke Kolumbově pomníku, protože jak jsme zjistili, byla zde přímo v pomníku vyhlídka. Za 1,5 EUR (cca 40,-) nás vyvezl výtah do útrob pomníku, ze kterého byl krásný výhled na Barcelonu. Poté jsme se odebrali kolem budovy starého přístavu, přes moderní dřevěný most Rambla de Mar až k obchodnímu centru. V obchodním centru nechybí samozřejmě kromě mnoha módních butiků a kaváren také multikino Imax a ihned v sousedství se nachází obří akvárium (L´Aquarium), které jsme navštívili. Akvárium patří mezi největší v Evropě, bohužel tomu odpovídá i cena, která je 15,50 EUR (cca 440,-) za dospělou osobu, ale za návštěvu akvárium určitě stojí. Akvárium je rozděleno na dvě části, jednu tvoří samotná prohlídka podmořského života zakončená 80 m dlouhým podvodním tunelem obřího akvária, druhá část je věnována hlavně dětem (různé vyžití pro děti – skluzavka ve vodním válci, model ponorky,…). Z mořské fauny jsou zde například rejnoci, žraloci, mořští koníci, tučňáci a různé barevné rybičky. Po skončení prohlídky jsme se již vydali pomalu k nádraží Estació o de Franca, které je hned vedle parku Laciutadella (park s mamutem - pozn. autora), odkud jsme vlakem odjeli na letiště.

        Vzhledem k nabitému programu nezbyl bohužel čas na prohlídku Gaudího domů a parku Güell, ve kterém se nachází mnoho Gaudího výtvorů - tak snad příště...

"FCBarcelona més que un club“ (v překladu z katalánštiny: FCBarcelona je víc než klub)

Mořští koníci v akváriu    Mořské akvárium    Mořské akvárium

Více fotografií naleznete v galerii, foto ze stadionu Camp Nou, foto z obřího mořského akvária

Oficiální web Barcelony: www.bcn.es

Další užitečné odkazy:

ZPĚT