ZPĚT

Nizozemsko - Amsterodam II

(4.4.2009)

        Amsterodam je hlavní město Nizozemska (neplést si s Holandskem, Holandsko je část území v Nizozemsku, podobně jako u nás např. Morava). Amsterodam má více jak 740 000 obyvatel a leží na severu země. Nizozemsko je proslaveno především pěstováním a prodejem tulipánů, výrobou dřeváků, sýry a větrnými mlýny. Amsterodam je město cyklistů, a podle toho také vypadá provoz. Cyklisti jsou zde mnohdy nebezpečnější než auta, jezdí rychle, nerespektují barvy na semaforech a jedou tiše, vždy se někde zjeví a pouze na vás cinknou a jedou s chladnou hlavou dál. V Amsterodamu jsou také tzv. Coffee Shopy, kde je možné legálně koupit výrobky z marihuany. 

Den první:

        Do Amsterodamu jsme se vydali s leteckou společností SkyEurope. Cena zpáteční letenky vč. všech poplatků byla 248 Kč. Ruzyňské letiště jsme měli opustit v 6:55, ale po nástupu do letadla se ozval kapitán a řekl nám, že je na letišti v Amsterodamu velký provoz a špatné počasí a že budeme mít tedy asi 30 minut zpoždění. Odletěli jsme tedy v 7:31 a Amsterodamu na letišti Schiphol jsme přistáli v 8:41 za chladného počasí (8˚C), zatažené oblohy a menší mlhy. Bohužel toto počasí vydrželo po celý den (naštěstí nepršelo) a teplota vylezla na max. 11˚C. V Praze bylo tento den okolo 20˚C a slunečné počasí, jak jsme se potom dozvěděli.

Tulipány    Tulipány v pavilónu Willem Alexander    Květinová pole před větrným mlýnem

        Cílem této cesty byl květinový park Keukenhof. Lístky na autobus včetně vstupu jsme měli objednané již přes internet. Cena vstupenky byla přes internet 20 EUR. Na letišti jsme nastoupili do autobusu č. 58 (zelená barva), který staví ve stanici B1. Cesta do parku v Keukenhofu trvala asi 30 minut. Oproti loňské návštěvě, kdy jsme byly na výstavě v poslední možný termín a většina květin byla již odkvetlá, tak letos naopak díky dlouhé zimě nebyly zase všechny květiny rozkvetlé. Ale i tak bylo na co koukat. Prohlídka parku nám zabrala téměř 6 hodin. V parku je samozřejmě možnost nákupu občerstvení a různých suvenýrů. Polévku (rajčatovou) tam prodávají za 3,80 EUR a půl litrovou láhev Coca-Coly za 3 EURa a plnohodnotné jídlo (řízek a bramborami, nebo hranolkami) byl myslím okolo 14 EUR. V parku je také mini farma, kam je vstup volný a je tam možnost pohladit si třeba telátko, osla, mini kozy, ovce, králíky a když se vám povede chytit slepici, tak i slepici. Jsou zde také dvě srandovní mini prasátka.

Orchideje v pavilónu Beatrix    Venkovní aranžmá tulipánů    Park Keukenhof

        Po vyčerpávající prohlídce parku jsme se vrátili zpět na letiště, kde jsme přestoupili na autobus č. 157, kterým jsme odjeli do centra Amsterodamu. Cesta trvala necelou půlhodinu a lístky jsme si kupovat nemuseli, protože zakoupená vstupenka včetně jízdenky na autobus do Keukenhofu platí až do centra (zpátky už ne).

        Z autobusu jsme vystoupili ve stanici Leidseplein. Prošli jsme přes náměstí Leidseplein, kde opět nechyběli pouliční umělci a pak jsme šli dále ulicí Leidsestraat. Na konci této ulice je několik stánků s květinami (ulice Singel) a také je zde obchod z marihuanovými výrobky (název obchodu je Magic Mushrooms). Pak už jsme si to namířili k vlakovému nádraží Amsterdam Central. Cestou jsme ještě navštívili Begijnhof. Begijnhof je uzavřený prostor (dvůr), kde jsou zachovalé typické holandské domy. Vstup je zdarma a vchod do dvora je z ulice Spui. Vchod je snadno přehlédnutelný, protože vypadá jako obyčejné dveře do domu. Pak jsme šli na náměstí Dam, kde zrovna probíhala malá místní „Matějská pouť“. Z náměstí Dam jsme prošli ulicí Damrak až k vlakovému nádraží Amsterdam Centraal. Lístek na letiště stojí 3,90 EURa a dá se koupit ve žlutém automatu, ve kterém se dá platit i kreditní kartou. Stačí pouze vybrat anglický jazyk, jednosměrnou (single), kam, jakou třídou (2nd class), bez slevy (full fare), na dnešek (valid date), počet lístků a poté už jen vybrat typ kreditní karty, namačkat PIN a dvakrát zmáčknout „Jaa (ano)“. Vyzkoušet si to můžete na těchto stránkách. Vlak odjíždí z nástupiště 14A a cesta na letiště trvá asi 15 minut.

        Na letišti proběhlo vše hladce, letadlo zpoždění nemělo a tak jsme v 21:20 opustili amsterodamské letiště a na letišti Praha – Ruzyně jsme přistáli před 23 hodinou. Teplota v Praze v tuto hodinu byla 15˚C (a my jsme „mrzli“ v Amsterodamu).

Křivé budovy v Amsterodamu    Domy ve dvoře Begijnhof    Domy ve dvoře Begijnhof

Více fotografií naleznete v galerii

Mapa Amsterodamu (*.jpg 535 kB)

Oficiální web Amsterodamu: www.amsterdam.nl

Další užitečné odkazy:

ZPĚT