ZPĚT

Thajsko - Bangkok

(4. - 8.2.2010)

        Thajsko je královská země. Vládne zde Ráma IX. Pchúmipchón Adundét. Thajsko leží na jihovýchodě Asie a žije zde více jak 65 miliónů obyvatel. Úředním jazykem je thajština a nejrozšířenější náboženství v Thajsku je buddhismus (94%), potom islám (4%) a křesťanství. Thajsko drží světové prvenství ve vývozu rýže.

        V Thajsku je oproti Praze +6 hodin a platí se zde thajským bahtem (bát, THB). Kurz v době našeho pobytu byl asi 1 THB = 0,57 Kč. V Thajsku jezdí vlevo a používají tady jiný typ elektrických zásuvek než v Evropě. Ke vstupu do Thajska je potřeba vízum (viz. bod "Cesta do Bangkoku").

        Hlavním a zároveň největším městem je Bangkok (přes 6 miliónů obyvatel). Městem protéká řeka Chao Phraya, která nabízí nejrychlejší způsob dopravy, protože silnice v Bangkoku trpí masivními zácpami. Průměrné nejvyšší teploty jsou v Bangkoku 32,7°C a nejnižší průměrné jsou 26,3°C.

        Cestopis z této dovolené je pro přehlednost rozdělen do několika kategorií.

    1. Cesta do Bangkoku
    2. Ubytování - Baiyoke Sky Hotel
    3. Ubytování - hotel Pantip Court
    4. Gastronomie
    5. Doprava v Bangkoku
    6. Počasí
    7. Navštívená místa (památky)
    8. Orientační ceny v Bangkoku
    9. Cesta z Bangkoku do Ho Chi Minh (Vietnam)
1. Cesta do Bangkoku
Nahoru

        Do Bangkoku jsme letěli ze Singapuru. K cestě jsme využili služeb letecké společnosti AirAsia. Cena letenky pro jednu osobu včetně všech poplatků a objednaného jídla byla 55 SGD (asi 740 Kč). Airbusem A320-200 (reg. HS-ABL) jsme odletěli v 15:25 (singapurského času) a v Bangkoku na letišti Suvarnabhumi Airport jsme přistáli v 17:21 (16:21 thajského času).

        Pro cestu do Thajska je potřeba vízum. Na pobyt kratší 15 dnů se dá vízum vystavit při příletu na letišti („visa on arrival“). Za vízum jsme nic neplatili, ale tato akce skončila 4.3.2010, nyní stojí 1000 THB (asi 570 Kč). Ještě v letadle jsme vyplnili příletovou kartu (karty jsou k dispozici i před pasovou kontrolou) a na letišti potom žádost o vízum. K vízu je potřeba pasová fotka a pas s platností minimálně 6 měsíců. Pokud fotku nebudete mít s sebou, můžete se nechat vyfotit v budce (s obsluhou) za 200 THB (114 Kč za 6 ks fotek). Vyplněnou žádost o vízum, fotku a pas jsme potom předali příslušným pracovníkům. Pracovníci naši žádost zanesli do počítače a vystavili nám do pasu vízum. Odtud jsme již mohli jít na pasovou kontrolu. Pozor, celá tato procedura trvala skoro hodinu! Chvíli před tím, než jsme prošli pasovou kontrolou, začaly na pásu jezdit naše zavazadla. Vzali jsme tedy kufry a mapy Bangkoku, které jsou zdarma ve stojanech u pásů na kufry.

        Přímo na letišti je firma AOT Limousine, která se prezentuje jako oficiální provozovatel taxi služby na letišti. Jejich služeb jsme tedy využili. Pevná cena za auto do hotelu Baiyoke Sky byla 1200 THB (684 Kč). Cena se odvíjí od počtu cestujících, typu vozidla a samozřejmě vzdálenosti. Do města se dá jet mnohem levněji a to za použití městské hromadné dopravy, ale kdo má potom hledat cestu k hotelu. Co si budeme namlouvat, taxikáři jsou všude stejní. Ale díky tomu, že je Thajsko pro nás levné, není 684 Kč za taxi hodně. Když vezmu v úvahu cestu z pařížského letiště Orly, kde cesta metrem stojí pro jednu osobu přes 200 Kč. Do hotelu Baiyoke Sky jsme dorazili po 40 minutách jízdy.

2. Ubytování - Baiyoke Sky Hotel
Nahoru

        Baiyoke Sky Hotel**** zaujme na první pohled svojí výškou. Je to totiž nejvyšší budova v Bangkoku. Hotel byl otevřen v roce 1998, je 309 metrů vysoký, to je jako 182 lidí stojících na sobě a má 88 podlaží. Do nejvyššího podlaží vede 2 060 schodů a vyjít po nich by zabralo více jak hodinu. Jenom samotná recepce hotelu je v 19. poschodí a venkovní bazén je ve 20. patře (ručníky půjčují u bazénu). Od pátého do čtrnáctého patra jsou garáže. Je zde i několik restaurací a obchodů. Součástí hotelu je i vyhlídková otáčející se terasa v 84. patře (250 metrů). Vyhlídková terasa je pro ubytované hosty zdarma (to jsme ale bohužel zjistili až poslední den) a pro veřejnost stojí vstup 200 THB (asi 114 Kč). Terasa je přístupná každý všední den od 10:00 do 22:30 a o víkendu od 10:30 do 22:30. Na stavbu hotelu bylo použito 1 740 okenních tabulí. Stejný počet oken by vystačil na stavbu 200 rodinných domů.

       

        Cena za jednu noc včetně snídaně byla pro jednu osobu 1699,50 THB (asi 969 Kč). Ceny za noc se liší podle poschodí. Od 22. do 45. poschodí je Standart Zone (nejlevnější), od 46. do 63. je Sky Zone a od 64. do 74. poschodí je Space Zone (nejdražší). My jsme samozřejmě chtěli co nevyšší, takže jsme měli 72. poschodí a dostali jsme zlatou VIP kartičku od pokoje.

        Pokoje v hotelu jsou velmi dobře vybaveny. V pokoji byla televize, klimatizace, minibar (placený), trezor, šatna, hotelové pantofle (zdarma), župan (k zapůjčení), deštník (k zapůjčení), rychlovarná konvice (čaj a káva zdarma) a v koupelně byla vana (bez sprchy, pouze k napouštění vody) i sprchový kout. A každé ráno dávala pokojská na chodbu vonnou svíčku, aby nám provoněla celé patro.

   

        Na snídaně jsme jezdili do 78. patra. Ke snídani byly na výběr: mini párečky, toasty s javorovým sirupem, ovoce, zelenina, různé sladké pečivo, muffiny, džus, káva, čaj, polévky,…

        Nejbližší okolí hotelu se mění večer ve velmi rušnou čtvrť, kde stánek střídá stánek. Stánky jsou převážně s oblečením. Od hotelu jezdí každou hodinu od 10:00 do 19:00 k nákupnímu centru Siam hotelový minibus. U obchodního centra Siam, je možnost přestupu na nadzemku (stanice Siam, tmavě i světle zelená linka).

3. Ubytování - hotel Pantip Court
Nahoru

        Po dvou nocích v hotelu Baiyoke Sky jsme se přesunuli do našeho druhého hotelu, do hotelu Pantip Court. Ne že by byl hotel Baiyoke Sky špatný, ale tento byl o něco levnější, tak proto ten přesun. Z hotelu Bayioke Sky jsme se přesunuli taxíkem. Cena za taxi byla 300 THB a trvala asi 20 minut. Cestou taxi jsme se zmínili o mostu přes řeku Kwai a hned jsme si s tímto taxikářem domluvili, že nás tam za 3500 THB odveze. O cestě k mostu přes řeku Kwai více pod bodem č. 7 „Navštívená místa“.

       

        Hotel Pantip Court je na velmi klidném místě, blízko stanice metra Lumphini a stanice nadzemky Chong Nonsi (tmavě zelená linka). Cena za noc včetně snídaně pro jednu osobu v apartmánu byla 1375 THB (asi 784 Kč). V hotelu je velký venkovní bazén (ručníky se půjčují u bazénu) a posilovna. U recepce je také k dispozici jeden počítač s připojením na internet.

        Ubytovaní jsme byli ve velkém apartmánu s balkonem. Apartmán měl plochu asi 150 m/2. V apartmánu byly dvě ložnice, velký obývací pokoj s kuchyňským koutem (vybavený včetně minibaru – placený, voda zdarma), šatna a toaleta. V každé ložnici byla koupelna s toaletou, v jedné koupelně byl dokonce kromě vany ještě sprchový kout. V apartmánu nechyběly klimatizace (v každé místnosti), televize (v ložnicích a obývacím pokoji) lednice a mikrovlnná trouba.

   

        Ke snídani byly v hotelu na výběr lívance, mini párečky, nudle, sladké pečivo, toasty, slanina vajíčka, ovoce (například: melouny, ananas), džus, čaj a káva.

        V hotelu je možnost objednat si odvoz zdarma ke stanici metra Lumpini nebo ke stanici nadzemní dráhy Sala Daeng (tmavě zelená linka). Odvoz se musí objednat hodinu předem a jezdí od 9:00 do 16:30 a od 18:30 do 20:00 hodin.

4. Gastronomie
Nahoru

        Jídlo v Thajsku je opravdu levné. Obědy se dají koupit již od 30 THB (asi 17 Kč). To samé platí pro nápoje, které se vyplatí kupovat samozřejmě balené, což není problém, protože prodejců s pitím je v Bangkoku dostatek. Coca Cola 500 ml stojí 17 THB (asi 10 Kč). V Thajsku je spousta pouličních stánků s jídlem. U těchto stánků prodávají kromě smažených nudlí nebo rýže i kousky různého smaženého masa na špejli za 20 THB (asi 11 Kč). Osobně jsem to zkusil a není se čeho bát. Jídlo ze stánku není nijak závadné. Obecně se dá říci, když je u stánku hodně lidí, tak tam je jídlo dobré a nezávadné.

       

        Hlavními pokrmy jsou v Thajsku nudle a rýže. Ať už jako příloha nebo smažené s masem a mořskými plody. Některá jídla mohou být hodně ostrá, ale většinou nejsou. Nudle jsou připravovány vždy jako nepálivé a jsou podávány se čtyřmi miskami s dochucovadly (sůl, chilli a chilli naložené v různých druzích octa).

        I v Thajsku jsou samozřejmě restaurace světových fastfoodů jako McDonald´s a KFC. V McD jsem byl jednou a to v obchodním centru Siam, protože jsem si chtěl dát Double Big Mac Menu (160 THB = asi 90 Kč). To znamená, že tam jsou 4 kousky masa, v každém patře dva.

        V Thajsku nechybí ani obchodní řetězce společnosti 7eleven. V těchto obchodech je možnost nákupu potravin nebo hygienických potřeb.

5. Doprava v Bangkoku
Nahoru

        Obecně by se dalo říci, že všechno, co má motor, tak slouží v Bangkoku jako dopravní prostředek pro turisty. V Bangkoku je tak možnost svézt se např.: taxíkem, metrem, nadzemní dráhou (BTS SkyTrain), autobusem, motorovou rikšou (Tuk-tuk), motorkou, „vodním autobusem“ (loď, která jezdí po řece v pravidelných časech jako autobus) nebo náklaďákem (uzpůsobený pro přepravu osob na korbě). Samozřejmě u všech dopravních prostředků se smlouvá o ceně, kromě metra, nadzemní dráhy a „vodního autobusu“.

Odvoz není v Bangkoku problém sehnat, protože řidiči taxi, Tuk-tuků nebo motorek postávají téměř na každém rohu. Nebo stačí, když se jenom postavíte na kraj silnic a rozhlížíte se a oni při projetí kolem vás lehce zatroubí, aby na sebe upozornili. Řidiči Tuk-tuků zase při projetí kolem turistů vždy křiknout: „tuk-tuk“ a tím dávají najevo, že vás chtějí odvést.

Taxi – místní taxikáři turistům taxametr většinou nezapínají, takže se na ceně musíte domluvit předem. V Bangkoku jezdí několik společností a poznáte je podle pestře barevných aut. Auta naštěstí nejsou žádná stará, ale relativně nové automobily.

Tuk-tuk – motorová rikša. O ceně jízdného se smlouvá, za 100 THB (asi 57 Kč) by vás měli vozit alespoň půl hodiny.

„Vodní autobus“ – nejrychlejší a nejlevnější doprava po Bangkoku, protože většina památek je stejně u řeky Chao Phraya. Loď jezdí často (i tak bývá přeplněná cestujícími) a jízda stojí 13 THB (necelých 8 Kč). Jízdné se platí až na lodi.

   

Nadzemní dráha (BTS SkyTrain) – má dvě linky, světle zelenou (Sukhumvit Line) a tmavě zelenou (Silom Line). Ceny jízdenek jsou od 15 THB (asi 9 Kč) do 40 THB (23 Kč) a odvozují se podle počtu ujetých stanic. Jízdenky se kupují v automatu za kovové mince. Pokud mince nemáte, rozmění vám je u speciální přepážky, které jsou v každé stanici. Dají se zakoupit i různé kupóny, například pro 20 jízd za 440 THB (asi 251 Kč) nebo celodenní za 120 THB (asi 68 Kč).

       

6. Počasí
Nahoru

        Podnebí je v Bangkoku i v celém Thajsku tropické. To znamená vysoké teploty a velká vlhkost vzduchu. „Nižší“ teploty jsou v období od listopadu do února a to okolo 30°C a vyšší teploty jsou od března do května až 40°C. Nejvyšší zaznamenaná teplota byla 40,8°C z května 1983 a nejnižší teplota byla 9,9°C v lednu 1955. Období dešťů je od května do října a nejhorším měsícem na četnost srážek bývá září (v průměru až 340 mm vody).

7. Navštívená místa (památky)
Nahoru

        U stanice nadzemní dráhy (BTS SkyTrain) Saphan Taksin (Silom Line, tmavě zelená) je hlavní přístav Central Pier, kde má základnu několik lodních společností včetně vodního autobusu. My jsme si u společnosti Chao Phraya Tourist Boat, koupili za 150 THB (asi 85 Kč) jednodenní lístek. Loď staví na všech důležitých přístavech a lístek platí i na lodní autobus. V ceně byl u této společnosti i mikrobus, který nás odvezl ke královskému paláci, trůnnímu paláci a k chrámu Wat Pho. Samozřejmě tato cesta byla i s nucenými zastávkami v krejčovství a v brusírně drahých kamenů, kde nám udělali mini exkurzy a hned nám nabízeli svoje produkty. Naštěstí to trvalo vždy jen několik minut, protože ani my ani naši spolucestující jsme nic nechtěli.

Wat Arun (Temple of Dawn) – přístav Tha Tien Pier, poté přestoupit na převoz (3 THB = 1,70 Kč), který jezdí na druhý břeh. Platí se vstupné 50 THB (asi 29 Kč).  Největší dominantou chrámu je hlavní pagoda, na kterou se dá po velmi prudkých schodech vylézt do dvou teras. Z vrcholu je nádherný výhled na okolí. Výška hlavní pagody (prang) je na internetu udávána různými zdroji s velkým výškovým rozdílem a to 66,8 metrů až 102 metrů, takže si přesnou výšku můžete domyslet.

   

Wat Pho – přístav Tha Tien Pier. Platí se vstupné 50 THB (asi 29 Kč). Otevřeno je denně od 8:00 do 21:00 hodin (na oficiálních stránkách uvádí 8 – 17:00 hodin, my jsme si v 16:24 kupovali lístek na pokladně, takže nevím). Nejstarší chrám v Bangkoku a jeden z největších (80 000 m/2) v Thajsku. V tomto chrámu vznikly tradiční thajské masáže. Největší atrakci je 46 metrů dlouhá a 15 metrů vysoká pozlacená socha ležícího Buddhy. V areálu chrámu je také 91 různých Chedi (pagody s ostatky).

   

Královský palác (The Grand Palace & Wat Phra Kaeo) – přístav Tha Chang Wang Lang Pier. Vstupné 350 THB (asi 200 Kč). Do paláce se nesmí v krátkých kalhotách (sukních) nebo s odhalenými rameny. Naštěstí počítají s tím, že většina turistů bude oblečena nalehko, takže se dají za vratnou kauci 200 THB/ks půjčit kalhoty (tepláky) nebo košile. Palác a chrám Wat Phra Kaeo je krásně zdobený zlatem a drahými kameny, takže prohlídka určitě stojí za to. Plánek Královského paláce jsme dostali u pokladny se vstupenkou.

   

Trůnní palác (Anatasamakom Throne Hall Palace) – vstup do trůnního paláce jsme měli zaplacený již s jízdenkou od společnosti Chao Phraya Tourist Boat. V paláci se nesmí fotit a nesmí se tam v krátkých kalhotách. Za 40 THB prodávají kus látky, který se omotá kolem pasu jako sukně.

Most přes řeku Kwai (The Bridge over The River Kwai) – k mostu přes řeku Kwai jsme jeli taxíkem od hotelu Pantip Court. Na ceně a termínu jsme se dohodli již při přesunu z hotelu Baiyoke Sky do hotelu Pantip Court. Cena byla 3500 THB (asi 1995 Kč) a cesta trvala 2 hodiny svižné jízdy. U mostu je několik stánků se suvenýry, občerstvením a vším možným. Je zde také muzeum věnované druhé světové válce.  Vstupné do muzea je 40 THB (asi 23 Kč).

       

Vyhlídková otočná terasa na hotelu Baiyoke Sky – vstupné 200 THB (asi 114 Kč) a pro ubytované hosty je vstup zdarma. Terasa je přístupná každý všední den od 10:00 do 22:30 a o víkendu od 10:30 do 22:30. Vyhlídková terasa je ve výšce 250 metrů (84. patro).

Obchodní centrum Siam – stanice nadzemní dráhy BTS SkyTrain - Siam (sv. zelená i tm. zelená linka). Velké moderní obchodní centrum se spoustou obchodů se vším možným a restaurací. Nechybí zde ani kino.

Noční trh Suan Lum (Suan Lum Night Bazaar) – trh se nachází nedaleko hotelu Pantip Court u stanice metra Lumphini. Trh se otevírá až v 19:00. Na trhu prodávají především oblečení, ale dají se tady nakoupit i kufry, thajská mýdla, různé dekorativní doplňky a samozřejmě suvenýry. Je zde také možnost zajít na thajské masáže nohou nebo si dát něco k jídlu. Samozřejmě i tady platí pravidlo smlouvání (kromě jídel).

        Podobných trhů je v Bangkoku několik, jeden byl i před hotelem Baiyoke Sky a nejznámější je na ulici Khao San Road, která je u památníku svobody (Democracy Monument).

8. Orientační ceny v Bangkoku
Nahoru

        V Bangkoku je pro nás hodně levně. Teplé jídlo v restauraci tady stojí okolo 100 THB (asi 57 Kč), ale dá se sehnat i za 30 THB (asi 17 Kč). Trika se tady dají koupit od 100 do 180 THB. Na trhu je, ale nejdůležitější všude smlouvat (kromě restaurací a stánků s jídly). Někteří prodejci svoje ceny opravdu nadhodnocují, takže vám třeba nabídnou cenu i dvakrát vyšší než bude výsledná. Pokud nebudou chtít přistoupit na vaši nabídku, tak dělejte, že odcházíte a oni většinou budou souhlasit. A když ne, tak se na ně vykašlete, protože je tam spousta jiných se stejným zbožím. Rozdíl je také, jestli nakupujete v sezóně, nebo ne. Protože když je sezóna, tak mají spoustu zákazníků a nechtějí moc s cenou klesat.

Příklady cen (ceny jsou uvedeny v thajských bahtech):

Název zboží
Cena
Místo nákupu
Donut
19 THB
Baiyoke Sky Hotel
Coca Cola 500 ml
17 THB
Baiyoke Sky Hotel i 7eleven
Večeře – americké špagety
100 THB
Restaurace u hotelu
Baiyoke Sky
Coca Cola (plechovka) 330 ml
20 THB
Restaurace u hotelu
Baiyoke Sky
Pohled
5 THB
Královský palác
Známka do Evropy
15 THB
Královský palác
Oběd – maso s rýží
140 THB
Letiště
Pepsi (plechovka) 325 ml
45 THB
Letiště
Lízátko Chupa Chups
5 THB
7eleven
Ledový čaj 450 ml
18 THB
7eleven
Magnum
40 THB
7eleven
Double Big Mac menu
160 THB
McDonald´s
Benzín – Natural 95
32,74 THB
Shell
Benzín – Natural 91
31,94 THB
Shell
Oběd – nudle s kuřecím masem
30 THB
Trh u mostu přes řeku Kwai

9. Cesta z Bangkoku do Ho Chi Minh (Vietnam)
Nahoru

        Z Bangkoku nás čekala letecká cesta do vietnamského Ho Chi Minh (Saigon). Z hotelu Pantip Court jsme odjeli taxíkem na letiště za 800 THB. Cesta na letiště trvala necelou půl hodinu. Na letišti jsme si dali oběd (140 THB + 45 THB plechovka Coca Coly) a pak už jsme čekali na naše letadlo.

        Letadlo Airbus A320-200 (reg. HS-ABG) spol. AirAsia odletělo na čas v 16:07 a v 17:11 jsme přistáli na letišti Tan Son Nhat v Saigonu. Jednosměrná letenka včetně všech poplatků a objednaného jídla stála 1612,25 THB (asi 916 Kč).

       

Více fotografií naleznete v galerii

Mapa Bangkoku (*.jpg 1,3 MB)
Žádost o vízum (*.pdf 423 kB)
Příletová karta - přední strana (*.jpg 104 kB)
Příletová karta - zadní strana (*.jpg 88 kB)
Odletová karta (*.jpg 89 kB)

Další užitečné odkazy:

ZPĚT